Camgirl

Okładka książki Camgirl Krzysztof Piersa
Okładka książki Camgirl
Krzysztof Piersa Wydawnictwo: Wydawnictwo Alegoria literatura obyczajowa, romans
Wydawnictwo Alegoria
2022-06-04
2022-06-04
obyczaj erotyk seksworking romans

Pan Krzysztof Piersa na polskim rynku wydawniczym pojawił się już w roku 2015 jako autor poradnika pt. "Komputerowy ćpun". W 2019 roku spod jego pióra wyszła książka pt. "Kosmiczne bobry i zemsta księżycowej szarańczy". Tytuł ten został wydany wówczas przez Wydawnictwo Genius Creations, a w 2022 roku został wznowiony przez Wydawnictwo Alegoria.
Również w 2022 roku Wydawnictwo Alegoria wydała książkę pana Piersy pt. "Camgirl". Z kolei ten tytuł zaliczany jest do literatury obyczajowej. Powieść ta opowiada losy Ernesta, studenta jednej z olsztyńskich uczelni, którego rzuca najpiękniejsza dziewczyna na roku. Zawiedziony mężczyzna ukojenia swojego bólu szuka w Internecie, a dokładniej na stronach, które udostępniają transmisję online, na których dziewczyny robią erotyczny show. Jego uwagę przyciąga tajemnicza kobieta, która nazywa siebie Kitsune. Osoba ta na swoim show występuje w lisiej masce, która skrywa jej prawdziwą tożsamość.
Jaki wpływ na Ernesta będzie miało jego pojawienie się na show Kitsune dowiecie się z kart powieści. Muszę Wam powiedzieć, że książka ta jest niejednoznaczna, lecz po całkiem ciekawym początku z biegiem akcji zachowanie bohaterów zaczęło mnie irytować. Ale może Wy będziecie mieć inny odbiór tej książki. Mam także wrażenie, że nie ma innych książek o tej tematyce, a chyba szkoda.
Książka ta to 294 strony, na przeczytanie których potrzebowałem siedmiu dni i ośmiu posiedzeń. Wynik taki plasuje "Camgirl" na 146 miejscu wśród 199 książek Przeczytanych Na Tronie. Jak już napisałem wcześniej nie ma wielu książek o takiej tematyce, więc uważam, że warto ją poznać.

Również w 2022 roku...

Problemy dwudziestoparoletnich dzieci, scen rozwojowych jak na lekarstwo. Jakbym chciał poczytać erotyczne czytadło, to 365 dni lepiej się nada. Plus za umieszczenie fabuly poza warszaffką, minus za imiona z kosmosu. Serio, co to tam było, Eryk Oktawia?? Szkoda, bo Bobry są jedną z lepszych powieści w swoim gatunku. Pan Autor chyba osiadł na laurach.

Dopiero na końcu poczułem, że czytam powieść. Czym dalej, tym więcej polotu, stylu, przemyśleń i charyzmy. Nie licząc kilku końcowych rozdziałów, książka była prosta, na poziomie scenariusza telenoweli w stylu M jak miłość. Postacie to wydmuszki ograniczone do jednej cechy np. ta jest wredna, a ta milutka ale pokazuje brzydkie rzeczy w internecie. Co jeszcze mi w nich przeszkadzało, to to, że bohaterowie to przeciętniaki, które niczym się nie wyróżniają. Autor reklamuje książkę jako erotyk, ale mi bardziej pasuje ona jako komedia romantyczna z pikantnymi scenami. Tyle zbiegów okoliczności i nieprawdopodobnych zdarzeń nie spotkamy nawet w polskich serialach. Mimo wszystko książka jest napisana kompetentnie. Bywają gorsze fragmenty, gdzie widać spadek formy, szczególnie językowo, ale ostatecznie dobrze się to czyta. Akcja postępuje wartko, nie ma niepotrzebnych scen, chcę się do niej wracać. A końcówka jest naprawdę dobra, gdy możemy poznać jakieś wnioski, przemyślenia, refleksje bohatera. W sumie jako rozrywka na kilka wieczorów może być.

6,5 - lubię. Autor postanowił zachować balans między erotykiem a obyczajem, co moim zdaniem jest na plus - brakuje mi takiej literatury, bo zazwyczaj trafiam na romanse z paroma niepasująco ostrymi scenami. Nie przeszkadzają mi oklepane tropy, niektóre były nawet całkiem fajnie ograne, ale zabrakło mi na koniec jakiegoś większego zwrotu w fabule. Ciekawe, choć trochę ugładzone na potrzeby szerszej publiki spojrzenie na camgirls. Styl i język autora zdecydowanie przyjemne w odbiorze - jak w pozostałych książkach zresztą.

Z racji, iż ten rodzaj powieści nie jest mi znany, mam problem z odniesieniem się do przeczytanych stron w jakikolwiek sposób. Zabierając się do czytania Camgirl, miałem w głowie pewien obraz książki erotycznej, książki młodzieżowej, książki nowoczesnej. Tak jak się spodziewałem, nie wniosła ona wiele do mojego życia, jednak podziwiam autora za odwagę i próbę stworzenia czegoś opartego na tematach tabu. Moją uwagę zwrócił też ciekawy sposób dotarcia do czytelników w nowoczesny sposób albo raczej mówiąc o współczesnych czasach, wykorzystując przy tym nowoczesne technologie. Poruszona tematyka, może nawet pozwolić na niewielką refleksję, dotyczącą problemów związanych z wykorzystaniem Internetu do celów "rozrywkowych". Warstwa dydaktyczna zajmuje o wiele mniej miejsca, niż opisy scen erotycznych. Nie zważając na przekaz, po przeczytaniu książki, nie mam poczucia straconego czasu. Jednak moim zdaniem, treść nie trafi do szerokiego grona czytelników. Zastanawia mnie zatem komu mogła by spodobać się ta książka. Obstawiałbym, że pozytywnie odbiorą ją mężczyźni. Natomiast kobietom raczej nie przypadnie do gustu. Patrząc po ocenach na LubimyCzytać, mogę mieć trochę racji.

Fabuła wciąga od pierwszej strony, a przedstawiona historia chodź napisana w lekki sposób, opisuje ciężkie do przedstawienia tematy związane z życiowymi wyborami.

Na przestrzeni książki możemy zaobserwować zarówno rozwój mentalny bohaterów jak i doskonale przedstawionego otoczenia, wpływającego na codzienne wybory i postrzeganie świata.

Protagonista jest bardzo ludzki i przede wszystkim młody, jego rozterki widoczne są na każdym etapie rozwoju ukazując, iż nie na wszystko można odpowiedzieć "tak" lub "nie", czasami jest po prostu "nie wiem", kiedy za dużo myślimy i kiedy sami nie wiemy co o tym myśleć, gdy zagubienie przechodzi w gniew, smutek i zrozumienie.

Protagonista jest bardzo ludzki i...

Książkę czyta się bardzo szybko. Akcja się rozkręca, nie ma zbyt wielu zbędnych przestojów ani wątków. Autor raczej skupił się na tworzeniu się relacji przeciętnego mężczyzny z camgirl - czyli osobą pracującą w sex biznesie. Widzimy budzące się uczucia, a jednocześnie problemy wynikające zarówno z samoakceptacji, ale również z pewnego rodzaju braku zaufania do drugiej osoby.
Książka łączy w sobie romans studencki, erotyk i powieść psychologiczną. Trochę osobiście tego nie kupiłam. Te części romantyczno-erotyczne były napisane ze smakiem, raczej niegorszące, a jednocześnie miejscami dość naiwne. Z kolei ta psychologiczna część książki jest dla mnie jakaś taka mało odkrywcza.
Zabrakło mi dwóch rzeczy: po pierwsze - jakiegokolwiek zaskoczenia / zwrotu akcji / niespodzianki, a drugie - chociaż jednego rozdziału typu "rok później". Skoro wchodzimy w psychikę bohaterów, to dobrze byłby przekonać się, czy ich decyzje były słuszne (poniżej spoiler).

SPOILER:
Odnośnie tych decyzji - czy Oktawia mierząc się z mniejszymi zarobkami, powróci do poprzedniej pracy? Czy Ernest będzie jej ufał, czy w każdym zachowaniu będzie dopatrywał się zdrady / powrotu do roli Kitsune?
KONIEC SPOILERÓW

Natomiast pojawiły się wątki, których spokojnie mogłoby nie być - dla przykładu: sytuacja rodzinna Oktawii, albo sytuacja z DragonLordem - po co była, skoro nic z niej nie wynikło...

Podsumowując - książka jest ciekawa, dobrze i przyjemnie się ją czyta, a prawdopodobnie dla osób gustujących w romansach będzie interesującą pozycją.

