Okładka książki Księga papieży Kazimierz Dopierała
2019-11-28
2019-11-28
Papież Kościół historia

Od św. Piotra do Franciszka – biogramy papieży

Łatwiej byłoby zgasić Słońce, niż unicestwić papiestwo. - Grzegorz XVI, kameduła.
Domine, salva nos, perimus. - Innocenty XI.
Oczywiście może nie powinienem był sięgać po świeckie wydawnictwo. Z drugiej strony te rzekome katolickie są dzisiaj takie, że niewiele się różnią od świeckich.
Poza tym nawet i 100 podobnych cegieł nie wyczerpałoby tematu.
Papieże i antypapieże.
Liberiusz miał współrządzić z ariańskim (czyli heretyckim) antypapieżem Feliksem II - do czego jednak nie doszło, czy doszło ?
21 pierwszych papieży - święci, w tym 1 anty.
W pierwszym tysiącleciu - 72 czyli ponad 50 %.
W drugim - 8 świętych i kilku błogosławionych.
W 926 roku Jan X wezwał na pomoc pogańskich Madziarów, którzy straszliwie spustoszyli okolice Rzymu. Z tego powodu podobno też umarł.
Cesarz Manuel Komnen chciał przywrócić unię z Rzymem w zamian za koronację na cesarza Zachodu ?
Konflikt Fryderyka II z Grzegorzem IX rzeczywiście robi apokaliptyczne wrażenie.
W walkach z cesarstwem, wojska papieskie czasem miewały sukcesy. W 1243 roku dokonały rzezi ! wojsk niemieckich w środkowej Italii.
Ciekawy papież Mikołaj III i antypapież Mikołaj V. Podobnie Benedykt XII. Feliks V - ostatni antypapież i jeden z najbardziej frapujących.
Marcin IV w 1281 roku ekskomunikował bizantyjskiego cesarza Michała VIII Paleologa, który był zwolennikiem unii z Rzymem !
Honoriusz IV dziesięcinę saladynową przeznaczył nie na wsparcie Outremer, ale na wsparcie Francuzów walczących z Aragonią.
Grzechy młodości Piusa II - i wielu innych ! Jak Aleksander VI (Borgia),który wyznał je publicznie w 1497 roku.
Słynny Kallimach, uciekinierem przed Pawłem II.
Hadrian VI, syn cieśli okrętowego. Jego poprzednicy rzadko odprawiali Mszę Świętą albo w ogóle, a on codziennie !
Urban VII - pod karą ekskomuniki zakazał palenia i żucia tabaki (tytoniu) w miejscach publicznych, szczególnie w kościołach - co akurat nie dziwi. Palących uspokajam, że patronką wytwórców fajek i handlarzy tytoniem jest Katarzyna Ricci.
Słynny Richelieu - miał skłonności schizmatyczne. Chciał utworzyć we Francji na wzór wschodni, patriarchat niezależny od Rzymu !
A Ludwik XIV o włos od ekskomuniki.
Władysław IV Waza oskarżany o popieranie innowierców. Kolumna Zygmunta III Wazy w Warszawie - wbrew prawu kościelnemu ?
Twórcą marianów jest Stanisław Papczyński, a nie Opoczyński - str. 840.
Ciekawa sprawa z Gabrielem Malagridą.
Pius VII oskarżany o sympatię dla Napoleona, jeszcze gdy był biskupem.
Agresywna postawa Mickiewicza wobec Piusa IX podczas audiencji w 1848 roku.
W 1958 jednym z mocnych kandydatów na papieża - Ormianin.
Jan XXIII - na łożu śmierci nawoływał do zatrzymania obrad II Soboru Watykańskiego ?
Znamienne, że jest uznawany za odnowiciela religii przez protestantów ?
Jan Paweł II podniósł Opus Dei do rangi prałatury jako przeciwwagę dla marksistowskiej teologii wyzwolenia.
Jednego nie rozumiem. W XVI wieku, gdy przebudowywano bazylikę św. Piotra zniszczono wiele miejsc papieskich pochówków. Jak to ?!
Podsumowując. Nie jest to tak złe, jakbym się spodziewał po świeckim autorze, ani tak dobre jak być powinno. Ocena trochę podwyższona.

Domine, salva nos, perimus. - Innocenty XI.
Poza tym nawet i 100 podobnych cegieł nie wyczerpałoby tematu.
Papieże i antypapieże....

Książka uzyskała u mnie najwyższe uznanie, poprowadziła mnie od początku powstawania papiestwa aż po dziś dzień, historia kościoła katolickiego przeplatała się z historią państw i ludzi uczestniczących w tych wydarzeniach.
Poznawanie trybu powstania i rządzenia państwem kościelnym oraz skupienie się na ludziach którzy tworzyli tą historię jest największym atutem, człowiek który był wybierany na Papieża miał też nie tylko zalety ale też swoje ułomności, pokusy, nie raz które dyskwalifikowały go na tym urzędzie.
Jestem pod wrażeniem pracy autora tej książki profesora zw. hab. Kazimierza Dopierała, dużo musiał spędzić czasu nad pracą stworzenia tej książki ale się opłacało bo powstała fenomenalna książka i jestem za to jako czytelnik wdzięczny bo chciałem właśnie tą całą historię papiestwa poznać.

Doskonale napisana, imponująca nie tylko rozmiarami (1112 str.),ale przede wszystkim opracowaniem i dopracowaniem tematu pozycja. Poza tym po prostu ciesząca oko, bo pięknie wydana.
Jest to mistrzowsko i z niebywałym wprost rozmachem nakreślona historia papiestwa i Kościoła Katolickiego. Autorem jest znany i ceniony profesor historii Kazimierz Dopierała.
Jest to drugie wydanie tej książki. Pierwsze miało miejsce w 1996 roku.
Obecne wydanie zostało uzupełnione historią dwóch ostatnich papieży, czyli Franciszka i Benedykta XVI.
Osią Księgi... są historie wszystkich papieży z okresu dwóch minionych tysiącleci, poczynając od Św. Piotra, a na Franciszku kończąc.
Głowa Kościoła Katolickiego, najważniejsza w nim osoba, tworząca historię. Nic dziwnego, iż Księga... opowiadająca o piastujących to stanowisko automatycznie opowiada historię Kościoła i chrześcijaństwa.
Sylwetki bohaterów pokazane są w kontekście historyczno-politycznym, ale także, jako wpływające na wszelkie sfery ludzkiego życia.
Na początku Księgi... umieszczono listę papieży w porządku alfabetyczno-chronologicznym. Bardzo to ułatwia odnalezienie postaci, która nas interesuje.
Ciekawym jest także zamieszczenie biogramów antypapieży,
Cennym jest nie tylko drobiazgowe, niezwykle dokładne ukazanie sylwetek kolejnych papieży, ale także różnych ciekawostek z nimi związanych, ich stylów sprawowania władzy i tego, jakie piętno odcisnęli na Kościele Katolickim, na wierze, religii i samych wiernych.
Jest to niezwykle obszerna pozycja. Liczy 1112 stron.
Niemożliwym i niezwykle męczącym byłaby nawet próba przeczytania całej tej pozycji. Ja skupiłam się na kilku sylwetkach papieży, którzy z różnych względów najbardziej mnie interesują. Już taka pobieżna, cząstkowa lektura dała mi obraz tego, jak doskonałym dziełem jest Księga papieży.
Dzieje papieży liczą ponad 2000 lat, wkroczyły jakiś czas temu w XXI wiek. Warto je poznać. Szczerze polecam.

Jest to drugie...

„… Możemy być pewni, że nasz ukochany papież stoi obecnie w oknie domu Ojca niebieskiego, widzi nas i nam błogosławi …”

Transmisja Mszy świętej z Watykanu skłania do refleksji. Dzisiejszy dzień jest przecież zupełnie inny niż wszystkie i też odciśnie się głęboko w historii kościoła katolickiego.

Autorem publikacji jest profesor historii Kazimierz Dopierała. Były pracownik naukowy w gnieźnieńskim Instytucie Kultury Europejskiej Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, Instytutu Historii i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Autor wielu prac naukowych i artykułów.

Książka to obszerne kompendium wiedzy o papieżach – od świętego Piotra do Franciszka. Dzieje papiestwa już od dwóch tysiącleci łączą się nierozerwalnie nie tylko z historią zachodniego i wschodniego chrześcijaństwa, ale także z całą zachodnią cywilizacją. Dzieje są fascynujące i burzliwe. Weźmy np. losy II wojny światowej czy innych wydarzeń, o których młode pokolenia uczą się już tylko z podręczników szkolnych. Na Tronie Piotrowym zasiadali naprawdę różni ludzie. Ich życiorysy były chwalebne, burzliwe, ale i niegodne tego urzędu.

„Księga papieży”, to owoc wielu lat pracy profesora Kazimierza Dopierały. Monumentalne opracowanie biogramów pokazuje wiele interesujących rzeczy np. aferę finansową w Banku Watykańskim. Wątek związany jest z pontyfikatem Jana Pawła I. Pius II z kolei pozostawił po sobie jedyną znaną nam do czasów Jana Pawła II autobiografię papieską przechowywaną w Bibliotece Watykańskiej. Klemens VII np. przywrócił królowej Bonie Sforzy prawo obsadzania kilkunastu beneficjentów w kapitułach katedralnych i był swoistym mecenasem uczonych. Aleksander VIII lubił poezję i literaturę. Wzbogacił Bibliotekę Watykańską, zakupując wiele manuskryptów i księgozbiorów byłej królowej szwedzkiej Krystyny, rezydentki w Wiecznym Mieście. Klemens XII dążył do pojednania Kościoła rzymskiego ze wschodnimi Kościołami prawosławnymi. To tylko niektóre fakty, które są umieszczone w publikacji, ale każdy z nich jest idealnie przyporządkowany nawet do samej postawy panującego.

Dopiero po soborze laterańskim II (1139 r.) zabroniono kapłanom mieć żony, ale zanim to nastąpiło, historia zna przynajmniej dwa przypadki, kiedy to papieżem zostawał… syn papieża.

Z kolei Paweł III Miał pod opieką 45 tysięcy rzymskich prostytutek, od których zarobków brał procent. Najsłynniejszą z licznych kochanek była jego córka – Costanza Farnese. Ta informacja pochodzi akurat z innej książki, którą czytałam, ale jedno jest pewne, że był przedstawicielem epoki renesansu. Bardzo lubił polowania, przepych, a także bale maskowe.

Czytelnik przejdzie przez wiele etapów historii, pozna smaczki i niektóre tajemnice papieży. Dowie się więcej na temat Soborów Powszechnych uznawanych przez kościół, czyli od Nicejskiego I do Watykańskiego II.

Autor pragnął przybliżyć dzieje, postawy i czyny. Celem było także uświadomienie kulturowej i cywilizacyjnej roli, jaką spełniał on w przeszłości i pełni we współczesnym świecie. Biogramy papieży to niewielki, ale istotny fragment dziejów papiestwa i Kościoła. Odkrywane zostały nowe wątki pontyfikatów, m.in. dotyczące sporów o najwyższy urząd w kościele. Nie pominięto także losów antypapieży, które są częścią historii. W biogramach ukazano sytuację na tle ówczesnych stosunków religijnych i międzypaństwowych, w tym także w relacjach z Polską.

Gorąco polecam
Katarzyna Żarska

Wydawnictwo: ZYSK i S – KA
Premiera: 10.12.2019 r.
Projekt okładki i stron tytułowych: Paulina Radomska – Skierkowska
Oprawa: twarda
Wydanie I w tej edycji
Liczba stron: 1112
(nowość wydawnicza) w mojej biblioteczce

Czas jest najlepszym sprzymierzeńcem w trakcie czytania tych opasłych książek. O publikacji Kazimierza Dopierały wspominałam już wcześniej, ale tematyka i historia wymagają głębokiej analizy. Takich książek nie można czytać szybko i w pośpiechu....

To obszerne kompendium ukazuje dzieje papiestwa na przełomie dwóch tysiącleci od świętego Piotra do obecnego – Franciszka. Ukazując głowy Kościoła Katolickiego, autor automatycznie ukazuje historię chrześcijaństwa, zarówno zachodniego, tego związanego z KK, jak i wschodniego. Autor nie tylko przybliża biogramy poszczególnych papieży, ale pozwala współczesnym czytelnikom zrozumieć jaką rolę odegrali w swoich czasach, ale również jaki wpływ mieli na przyszłość, a nawet na naszą współczesność.

Oczywiście okres dwóch tysięcy lat przyniósł w dziejach chrześcijaństwa wielu papieży, którzy różnili się prawie wszystkim. Na kartach pojawiają się papieże prawdziwi, jak i tak zwani antypapieże, czyli powołani na tron Piotrowy nieprawnie. Autor nie boi się pisać prawdy, choć rzadko polemizuje z nieprawdą, jak choćby w przypadku Piusa XII, który przez swoich przeciwników oskarżony został o wspieranie Hitlera, co było czarną propagandą.

