Rokosz sandomierski 1606–1609. Rzeczpospolita na politycznym rozdrożu

Okładka książki Rokosz sandomierski 1606–1609. Rzeczpospolita na politycznym rozdrożu Agnieszka Pawłowska-Kubik
Okładka książki Rokosz sandomierski 1606–1609. Rzeczpospolita na politycznym rozdrożu
Agnieszka Pawłowska-Kubik Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Mikołaja Kopernika historia
523 str. 8 godz. 43 min.
Kategoria:
historia
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Mikołaja Kopernika
Data wydania:
2019-11-28
Data 1. wyd. pol.:
2019-11-28
Liczba stron:
523
Czas czytania
8 godz. 43 min.
Język:
polski
Tagi:
nowożytność Wazowie
Średnia ocen

8,5 8,5 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
8,5 / 10
4 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
498
244

Na półkach: , , ,

Rokosz Zebrzydowskiego (czy też sandomierski) to jedno z ważniejszych wystąpień szlachty. W powszechnej świadomości jest to walka polityczna między królem Zygmuntem III Wazą a szlachtą pod wodzą takiej persony jak Mikołaj Zebrzydowski. Autorka przedstawia to wydarzenie dość szczegółowo, analizując je krok po kroku. Przy tym sprawdza jak mocno rokosz zmienił plany polityczne króla czy też kurs w jakim poszedł system prawny w Polsce. Co otrzymujemy w książce? Masę informacji, zarówno co się dzieje na scenie politycznej przed rokoszem, jak i w jego czasie. Dobrze, że ukazano dalsze dzieje - ich wpływ na kolejne, ważne wydarzenia. Pozycja zmienia dotychczasowy obraz rokoszu - z walki o "uzdrowienie" ustroju do dość skomplikowanego procesu, będącego pochodną ruchu egzekucyjnego. Przy tym ukazany został ważny trend - porażka rokoszan sprawiła, że szlachta coraz bardziej będzie odsuwać się od tak licznego udziału w akcjach, mogących dać jej realny wpływ na państwo, oddając tym samym pole dla popisu przedstawicielom magnaterii. Wiele osób zastanawia się zawsze dlaczego zbuntowani zostali tak łaskawie potraktowani przez monarchę. Z lektury możemy dowiedzieć się o pobudkach, jakie kierowały Zygmunta, aby w ten sposób rozwiązać kwestię rokoszan. Moim skromnym zdaniem jeśli szukacie czegoś odnośnie tego wydarzenia, to jak najbardziej mogę polecić ową lekturę.

Rokosz Zebrzydowskiego (czy też sandomierski) to jedno z ważniejszych wystąpień szlachty. W powszechnej świadomości jest to walka polityczna między królem Zygmuntem III Wazą a szlachtą pod wodzą takiej persony jak Mikołaj Zebrzydowski. Autorka przedstawia to wydarzenie dość szczegółowo, analizując je krok po kroku. Przy tym sprawdza jak mocno rokosz zmienił plany polityczne...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1203
957

Na półkach: ,

Agnieszka Pawłowska-Kubik w swojej rozprawie przybliża czytelnikowi tematykę rokoszu sandomierskiego. Na uwagę zasługuje cezura czasowa pracy, czyli lata 1606-1609, gdyż autorka za zakończenie rebelii przyjmuje sejm pacyfikacyjny z 1609 roku. Badaczka w swojej pracy wychodzi od przedstawienia wcześniejszych konfliktów między królem a szlachtą, następnie ukazuje narastające napięcie między monarchą Zygmuntem III Wazą a warstwą szlachecką. Kolejne rozdziały dotyczą już wydarzeń poprzedzających lub związanych z rokoszem: sejmy z lat 1605 i 1606, zjazdy w Stężycy i Lublinie, ugodę w Janowcu, wypowiedzenie posłuszeństwa władcy pod Jeziorną, bitwę pod Guzowem. Dalsze rozdziały koncentrują się już na poszukiwaniu porozumienia przez zwaśnione strony do których doszło na konwokacji w Krakowie oraz na sejmie pacyfikacyjnym. Interesującym jest szósty rozdział, który traktuje o teoretycznych i praktycznych podstawach rokoszu oraz próba pokazania jak ówcześni postrzegali rokosz. Dla mnie ciekawym był również ostatni rozdział podejmujący między innymi kwestie polityki zagranicznej oraz kontaktów rokoszan z sąsiadami Rzeczpospolitej. Zwrócić należy uwagę na fakt, że autorka prezentuje do tematu dość wyważone podejście nie sympatyzując z żadną ze stron. Na łamach książki można odnaleźć sporo polemiki z innymi badaczami, którzy we wcześniejszych pracach dość jawnie sprzyjali poszczególnym stronnictwom. Duże wrażenie robi z pewnością bibliografia, autorka skorzystała z archiwaliów zgromadzonych w Polsce, Niemczech, Rosji, Austrii, Litwie, Łotwie oraz Szwecji.

Agnieszka Pawłowska-Kubik w swojej rozprawie przybliża czytelnikowi tematykę rokoszu sandomierskiego. Na uwagę zasługuje cezura czasowa pracy, czyli lata 1606-1609, gdyż autorka za zakończenie rebelii przyjmuje sejm pacyfikacyjny z 1609 roku. Badaczka w swojej pracy wychodzi od przedstawienia wcześniejszych konfliktów między królem a szlachtą, następnie ukazuje narastające...

więcej Pokaż mimo to

avatar
739
332

Na półkach: ,

Solidna naukowa praca na temat rokoszu sandomierskiego. Oparta na źródłach i znajomości literatury przedmiotu. Kolejna dobra monografia wydana przez Wydawnictwo Naukowe UMK.

Solidna naukowa praca na temat rokoszu sandomierskiego. Oparta na źródłach i znajomości literatury przedmiotu. Kolejna dobra monografia wydana przez Wydawnictwo Naukowe UMK.

Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    18
  • Posiadam
    6
  • Przeczytane
    4
  • Historia
    2
  • Nowożytność
    2
  • Historia Polski
    2
  • Historia Polski - Królowie elekcyjni aż po upadek
    1
  • Do pracy
    1
  • Obojga Narodów
    1
  • Wojny i wojskowość staropolska w XVI-XVII-XVIII wieku
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Rokosz sandomierski 1606–1609. Rzeczpospolita na politycznym rozdrożu


Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne