Rokosz sandomierski 1606–1609. Rzeczpospolita na politycznym rozdrożu

Okładka książki Rokosz sandomierski 1606–1609. Rzeczpospolita na politycznym rozdrożu Agnieszka Pawłowska-Kubik
Agnieszka Pawłowska-Kubik Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Mikołaja Kopernika historia
historia
Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Mikołaja Kopernika
2019-11-28
2019-11-28
nowożytność Wazowie

Rokosz Zebrzydowskiego (czy też sandomierski) to jedno z ważniejszych wystąpień szlachty. W powszechnej świadomości jest to walka polityczna między królem Zygmuntem III Wazą a szlachtą pod wodzą takiej persony jak Mikołaj Zebrzydowski. Autorka przedstawia to wydarzenie dość szczegółowo, analizując je krok po kroku. Przy tym sprawdza jak mocno rokosz zmienił plany polityczne króla czy też kurs w jakim poszedł system prawny w Polsce. Co otrzymujemy w książce? Masę informacji, zarówno co się dzieje na scenie politycznej przed rokoszem, jak i w jego czasie. Dobrze, że ukazano dalsze dzieje - ich wpływ na kolejne, ważne wydarzenia. Pozycja zmienia dotychczasowy obraz rokoszu - z walki o "uzdrowienie" ustroju do dość skomplikowanego procesu, będącego pochodną ruchu egzekucyjnego. Przy tym ukazany został ważny trend - porażka rokoszan sprawiła, że szlachta coraz bardziej będzie odsuwać się od tak licznego udziału w akcjach, mogących dać jej realny wpływ na państwo, oddając tym samym pole dla popisu przedstawicielom magnaterii. Wiele osób zastanawia się zawsze dlaczego zbuntowani zostali tak łaskawie potraktowani przez monarchę. Z lektury możemy dowiedzieć się o pobudkach, jakie kierowały Zygmunta, aby w ten sposób rozwiązać kwestię rokoszan. Moim skromnym zdaniem jeśli szukacie czegoś odnośnie tego wydarzenia, to jak najbardziej mogę polecić ową lekturę.

Agnieszka Pawłowska-Kubik w swojej rozprawie przybliża czytelnikowi tematykę rokoszu sandomierskiego. Na uwagę zasługuje cezura czasowa pracy, czyli lata 1606-1609, gdyż autorka za zakończenie rebelii przyjmuje sejm pacyfikacyjny z 1609 roku. Badaczka w swojej pracy wychodzi od przedstawienia wcześniejszych konfliktów między królem a szlachtą, następnie ukazuje narastające napięcie między monarchą Zygmuntem III Wazą a warstwą szlachecką. Kolejne rozdziały dotyczą już wydarzeń poprzedzających lub związanych z rokoszem: sejmy z lat 1605 i 1606, zjazdy w Stężycy i Lublinie, ugodę w Janowcu, wypowiedzenie posłuszeństwa władcy pod Jeziorną, bitwę pod Guzowem. Dalsze rozdziały koncentrują się już na poszukiwaniu porozumienia przez zwaśnione strony do których doszło na konwokacji w Krakowie oraz na sejmie pacyfikacyjnym. Interesującym jest szósty rozdział, który traktuje o teoretycznych i praktycznych podstawach rokoszu oraz próba pokazania jak ówcześni postrzegali rokosz. Dla mnie ciekawym był również ostatni rozdział podejmujący między innymi kwestie polityki zagranicznej oraz kontaktów rokoszan z sąsiadami Rzeczpospolitej. Zwrócić należy uwagę na fakt, że autorka prezentuje do tematu dość wyważone podejście nie sympatyzując z żadną ze stron. Na łamach książki można odnaleźć sporo polemiki z innymi badaczami, którzy we wcześniejszych pracach dość jawnie sprzyjali poszczególnym stronnictwom. Duże wrażenie robi z pewnością bibliografia, autorka skorzystała z archiwaliów zgromadzonych w Polsce, Niemczech, Rosji, Austrii, Litwie, Łotwie oraz Szwecji.

Solidna naukowa praca na temat rokoszu sandomierskiego. Oparta na źródłach i znajomości literatury przedmiotu. Kolejna dobra monografia wydana przez Wydawnictwo Naukowe UMK.

• Nowożytność
  • Historia Polski
  • Historia Polski - Królowie elekcyjni aż po upadek
  • Do pracy
  • Obojga Narodów
  • Wojny i wojskowość staropolska w XVI-XVII-XVIII wieku

Dodaj cytat z książki Rokosz sandomierski 1606–1609. Rzeczpospolita na politycznym rozdrożu