rozwińzwiń

Fajny kraj do życia. Rozmowy Michała Sutowskiego

Okładka książki Fajny kraj do życia. Rozmowy Michała Sutowskiego Michał Sutowski
Okładka książki Fajny kraj do życia. Rozmowy Michała Sutowskiego
Michał Sutowski Wydawnictwo: Krytyka Polityczna biografia, autobiografia, pamiętnik
314 str. 5 godz. 14 min.
Kategoria:
biografia, autobiografia, pamiętnik
Wydawnictwo:
Krytyka Polityczna
Data wydania:
2020-04-15
Data 1. wyd. pol.:
2020-04-15
Liczba stron:
314
Czas czytania
5 godz. 14 min.
Język:
polski
ISBN:
9788366586048
Średnia ocen

6,5 6,5 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Bielik-Robson Żyj i pozwól żyć Agata Bielik-Robson, Michał Sutowski
Ocena 6,7
Bielik-Robson ... Agata Bielik-Robson...
Okładka książki Ekonomia polityczna „dobrej zmiany” Gajewski Dominik, Piotr Kuczyński, Hanna Kuzińska, Maria Libura, Leokadia Oręziak, Michał Sutowski, Piotr Wójcik, Rafał Woś
Ocena 5,7
Ekonomia polit... Gajewski Dominik, P...
Okładka książki Klasy w Polsce : teorie, dyskusje, badania, konteksty Henryk Domański, Klaus Dörre, Adrianna Drozdowska, Maciej Gdula, Mikołaj Lewicki, Adam Mrozowicki, Michał Sutowski, Urbańska Sylwia, Magdalena Szcześniak
Ocena 3,7
Klasy w Polsce... Henryk Domański, Kl...

Mogą Cię zainteresować

Oficjalne recenzje i

„Fajny kraj sam się nie zrobi”



663 9 49

Oceny

Średnia ocen
6,5 / 10
69 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
51
49

Na półkach:

Bardzo fajna książka. Szkoda, że politycy w ten sposób nie dyskutują! Pozwala o wiele lepiej poznać kondycje kraju i sposoby na jego poprawę.

Bardzo fajna książka. Szkoda, że politycy w ten sposób nie dyskutują! Pozwala o wiele lepiej poznać kondycje kraju i sposoby na jego poprawę.

Pokaż mimo to

avatar
317
179

Na półkach: ,

Tragedia.... zachęcony opiniami zmęczyłem te wywiady z "ekspertami" (np dziennikarka jako ekspert). Znalazłem parę perełek (edukacja i obronność),paru nie dałem siły (rolnictwo, klimat). Ale reszta to dno. Ekspertka od zdrowia tłumaczy, że państwo od transformacji tragicznie zarządza służbą zdrowia i lekarstwem ma być... więcej państwa i blokada sektora prywatnego. Rozdział o podatkach powiela stare mity, gdzie niby biedny płaci większe podatki od bogatych (pewnie chętnie by się zamienili?!). Niby emerytury kapitałowe to nieporozumienie, a zamiast nich ekspertka proponuje inwestycje w OZE na emerytury (spadłem z krzesła, bo ona nie rozumie inwestycji w ogóle). Krótko mówiąc: tendencyjny wybór rozmówców dał socjalistyczny manifest. Czyli recepta na katastrofę.

Tragedia.... zachęcony opiniami zmęczyłem te wywiady z "ekspertami" (np dziennikarka jako ekspert). Znalazłem parę perełek (edukacja i obronność),paru nie dałem siły (rolnictwo, klimat). Ale reszta to dno. Ekspertka od zdrowia tłumaczy, że państwo od transformacji tragicznie zarządza służbą zdrowia i lekarstwem ma być... więcej państwa i blokada sektora prywatnego....

więcej Pokaż mimo to

avatar
585
151

Na półkach:

Ciekawa książka. Co prawda zamieszczone w niej wywiady można znaleźć w Krytyce Politycznej, z którą autor jest związany, ale i było przyjemnie przeczytać je w formie papierowej, wydaje mi się, że mocniej się wtedy skupiam na lekturze.

A ta jest zaiste pasjonująca. Autor robi naprawdę pogłębione, niedogmatyczne rozmowy z najróżniejszymi ekspertkami i ekspertami (wcale nie tylko lewicowymi). Jest więc o klimacie, transporcie, ochronie zdrowia, edukacji, podatkach, ale też np. wojsku. Każdy wywiad czyta się świetnie i jest potężną pigułą wiedzy.

I nawet nie chodzi o to, że ze wszystkim trzeba się od razu zgadzać. O wielu kwestiach warto, a pewnie nawet trzeba dyskutować. Problem w tym, że w naszym kraju zdecydowanie brak tak porządnych debat, a istotnych tematów jest mnóstwo. Książka Sutowskiego spokojnie mogłaby być przyczynkiem do tego, żeby wypracować sensowne rozwiązania w wielu kwestiach. Jeśli tylko ktoś byłby tym zainteresowany.

