Ten wyrażający uległość

Novae Res
2020-07-10
2020-07-10

Dzień dobry😉
Chcę wam przedstawić niebanalną historię i równocześnie przekazać ogrom emocji, jakie ta książka we mnie wzbudziła. Mowa tu o tytule "Ten wyrażający uległość " Beaty Patyny. Już czytając zastanawiałam się jak tą fabułę wam przekazać?
Znajdziemy tu mieszankę wybuchową gatunków m.in. obyczaj, dramat, płomienny romans ze szczyptą erotyki w wydaniu tym rzadziej spotykanym w wersji damskiej.
Bardzo mnie też zainteresował wątek zespołu Aspergera, na który cierpi główna bohaterka 28-letnia Laura. Dziewczyna po bolesnych i trudnych doświadczeniach nie umiejąc sobie z nimi poradzić, ucieka z Polski do Niemiec.Tu z niedużą pomocą cioci zaczyna swoje nowe życie od startu a dokładnie pracę w małej kawiarence, gdzie poznaje pierwsze jej życzliwe osoby. W tym swoją najlepszą przyjaciółkę Włoszkę, Sycylijkę Valerię i starszego Pana zakochanego w aromacie kawy. Od tego zaczyna się jej późniejsza kariera.
Zespół Aspergera należy do schorzeń wliczanych w spektrum autyzmu. Cechują go różne problemy m.in. związane z odnalezieniem się danej osoby społeczeństwie, nieumiejętność odczytywania ludzkich emocji. Kłopoty z dostosowaniem się do ogólnie panujących norm i zasad w otoczeniu oraz wieloma innymi problemami.Temat mi bliski i znany. Równocześnie każda z tych osób ma specyficzne zdolności ukierunkowane na jeden wąski temat. Laura miała ogromny potencjał do uczenia się języków obcych, który wiele jej pomógł w dalszej pracy. Ogromnie mnie zainteresował jej własny wymyślony sposób klasyfikacji ludzkiego nastroju w danym momencie, a dokładnie ponumerowanie go od 1-14 uśmiechów. Czyli np. uśmiech numer 1 oznaczał szczerość, 3-wyrażał zakłopotanie, 4-flirciarski nastrój, 7-pytający, 10-głupkowaty nastrój itd. W ten nietypowy sposób zostały podzielone w książce też rozdziały. Język jakim jest pisana treść jest często dosadny i ostry. Zdarzają się sceny erotyczne Laury z jej partnerką Martą opisane dość plastycznie. Niektórych może to zniesmaczyć, ale one też ukazują nam charakter związku i emocje jakie panują między kobietami. A dzieje się naprawdę wiele, szczególnie końcem gdzie myślałam, że akcja zbliża się do finału a tu mega niewiarygodne zaskoczenie! Przygotowujące nas mam nadzieję na kolejną część, po którą będę chciała sięgnąć by do końca poznać historię obu pań i nie tylko.
Kończąc 😜 dawno nie czytałam książki, bym przeżywała tak dużo skrajnych nastrojów. Były chwile gdzie fabuła mnie nie zachwycała, mogło być mniej wulgarnych tekstów. Zdarzały się literówki, ogólnie na całość akcji nie rzutują choć mogą przeszkadzać. Duuuży plus za oryginalną i interesującą główną postać Laury, za zarys jej problemów zdrowotnych i przybliżenie nam go. Doceniam wyjątkowy charakter przyjaźni Laury z Valerią oraz Polą i grupą znajomych z Polski, który jest podtrzymywany mimo dzielących kilometrów, czasu i problemów kobiety. Powieść warto przeczytać, docenić jej złożoność i poruszone tematy. Zachęcam serdecznie tym bardziej, że takich książek nie ma dużo na naszym rynku. Dziękuję pięknie za dotrwanie do końca 😁

