rozwińzwiń

Gdzie są architektki?

Okładka książki Gdzie są architektki? Despina Stratigakos
Okładka książki Gdzie są architektki?
Despina Stratigakos Wydawnictwo: Centrum Architektury sztuka
160 str. 2 godz. 40 min.
Kategoria:
sztuka
Tytuł oryginału:
Where are the women architects?
Wydawnictwo:
Centrum Architektury
Data wydania:
2019-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2019-01-01
Liczba stron:
160
Czas czytania
2 godz. 40 min.
Język:
polski
ISBN:
9788394918545
Tłumacz:
Agnieszka Rasmus-Zgorzelska
Tagi:
architektura kobiety
Średnia ocen

7,9 7,9 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Okładka książki User Friendly. Jak niewidoczne zasady projektowania zmieniają nasze życie, pracę i rozrywkę Robert Fabricant, Cliff Kuang
Ocena 7,8
User Friendly.... Robert Fabricant, C...
Okładka książki Pismo. Magazyn opinii, nr 9 (33) / wrzesień 2020 Maga Ćwieluch, Agnieszka Glińska, Etgar Keret, Naomi Klein, Piotr Kofta, Berenika Kołomycka, Zuzanna Kowalczyk, Liana Langa, Karolina Lewestam, Krystyna Miłobędzka, Weronika Murek, Urszula Pieczek, Joanna Rudniańska, Marta Rybicka, Bartek Sabela, Małgorzata Sadowska, Anna Sańczuk, David Sedaris, Marta Staszewska, Marcin Wicha
Ocena 7,1
Pismo. Magazyn... Maga Ćwieluch, Agni...
Okładka książki Ukryty modernizm. Warszawa według Christiana Kereza Christian Kerez, Jan Strumiłło
Ocena 7,1
Ukryty moderni... Christian Kerez, Ja...

Oceny

Średnia ocen
7,9 / 10
38 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
54
42

Na półkach:

Książka szczególnie ważna dla kobiet pracujących w zawodach technicznych. Po pokrótce zwraca uwagę na szklany sufit, pokazuje stereotypowe podejście do kobiet o wysokich kwalifikacjach, opowiada o nagrodach świata architektury i wymownym pomijaniu kobiet. Można przeczytać też o sukcesie Hadid, która stanowi wyjątek potwierdzający regułę w świecie osób projektujących budynki oraz dowiedzieć się jak ciężko było stworzyć "Barbie architektkę".
Książka krótka, ale pełna treści, oparta na badaniach, z opisami ruchów feministycznych na uczelniach wyższych.

Książka szczególnie ważna dla kobiet pracujących w zawodach technicznych. Po pokrótce zwraca uwagę na szklany sufit, pokazuje stereotypowe podejście do kobiet o wysokich kwalifikacjach, opowiada o nagrodach świata architektury i wymownym pomijaniu kobiet. Można przeczytać też o sukcesie Hadid, która stanowi wyjątek potwierdzający regułę w świecie osób projektujących budynki...

więcej Pokaż mimo to

avatar
36
17

Na półkach:

Krótka, zwięzła i bardzo ciekawa książka o problemie niedostatku udokumentowanych wzorców kobiet w architekturze. Każdy rozdział podejmuje temat od innej strony, pozwala nam się zapoznać ze statystykami, przekonaniami i zaniedbaniem w sprawie podjętego problemu. To moje pierwsze spotkanie z literaturą architektoniczną i czuję się mocno zainspirowana do własnego podjęcia próby szukania architektek. Najbardziej zaciekawił mnie rozdział o Barbie Architektce, gdzie najlepiej można było zrozumieć fale feminizmu związane z dyskryminacją kobiet w zawodzie i zderzeniem różnych jego pokoleń. Serdecznie polecam!

Krótka, zwięzła i bardzo ciekawa książka o problemie niedostatku udokumentowanych wzorców kobiet w architekturze. Każdy rozdział podejmuje temat od innej strony, pozwala nam się zapoznać ze statystykami, przekonaniami i zaniedbaniem w sprawie podjętego problemu. To moje pierwsze spotkanie z literaturą architektoniczną i czuję się mocno zainspirowana do własnego podjęcia...

więcej Pokaż mimo to

avatar
5
4

Na półkach:

Interesujaca pozycja, obrazująca w liczbach i konkretnych fragmentach z ostatnich kilkudziesięciu lat postrzeganie kobiet w branży architektonicznej.
Krótka pozycja, czyta się ją płynnie jednak ze względu na rzeczową treść nie należy do najlżejszych.