Fajny kraj do życia czyta się niestety jako marzenie. I to też nie takie mega kolorowe, bo jednak rozmówczynie i rozmówcy pokazują całe spektrum problemów i wyzwań, które przed nami stoją i których nie da się zwykle w bardzo prosty sposób rozwiązać. Tym niemniej, jeśli zrealizowalibyśmy chociaż część sugestii, to tak, żylibyśmy w o wiele fajniejszej Polsce. Może kiedyś...

Ciekawa książka. Co prawda zamieszczone w niej wywiady można znaleźć w Krytyce Politycznej, z którą autor jest związany, ale i było przyjemnie przeczytać je w formie papierowej, wydaje mi się, że mocniej się wtedy skupiam na lekturze.

A ta jest zaiste pasjonująca. Autor robi naprawdę pogłębione, niedogmatyczne rozmowy z najróżniejszymi ekspertkami i ekspertami (wcale nie...

więcej Pokaż mimo to

avatar
318
43

Na półkach:

Chociaż wydaje się, że Covid-19 zmienił wszystko, to tak na prawdę pewne rzeczy pozostały niezmienne. Fatalna opiek zdrowotna, przestarzały system edukacji, problemy mieszkaniowe, zakorkowane miasta i przede wszystkim - czająca się tuż za rogiem i coraz bardziej widoczna - katastrofa klimatyczna.

W obliczu tak wielu problemów można po prostu odwrócić wzrok i żyć według zasady "business as usual". Można też próbować zrozumieć, co tak na prawdę dzieje się wokół nas i zaproponować recepty na zmiany. Zastanowić się, z czym najprawdopodobniej się zderzymy, ale i jak powstrzymać katastrofę klimatyczną. A przede wszystkim jak spróbować uczynić Polskę (i nie tylko) lepszym miejscem do życia.

"Fajny kraj do życia" to wywiady Michała Sutowskiego z ekspertkami i specjalistami z różnych dziedzin. To lektura potrzebna na zbieranie energii i wiary w to, że nie wszystko stracone, że w relatywnie tani i efektywny sposób możemy zmienić swoje otoczenie - nawet jeśli nie mamy realnej władzy, to samo mówienie i uświadamienie sytuacji jest już pierwszym krokiem w dobrym kierunku.

Chociaż wydaje się, że Covid-19 zmienił wszystko, to tak na prawdę pewne rzeczy pozostały niezmienne. Fatalna opiek zdrowotna, przestarzały system edukacji, problemy mieszkaniowe, zakorkowane miasta i przede wszystkim - czająca się tuż za rogiem i coraz bardziej widoczna - katastrofa klimatyczna.

W obliczu tak wielu problemów można po prostu odwrócić wzrok i żyć według...

więcej Pokaż mimo to

avatar
253
197

Na półkach:

Warte przeczytania. Bałem się mocnego "przechyłu lewicowego" w tych wywiadach, zupełnie niepotrzebnie. Książka to dziesięć ważnych rozmów na temat Polski i ewentualnych kierunków jej rozwoju. Piszę "ewentualnych", ale swoje lata mam i obawiam się, że prawie żadna z dobrych, konkretnych recept przedstawionych przez specjalistów w swoich dziedzinach nie zostanie u nas nigdy zrealizowana.

Warte przeczytania. Bałem się mocnego "przechyłu lewicowego" w tych wywiadach, zupełnie niepotrzebnie. Książka to dziesięć ważnych rozmów na temat Polski i ewentualnych kierunków jej rozwoju. Piszę "ewentualnych", ale swoje lata mam i obawiam się, że prawie żadna z dobrych, konkretnych recept przedstawionych przez specjalistów w swoich dziedzinach nie zostanie u nas nigdy...

więcej Pokaż mimo to

avatar
792
792

Na półkach: ,

101/100/2020
Super. Obok często wałkowanych tematów (mieszkania, a raczej ich brak, edukacja, opieka zdrowotna, podatki) rozmówcy koncentrują się także na kwestiach rzadziej obecnych w mediach: obronności, rolnictwie czy systemie emerytalnym. Dobrze się czyta, każdy wywiad jest na innym temat i z innym rozmówcą, ale wszystkie trzymają poziom. Wydawcą jest Krytyka Polityczna, więc spodziewajcie się podejścia lewicowego: podatki proporcjonalne do zarobków i zgromadzonego majątku, opieka społeczna i zdrowotna na poziomie, dobra edukacja...
Polecam każdemu. Nawet jak was ta tematyka męczy (interesować powinna każdego, bo "rozchodzi się" o naszą przyszłość),to możecie czytać po kawałku. Po jednym wywiadzie na raz.