Dzień dobry😉

Laura Kabot założycielka sieci kawiarni MulticultiCafe przeprowadziła się do Niemiec, po pewnym przykrym incydencie. Jej pierwsza prawdziwa miłość Julia zginęła w wypadku i nie mogła przez dłuższy czas się po tym pozbierać. Postanowiła wyjechać i zacząć nowe życie, na początku pracując w kawiarni by po kilku latach otworzyć swój własny biznes, który bardzo dobrze prosperuje. Kobieta ma wielki problem z rozpoznawaniem uczuć innych ludzi, ale dzięki wynalezieniu sposobu trzynastu uśmiechów i swojej przyjaciółce Valerii daje sobie jakoś z tym radę. Sycylijka pomaga jej zrozumieć pewne sytuacje i namawia ją na częstsze wychodzenie na imprezy w celu znalezienia sobie kobiet na upojne noce. Lecz pewnego dnia Laura budzi się u boku piętnastolatki i momentalnie wygania dziewczynę z domu. Musi ochłonąć po tym zdarzeniu, które okazuje się ogromnym błędem. Umawia się na masaż nie mając pojęcia o tym że niedługo jej życie wywróci się do góry nogami.
Książka " Ten wyrażający uległość" Beaty Patyny jest naprawdę świetna! Tytuł i opis znajdujący się na tyle sprawił, że nie domyśliłam się co do samej fabuły. Myślałam, że to najzwyczajniejszy romans i się pomyliłam. Jest to książka opisująca problem kobiety zmagającej się z pewną chorobą, która uniemożliwia jej normalne funkcjonowanie. Pokazuje też jak przyjaźń wpływa na ludzkie życie w tych najtrudniejszych dla nas momentach, jak łatwiejsze jest wtedy wszystko...
Na początku czytania nie do końca rozumiałam zachowania głównej bohaterki, wydawała mi się bezczelna jeśli tak to mogę ująć ale z kolejnymi stronami coraz bardziej zaczęłam jej współczuć i rozumieć dlaczego tak a nie inaczej się zachowuje. Jest też to pierwsza książka przeze mnie przeczytana, w której to główni bohaterzy a nie ci drugoplanowi są osobami homoseksualnymi, do których absolutnie nic nie mam. Ale dzięki tej książce mogłam trochę bardziej zrozumieć ten pociąg do osoby tej samej płci. Nie przedłużając chcę tylko powiedzieć, że autorka bardzo mnie przekonała do siebie tą świetną powieścią, którą jak najbardziej polecam i zamierzam sięgnąć po jej kolejne tytuły jeśli takowe są. Serdeczne podziękowania idą do Klubu Recenzenta serwisu @nakanapie.pl , którzy wysłali mi tę cudowną książkę! Także jeszcze raz dziękuję i polecam przeczytać, bo warto!

"Ten wyrażający uległość" Beaty Patyny Wydawnictwa Novae Res od razu wzbudziła moje zainteresowanie.

Główna bohaterka, Laura, po tragedii jaka ją spotkała wyjeżdża z Polski do Niemiec, gdzie udaje jej się rozkręcić świetnie prosperującą sieć kawiarni. Kobieta jest zapracowaną bizneswoman i ma bardzo mało czasu na życie osobiste. Standardem jednak są w jej życiu przypadkowe randki i niezobowiązujący seks.
Laura ma zdiagnozowany zespół Aspergera, w związku z czym ma problem z rozpoznawaniem emocji i uczuć. Na co dzień posługuje się opracowaną metodą 14 uśmiechów, aby poradzić sobie w relacjach z innymi ludźmi. W zrozumieniu swoich uczuć pomaga jej także przyjaciółka Waleria.

Wątek zespołu Aspergera był powodem, dla którego zdecydowałam się przeczytać tę pozycję. Myślę, że książka dobrze oddaje to, z czym na co dzień zmagają się osoby z tą przypadłością. Polecam ją więc każdemu, kto chciałby je lepiej zrozumieć.

To, co już na wstępnie mnie zaskoczyło to wątek lgbt. Główna bohaterka bowiem interesuje się kobietami.

Fabuła toczy się głównie wokół wątku miłosnego. Laura poznaje masażystkę Martę, w stosunku do której zaczyna odczuwać coś innego, niż do dotychczas spotykanych osób. Choć nie do końca rozumiem swoje emocje, przy pomocy przyjaciół, stara się je odczytać. Marta w pewnym stopniu kogoś głównej bohaterce przypomina.

