Złota rybka w szambie. Jak pokonać uzależnienie od smartfona i internetu

Okładka książki Złota rybka w szambie. Jak pokonać uzależnienie od smartfona i internetu Krzysztof Piersa
Krzysztof Piersa Wydawnictwo: Jaguar poradniki
poradniki
Jaguar
2020-02-26
2020-02-26
uzależnienie Internet smartfon

Książka ta jest troszeczkę nie aktualna, lecz na spokojnie można podmienić treści nieaktualne na aktualne i nie straciłaby wogóle sensu, np zmieniając. "vines" na "tiktoks". Przekaz bardzo dobry. Polecam nastolatkom.

Jedna gwiazdka mniej za nazbyt drastyczno-wulgarne treści.

Jedna gwiazdka mniej za nazbyt drastyczno-wulgarne treści.

Bardzo ciekawa pozycja, napisana otwarcie i przystępnie. Treść wciąga. Czyta się szybko. To książka i dla dorosłych (rodziców, nauczycieli) i dla młodzieży. Każdego skłoni do refleksji nad korzystaniem z dóbr techniki elektronicznej.

Książka skierowana raczej do rodziców, którzy sami wychowali się w czasach przedinternetowych. Jako osoba urodzona w roku 94 nie znalazłem tu wiele informacji, których już bym nie wiedział. Niestety większość książki jest skierowana do rodziców i autor porusza wiele tematów wychowawczych, jako osoba nieplanująca potomstwa miałem sporo do pominięcia.

Nic o czym bym nie wiedziała, ale napisane przystępnym językiem i pewnie dość użyteczne dla pokolenia moich rodziców. Szybkie nakreślenie niebezpieczeństw internetu, ale bez pominięcia korzyści. I nareszcie ktoś napisał, że zachowanie dzieci jest winą/konsekwencją postępowania rodziców.
Ogólnie polecam rodzicom. Użytkownicy już to wszystko wiedzą.

Ogólnie polecam rodzicom. Użytkownicy już to wszystko wiedzą.

Obowiązkowa pozycja nie tylko dla rodziców, lecz dla każdego z nas. Niech pierwszy rzuci kamień ten, kto nie odczuwa lekkiego niepokoju, kiedy okazuje się, że zapomniał z domu smartfona.
Książka skłania do przemyśleń na temat higieny użytkownika telefonu. Piszę tę recenzję (a jak!) z mojego smartfona, ale dzięki Krzysztofowi zaraz włączam aplikację, która pomaga mi wydzielić czas spędzony na telefonie. Może uda się wyłowić złotą rybkę z szamba ;) dzięki Krzysztof!

Bez zbędnych przedłużeń, dosadnie i na temat. W dzisiejszych czasach bardzo przydatna.

Obowiązkowa książka dla każdego rodzica!
Jak zauważyć, czy nasze dzieci nadużywają telefonu i Internetu? Warto zapoznać się z tą pozycja książkową, aby odpowiedzieć sobie na to pytanie. Dzięki tej lekturze poznamy zjawiska występujące w sieci tj. hejting, trolling, bulling, stalking, flooding, sexting, wykluczenie społeczno-internetowe itp. Dowiemy się, jak rozpoznać początki uzależnienia oraz poznamy metody zwalczania uzależnienia. Autor również przytoczył przykłady patologii współczesnego Internetu (niektóre bardzo wstrząsające) oraz przedstawił scenariusze niewłaściwego zachowania z życia wzięte. Ciekawa i wciągająca lektura dla nauczyciela, wychowawcy, mądrego rodzica.

Obowiązkowa książka dla każdego rodzica!

Po bardzo dobrej książce "Komputerowy Ćpun" spodziewałem się rzetelnego i przede wszystkim bardzo merytorycznego podejścia do tematu internetu i smartfona.

Krzysztof przedstawia się jako specjalista nowych technologii, a "Złotą Rybką w szambie..." pokazuje, że nim nie jest. Opowiada o hejcie, zjawisku bardzo częstym w internecie i robi to bardzo po łebkach.