101/100/2020
Super. Obok często wałkowanych tematów (mieszkania, a raczej ich brak, edukacja, opieka zdrowotna, podatki) rozmówcy koncentrują się także na kwestiach rzadziej obecnych w mediach: obronności, rolnictwie czy systemie emerytalnym. Dobrze się czyta, każdy wywiad jest na innym temat i z innym rozmówcą, ale wszystkie trzymają poziom. Wydawcą jest Krytyka...

więcej Pokaż mimo to

avatar
327
40

Na półkach: , , ,

Książka, która stanowi zbiór wywiadów przeprowadzonych przez Michała Sutowskiego, znanego dziennikarza Krytyki Politycznej, z dziesięcioma osobami, które są specjalistami w swoich dziedzinach.

Książka ma bardzo ambitny cel - poprzez zwrócenie uwagi na ważne aspekty naszego życia oraz funkcjonowania państwa (system podatkowy, ochronę środowiska, edukację, zdrowie itd.) - chce pokazać, co musi się zmienić, by Polska stała się fajnym krajem do życia.

Niestety, cel jest hipotetycznie osiągalny. Dlaczego niestety? Bo po przeczytaniu tej pozycji, mam świadomość, że ten osiągalny cel nie zostanie osiągnięty. Jest zbyt ambitny w kraju, w którym źle funkcjonuje (albo w ogóle nie funkcjonuje) tak wiele rzeczy (na które wskazują rozmówcy autora).

Właściwie po jej przeczytaniu zastanawiałem się, czy książka powinna trafić na półkę "Reportaż", "Polityka" czy może raczej "Science fiction".

Choć książka powstawała na przełomie 2019 i 2020 r., wcale nie uważam (podobnie jak autor),że straciła na aktualności przez epidemię koronawirusa. Kiedy kurz opadnie, trzeba będzie wrócić do tych wszystkich elementów, które poruszano w książce i przynajmniej spróbować odrobinę przesunąć nasz kraj w stronę fajnego miejsca do życia.

Książka, która stanowi zbiór wywiadów przeprowadzonych przez Michała Sutowskiego, znanego dziennikarza Krytyki Politycznej, z dziesięcioma osobami, które są specjalistami w swoich dziedzinach.

Książka ma bardzo ambitny cel - poprzez zwrócenie uwagi na ważne aspekty naszego życia oraz funkcjonowania państwa (system podatkowy, ochronę środowiska, edukację, zdrowie itd.) -...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1
1

Na półkach:

Przyznam, że pozytywnie mnie zaskoczyła ta książka. Po tytule i opisie można było się spodziewać powierzchownych banałów, a tymczasem jest to merytoryczna i dogłębna analiza polskich realiów. Wypowiadają się eksperci w danych dziedzinach a nie politycy czy dziennikarze.

Polecam każdemu, kto interesuje się polityką, niezależnie od poglądów.

Przyznam, że pozytywnie mnie zaskoczyła ta książka. Po tytule i opisie można było się spodziewać powierzchownych banałów, a tymczasem jest to merytoryczna i dogłębna analiza polskich realiów. Wypowiadają się eksperci w danych dziedzinach a nie politycy czy dziennikarze.

Polecam każdemu, kto interesuje się polityką, niezależnie od poglądów.

Pokaż mimo to

avatar
82
60

Na półkach:

Książkę czytało się bardzo dobrze.
Ciekawe wywiady na wiele ważnych tematów. Książka nie prezentuje jednego poglądu i złotej recepty na bolączki kraju, pozostawia wiele miejsca do przemyśleń dla czytelnika.

Książkę czytało się bardzo dobrze.
Ciekawe wywiady na wiele ważnych tematów. Książka nie prezentuje jednego poglądu i złotej recepty na bolączki kraju, pozostawia wiele miejsca do przemyśleń dla czytelnika.

Pokaż mimo to

avatar
196
46

Na półkach:

Jak uczynic ten kraj lepszym? 10 wywiadow ze specjalistami w swoich dzedzinach. Merytorycznie, bez efekciarstwa, populizmu i prostych recept. Nic nie zrobi sie samo, nie wszystko zalezy od panstwa i politykow. Wiele mozna poprawic jesli kazdy z nas zacznie od siebie. Suma indywidualnych staran powinna zaowocowac lepsza przestrzenia dla funkcjonowania calej wsplnoty. Aby te wysiłki były bardziej skuteczne warto zacząć od teoretycznej bazy w postaci wywiadów Sutowskiego.

Jak uczynic ten kraj lepszym? 10 wywiadow ze specjalistami w swoich dzedzinach. Merytorycznie, bez efekciarstwa, populizmu i prostych recept. Nic nie zrobi sie samo, nie wszystko zalezy od panstwa i politykow. Wiele mozna poprawic jesli kazdy z nas zacznie od siebie. Suma indywidualnych staran powinna zaowocowac lepsza przestrzenia dla funkcjonowania calej wsplnoty. Aby te...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    139
  • Przeczytane
    81
  • Posiadam
    12
  • 2020
    5
  • Legimi
    4
  • Teraz czytam
    3
  • 2020
    3
  • Do kupienia
    2
  • Socjologia
    2
  • 2021
    2

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Fajny kraj do życia. Rozmowy Michała Sutowskiego


Podobne książki

Przeczytaj także