Zakończenie zaskakuje. Następuje zdecydowany zwrot akcji. Daje nadzieje na kontynuację, którą z pewnością chętnie przeczytam, ciekawa dalszych losów bohaterów. 😃

Książkę dobrze i szybko się czytało. Styl autorki podoba mi się. Pisarka w swojej powieści wykreowała bardzo ciekawe i złożone postacie oraz porusza ważne i niełatwe wątki. Zdecydowanie na taką książkę jeszcze nie trafiłam. Jest ona pod wieloma względami wyjątkowa i z tego też powodu z pewnością warta uwagi.

Bez wątpienia mogę polecić tą pozycję 😉

Czy umiesz rozpoznać prawdziwy uśmiech miłości?
Po traumatycznych wydarzeniach, które pozostawiły głęboki ślad w jej psychice, Laura decyduje się wyjechać z Polski do Niemiec i ułożyć sobie życie na nowo. Wkrótce okazuje się, że młoda kobieta ma niezwykłą smykałkę do biznesu, a założona przez nią sieć kawiarni staje się jedną z najbardziej popularnych w kraju. Spektakularne sukcesy zawodowe nie idą jednak w parze ze szczęściem w życiu osobistym. Laura, u której w młodości zdiagnozowano zespół Aspergera, ma trudności z prawidłowym nazywaniem uczuć, a swoją wiedzę o otaczających ją ludziach opiera w dużej mierze na... wypracowanej metodzie klasyfikacji uśmiechów. Jej wolny czas wypełniają randki z przypadkowymi osobami, spontaniczny seks i szalone imprezy. Do czasu, gdy na jej drodze pojawi się Marta, wyjątkowo utalentowana masażystka która, tak samo jak Laura, skrywa kilka bardzo smutnych tajemnic...

"(...) w myślach widzę ten uśmiech, który miał być lekarstwem, a okazał się trucizną. Gwoździem do trumny. Do upadłości. Do uległości."

Co skłoniło mnie do tej lektury? Z pewnością tajemnicza, kusząca okładka, za którą tak do końca nie wiedziałam, czego mam się spodziewać. I właśnie to okazało się w tej powieści najlepsze. Zostałam mocno zaskoczona kierunkiem, w jakim toczyły się wydarzenia, ale głównie relacjami między bohaterkami. Tak, bohaterkami, gdyż na pierwszym planie mamy do czynienia z fascynacją, romansem dwóch kobiet. Nie przypominam sobie, abym czytała coś takiego. Dlatego już za sam ten wątek autorce należą się gratulacje, bo napisać coś innego, świeżego, a przy tym bardzo naturalnego, nie jest łatwo. Efekt ten podbija narracja prowadzona z punktu widzenia zarówno Laury, jak i Marty. Dzięki temu czytelnik ma możliwość być bliżej każdej z nich, poznać ich myśli, obawy, uczucia, emocje. Widzimy że nie każda sytuacja jest tym, czym się początkowo wydaje. Każdy bowiem może odbierać ją inaczej.

Obie bohaterki posiadają różne charaktery. Laurę odbierzemy jako władczą i dominującą kobietę. Mnie osobiście ciężko było ją zrozumieć. Może to dlatego, że wszystkie tajemnice poznałam dopiero na końcu? Z kolei Marta to jej przeciwieństwo. Jest bardziej uległą, prostą, a momentami naiwną dziewczyną. Ale wartość swoją zna, więc schematu nie ma.

Oczywiście nie można zapomnieć o postaciach drugoplanowych, którzy również zaskarbiają sobie naszą sympatię. Temperamentna Włoszka Valeria czy paczka przyjaciół Laury z Polski - z nimi nuda absolutnie nie grozi.

Beata Patyna porusza ważny temat, jakim bez wątpienia jest zespół Aspergera polegający na tym, iż osoba taka nie potrafi rozpoznawać uczuć innych ludzi. Autorka kreśli ten problem w bardzo ciekawy i przystępny sposób. Poza tym znajdziemy sporo innych kwestii, jak chociażby zaufanie, zrozumienie, potrzebę akceptacji, walkę z własnymi słabościami, a przede wszystkim relacje międzyludzkie.

Zakończenie książki totalnie mnie zmiotło. Po przeczytaniu, dłuższą chwilę zajęło mi poukładanie tego wszystkiego w głowie. I powiem Wam, że ta historia koniecznie musi mieć kontynuację, bo pytań po sobie pozostawiła co niemiara.

