„Fajny kraj sam się nie zrobi”

monia1989 monia1989
15.09.2020
Okładka książki Fajny kraj do życia. Rozmowy Michała Sutowskiego Michał Sutowski
Średnia ocen:
6,6 / 10
57 ocen
Czytelnicy: 180 Opinie: 12

Czy Polska to fajny kraj do życia? Biorąc pod uwagę słynne Polaków malkontenctwo, pewnie niewielu odpowie twierdząco. A czy mogłaby takim fajnym krajem kiedyś się stać? Tutaj nie ma już podobnie prostych i szybkich odpowiedzi, bo każda wymaga przemyślenia, co konkretnie szwankuje i jak można to usprawnić. Potrzeba do tego nie tylko znajomości faktów, ale też śmiałej wizji naprawczej. Większość rozmówców Michała Sutowskiego z powodzeniem łączy te dwa elementy. Identyfikują największe bolączki w funkcjonowaniu państwa i proponują możliwe scenariusze zmian. Nawet jeśli nie wszystkie ich pomysły wydają się możliwe do realizacji tu i teraz, warto je poznać, aby przynajmniej zdobyć punkt odniesienia, wiedzieć, w jakim kierunku chce się podążać.

Właśnie ambitnych, długofalowych i integrujących różne obszary wizji polityki tak bardzo dziś brakuje. Opieka zdrowotna, edukacja, rynek pracy czy system emerytalny – wszystkie te dziedziny nie istnieją w próżni, nie powinno się ich rozpatrywać oddzielnie, jedne zbyt mocno oddziałują na drugie. Aktualnie zbyt często ma się wrażenie, że polityka funkcjonuje pod znakiem zarządzania kryzysowego, działania podejmuje się dopiero wówczas, gdy coś się wali na łeb na szyję. Doraźne plany reagowania kryzysowego często okazują się z dłuższej perspektywy czasu nieadekwatne, niewystarczające. Wieczne łatanie dziur powoduje, że problemy się tylko przejściowo wycisza, ale kiedyś zaczną się niebezpiecznie kumulować.

Każde kolejne ekipy rządzące boją się zmierzyć z problemami najcięższego kalibru, niedającymi się przekuć na natychmiastowe sukcesy, którymi można pochwalić się w toku kadencji. Przeprowadzenie kluczowych reform wymaga kompromisu poprzedzonego dialogiem społecznym, patrzenia dalej niż perspektywa kolejnych wyborów. Zbyt wiele dzisiejszych strategii na walkę z problemami obliczonych jest niestety na krótkotrwały efekt polityczny. Vox populi coraz częściej wygrywa z głosem ekspertów.

Jeśli patrząc na dzisiejsze urządzenie państwa i stosunków społecznych zaczynasz wątpić w możliwość na zmianę, to książka dla Ciebie. Dzięki niej poznasz pomysły ludzi, którzy w nią wierzą i przekonują, że jest bliżej niż myślisz. Z pasją mówią o gruntownej przebudowie systemu w kierunku państwa dobrobytu, w którym dostęp do opieki zdrowotnej jest rzeczywiście zagwarantowany, system edukacji wyposaża młodych ludzi w umiejętności, które pozwolą im radzić sobie w dynamicznie zmieniającym się świecie, przeciętnego obywatela stać na przyzwoite lokum a urządzając przestrzeń do życia, bierze się pod uwagę dobrostan ludzi i środowiska. Tylko tyle i aż tyle.

Monika Kurek

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Poczekaj, szukamy dla Ciebie najlepszych ofert

Pozostałe księgarnie

Informacja

Reklama
zgłoś błąd