Farma pereł

Czarna Owca
2020-04-15
2020-04-15
Elżbieta Frątczak-Nowotny
kryminał pieniądze miłość przemoc edukacja historia perły wyspa

Masz ochotę na chwilę przenieść się na maleńką wyspę na Południowym Pacyfiku, odizolowaną od reszty świata?

Kiona całe życie mieszka na Manihiki, gdzie razem z rodziną prowadzą farmę pereł. Całe dnie spędza, nurkując i doglądając hodowli. Kontakt ze światem zapewniają jej powieści, z których czerpie informacje o innych krajach, potajemnie marząc, by móc je w przyszłości odwiedzić. Mieszkańcy wyspy żyją własnym spokojnym rytmem. Pewnego dnia nie daleko wyspy rozbija się amerykańska żaglówka, z ciężko rannym mężczyzną na pokładzie. Dziewczyna pomaga w opiece nad tajemniczym rozbitkiem, coraz bardziej się do niego przywiązując. Przeszłość Erica jednak daje o sobie znać, a dziewczyna wyrusza w podróż życia.
Czy odnajdzie się w wielkim, brutalnym świecie?

Lata temu, będąc na fali fascynacji skandynawskimi kryminałami, przeczytałam serię kryminałów z genialną dziennikarka Anniką Bengtzon. Wiedziałam, że gdy tylko pojawi się najnowsza książka Autorki, na pewno dołączy do mojej kolekcji. Przyznam, że spodziewałam się intrygującej zagadki kryminalnej i śledztwa, więc byłam zaskoczona, że zamiast zimnej, surowej Skandynawii, trafiamy do dalekiej od cywilizacji wysepki, w której temperatura nie spada poniżej 25 stopni. Miałam wrażenie, że czytam pamiętnik Kiony, w którym opisuje swoją historię. Z wielką przyjemnością czytałam o życiu z dala od cywilizacji, tak odmiennym od tego, co znamy.
To opowieść o życiu, miłości, odwadze i wielkich marzeniach. W drugiej połowie nie brakuje sensacji i brawurowej akcji. Książkę czyta się błyskawicznie, a z każdym kolejnym rozdziałem robi się coraz ciekawiej.
Myślę, że w tej powieści,każdy znajdzie coś dla siebie.

Na półkach: , , , , , ,

Po raz pierwszy mam styczność z tą pisarką,nigdy nie czytałam nic jej twórczości zdecydowałam się wziąć z biblioteki własnej tą powieść kryminalną i jak rozpoczęłam czytać przepadłam natychmiast,zdecydowanie klimat to mój książkowy,trafiła do mnie książka.
Autorka zabrała mnie w niezwykłą,cudowną podróż na farmę pereł,gdzie zamieszkuje Kiona z rodzicami i rodzeństwem na niewielkiej wysepce,dogląda ona hodowli swoich drogocennych pereł,nurkuje.
Historia mądra,poruszająca,chwytająca za serce,mnie urzekła opowieść,zachwyciła od początku do końca.
Pióro pisarka ma bardzo dobre,z lekkością pióra porywa za serce moje.
Bohaterowie świetni,wspaniali,ciekawie skonstruowani,polubiłam każdego z nich.
Wciągnął mnie ten kryminał skandynawski,fabuła dobra,zwroty akcji dynamiczne,świetne pędziły i do przodu,budowała napięcie niesamowite książka.
Przepadłam bez reszty z tą książką,spędziłam miłe chwile i wiele wrażeń zagwarantowała mi autorka.
Przygodę wspaniałą,fajną przeżyłam z tym super,wciągającym,doskonałym kryminałem.

Książka dla mnie mocno przeciętna. Poza momentami, nie działo się w niej kompletnie nic ciekawego. Sama fabuła jakby na siłę. Dla wytrwałych.

“Farma pereł” to książka autorstwa Lizy Marklund. Decydując się na przeczytanie tej książki byłam przekonana, że będzie to kryminał - do tego gatunku ten tytuł jest zaliczany. Uważam jednak, że jest to bardziej powieść obyczajowa z elementami romansu i kryminału. Fabuła jest różnorodna. Porusza wiele tematów egzystencjalnych, takich jak szczęście, miłość, edukacja, wiara, pieniądze, poszukiwanie samego siebie, czy przemoc. W pierwszym rozdziale poznajemy Kionę i jej dotychczasowe życie na wyspie Manihiki. Moim zdaniem to była najciekawsza część. Odkrywamy funkcjonowanie maleńkiej społeczności, która odrzuca wszelkie udogodnienia. Tytułowa farma pereł stworzyła oryginalne tło dla historii. W kolejnych rozdziałach wyruszamy z główną bohaterką w podróż po świecie w poszukiwaniu prawdy o jej ukochanym. Dopiero w połowie książki pojawia się wątek kryminalny. Postać Kiony bardzo mnie intrygowała. Kibicowałam jej w powodzeniu wyprawy. W trakcie trwania doskonale widać przemianę jaka zachodzi w bohaterce. Odczuwałam do niej sympatię i współczucie pomieszane z irytacją. Osobiście mam bardzo ambiwalentne odczucia względem tej książki. Czy polecam? Tak i nie. Fani kryminałów myślę, że mogą się rozczarować. Za to miłośnikom powieści obyczajowych sądzę, że książka przypadnie do gustu. Oceniam ją według określonego gatunku, jako kryminał jest kiepska, za to jako powieść obyczajowa jedna z ciekawszych i oryginalnych.

Ta książka to trochę ni pies ni wydra. W zasadzie obyczajówka pomimo sensacyjnego wątku i miejscami dramatycznych wydarzeń. Czytało mi się w sumie nieźle, ale były momenty irytująco naiwne. Ale na wakacje się sprawdzi.

