Małe Kobietki. Oryginalny przewodnik po filmie

Okładka książki Małe Kobietki. Oryginalny przewodnik po filmie Gina McIntyre
Okładka książki Małe Kobietki. Oryginalny przewodnik po filmie
Gina McIntyre Wydawnictwo: Poradnia K literatura piękna
Little Women the official movie companion
Poradnia K
2020-01-15
2020-01-15
Dorota Pomadowska
małe kobietki film przewodnik

Za kulisami „Małych kobietek”

Wspaniale wydany album , pełen szczegółów. Warto.

Wspaniale wydany album , pełen szczegółów. Warto.

Kiedy zobaczyłam ten album, wiedziałam, że muszę go mieć😍
To książka dla każdego, kogo zafascynowała powieść L.M. Alcott i film w reżyserii Grety Gerwig.
Przewodnik z mnóstwem wspaniałych zdjęć z filmu, pozwala poznać lepiej nie tylko jego kulisy, ale także bohaterów Louisy May Alcott, a nawet samą autorkę. Zdradza także tajemnice kuchni filmowej, w tym anatomię kilku ważnych scen, np. gdy pod Amy załamuje się lód na jeziorze. Można się w detalach dowiedzieć, jak tę scenę nakręcono, wcale nie mając do dyspozycji zamarzniętego jeziora ani prawdziwej zimy. Magia kina i techniki.

Bardzo ciekawa jest analiza bohaterów filmu. Aktorzy przedstawiają własną koncepcję granych przez siebie postaci, dzięki czemu można je lepiej poznać i zrozumieć. Nie wiem jak Wam, ale mnie np. strasznie szkoda, że Jo odrzuca uczucia Laurie'go - oni tak do siebie pasują! Ale po przeczytaniu, jakie zdanie na ten temat mają Saoirse Ronan i Timothee Chalamet, zaczynam chyba rozumieć, czemu Louisa May Alcott pokierowała tym wątkiem tak, a nie inaczej.

W książce znaleźć można masę ciekawych szczegółów, m.in. jak odwzorowano XIX-wieczne realia, jak tworzyły się kostiumy, czy jak w domu Marchów ubierano choinkę na święta (mnie zafascynował łańcuch z popcornu i rajskich jabłuszek). Są także klimatyczne fotografie bohaterów robione techniką mokrej płyty. I coś dla łasuchów: przepisy z filmu - gdyby ktoś chciał upiec ulubione malinowe ciasteczka sióstr March lub spróbować marynowanych limonek, za które Amy dostała baty w szkole.

"Małe kobietki" to klasyk, który doczekał się już kilku ekranizacji, ale jak mówi Greta Gerwig, każde pokolenie powinno mieć własną. Gerwig miała jasną wizję, jak ta historia powinna zostać ujęta, na co należało rzucić silniejsze światło - żeby wyszedł z tego nie tylko uroczy film kostiumowy, ale i ciekawy dialog ze współczesnością.
Czy jej się to udało? Przekonamy się za parę dni💕

Kiedy zobaczyłam ten album, wiedziałam, że muszę go mieć😍

Bardzo przyjemna dla oka, wypełniona ciekawostkami książka o dużej wartości kolekcjonerskiej. Niektóre partie tekstu wymagałyby ponownej korekty.

Dawno nie czytałam tak dobre książki.

Dawno nie czytałam tak dobre książki.

• Posiadam :)
  • Przeczytane w 2020