Księga Papieży to bardzo obszerna publikacja, którą przeczytać od deski do deski byłoby bardzo ciężko. Jest to jednak rewelacyjna książka do czytania na wyrywki, biografii poszczególnych osób. W ten sposób jest o wiele bardziej przystępna i nie przeraża swoim rozmachem. Wręcz przeciwnie. Można w ten sposób poznać jej zalety, a zarazem zapoznać się bardzo rozległą historią papiestwa i kościoła katolickiego.

1978

Po tę książkę sięgnęłam z ciekawości. Nigdy nie miałam okazji, by przeczytać publikację, w której zostały opisane losy wszystkich papieży i antypapieży. Autor zebrał ich życiorysy w jednym miejscu i pozwolił nam je poznać. Pomimo dość przytłaczającej objętości, książkę czyta się bardzo szybko. Niektóre biogramy są krótkie. Nic dziwnego, nie zachowały się z tamtych czasy dokumenty, które stanowiłyby punkt wyjścia do opowiedzenia historii papieży.

Plus należy się autorowi za to, że nie ominął w swojej publikacji antypapieży. Mam wrażenie, że wiedza na ich temat jest znikoma, a to byli ludzie, którzy sporo w historii namieszali. To nie jest laurka dla papieży, a kawał rzetelnej historii Kościoła katolickiego.

Za sprawą tej książki poznacie światopoglądy poszczególnych następców św. Piotra. Przekonacie się, co niektórzy z nich mieli za uszami. Nie jest to jednak książka kontrowersyjna, jeśli tego oczekujecie. Po prostu autor nie chciał wybielać historii, a przedstawił ją taką, jaka była.

Imiona niektórych papieży zobaczyłam po raz pierwszy. O zdecydowanej większości z nich nigdy nie słyszałam. Nie musicie jednak obawiać się tego, że zostaniecie przytłoczeni zalewem informacji, datami, trudnymi słowami. Kazimierz Dopierała przedstawił wszystko w klarowny sposób. Uporządkował te informacje i przekazał je tak, by każdy czytelnik mógł je przyswoić.

Jeśli interesujecie się historią Kościoła katolickiego, polecam Wam tę książkę. To naprawdę kawał rzetelnej publikacji o papieżach.

Historia chrześcijaństwa i kościoła katolickiego już od swego zarania w sposób nierozerwalny związana jest z postaciami, które na przełomie wieków stały na jego czele, budując jego podwaliny, późniejszą potęgę, kreśląc wizerunek i kształtując wektory obowiązującej polityki (wewnętrznej i zewnętrznej) oraz wpływając, niekiedy w sposób decydujący i radykalny na układ sił w Europie i Świecie .

Byli, oczywiście, bardzo różni, podobnie jak różne były czasy w których przyszło im żyć i działać: wielcy i mali, wybitni i mierni, miłosierni i okrutni, prawdziwie oddani idei Jezusa Chrystusa jak i chciwi, fanatyczni, rozpustni czy owładnięci rządzą władzy. Jacy by jednak nie byli, zawsze (lub prawie zawsze) mieli decydujący glos w sprawie kształtu kierowanej przez siebie instytucji i jej pozycji,stając się zarazem widocznym i ponadczasowym symbolem politycznej wielkości

Wydawnictwo Zysk i S-ka oddało właśnie w nasze ręce iści monumentalne dzieło (dobrze ponad 1000 stron) pióra Kazimierza Dopierały (chylę czoła przed jego tytaniczną pracą nad tą publikacją) przybliżającą nam ułożone w chronologicznym porządku biogramy, dłuższe i krótsze, 164 papieży i 39 anty-papieży, którzy, również, chcemy tego czy nie, stanowili ważny element historii kościoła. Każda z opisywanych tu historycznych postaci poczynając od Św. Piotra na obecnej głowie kościoła Franciszku kończąc, osadzona jest w konkretnym, dziejowym kontekście swoich czasów, wśród panujących realiów, stosunków międzynarodowych, rozmaitych czynników politycznych, militarnych, religijnych i społecznych, tak charakterystycznych dla rożnych, zmieniających się epok oraz samej pozycji Stolicy Apostolskiej w omawianym czasie. Autor nie stroni przy tym od tematów trudnych, niewygodnych czy kontrowersyjnych nie przynoszących bynajmniej chluby państwu kościelnemu.

Znajdziemy na kartach lektury ludzi naprawdę nietuzinkowych i ogólnie rozpoznawalnych, których imiona zapisały się na zawsze w ludzkiej pamięci (Leon I Wielki, Grzegorz I, Bonifacy VIII, Mikołaj I, Urban II, Pius XII i oczywiście nasz Jan Paweł II),oraz takich, których pontyfikatami nie należy zbytnio się szczycić: Stefan VI (zasłynął z wykopania z grobu swojego poprzednika i postawienia go przed sądem SIC!),Benedykt IX, zwany „demonem z piekła rodem”, Jan XII czy handlarz odpustami Leon X.

