Gawędy o operze

Wydawnictwo Naukowe PWN
2019-01-01
2019-01-01
9788301208264

Zbiór krótkich tekstów dotyczących historii opery, jej największych twórców i wykonawców. Mnóstwo wiadomości, masa anegdot i dykteryjek, nieco subiektywnych opinii. Każdy początkujący i średnio zaawansowany meloman powinien przeczytać. Dla mnie wyznacznikiem kompetencji jest stosunek autora do Wagnera z jednej strony, a do muzyki atonalnej z drugiej. I tutaj jestem w kropce, bo o ile Wagner słusznie wynoszony jest przez Marczyńskiego pod niebiosa, o tyle jego zachwyt nad Webernem i Bergiem trochę zepsuł mi odbiór tego tomu. Na szczęście wszystko wynagrodziła właściwa opinia na temat Bocellego. Nie zdradzę jaka!

Przeczytałam z wielką przyjemnością. Dużo ciekawostek, ale też solidnie pokazanej historii opery. Polecam

"Gawędy o operze" to lustrzane odbicie książki "Kiedy gruba dama śpiewa" tyle, że Gawędy napisane są naukowo, sucho, bez fantazji. Bardzo jednak polecam tę książkę zainteresowanym, ponieważ jest cennym zbiorem informacji o historii opery. A przepraszam z tą suchością - jest jedna anegdota: "Wiesław Ochman opowiadał: kiedy teatr operowy podczas tournee przyjeżdżał do hotelu w kolejnym mieście-szef grupy, rozdawszy klucze do pokojów, z reguły nakazywał: Tenory mają iść spać przed jutrzejszym spektaklem, barytony i basy idą na wódkę".

Bardzo przyjemna lektura, napisana przystępnym i lekkim językiem. Znajdziemy w niej przekrój historii opery, choć momentami streszczenia librett dominują nad innymi faktami i treścią. Jest tu trochę ciekawostek z życia kompozytorów i artystów, jednak nie za wiele. Mimo to chętnie do niej wrócę po inspirację do dalszego pogłębiania wiedzy na temat opery.

• Muzyka
  • Wszystko inne

Dodaj cytat z książki Gawędy o operze