Pasja życia - życie z pasją. Rodzicielstwo

Okładka książki Pasja życia - życie z pasją. Rodzicielstwo Anna Hildebrandt-Mrozek
Okładka książki Pasja życia - życie z pasją. Rodzicielstwo
Anna Hildebrandt-Mrozek Wydawnictwo: Novae Res poradniki dla rodziców
poradniki dla rodziców
Novae Res
2019-10-11
2019-10-11
rodzicielstwo wychowanie dzieci

Autorka zapoznaje nas ze swoimi doświadczeniami i przemyśleniami. Przyznaje, że czasem popełnia błędy, ale stara się wyciągać z nich wnioski na przyszłość. Zwraca uwagę na to, że najpierw sami musimy poznać i zaakceptować swoją wartość, uwolnić się od bolesnych przeżyć, które nie pozwalają nam zaznać spokoju i szczęścia. Podkreśla, że konieczne jest zadbanie o strefę duchową i emocjonalną. Dobrze jest, gdy zdajemy sobie sprawę z tego, jakie posiadamy talenty i mocne strony, ale naukę możemy czerpać również ze świadomości i akceptacji swoich ograniczeń. Zaznacza, jak ważną rolę w naszym życiu odgrywa sen.

Każdy rozdział kończy się serią pytań, które skłaniają do refleksji. Pomagają nam odetchnąć przed kolejnym fragmentem tekstu i zastanowić się nad odpowiedziami. Pozwalają lepiej poznać siebie i swoje potrzeby. Oto niektóre z pytań:
Co jest Twoją życiową misją?
W jakiej sferze czujesz się naprawdę spełnionym człowiekiem?
Na ile potrafisz uznać, że Twoje dziecko jest Ci dane na pewien czas?
Na co masz wpływ?
Na co nie masz wpływu?
Jaki żal skrywasz?
Z kim się spotykasz? Czy czujesz wtedy dobrą czy złą energię?

Co to wszystko ma wspólnego z rodzicielstwem? Bardzo dużo! Jak wychować niezależne, samodzielne, odpowiedzialne i szczęśliwe dziecko? Dać mu przykład swoim postępowaniem, ponieważ żadne słowa nie są bardziej wiarygodne od czynów. Ważne jednak, by dać dzieciom możliwość popełniania błędów. Autorka przytacza ponadczasowe i uniwersalne słowa Konfucjusza: "Powiedz ma, a zapomnę. Pokaż mi, a zapamiętam. Pozwól mi zrobić, a zrozumiem."

Książka zawiera czarno-białe zdjęcia przedstawiające przyrodę, które moim zdaniem mają za zadanie zwrócić uwagę na konieczność życia w zgodzie z naturą, troszczyć się o nią, przede wszystkim nie szkodząc jej. Autorka stara się nas uwrażliwić na dostrzeganie jej piękna i harmonii.

Całość jest napisana bardzo prostym i zrozumiałym językiem. Wnioski są poparte licznymi przykładami z życia. Czyta się naprawdę fajnie. Nie odkrywamy może nic nadzwyczajnego, ale zwracamy uwagę na rzeczy, które są czasem dla nas tak oczywiste, że nie dostrzegamy ich. Często też utwierdzamy się w przekonaniu, że to, co robimy ma sens, chociaż nie zawsze spełnia to standardy i oczekiwania otaczających nas osób, które wiedzą "lepiej" jak powinniśmy żyć. Autorka nie omija również temat seksu i śmierci. Przedstawia różne sprawy ze swojej perspektywy, ale również zestawia to z punktem widzenia swoich dzieci, mamy i partnera.

Uważam, że poradnik spodoba się przede wszystkim rodzicom i przyszłym rodzicom. Z uwagi na przedstawione różne perspektywy może być również ciekawą i inspirującą lekturą dla babć oraz dziadków, ale także dla nastolatków.

Gdy tylko zobaczyłam tę książkę, to od razu chciałam ją przeczytać. Gdyż powoli szykuję się do macierzyństwa i bardzo jestem ciekawa takiej literatury.

I powiem Wam, że ta książka jest bardzo dobra. Nie spodziewałam się, że tak szybko ją pochłonę. Trzy godzinki i po książce.

Jest napisana prostym i lekkim językiem, w ogóle nie czuć że jest to poradnik. Książka jest osobistą podróżą autorki przez macierzyństwo, ale nie tylko. Nie odnajdziemy tutaj odpowiedzi "jak właściwie" wychować dziecko, ale znajdziemy informacje jak tworzyć ten proces w zgodzie z sobą, jednocześnie stwarzać dziecku poczucie bezpieczeństwa.

Jestem na prawdę mile zaskoczona i polecam wszystkim, bo warto.

• RODZICIELSTWO
  • LEGIMI