To co najbardziej podoba mi się w tej lekturze to to iż autor pokazuje nam całą złożoność kościoła jako instytucji (bardzo ciekawe opisy elekcji) oraz to iż pozwolił opisywanym postaciom papieży, co jakiś czas, zejść z piedestału historii, ukazując ich ambicje, niedoskonałości, wady charakteru i często nietrafione i błędne (niekiedy bardzo doniosłe w skutkach) decyzję.

Książka Kazimierza Dopierały „Księga papieży” jest pozycją zdecydowanie warta polecenia ze względu na ogromne walory historyczne, poznawcze i dające czytelnikowi możliwość zmierzenia się z życiem i działalnością ludzi, którzy w dużej mierze zdecydowali o tym jak dziś wygląda nasz świat.

Kazimierza Dopierały
Wydawnictwo Zysk i Spółka

Księga Papieży to
owoc wielu lat pracy prof. Kazimierza Dopierały, który zawiera w sobie najważniejsze dane dotyczące wszystkich papieży - zaczynając od Św.
Piotra, na obecnym papieżu Franciszku kończąc.
Znajdziemy tu nie tylko dane biograficzne, ale też najważniejsze dokonania i czyny papieży jak również to jaką role w hierarchii kościoła pełnili i jaką pełnią dziś. Chronologiczny wykaz papieży dostarcza bardzo dużo wiedzy na temat rozwoju kościoła i jego wyglądu na przestrzeni wielu lat.
Taki wykaz zwierzchników Kościoła Katolickiego z dokładnymi danymi, opisem losów oaz dokonań stanowi wspaniałe kompendium wiedzy jak i niezwykle cenną pozycję w naszej biblioteczce.
Znajdziemy tam wiele interesujących tematów również o naszym najdroższym świętym Janie Pawle II
oraz ciekawostki tupu skąd nazwa Sylwester?
Dzień poprzedzający Nowy Rok w tradycji polskiej oraz wielu innych narodów, ma także odniesienia sakralne. Swoją nazwę zawdzięcza on bowiem papieżowi św. Sylwestrowi, który zmarł 31 grudnia 335 roku. Tego dnia jest on wspominany w liturgii Kościoła rzymskokatolickiego.
Jestem pełna podziwu dla pracy i dokonań autora Pana Kazimierza Dopierały, którego dzieło tworzył z wielką pasją, zaangażowaniem i dokładnością.
Gratulacje.
Okładka : Twarda
~~

Gorąco polecam !
Książkę znajdziecie tutaj
A ja polecam wam zerknąć na stronę wydawnictwa
Któremu bardzo dziękuje za egzemplarz książki i cudowną współpracę.

Kropeczka moja

Kazimierza Dopierały
Wydawnictwo Zysk i Spółka

Księga Papieży to
Piotra, na obecnym papieżu Franciszku kończąc.

"Księga papieży” to monumentalna książka zawierająca dzieje wszystkich papieży od św. Piotra a kończąc na Franciszku. Autor przedstawia w niej również ich postawy i czyny jako zwierzchników Kościoła Katolickiego. Życiorysy poszczególnych papieży przedstawiają nie tylko informacje o ich życiu ale również jaką on pełnił rolę w przeszłości i pełni obecnie. Widać że autor starał się wszystko przedstawić w sposób obiektywny bez pogoni za sensacją co nie znacz że nie porusza tematów trudnych a może nawet i kontrowersyjnych. Co ciekawe autor próbuje podać okoliczności wyboru danej osoby na papieża jak również przybliżoną liczbę głosów które mieli otrzymać. Przy każdym z papieży autor swoją wiedzę uzupełnia wizerunkiem danego papieża.
Przyznam, że opracowanie robi wrażenie. To prawie 1000 stron informacji i wielu ciekawostek z życia danych papieży. Jeśli ktoś interesuje się taką tematyką to książka ta powinna się znaleźć w jego zbiorach. Nie wiem jak długo autor zbierał materiały do książki i ile zeszło mu ją napisać ale na pewno trwało to kilka lat.

• Starożytność do 476 r. n. e.
  • Epoka XIX wieku 1789-1914
  • Polskie

Dodaj cytat z książki Księga papieży