Inspirująca. Konkretna. Rzeczowa.

Interesujaca pozycja, obrazująca w liczbach i konkretnych fragmentach z ostatnich kilkudziesięciu lat postrzeganie kobiet w branży architektonicznej.
Krótka pozycja, czyta się ją płynnie jednak ze względu na rzeczową treść nie należy do najlżejszych.

Inspirująca. Konkretna. Rzeczowa.

Pokaż mimo to

avatar
525
477

Na półkach:

„Gdzie są ARCHITEKTki?” – czyli o kwestii równości płci w branży.

Esej Despiny Stratigakos traktuje o przyczynach nieobecności kobiet w architekturze. Temat ten jest dość kontrowersyjny i jak dotąd praktycznie nie był badany. W branży architektonicznej większość stanowią niestety mężczyźni, być może dlatego wątek ten przez cały czas umykał z oczu jej badaczom. Wszyscy zawsze swą uwagę skupiali przede wszystkim na zaprojektowanych budynkach, ich znaczeniu w przestrzeni oraz estetyce. Nikt nie wnikał w kwestię autorstwa ich projektów. Kierunek architektura na studiach jest od wielu już lat „uwolnionym”. Oznacza to, że o wykształcenie w tym zakresie mogą starać się zarówno mężczyźni, jak i kobiety. Problem jednak polega na tym, że niewiele kobiet trudni się później tą profesją w życiu w celach zarobkowych. Na jakie bariery napotykają, że właśnie tak się to dzieje? Okazuje się, że aktualnych metod zniechęcania architektek do wykonywania wyuczonego zawodu wcale nie brakuje. To właśnie między innymi na tych metodach Stratigakos skupiła dużą uwagę w swej pracy badawczej. Choć wzięła na warsztat przede wszystkim świat anglosaski i zachodnioeuropejski, to jednak dziś ponad trzydzieści lat po wielkiej transformacji na wschodzie Europy sytuacja ta wcale lepiej się nie prezentuje. Tylko niewielka garstka kobiet prowadzi swoje własne pracownie i raczej nie zdobywa w dziedzinie architektury żadnych prestiżowych nagród. Dlaczego architektki do dziś nie przebiły się do zawodowego głównego nurtu?

Publikacja Stratigakos jest niezwykłe interesująca. Autorka w ciekawy sposób przedstawiła efekt swoich badań na temat żałosnego wręcz stanu równości płci w zawodzie architekta. Myślę, że powyższy problem nie dotyczy tylko i wyłącznie tej branży. Przez cały czas tego typu „trend” widoczny jest także w profesji prawniczej, chirurgicznej, konserwatorskiej, informaczynej, programistycznej i wielu innych nomen omen dość rentownych zawodach. Momentami trudno w to uwierzyć, ale takie są właśnie przykre fakty… Nic tylko dyskryminacja, seksizm, ignorancja i narcyzm. A podobno żyjemy w świecie tolerancji i wzajemnej akceptacji… Hmmm…

„Gdzie są ARCHITEKTki?” – czyli o kwestii równości płci w branży.

Esej Despiny Stratigakos traktuje o przyczynach nieobecności kobiet w architekturze. Temat ten jest dość kontrowersyjny i jak dotąd praktycznie nie był badany. W branży architektonicznej większość stanowią niestety mężczyźni, być może dlatego wątek ten przez cały czas umykał z oczu jej badaczom. Wszyscy...

więcej Pokaż mimo to

avatar
248
69

Na półkach: ,

Bardzo ważna książka, mnóstwo badań i źródeł, tak naprawdę to wierzchołek góry lodowej , świetny sposób na zgłębienie problemu.

Bardzo ważna książka, mnóstwo badań i źródeł, tak naprawdę to wierzchołek góry lodowej , świetny sposób na zgłębienie problemu.

Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    95
  • Przeczytane
    47
  • Posiadam
    12
  • Teraz czytam
    4
  • 2020
    4
  • Architektura
    3
  • Ebook
    1
  • Feminizm
    1
  • 2021
    1
  • LGBT+
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Gdzie są architektki?


Podobne książki

Przeczytaj także