"Ten wyrażający uległość" to intrygująca, zaskakująca, niebanalna powieść, która z pewnością Was... zwiedzie. W jaki sposób? Sprawdzicie to tylko odkrywając tę historię! Czy Laurze uda się znaleźć uśmiech bezwarunkowej miłości?

Czy umiesz rozpoznać prawdziwy uśmiech miłości?

„Intrygująca”, „nie mogłam się od niej oderwać”, „tego się nie spodziewałam” „kusząca i zmysłowa” – takie frazy możemy przeczytać, gdy przeglądamy recenzje nowej książki Beaty Patyny. Ten wyrażający uległość to kolejna pozycja, którą dostałam od wydawnictwa Novae Res i kolejna pozycja, która tak bardzo mi się spodobała.

Ten wyrażający uległość? Co to znaczy?
Główna bohaterka – Laura Kabot odnosi same sukcesy. Jej na początku skromny biznes przekształca się w popularną sieć kawiarni. Laura nie musi liczyć każdego grosza, otacza ją grono wspaniałych przyjaciół, u boku ma wiernego ochroniarza. Jednak jej życie nie jest takie idealne, jak każdy myśli. Główna bohaterka zmaga się z zespołem Aspergera, nie potrafi definiować uczuć. Gdy przeprowadza rozmowy w pracy, jej myśli zaprząta przydzielanie numerów do uśmiechów rozmówców. Tytuł oraz rozdziały nawiązują do jej systemu działania.

Co wyraża mój uśmiech?
Książkę czytało mi się bardzo dobrze. Chyba największą uwagę zwróciłam na różnorodność bohaterów. Laura ma silny charakter, mimo że nie ma wyższego wykształcenia, jest bardzo inteligentna. To dowodzi temu, że nie zawsze wykształcenie współgra z logicznym myśleniem. Marta natomiast uchodzi za prostą – czasami myślałam o niej, że jest wręcz naiwna, ale to tylko sprawiło, że coraz bardziej chciałam kolejnego spotkania dziewczyn. Obie kobiety dobrały się idealnie.

Lektura została napisana z perspektyw obu postaci. Możemy poznać uczucia i wrażenia zarówno Laury, jak i Marty. Tutaj muszę też zwrócić uwagę na bohaterów drugoplanowych. Oni także wywarli na mnie duże wrażenie i większość z nich polubiłam.

O zakończeniu nie chcę mówić, bo gdybym zaczęła w podekscytowaniu, prawdopodobnie zdradziłabym zbyt dużo, a tego chyba byście nie chcieli.

Coś więcej niż tylko erotyk
Jak już zdążyliście zauważyć, książka porusza motyw LGBT – bardzo popularny w współczesnych powieściach. Cała relacja wyglądała na tak świetnie wykreowaną, że dość późno podczas czytania zdałam sobie sprawę, że to nie jest „typowy romans” z powtarzającą się parą, która składa się z pięknej, cudownej kobiety i jej chłopaka.

Ten wyrażający uległość? Co to znaczy?
Główna...

„Czy umiesz rozpoznać prawdziwy uśmiech miłości?”

Poznajemy Laurę młodą pewną siebie, niezależną kobietę. Po dramatycznych wydarzeniach wyjechała z Polski do Niemiec. Pragnąc za wszelką cenę zapomnieć i zacząć wszystko od nowa, Laura otwiera sieć kawiarni MulticultiCafe. Okazuje się, że kobieta ma niezwykłą smykałkę do biznesu, stopniowo odnosi coraz większe sukcesy, a prestiż jej kawiarni rośnie, z czego jest bardzo dumna. Zaczynała od zera, to na początku swej kariery zawodowej poznała Valerię, z którą z biegiem czasu bardzo się zaprzyjaźniły. Laura nie ma życia osobistego, praca pochłania cały jej wolny czas. Przypadkowe randki i seks bez zobowiązań staje się u niej normą. U Laury zdiagnozowano zespół Aspergera, kobieta nie potrafi odpowiednio rozpoznać emocji i uczuć u innych ludzi, razem z przyjaciółką opracowały metodę czternastu uśmiechów, dzięki której potrafi odnaleźć się w zawiłym i trudnym świecie uczuć. Przez zupełny przypadek poznaje Martę – masażystkę, okazuje się, że kobiety mają ze sobą wiele wspólnego i obydwie głęboko skrywają tajemnice.

