Hermann i Albert Göringowie. Pan wojny i zdrajca

The Warlord and the Renegade. The Story of Hermann and Albert Goering
978-83-7404-629-9
historia
Marzenka2012

Pierwszy, skazany na śmierć w procesie norymberskim, popełnia samobójstwo na krótko przed planowaną egzekucją. Drugi porównywany jest dziś do Oskara Schindlera... Autor, stroniąc od dyskursu ściśle naukowego, z dziennikarskim zacięciem śledzi żywoty równoległe braci, przebiegające po przeciwnych stronach światopoglądowej barykady. Opiera się na relacjach osób, które znały Alberta i Hermanna. Kreśli nie tylko ich oficjalne portrety, ale próbuje również ustalić genezę życiowych wyborów i zarysować wzajemne stosunki. W poszukiwaniu jak najszerszego kontekstu nie waha się odsłaniać tajemnic rodzinnych, odwołuje się także do wiedzy o polityce, propagandzie i obyczajowości nazistowskich Niemiec. Nieodkryte niuanse historii nie przestają fascynować?

źródło opisu: Wyd. KDC, 2007

książek: 1976
alex304 | 2018-09-12
Na półkach: Przeczytane, Rok 2019
Przeczytana: 21 września 2019

Książka bardzo ciekawa. Może trochę za mało informacji o Albercie, ale generalnie każdemu kogo interesuje III Rzesza polecam.

Łukasz | 2014-05-03

Mimo że książkę czytałem kilka lat temu wryła mi się w pamięć mocno.

Dlaczego? Jest świetnie napisana, bardzo przystępnie nawet dla osób nie znających historii.

Książka mówi o dwóch braciach Goringach, ich życiu i co najważniejsze o tym co ich różniło. Herman jako jeden z twórców nazizmu i Albert jako jeden z bohaterów którzy pomogli nazizm zniszczyć.

Książka traktuje głównie o Albercie, mniej znanym a wydaje mi się że ciekawszą postacią, ponieważ poniekąd tragiczną, ale to on obrał właściwy kierunek, to on potrafił powiedzieć nie... a przeżył dzięki swojemu wpływowemu bratu.