Muszę powiedzieć,że to było wyzwanie.Prawdziwe wyzwanie.Sama raczej nie sięgnęłabym po tę książkę.czy było warto?Po lekturze mam mieszane uczucia.Podobały mi się w tej książce emocje bohaterów,ich zastanawianie się nad sensem tego co robia ze swoim życiem.Mnej podobali mi się sami bohaterowie i ich wybory.
Według wujka Google camgirl to termin internetowy dla kobiet, które są prezentowane na kamerach internetowych. W wypadku tej książki odnosi się do kobiet,które pracują w branży erotycznej co oznacza transmisje dla płacących klientów oglądających dziewczyne zabawiającą sięz samą sobą.Czy to tylko forma zarobku?A może już sprzedawanie siebie?Czy mona traktować camgirl jak prostytutkę,czy raczej jak dzieczynę pracującą?Na te pytania każdy musi odpowiedzieć sobie sam.Inną sprawa jest kwestia postrzegania siebie i innych.Co innego gdy widzisz mnie na swoim monitorze,a co innego,gdy siedzisz obok -mówi bohaterka książki.I rzeczywiście wydaje się,że monitor czy ekran to rodzaj ściany oddzielającej prawdziwe życia od płatnego zajęcia.To rodzaj ściany,zza krtóej nie widzimy prawdziwej osoby,tylko jej kreację.Zupełnie inaczej wygląda to ,gdy spotykamy się twarza w twarz.Kitsune,czy też Oktawia jest bardzo niepewna siebie.Nie wierzy w swoje możliwości czy umiejętności.Na pewno głównie z powodu opini ojca,który jest bardzo stanowczy w swoich sądach i nie dopuszcza do siebie mysli,że mógłby nie mieć racji.Oktawia widzi siebie oczami ojca.Nie dociera o niej że ma talent malarski,nawet w chwili,gdy jej obraz zostaje nagrodzony.Nadal wydaje jej sie,że bycie camgirl to łatwiejsze pieniądze.czy tak jest jednak na pewno?Nie wydaje mi się.Autor dość dobrze opisał z jakimi problemami wiąże się taka praca.Jeszcze inną kwestią jest to,czy dziewczyna pracująca jako camgirl potrafi stworzyć związek,jak jej pracę postrzega jej ewentualny partner i czy dla niej to tylko praca,czy może sposób na życie.
Jeśli chodzi o Ernesta to zupełnie mi się nie podobał.Autor zapewne chciał go pokazać jako wrażliwego faceta,któremu zależy na dziewczynie i usiłuje ją zdobyć.Dla mnie Ernest to melepeta,który sam nie wie,czego chce.Pozwala sobą pomiatać Dorocie,jednocześnie będąc na każde jej zawołanie.Gdy dziewczyna z nim zrywa,ten myśli tylko o tym w jaki sposób ją ponownie zdobyć.Nie dostrzega jej prawdziwej osobowości,widzi tylko ładną buzię i zgrabną figurę.Próbując otrząsnąć się po zerwaniu,za namową znajomego loguje się na jeden z płatnych portali erotycznych i zaczyna obserwować jedną z dziewczyn,występującą w masce lisa.Niedługo później okazuje sie,że tajemniczą Kitsune zna również w realnym życiu... Zastanawiam się,czy zainteresowanie Ernesta Oktawią wynikło tylko z tego jak postrzegał on Kitsune,czy może była szansa,by coś między nimi zaistniało bez ich internetowej relacji.Z pewnościa niewiele by się wydarzyło gdyby nie fakt,że przez jakiś czas byli współlokatorami,co na pewno ich mocno do siebie zbliżyło.Zreszta to zainteresowanie jest troche wybrakowane,bo Ernest mimo bliskości z Oktawia nada nie pozostaje obojętny na wdzięki Doroty.Niby klasyczny trójkąt,a jednak nie do końca...
W książce nie brak emocji.Znajdujemy tu miłość,poczucie bliskości,akceptację i obawy przed odrzuceniem,samotność i trudne wybory,wraz z ich konsekwencjami.To opowieść o płynnej granicy między tym co moralne,a tym co społecznie jest mało akceptowalne.
Samo zakończenie mnie rozczarowało.Miałam nadzieję,że pewne wątki zostaną pogłębione.Niestety pozostało zbyt wiele niedomówień,tak jakby słowa kocham cię stanowiły magiczne remedium na każdy problem.
Sama książka została dobrze napisana,choć opisana tematyka to nie do końca moja bajka.Czytało mi się nierówno,chwilami książka mnie porywała,a chwilami męczyło mnie przeczytanie choćby kilku stron.Mimo wszystko uważam,że warto było przeczytac.