Autorka porusza szereg trudnych problemów międzyludzkich, wzajemne pokomplikowane relacje. Niespodziewane, silne uczucie między kobietami. Dramatyczne przeszłość, która nie daje o sobie zapomnieć, ciągła walka z demonami przeszłości, trudne decyzje i ich konsekwencje. Pokonywanie własnych słabości i przeciwności losu. Miłość, przyjaźń, zaufanie, zrozumienie, potrzeba akceptacji. Choroba, nieustanne zmaganie się z nią.

Intrygująca, zaskakująca i bardzo wciągająca opowieść. Zakończenie wywołało we mnie spore napięcie i zaskoczenie. Była to książka o miłości, która w naszym społeczeństwie w dalszym ciągu jest tematem tabu i nie jest akceptowana. Każdy z nas rodzi się z pewnymi cechami, ograniczeniami, talentami – nie mamy na to wpływu. Bądźmy wyrozumiali i szanujmy się nawzajem. Polecam, chociaż jestem tego pewna, że nie jest to lektura dla każdego :)

„Czy umiesz rozpoznać prawdziwy uśmiech miłości?”

Laura jest panią prezes – władczą, niezależną, silną kobietą. Tylko czy aby na pewno? Po części to tylko pozory, kobieta kiedyś skrzywdzona wyjechała z kraju, aby zacząć wszystko od nowa. Pracowała w kawiarni, gdzie poznała i zaprzyjaźniła się z Valerią, która jest jej bardzo bliska i jako jedna z nielicznych zna wiele sekretów. Obecnie stoi na czele sieci kawiarni MulticultiCafe, z których jest niezwykle dumna. Laura cierpi na zespół Aspergera, jednak dzięki metodzie trzynastu uśmiechów radzi sobie z innymi ludźmi, a przyjaciółka nie raz jej w tym bardzo pomaga.
Kobieta odniosła sukces zawodowy, jednak nie jest w stałym związku. Co prawda lubi seks, spotyka się z innymi kobietami w tym celu, jednak z nikim tak na stałe. Kiedyś kochała, ale to było dawno. Jednak wypadek masażystki, do której chodzi i zastępstwo w postaci pięknej Marty zaczyna w życiu Laury dużo zmieniać. Nie potrzeba dużo czasu, żeby kobieta zaczęła dla niej znaczyć coś więcej, a gdy Marta wpada w poważne kłopoty, Laura nie waha się, by jej pomóc. Co tak naprawdę połączy Laurę i Martę? Czy rodzące się uczucie ma szansę na szczęśliwy finał? Co tak strasznego się stało, że Laura uciekła z kraju?

Cała recenzja na moim blogu - https://anka8661.blogspot.com/2020/08/wydawnictwo-novae-res-ksiazka-pt-ten.html

Ten wyrażający uległość to lekturą z jaką do tej pory jeszcze się nie spotkałam, a to wszystko przez zupełnie inną bohaterkę, której nie da się do nikogo porównać. Mnóstwo tu emocji, nie ma zbędnych opisów. Wszystko jest konkretne i poruszające, a do tego napisane prostym językiem, dzięki czemu czyta się sprawnie i przyjemnie. Cała książka jest bardzo intrygująca, a zakończenie trzyma w napięciu. Zdecydowanie warto zanurzyć się w tej historii.

Laura to Polka, która mieszka na stałe w Niemczech. Jest zamożną kobietą, prowadzi dobrze prosperującą sieć MulticultiCafe. Przez jej zachowanie każdy ma do niej respekt i liczy się z jej zdaniem. Wszystkim wydawać by się mogło, że wiedzie idealne życie, ale nic bardziej mylnego. Niestety Laura nie potrafi odczytać ludzkich uczuć, gdyż cierpi na chorobę Aspargera. Jednak kobieta potrafiła sobie poradzić i z tym. Patrzy jak dana osoba się uśmiecha i wtedy przypisuje jej jeden z 14 uśmiechów. Ale to nie jest jej jedyny talent. Zna aż 17 języków. Tylko kiedy poznaje Martę jej świat nagle się zmienia.