Pada wiele cytatów, które są po prostu śmieszne i niczym nie potwierdzone o na przykład taki:
"Boimy się robić proste zakupy, dlatego wybieramy supermarkety, a coraz częściej zakupy online, gdzie nie musimy pytać o produkt, a jedynie klikamy ikonki. Rozmowa z panią w osiedlowym sklepiku potrafi przekroczyć nasze możliwości. "

Książka nie jest poradnikiem, jest czymś w rodzaju felietonu zawierającego wyśmiewcze frazy, czy stwierdzenia niepoparte żadnymi dowodami chociażby w postaci badań.

Samo wspomnienie o zaburzeniach integracji sensorycznej również nie jest poparte badaniami. Na te zaburzenia ma wpływ wiele czynników i rzadko w artykułach naukowych wspomina się o telefonach/tabletach itp.

Dodatkowo informacja: "warto porozmawiać z dyrekcją szkoły w sprawie ograniczenia, a nawet zakazu przynoszenia telefonów na teren placówki" to jest po prostu żart i to naprawdę niesmaczny. Telefon nie służy tylko do rozrywki, a jest formą kontaktu. Stanowi to zaprzeczenie jego własnych słów dotyczących traktowania dzieci jak siebie samych.

Owa książka nie bierze pod uwagę zmieniających się czasów i tego, że pewne rzeczy nie będą takie same jak były. Czy książkę poleciłbym komukolwiek? Zdecydowanie nie.

Pada wiele...

Krzysztof Piersa, autor książki, jest terapeutą uzależnień specjalizującym się w tematach związanych ze wszelkimi nowymi technologiami i ceberzagrożeniami. Jest to człowiek, który w swojej pracy na codzień spotyka się z ludźmi, których dotknęło takie uzależnienie. Wie on, że to wcale nie są przelewki, a takich osób jest coraz więcej. Ile to razy słyszymy w wiadomościach, że ktoś zmarł, bo siedział przed komputerem, grał i tak się wciągnął, że nie myślał o niczym innym. Albo, że pod wpływem internetu, w złości zabił siebie lub swoją rodzinę. Takie sytuacje zdarzają się coraz częściej. Spójrzmy nawet na siebie, czy umielibyśmy żyć bez nowoczesnej technologii? Bez telewizora na pół ściany, bez telefonu i internetu? Byłoby ciężko, prawda?

"Złota rybka w szambie" to najnowszy poradnik autora, w bardzo aktualnym, na ten czas, temacie. Krzysztof Piersa w bardzo łatwym i przystępnym języku radzi nam, jak zdiagnozować, czy jesteśmy uzależnieni. Opowiada, jakie są pierwsze zachowania, które mogą świadczyć o tym, że wpadliśmy lub wpadamy w ten nałóg. Oprócz tego mamy świetne rady na to, jak wychowywać dzieci, gdy wszędzie otacza nas nowoczesna technologia. Nie tylko my jesteśmy podatni na takie uzależnienia, ale przede wszystkim nasze dzieci, które chłoną wszystko niczym gąbka. Mamy także kilka domowych sposobów, na poradzenie siebie z nałogiem. Jeżeli jednak one nie pomogą, to warto skontaktować się z terapeutą.

Co ważne, autor nie tylko podaję nam same minusy sieci, ale wspomina także o plusach. Dzięki temu nie mamy wrażenia, że książka ta powstała tylko po to, żeby negować wszelką technologię. I co najważniejsze, nie jesteśmy oceniani. Krzysztof Piersa na prawdę rozumie problem, nie krytykuje osób uzależnionych, tylko próbuje do nich dotrzeć. Świetny poradnik, warty uwagi.

• Poradniki
  • Inne
  • Rodzic

Dodaj cytat z książki Złota rybka w szambie. Jak pokonać uzależnienie od smartfona i internetu