Langoliery

2019-11-22
2019-11-22
Roch Siemianowski

Okładka książki W wysokiej trawie Joe Hill, Stephen King
W wysokiej trawie Joe Hill, Stephen K...
Okładka książki 17 podniebnych koszmarów Ambrose Bierce, Tom Bissell, Ray Bradbury, Roald Dahl, James Dickey, Arthur Conan Doyle, Cody Goodfellow, Joe Hill, Stephen King, E. Michael Lewis, Richard Matheson, David J. Schow, Dan Simmons, Peter Tremayne, E. C. Tubb, John Varley, Bev Vincent, Bev Vincent
17 podniebnych... Ambrose Bierce, Tom...
Okładka książki Amerykański wampir #01 Rafael Albuquerque, Stephen King, Scott Snyder
Amerykański wa... Rafael Albuquerque,...
Okładka książki Twarz w tłumie Stephen King, Stewart O'Nan
Twarz w tłumie Stephen King, Stewa...

Daję 7/10 przez sentyment do wersji filmowej(serialowej?). "Langoliery" to "Strefa mroku" wg Kinga. Bardzo dynamiczna i wciągająca ekspozycja, niestety w drugiej połowie lektura zaczyna odrobinę nużyć.

Dziesięciu pasażerów, wybudzonych w trakcie lotu z Los Angeles do Bostonu, przeżywa szok odkrywając, że wszyscy pozostali na pokładzie zniknęli, włącznie z załogą. Pilot, będący jednym z ocalałych, stara się nawiązać kontakt z lotniskami, ale wszędzie panuje cisza. W końcu z zaskoczeniem lądują na lotnisku w Bangor, stanie Maine (gdzie indziej, w końcu to King). Jednak nawet tutaj brak jakichkolwiek oznak ludzkiej obecności. Port lotniczy jest opustoszały, a jedyne stworzenia, jakie się pojawiają, są niezwykle żarłoczne i pożerają wszystko, co znajduje się na ich drodze. ✈️

Langoliery to jedna z czterech nowel, mini-powieści, czy jak to nazwać, zawartych w zbiorze Cztery po północy. Nie wiem, dlaczego w formie audiobooków zdecydowano całość rozdzielić, choć się domyślam.

Sam pomysł na początku nie wydawał mi się ciekawy, ot znikający ludzie i bliżej niezidentyfikowane potwory. Tym bardziej, że widziałem urywki ekranizacji z lat 90, które nie zachęcały. Ale gdy zacząłem słuchać, już po kilku chwilach poczułem niesamowity klimat niepewności i tłumionego przerażenia. Faktycznie byłem w stanie odczuwać to co pasażerowie nieszczęsnego lotu, gdy próbowali jakkolwiek racjonalizować sytuację. Może jest to zasługa niesamowitego lektora (panie Żołądkowicz, ukłony),a może trochę krótszej formy i King nie miał miejsca na swoje bajania. Chociaż nie ukrywam, chciałbym to w pełnej książkowej wersji. Ostatecznie pomysł okazał się niesamowicie trafiony, a takiego sposobu na swego rodzaju „podróż w czasie” nie widziałem nigdy.

W zasadzie mam tylko dwa zastrzeżenia. Pierwsze to wątki romansowe. Gdyby był jeden, byłbym to w stanie zrozumieć, ale prawdopodobieństwo, że akurat w dziesiątce pasażerów utworzą się dwie pary jest dość niskie. I samo zakończenie – patrząc na całość wydarzeń wydaje się zbyt optymistyczne i na siłę wesołe. Chociaż co ciekawe na to jest logiczne wytłumaczenie. Ale co, jak i dlaczego to już sobie sami przeczytacie.

Przeczytana z wielkimi założeniami i oczekiwaniami. Zdecydowanie za długo została poprowadzona akcja. Wybudziła się momentami ale jak na Kinga przystało dobry pomysł. Nie jest to jednak książka naj….

Mistrz w formie. U Kinga kocham i opwiadania i dluzsze formy i te posrednie jak ta. Pomysl genialny

Ah, Stephen King - mistrz pisarskiego horroru, który ma niesamowity talent do skręcania rzeczywistości w taki sposób, że zmusza nas do spojrzenia na nią przez pryzmat najgłębszych, najbardziej irracjonalnych lęków. Ta książka nie jest wyjątkiem od tej reguły, a nawet, jak można by powiedzieć, je potwierdza w imponujący sposób.

To jedna z tych historii Kinga, które skupiają się na mikroskopijnej grupie ludzi, w tym przypadku grupie pasażerów na pokładzie samolotu, którzy przeżywają surrealistyczne i przerażające zdarzenia. King z wdziękiem rzuca nas w sam środek tej sytuacji, a potem, jak mistrz iluzjonista, zdejmuje jeden pokrowiec po drugim, aż ostatecznie pozostawia nas z otwartymi ustami.

Co do języka, King, jak zwykle, mistrzowsko manipuluje słowami, a jego narracja jest tak szczegółowa, że możemy dosłownie poczuć zapach powietrza w samolocie, usłyszeć szmer silników i poczuć napięcie, które wisi w powietrzu. Co więcej, charakteryzacja jest niesamowita - każda postać ma swoje własne głębokie tło, które jest precyzyjnie zarysowane, co sprawia, że jesteśmy jeszcze bardziej zaangażowani.
To fascynująca, mrożąca krew w żyłach książka, które z pewnością dostarczy ci solidną dawkę emocji. Jeżeli jesteś fanem Kinga, lub po prostu lubisz dobrą, przerażającą opowieść, to z pewnością ci się spodoba. Daję mu mocne 8/10. Dobre, solidne czytadło, które zasługuje na miejsce na twojej półce.

To jedna z tych historii Kinga, które skupiają...

Jedna z moich ulubionych książek Kinga. Ciekawa, trzymająca w napięciu. Strach pomyśleć co bym zrobiła, jakby mi się trafiła taka historia. Różnorodność postaci, i fajne i wkurzające. Super spędzony czas.

Pomysł książki całkiem fajny, podobny do opowiadania o znikającym autobusie we mgle z pasażerami. Niestety zapomniałem tytułu tego starego opowiadania oraz jego autora. Książka jest sprzeczna ze sobą w fabule w kilku elementach. Autor jak zawsze ma ciekawy pomysł, i nie jest w stanie go inteligentnie pociągnąć do końca. Książka ma sporo błędów logicznych, ale mimo wszystko da się jej słuchać dosyć gładko.

Bardzo fajne opowiadanie. Bohaterzy bardzo realni i fabuła doskonale nadająca się na opowieść na jeden wieczór. Jedno z lepszych opowiadań Kinga, które przyszło mi przeczytać. Nie zawiodłem się, choć po samych Langolierach, jako niszczycielskich stworzeniach spodziewałem się nieco więcej.

Fabuła idealnie w mój gust. Uwielbiam takie klimaty. Bohaterowie świetnie zarysowani. Same langoliery były tu najsłabszym elementem, ale i tak mi się podobało.

Przyjemnie sie sluchalo choc ksiazka wg dość typowego schematu dla tego autora.

Przyjemnie sie sluchalo choc ksiazka wg dość typowego schematu dla tego autora.

• Audiobooki
  • Stephen King