Przyznaję, pierwszy raz czytałam książkę o miłości dwóch kobiet. Tytuł tak mnie zmylił, że nie miałam o tym zielonego pojęcia. Jednak nie żałuję, że po nią sięgnęłam, gdyż bardzo mile mnie zaskoczyła. Autorka stworzyła świetną fabułę, w której wszystko tworzy bardzo fajną i spójną całość. Akcja toczy cały czas stałym tempem, dzięki czemu czytelnik nie ma czasu na nudę. „Inność” (chodzi mi tu o chorobę) głównej bohaterki jest ukazana w bardzo, ale to bardzo przystępny sposób i uzmysławia nam dobitnie jak funkcjonują osoby z tym zespołem. Dla mnie ta książka była bardzo przyjemna. Miło było zobaczyć, że wszystko nie zawsze jest takie, na jakie wygląda, a sam wątek homoseksualizmu w niczym nie przeszkadza, wręcz jeszcze bardziej podkręca całość.
Jeszcze kilka słów o zakończeniu. No mnie szczęka opadła... I tak, mam nadzieję, że będzie kolejna część książki, bo miałam ochotę obrazić się na autorkę (serio). Nie pozostaje mi nic innego jak tylko polecić książkę każdemu, kto lubi romanse i obyczajówki.

"Czy umiesz rozpoznać prawdziwy uśmiech miłości?"
Biorąc tą książkę do ręki nie miałam pojęcia, że jest to romans z gatunku LGBT. Opis na tylnej okładce nie wskazywał na to. Pierwszy raz miałam do czynienia z takim rodzajem książki, ale przyznaję szczerze, że czytało mi się ją dobrze.
Główna bohaterka Laura po traumatycznych przeżyciach decyduje się wyjechać z Polski do Niemiec i ułożyć sobie życie na nowo. Zakłada tam sieć kawiarni, która staje się jedną z najbardziej popularnych w kraju. Niestety biznes to jedno, a miłość to drugie... Laura nie ma szczęścia w miłości i nie potrafi otworzyć się na nowe znajomości. Powodem takiej sytuacji jest fakt, że w młodości zdiagnozowano u niej Zespół Aspergera i w związku z tym Laura ma trudności w prawidłowym nazywaniu uczuć. Poza tym dziewczyna skrywa także swoją tajemnicę...a jaką? Tego akurat nie mogę Wam zdradzić :)
Laura wypracowała własną metodę rozpoznawania uczuć u innych ludzi - za pomocą uśmiechu. Patrzy jak dana osoba się do niej uśmiecha i wtedy przypisuje jej jeden z 14 uśmiechów.
Mój ulubiony to "Ten wyrażający bezwarunkową miłość". Brzmi słodko prawda? Laura posiada także inny talent - potrafi władać 17-oma językami. Choroba Aspergera ma to do siebie, że chorujący jest ekspertem w jakiejś dziedzinie. U Laury są to języki.
Życie naszej głównej bohaterki się zmienia, gdy na jej drodze pojawia się Marta - piękna, młoda kobieta, która skrywa swoje tajemnice. Jak bardzo zaważą one na ich związku? Co takiego skrywają obie kobiety? Czytając miałam wrażenie, że znam koniec, a tu... taka niespodzianka! Bardzo się zaskoczyłam i czekam na więcej :)
"Nie słyszę już żadnych krzyków zza drzwi. Opadam na sofę całym swoim ciężarem i słyszę już tylko własne szlochanie...a w myślach widzę ten uśmiech, który miał być lekarstwem, a okazał się trucizną. Gwoździem do trumny. Do upadłości. Do uległości."
Polecam Wam przeczytać historię Laury i Marty. Naprawdę warto!
Za egzemplarz bardzo dziękuję wydawnictwu NovaeRes.

"Czy umiesz rozpoznać prawdziwy uśmiech miłości?"

• Przeczytane 2020
  • Moje :)
  • Od Wydawnictw/Autorów
  • Bohater niepełnosprawny lub poważnie chory
  • Polscy autorzy
  • Romans/erotyk
  • Samodzielne

Dodaj cytat z książki Ten wyrażający uległość