1941. Rok, w którym Niemcy przegrały wojnę

2019-11-26
2019-11-26
Jan Szkudliński
1941 wojna Bitwa pod Moskwą II wojna światowa historia

Gdyby traktować tą książkę jak pracę domową na zadany temat przez nauczyciela to należy stwierdzić, że uczeń musiał być w czasie pisania pod wpływem określonych środków !!! Siadaj PAŁA !!! Dowiadujemy się, że punktem zwrotnym II wojny była bitwa o Anglię, że to naród angielski był obrońcą demokratycznego świata itd.... czyli ponad połowa książki o bohaterstwie Anglików i ich super wodza ! W dodatku większość opisana w roku 1940. Ja się pytam jak to się ma do tytułu książki !? Dramat. Churchill jak Zełenski..... daj,daj, daj.... USA jak to USA - wojna tylko jak mi się to opłaca. Anglosasi nie zawodzą swoim mentalnym dziadostwem bez honoru. Książka o tytule wprowadzającym w błąd, ale ostatecznie przeczytać warto !

Jedna z książek historycznych, od której oderwać się nie da. Znakomicie zabrano się do tematu.

Na początku 1941 ZSRR i III Rzesza były w sojuszu a USA były neutralne. Na koniec tego roku ZSRR i USA walczyły razem z Niemcami (i Japonią, w przypadku USA). Rzeczywiście ten rok był decydujący i książka o nim powinna być bardzo ciekawa.
Niestety, pan Nagorsky napisał książkę tak stereotypową, że aż boli. Według tych stereotypów Stalin był w pełni zaskoczony atakiem Niemców, Hitler miał zaćmienie kierując natarcie na Kijów a w Ameryce nie było ani jednego agenta sowieckiego.
Autor jest dziennikarzem i poświęca pełnych kikanaście stron roli dziennikarzy amerykańskich w Londynie i brytyjskich w USA.
Książke czyta się nieźle, za co daję dodatkową gwiazdkę. W sumie jednak nie polecam

Ciekawa kompilacja wydarzeń początku wojny z punktu widzenia Brytyjczyka z polskimi korzeniami.

Warto przeczytać. Polecam nie tylko osobom zainteresowanym historią

Warto przeczytać. Polecam nie tylko osobom zainteresowanym historią

Książka ciekawie napisana, dobrze udokumentowana i merytoryczna. Autor udowadnia że rok 1941 zwiastował powojenny podział Europy.

Autor mija się z prawdą przedstawiając Armię Czerwoną jako zaskoczoną, niezorganizowaną, słabo uzbrojoną. Tymczasem liczyła ona więcej czołgów niż wszystkie armie współczesnego świata razem wzięte. Hitler przeprowadził uderzenie prewencyjne, mając siedem razy mniej czołgów od adwersarzy. Ponadto wydaje się, że autor przesadził z liczbą cytatów.

Książka pisana lekkim językiem, skupiająca się bardziej na gabinetach politycznych niż na samym przebiegu walk. Książka nie jest jakoś szczególnie odkrywcza i nie wnosi nic nowego do omawianego tematu.
Ocenę obniżają też pojawiające się niekiedy błędy historyczne.

Ocenę obniżają też pojawiające się niekiedy błędy historyczne.

Książka mocno przeciętna. Autor ma z pewnością dobry styl pisania, widać od razu że jest dziennikarzem. Książkę czyta się lekko i przyjemnie. Niestety jednak mam jej wiele do zarzucenia pod względem merytorycznym. Mianowicie autor powiela liczne mity obalone przez nowsze badania. Do takich mitów należ przede wszystkim przedstawienie Hitlera jako kompletnego dyletanta w kwestiach strategii wojskowej, czy mit o świetnych dywizjach syberyjskich pod Moskwą.
Książka dobra jako popularyzator historii, jednak mająca liczne wady i błędy. Ktoś zaznajomiony z tematem niczego ciekawego raczej się z niej nie dowie.

Tą książkę raczej bym polecił osobom ,którzy dopiero co zaczynają się interesować historią II wojny ,uczniom,studentom. Nie zawiera jakiś nieznanych faktów .Jej zaletą jest to,że napisana jest przystępnym językiem i zawiera wszystkie syntetyczne fakty dotyczące owego przełomowego roku 1941.W tym roku zostały powzięte wszystkie decyzje ,który zdeterminowały późniejszy przebieg II wojny światowej: przystąpienie ZSRR i USA do wojny i początek zorganizowanego ludobójstwa. Dla czytelników, którzy siedzą trochę dłużej w temacie II wojny ,ta pozycja jest zbyt powierzchowna .Także dla Polskiego czytelnika relacje Churchilla z Rooseveltem w świetle tego co się stało dla Polski w Jałcie ,nie jest za bardzo interesujące.

• II wojna światowa
  • * KIEDYŚ przeczytam ??? - do zastanowienia