Za kulisami „Małych kobietek”

Małgorzata Małgorzata
16.03.2020
Okładka książki Małe Kobietki. Oryginalny przewodnik po filmie Gina McIntyre

Zapewne istnieją tacy widzowie, dla których liczy się wyłącznie to, co na ekranie. Wielu jest jednak i takich, którzy nie pogardzą ciekawostkami na temat pracy nad filmem, który mieli okazję obejrzeć. Na spragnionych wiedzy miłośników najnowszej kinowej wersji „Małych kobietek” czeka piękny album przygotowany przez amerykańską pisarkę i dziennikarkę Ginę McIntyre.

Tym, co przy przeglądaniu tej publikacji od razu rzuca się w oczy, jest wspaniała jakość licznych, dużych zdjęć. Część z nich stanowi kadry z filmu, niektóre pokazują pracę na planie. Szczególnie ciekawie prezentują się fotografie wykonane techniką mokrej płyty (w książce znajduje się objaśnienie tego terminu), do których pozowali odtwórcy wszystkich najważniejszych ról – te portrety naprawdę wyglądają, jakby powstały w dziewiętnastym wieku.

Ilość informacji, jaką ma do przekazania ten niezwykły album, zadowoli nawet wyjątkowo dociekliwych czytelników – poznają oni najważniejsze fakty z życia Louisy May Alcott i okoliczności powstania „Małych kobietek” oraz dowiedzą się, ile razy powieść przenoszono na ekran, kinowy bądź telewizyjny, i na deski teatru. Jest to jednak przede wszystkim cenne źródło wiedzy na temat filmu Grety Gerwig – znaleźć tu więc można sporo o trudnościach, jakie wystąpiły podczas kręcenia niektórych scen, o doborze rekwizytów, przygotowywaniu kostiumów. Aktorzy opowiadają o tym, jak rozumieją grane przez siebie postaci, reżyserka, a jednocześnie scenarzystka wyjaśnia swoją wizję tej historii, choreografki opisują pracę nad tworzeniem układów tanecznych. Również potrawy jedzone przez Marchów zajmują w książce McIntyre ważne miejsce. Każdy, komu wystarczy czasu i umiejętności, może wypróbować zamieszczone tu przepisy – zrobić marynowane limonki albo dżem z żurawiny.

„Małe kobietki. Oryginalny przewodnik po filmie” to wspaniałe uzupełnienie świetnej kinowej produkcji. Doskonale nadaje się na prezent – dla kogoś innego lub dla siebie. Oferuje mnóstwo ciekawych informacji, a w dodatku naprawdę cieszy oko.

Małgorzata Pawlak