Według wujka Google camgirl to termin internetowy dla kobiet, które...

Zdecydowanie warto sięgnąć.
Bardzo ciekawy pomysł (ja przynajmniej się z podobną książka nie spotkałem.) Sceny erotyczne napisane bardzo lekko i przyjemnie - a to duże wyzwanie dla autora pisać o seksie i nie popaść w grafomanię. Może jak dla mnie było ich ciut za dużo.
Tylko że erotyka w tej książce jest jak ciasto w pączku - ok, bez ciasta nie byłoby pączka, ale jak zjemy pączka bez marmolady no to będziemy słusznie rozczarowani. W Camgirl autor nie pożałował nadzienia a złożyły się na nie emocje i relacje bohaterów. W książce padły ważne pytania. Np. co sprawia, że jesteśmy/nie jesteśmy w związku? Czego tak naprawdę oczekujemy od drugiej osoby w relacji? A co wydaje nam się, że oczekujemy? Jak łatwo jesteśmy w stanie sami sobie wmówić, że nasze "karaluchy spod szafy" na pewno nie pozwolą nam nigdy nikogo znaleźć i być szczęśliwymi.
Będę polecał ten tytuł każdemu.

Zdecydowanie warto sięgnąć.

Książka, z którą dziś do Was przychodzę dla części z Was może okazać się mocno kontrowersyjna… Sama dosyć rzadko sięgam po literaturę z elementami erotyki połączonej z historią obyczajową, tym razem jednak skusił mnie m.in. sam opis powieści, jak również jej intrygująca okładka.

W ten sposób doszło do mojego pierwszego literackiego spotkania z autorem Krzysztofem Piersą. Powieść „Camgirl” poprzez perypetie świetnie wykreowanych, wyrazistych i różnorodnych postaci ukazuje bardzo cienką oraz płynną granicę, jaka oddziela to, co powszechnie uznawane jest za moralne, od tego, co takim nie jest – ale czy na pewno?

Gdy wchodzimy do opowieści Ernest i Dorota właśnie się rozstają, czym młody student jest mocno zdruzgotany. W myśl metody klin klinem i za namową znajomego ze studiów młody mężczyzna loguje się na jeden z portali erotycznych, gdzie jego uwagę przykuwa tajemnicza piękność w masce lisa o zagadkowo brzmiącym pseudonimie Kitsune…

Internetowa relacja z tajemniczą kobietą wciąga Ernesta coraz bardziej, z drugiej strony jednak wciąż walczy on o odzyskanie względów Doroty… Natomiast w jeszcze innej perspektywie zacieśnia się także jego znajomość z Oktawią, sympatyczną koleżanką ze studiów, która ratuje chłopaka z mieszkaniowej opresji.

Jak to wszystko się potoczy? Kto jest kim w tej powieści? W tej materii oczywiście niczego Wam nie zdradzę – musicie przekonać się sami.

Przyznać trzeba, iż autor jest uważnym i bystrym obserwatorem, Nie ma się jednak czemu dziwić, gdyż jako terapeuta uzależnień oraz autor poradników (ale nie tylko) ma doświadczenie, które pozwala dogłębnie wniknąć w ludzką psychikę i emocje, nawet te najbardziej skrajne.

Jest to bardzo dobrze widoczne w historiach poszczególnych bohaterów, którzy mają na swoich barkach różne bagaże doświadczeń i borykają się każde na swój sposób z własnymi demonami.

W powieści, chociaż jest ona literacką fikcją, dokładnie tak, jak w ludzkiej egzystencji, znajdziecie miłość, potrzebę bliskości, ale również obawy przed zranieniem lub odrzuceniem, różnorakie lęki, samotność, trudne wybory z ich konsekwencjami i stojącymi za nimi pobudkami oraz wiele innych odczuć targających człowiekiem na różnych etapach jego życia.

„Camgirl” to opowieść zarówno o relacjach, które w toku historii ewoluują, ale także o tym, jak łatwo oceniamy i szufladkujemy innych – jednak czy aby na pewno zawsze trafiają oni do właściwych dla nich szufladek? - na to pytanie drodzy czytelnicy odpowiedzcie już sobie sami.

Jeżeli szukacie lektury pikantnej, erotycznej, a jednocześnie takiej, która być może wytrąci Wasze dotychczasowe postrzeganie pewnych spraw z utartych schematów to myślę, iż książka Krzysztofa Piersy sprosta Waszym oczekiwaniom.

* https://www.facebook.com/Ksiazkowoczyta *

• Literatura obyczajowa romans