American vampire
komiksy
Rewolwerowiec

"Amerykański wampir" to komiks, który tworzą wspólnie pisarz opowiadań Scott Snyder oraz Stephen King, a za stronę wizualną odpowiada Rafael Albuquerque. Pierwsza seria składająca się z 5 zeszytów opowie nam dwie historie, jedną tworzy King, drugą Snyder. Opowieść Scotta traktuje o dekadencji, oszustwach i wspaniałościach Epoki Jazzu. Poznamy Pearl, która jest modną, ambitną kobietą z pragnieniem zostania gwiazdą. Odwiedza nielegalne bary i sale balowe czekając na swój moment a odnajduje coś bardzo złowieszczego. Stephen opowie nam o pierwszym amerykańskim wampirze - Skinnerze Sweet, kowboju, który mordował i napadał na banki w latach '80 XIX wieku. Skinner jest silniejszy i szybszy od innych wampirów, posiada kły grzechotnika a siłę czerpie ze... słońca? W kolejnych zeszytach następnej serii Snyder i Albuquerque będą szukać śladów krwi Skinnera w ciągu kilku dekad amerykańskiej historii.

Stephen King jest współscenarzystą pierwszych pięciu zeszytów, dalej historia będzie kontynuowana już bez jego udziału.

źródło opisu: stephenking.pl

źródło okładki: stephenking.pl

Yave | 2015-04-27
Przeczytana: 27 kwietnia 2015

Scott Snyder.
Stephen King.
Komiks.

Czy ja naprawdę muszę tłumaczyć, dlaczego pokochałem "Amerykańskiego Wampira"?

Dobra, coś tam jednak skrobnę. Historia toczy się tu dwutorowo. W pierwszej części (tej snyderowej) obserwujemy młodą, ambitną aktorkę, która chcąc nie chcąc zostaje wampirem nowej generacji i postanawia zemścić się na swoich oprawcach. W tej drugiej przedstawione przez Kinga jest powstanie Skinnera Sweeta - najstraszniejszego ze strasznych, a przy okazji najsympatyczniejszego krwiopijcy tamtych czasów. Krwawo, mrocznie, ciężko - wampiry znów w formie!

Sam nie jestem pewien, która z historii podobała mi się bardziej. Snyder ma świeżość, a King klasę. Scott kapitalne pomysły, a Stephen warsztat i styl. Ten pierwszy lepiej radzi sobie z głównymi bohaterami, na drugim planie jednak króluje (hehe) starszy z pisarzy. I chyba ostatecznie nie będę wybierał. Te dwie opowieści tak dobrze ze sobą współpracują, tak perfekcyjnie się zazębiają, że dzielenie ich to po prostu...

Maromira | 2014-10-04
Przeczytana: 02 października 2014

Z zasady nie czytałam nigdy komiksów, dopiero niedawno postanowiłam zacząć, by dowiedzieć się, jakie właściwie są i w czym tkwi ich urok. Na początek nie mogłam trafić lepiej, rozpoczynając swą przygodę od Kinga i Snydera.

Choć mogło być inaczej, bo jak pisze King we wstępie, to jego pierwsza przygoda z komiksem, bo mimo że jego powieści były przenoszone na karty komiksów, to sam nigdy nie pisał scenariuszy bezpośrednio pod nie. A spisał się znakomicie i w ogóle nie czuć, by była to jego pierwsza próba.

Historia toczy się dwutorowo. Z jednej strony mamy losy Pearl - dziewczyny pracującej ciężko, by utrzymać się na w miarę znośnym poziomie, która w wyniku przypadku zostaje zamieniona w wampira. Ale to nie byle jakiego. Może wychodzić na słońce, w przeciwieństwie do tych, którzy potraktowali ją jako kolację - i jest żądna zemsty.

Druga historia to opowieść o Skinnerze Sweecie - bezwzględnym wampirze, który początkowo był bandytą na Dzikim Zachodzie, wielokrotnie ściganym zabójcą,...

Arthaniel | 2015-12-05
Przeczytana: 05 grudnia 2015

Niezłe czytadło, choć nie zachęciło mnie do sięgnięcia po ciąg dalszy. Co ciekawe, scenariusz Snydera okazał się o wiele bardziej intrygujący niż historia napisana przez Stephena Kinga - to daje do myślenia.

Rewolwerowiec | 2011-10-14
Przeczytana: 14 października 2011

No właśnie- 9 gwiazdek czyli wybitny.Piękne wydanie,świetne rysunki,kolory...A sama historia,ech,generalnie jestem zachwycony tym komiksem,coś wspaniałego...

jakubolek | 2014-02-26

nie jestem fanką komiksów, ale wykonanie
King'a - mistrzostwo :)

Majales0 | 2015-08-27

Ładnie namalowany komiks, z dość wciągającą fabułą, jest to nawiązanie do tradycji wampiryzmu,nie wykreowanego przez kulturę masową obrazu wampira naszych czasów. Udział King'a w tworzeniu scenariusza do komiksu, dał dosyć ciekawy ukłon w stronę historii. Kolejne tomy wywołują wrażenie przewidywalności zachowań Sweeta.

Gosza | 2015-11-18
Na półkach: Stephen King, Przeczytane

W końcu wampiry są przerażające, mają kły i wiedzą jak ich używać :)

czomicz | 2015-12-09
Przeczytana: 29 listopada 2015

Wiele dobrego nasłuchałem się o tym komiksie... że to niby prawdziwa legenda, która przywróciła wampirom kły i jaja... że napisał go Snyder (którego Batmanami wszyscy się zachwycają) i King (którym wszyscy się zachwycają za to, że jest Kingiem i zresztą słusznie czynią)... Postanowiłem więc zmierzyć się z ową legendą.
Album składa się z dwóch opowieści, prezentowanych czytelnikowi naprzemiennie. Czy taki zabieg ma sens? W wydaniach zeszytowych jak najbardziej. Ale w albumie? Trzeba do tego przywyknąć... Na szczęście pod względem jakości i klimatu obie opowieści stoją na wysokim i zbliżonym do siebie nawzajem poziomie. Snyder i King bardzo dobrze zgrali się ze sobą tworząc ciekawy duet.
Pierwsza historia autorstwa Scotta Snydera toczy się w roku 1925 i opowiada o młodej aktorce Pearl Jones, która w bardzo bolesny sposób odkrywa, iż w Hollywood rządzą prawdziwi krwiopijcy, ale dzięki "pomocy" tajemniczego włóczęgi dziewczyna może spróbować się zemścić.
Druga, ze scenariuszem...

Chyba rozglądnę się za nim w sklepach :D bardzo mnie zaciekawił ^^

Mikołaj Ka | 2016-11-24