American vampire
komiksy
Rewolwerowiec

"Amerykański wampir" to komiks, który tworzą wspólnie pisarz opowiadań Scott Snyder oraz Stephen King, a za stronę wizualną odpowiada Rafael Albuquerque. Pierwsza seria składająca się z 5 zeszytów opowie nam dwie historie, jedną tworzy King, drugą Snyder. Opowieść Scotta traktuje o dekadencji, oszustwach i wspaniałościach Epoki Jazzu. Poznamy Pearl, która jest modną, ambitną kobietą z pragnieniem zostania gwiazdą. Odwiedza nielegalne bary i sale balowe czekając na swój moment a odnajduje coś bardzo złowieszczego. Stephen opowie nam o pierwszym amerykańskim wampirze - Skinnerze Sweet, kowboju, który mordował i napadał na banki w latach '80 XIX wieku. Skinner jest silniejszy i szybszy od innych wampirów, posiada kły grzechotnika a siłę czerpie ze... słońca? W kolejnych zeszytach następnej serii Snyder i Albuquerque będą szukać śladów krwi Skinnera w ciągu kilku dekad amerykańskiej historii.

Stephen King jest współscenarzystą pierwszych pięciu zeszytów, dalej historia będzie kontynuowana już bez jego udziału.

źródło opisu: stephenking.pl

źródło okładki: stephenking.pl

Wkp | 2018-02-05

WAMPIRY W AMERYCE

Stephen King, jeden z najpłodniejszych autorów naszych czasów i niekwestionowany król literatury grozy, kojarzony jest przede wszystkim z licznych kultowych powieści i opowiadań, a także ich ekranizacji, które przeszły do historii kina. Wystarczy wymieniać takie tytuły, jak „Carrie”, „Lśnienie”, „Misery”, „To”, „Zielona mila” czy „Skazani na Shawshank”, które podbiły serca zarówno czytelników, jak i widzów. Ale King nie ogranicza się tylko do tego. W swojej karierze pisywał także literaturę faktu, recenzje, scenariusze, sztuki i co tylko właściwie można pisać, grywa także w zespole, a gdzieś między tworzeniem kolejnych książek, przygotował również dwa komiksy. Pierwszym z nich, częściowo opartym na jego krótkich formach, były całkiem udane „Opowieści makabryczne”, drugim i zarazem ostatnim (seria „Mroczna Wieża” jest sygnowana jego nazwiskiem, bo pełni on przy niej rolę nadzorcy całości, scenariuszy do niej jednak nie pisał nigdy) jest pierwszy tom...

Marek Adamkiewicz | 2018-05-06

Po wspólnym dziele Snydera i Kinga spodziewałem się czegoś wspaniałego, tymczasem komiks jest całkiem niezły, jednak nie porywa tak jak myślałem, że porywać będzie.
Na plus na pewno można zaliczyć część pisaną przez Snydera (ta trzyma w napięciu, ponadto udało się w niej wykreować wiarygodnych protagonistów) oraz próbę kreacji przez autora nowego rodzaju wampira, odpornego na słabostki jego klasycznej wersji.
Nie do końca przypadła mi za to do gustu opowieść snuta przez Kinga, która jest dosyć przewidywalna i mało zaskakująca. Mimo to czuć w niej rzemieślniczą sprawność, a Amerykanin udowadnia, że poradziłby sobie także w komiksowym medium.

Pierwszy tom nie zachęcił mnie jakoś wybitnie do sięgnięcia po kolejne, ale też od cyklu nie odstraszył, więc pewnie za jakiś czas sprawdzę jak wygląda poziom kolejnych odsłon tej serii. Po cichu liczę jednak na widoczny skok jakościowy i przejście z pułapu "dosyć dobry" na "dobry" lub nawet "bardzo dobry".

Yave | 2015-04-27
Przeczytana: 27 kwietnia 2015

Scott Snyder.
Stephen King.
Komiks.