Mnie się książka podobała i choć nie ma tu wiele sensacji, a i wątek kryminalny prawie żaden, to nie będę się trzymać ściśle przyporządkowania do konkretnego gatunku. Co to ma za znaczenie?
Jest kontrast między życiem na oddalonym od świata Manihiki a wielkimi miastami, gdzie rozwój i pęd ludzi gubi. Może właśnie o to autorce chodziło, aby pokazać, że pieniądze szczęścia nie dają?
Zagadka, którą przyjdzie rozwiązać Kionie będzie bardziej zagmatwana niż się spodziewałam. Opis życia na farmie pereł stanowi większą część książki i przywykłam do spokoju, aż tu nagle szalona podróż za bohaterami ;)
Są kwestie do których można się przyczepić, ale jest COŚ w tej książce, więc nie ma jej co przekreślać z powodu kilku negatywnych opinii :)

Zero tu sensjacji i kryminału :) Momentami wciągająca, jednak bez rewelacji. Kobieta, która przejechała tyle km w poszukiwaniu mężczyzny musi zakochać się bez pamięci.
Zdecywaonie nie zaliczyłabym tego do bestsellerów, mimo że wciąż czekałam na ten rozwój akcji.

Czytam, czytam, gdzie ta sensacja? Czytam, czytam, czy to ta Liza Marklund od Anniki? Sprawdzam. Ta sama. Hmm Cóż, czytamy więc dalej. Taka bajkowa ta sensacja. Annika wróć.

Jeśli ktoś się spodziewa inteligentnej lektury z morałem to raczej nie sięga po takie książki. Dla mnie to jest jedno z tzw. "czytadeł" - dobre na oderwanie się od rzeczywistości, poczytanie historii miłosnej z kryminalnymi wątkami. Lekkie, przyjemne, ale raczej nie skłania do refleksji i przemyśleń.

Gdzieś na końcu świata, na jednym z atoli wchodzącym w skład Wysp Cooka mieszka Kiona. Jej rodzina prowadzi farmę pereł. Książka autorstwa Lizy Marklund zaczyna się egzotycznie i trochę bajkowo. Kiedy sprawdzamy jak powieść została sklasyfikowana widzimy gatunek kryminał, thriller. Czy będzie to słoneczny kryminał?

Fabuła
Manihiki to atol wchodzący w skład Wysp Cooka. Mieszkańcy mają swoje zwyczaje i rytm życia. Kiedy w pobliżu wyspy rozbija się jacht zostają one zaburzone. Zostaje odratowany mężczyzna, który zostawi swój ślad na Manihiki., a szczególnie w życiu Kiony, poławiaczki pereł.

Jeżeli ktoś wie o czym jest ta powieść to poproszę maila, sms'a, pocztówkę, cokolwiek, bo ja nie potrafię rozgryźć intencji autorki. Mam wrażenie, że chciała napisać kryminał, ale nie wiedziała jak zacząć i wyszła z tego "Farma pereł". Akcja poprowadzona jest bardzo dziwnie. Rozpoczynamy ją na wyspie Manihiki, a kończymy na gospodarczej aferze. I nie byłoby w tym nic złego, tylko droga, którą musimy przebyć usłana jest warstewką zbiegów okoliczności i szczęścia, nikomu niepotrzebnych przemyśleń (czy narratorka musi streszczać każdą książkę, którą czyta?) i gronem nic nie wnoszących postaci. Jesteśmy przyzwyczajeni, że na początku książki autor stawia pewne problemy i na ich bazie rozwija fabułę. W "Farmie pereł" początkowe założenia rozmyły się ustępując miejsca wątkom kryminalnym.

Najsłabszym punktem tej powieści jest narratorka.
Bardzo lubię pierwszoosobową narrację i lubię zacieśniać więzi z postacią, której historię czytam. Kiony słuchałam przez, ponad, 500 stron i w ogóle jej nie poznałam. Z fabuły wyłania się kobieta, a ze sposobu mówienia dziecko, które chce pochwalić się wiedzą (Wypowiedzi typu: Jesteś ze Szwecji? To jest państwo położone na północy Europy itd.). Pewne jest to, że kocha książki i katedry, oraz, że ma w sobie dużo siły. Poza tym, nie wiem, czy jej zachowaniem kieruje miłość, żądza przygody, a może buntu. Na początku powieści wspomina o swoich marzeniach, tylko bardzo szybko idą w zapomnienie kosztem... No właśnie, czego?

Język i sposób napisania książki to elementy, które mogą spodobać się części czytelników. Powiedziałabym, że "Farma pereł" jest komercyjna. Prosty język, krótkie fragmenty - to sprawia, że powieść czyta się bardzo szybko, nie jest wymagająca i można przy niej odpocząć. Przy czym ja mam znowu małe ale. Niezbyt długie rozdziały bardzo fajnie sprawdzają się przy kryminałach. Nadają dynamizmu i pomagają pobudzać zainteresowanie. Liza Marklund długo zwlekała z zawiązaniem przestępczego wątku. Duża część "Farmy pereł" ma charakter obyczajowy i jest monologiem Kiony, dzielenie go na małe fragmenty powodowało, że narracja jest poszarpana.

Podsumowanie
"Farma pereł" wydała mi się interesująca już na etapie zapowiedzi. Thriller z wyspiarskim tłem brzmi wybornie. Co otrzymałam? Bardzo prostą powieść, którą czytało się szybko, ale niczym mnie nie zaintrygowała. Tak, jest napisana lekko i przyjemnie, ale tym kończą się jej zalety. Ja szukam w książkach emocji, a "Farmę pereł" czytałam z kamienną twarzą.

Fabuła
Manihiki to atol wchodzący w skład Wysp Cooka....

• Przeczytane w 2020