Czy ja naprawdę muszę tłumaczyć, dlaczego pokochałem "Amerykańskiego Wampira"?

Dobra, coś tam jednak skrobnę. Historia toczy się tu dwutorowo. W pierwszej części (tej snyderowej) obserwujemy młodą, ambitną aktorkę, która chcąc nie chcąc zostaje wampirem nowej generacji i postanawia zemścić się na swoich oprawcach. W tej drugiej przedstawione przez Kinga jest powstanie Skinnera Sweeta - najstraszniejszego ze strasznych, a przy okazji najsympatyczniejszego krwiopijcy tamtych czasów. Krwawo, mrocznie, ciężko - wampiry znów w formie!

Sam nie jestem pewien, która z historii podobała mi się bardziej. Snyder ma świeżość, a King klasę. Scott kapitalne pomysły, a Stephen warsztat i styl. Ten pierwszy lepiej radzi sobie z głównymi bohaterami, na drugim planie jednak króluje (hehe) starszy z pisarzy. I chyba ostatecznie nie będę wybierał. Te dwie opowieści tak dobrze ze sobą współpracują, tak perfekcyjnie się zazębiają, że dzielenie ich to po prostu...

PolishPopkulturę | 2015-12-05
Przeczytana: 05 grudnia 2015

Niezłe czytadło, choć nie zachęciło mnie do sięgnięcia po ciąg dalszy. Co ciekawe, scenariusz Snydera okazał się o wiele bardziej intrygujący niż historia napisana przez Stephena Kinga - to daje do myślenia.

Więcej o komiksach piszę na fb.com/polishpopkulture

Maromira | 2014-10-04
Przeczytana: 02 października 2014

Z zasady nie czytałam nigdy komiksów, dopiero niedawno postanowiłam zacząć, by dowiedzieć się, jakie właściwie są i w czym tkwi ich urok. Na początek nie mogłam trafić lepiej, rozpoczynając swą przygodę od Kinga i Snydera.

Choć mogło być inaczej, bo jak pisze King we wstępie, to jego pierwsza przygoda z komiksem, bo mimo że jego powieści były przenoszone na karty komiksów, to sam nigdy nie pisał scenariuszy bezpośrednio pod nie. A spisał się znakomicie i w ogóle nie czuć, by była to jego pierwsza próba.

Historia toczy się dwutorowo. Z jednej strony mamy losy Pearl - dziewczyny pracującej ciężko, by utrzymać się na w miarę znośnym poziomie, która w wyniku przypadku zostaje zamieniona w wampira. Ale to nie byle jakiego. Może wychodzić na słońce, w przeciwieństwie do tych, którzy potraktowali ją jako kolację - i jest żądna zemsty.

Druga historia to opowieść o Skinnerze Sweecie - bezwzględnym wampirze, który początkowo był bandytą na Dzikim Zachodzie, wielokrotnie ściganym zabójcą,...

czomicz | 2015-12-09
Przeczytana: 29 listopada 2015

Wiele dobrego nasłuchałem się o tym komiksie... że to niby prawdziwa legenda, która przywróciła wampirom kły i jaja... że napisał go Snyder (którego Batmanami wszyscy się zachwycają) i King (którym wszyscy się zachwycają za to, że jest Kingiem i zresztą słusznie czynią)... Postanowiłem więc zmierzyć się z ową legendą.
Album składa się z dwóch opowieści, prezentowanych czytelnikowi naprzemiennie. Czy taki zabieg ma sens? W wydaniach zeszytowych jak najbardziej. Ale w albumie? Trzeba do tego przywyknąć... Na szczęście pod względem jakości i klimatu obie opowieści stoją na wysokim i zbliżonym do siebie nawzajem poziomie. Snyder i King bardzo dobrze zgrali się ze sobą tworząc ciekawy duet.
Pierwsza historia autorstwa Scotta Snydera toczy się w roku 1925 i opowiada o młodej aktorce Pearl Jones, która w bardzo bolesny sposób odkrywa, iż w Hollywood rządzą prawdziwi krwiopijcy, ale dzięki "pomocy" tajemniczego włóczęgi dziewczyna może spróbować się zemścić.
Druga, ze scenariuszem...

Jowi | 2018-01-14
Przeczytana: 13 stycznia 2018

Komiks wbijający w fotel to mało powiedziane. Chyba wszystko jest tu genialne, kreska, kolory, scenariusz - w tym samego Mistrza Horroru S.Kinga, pomysł, no krótko mówiąc - przy czytaniu zatyka...
No i nareszcie normalne wampiry, a nie wymoczkowate, blade nastolatki błyszczące w słońcu, leżące na łące i bredzące o niczym!
Normalne, czyli szalenie niebezpieczne, krwawe, wiecznie głodne, paskudne i przerażające...sięgnięcie do korzeni wampiryzmu i wplecenie ich w historię Stanów - świetne. Dwutorowa akcja porywa - opowieść o nieco naiwnej dziewczynie Pearl, która chciała zaistnieć na salonach, wśród socjety lat 20. XX wieku, a znalazła swoje przekleństwo splata się z historią życia pewnego XIX wiecznego bandyty, Skinnera Sweeta lubiącego przemoc i cukierki...
Na pewno będę kontynuować, bo czuję że będzie jeszcze lepiej, choć czasem bywa bardzo krwawo i bardzo drastycznie, na pewno nie jest to pozycja dla bardzo wrażliwych Czytelników.
POLECAM fanom komiksu, warto! :)

bardd | 2017-09-02

"ta historia zaskakuje świeżością i oryginalnością" - Entertainment Weekly, taa... do tej pory jestem w szoku po tym jak zobaczyłem wampiry odporne na światło dzienne, co będzie w następnej części, wampiry jedzącą czosnek? Komiks ładnie wygląda, przyjemnie się czyta, ale brakuje tu czegoś co by sprawiło, abym sięgnął po następne części, no chyba, że ktoś mi je do ręki poda ;)

Majales0 | 2015-08-27

Ładnie namalowany komiks, z dość wciągającą fabułą, jest to nawiązanie do tradycji wampiryzmu,nie wykreowanego przez kulturę masową obrazu wampira naszych czasów. Udział King'a w tworzeniu scenariusza do komiksu, dał dosyć ciekawy ukłon w stronę historii. Kolejne tomy wywołują wrażenie przewidywalności zachowań Sweeta.

olaf9000 | 2018-01-07
Na półkach: Przeczytane, Komiks

Wiele osób pisze tu, że niby fajne ale wcale nie tak fajne, żeby sięgnąć po kolejną część. Dla mnie na tyle fajne, żeby czekać i się doczekać wznowienia drugiego (na aukcjach chcieli jakieś niefajne - tak, żeby kolejny raz użyć tego słowa - pieniądze).
Dla mnie - dobre, smakowite, wytrawne, krwiste i mięsiste. Zarówno historia, jak i obrazki. Że te wampiry inne są? Że łamią schematy? Chwała za to autorom.
Nigdy nie przepadałem za horrorami, zarówno w kinie, jak i w literaturze. Trochę się to zmieniło ostatnimi czasy, chociaż nie czarujmy się - zbyt stary jestem, żeby się przestraszyć potworów wyrysowanych na kartach komiksów.
Nigdy też nie przepadałem za wampirami, no chyba, że autorstwa Romana Polańskiego. Póki co zmieniło się to po lekturze "Amerykańskiego wampira". Dostajemy odwieczny konflikt starego z nowym, dobra ze złem, oraz złego ze złem... podany w zgrabnie napisanej historii i okraszony dobrymi, nieinfantylnymi ilustracjami.
Ja tam sięgam po kolejny tom.