Nowe rodziny

Wydawnictwo Księży Marianów PROMIC
1985-01-01
1985-01-01
Stanisław Klimaszewski
chrześcijaństwo krótkie opowiadania przemiany katolicyzm religia aborcja alkoholizm adopcja Ruch Focolari

To zbiór trudnych historii napisanych przez ciężki los, zestawione w formie opowiadań różnych osób. Przedstawieni są ludzie, którzy poradzili sobie z ogromnymi problemami, trudnościami; jest to przegląd bardzo heroicznych postaw (w niektórych przykładach). Niewiele osób stać na podjęcie tak dużego wysiłku wobec przeciwności najbliższego otoczenia. Na duże uznanie zasługuje wybór drogi przebaczenia krzywdzicielowi i postawy pojednania. Nie bez znaczenia występuje tu kontekst religijny opierający się na przykazaniu miłości bliźniego.

Obcowanie z chrześcijanami powoduje wewnętrzne przemiany. Widać jak odradza się jednostka ludzka i rodzina. Lektura bardzo warta uwagi, wnosi nadzieję poprzez niesamowite przykłady. Są wzruszające świadectwa postępowania, zmiany podejścia do otaczających nas ludzi. Drogi czytelniku, jeśli zastanawiasz się czy jest sens otwierania tej książki... – nie zastanawiaj się, otwórz, zachęcam do zagłębienia się w treść, nawet jeśli jesteś
ogólnie mówiąc "niewierzący / niewierząca" (po to właśnie piszę refleksję o tej książce). Będąc pod wielkim wrażeniem treści moja ocena wynosi 10 gwiazdek.

Uwaga! Następuje aktualizacja z 17 stycznia 2021 roku. Otóż przeczytałem ponownie tę książkę i teraz dopisuję to, co w tym momencie uważam za istotne, a wcześniej pominięte.

Ruch Focolari (Dzieło Maryi) jest międzynarodowym ruchem katolickim, powstałym w 1943 roku we Włoszech. Założycielką i prezydentem Ruchu Focolari była Chiara Lubich (urodzona w 1920 roku w Trydencie, zmarła w 2008 roku; pogrzeb odbył się w Rzymie, homilię wygłosił kardynał Tarcisio Bertone). Organizacja "Nowe rodziny" stanowi gałąź ruchu fokolarynów; "Przewodniczy tej organizacji para małżonków włoskich, Mariele i Pino Quartana, a jej celem jest wprowadzić na co dzień Ewangelię w życie rodziny. Temu celowi służą prasa, książki, zebrania i zjazdy (znane są coroczne zjazdy ogólnokrajowe, zwane Mariapoli) oraz codzienne kontakty małżeństw mieszkających blisko siebie". Właśnie z tych spotkań pochodzą wyznania wybrane do tej książki. "(...) zmiana życia i nawrócenie osób obojętnych wobec nauki Chrystusa dokonywały się nie tyle przez słuchanie kazań czy lekturę pobożnych książek, co przez codzienne obcowanie z prawdziwymi chrześcijanami. Ich życie to piąta ewangelia dla ludzi naszych czasów". Odnoszę wrażenie, że te opowiadania są trochę podkoloryzowane bądź tak odpowiednio zredagowane przed publikacją; albo dlatego, że są tak skrótowo ujęte, to treść wydaje mi się naciągana, bo ma nienaturalnie połączone wydarzenia i sytuacje lub przesadnie wyeksponowane postawy ludzi. W tekście przeszkadzają mi też błędy-literówki.

Są świadectwa kobiet, które usunęły ciążę. Dramat aborcji, która pozostawia zadrę w psychice kobiety (była w piątej ciąży): "Wszystkie motywy, które dawniej wydawały mi się tak bardzo ważne i dla których przerwałam ciążę, straciły obecnie swój ciężar gatunkowy. Teraz zapytywałam siebie, jak to się stało, że nie pokochałam tego dziecka tylko dlatego, że nie mogłam go jeszcze zobaczyć moimi oczyma, tak jak pozostałe dzieci. Jak mogłam nie wyobrażać sobie tej żywej istotki ukrytej we mnie podczas jej rozwoju. Zaczęłam nienawidzić tych wszystkich, którzy mi doradzili zabieg, a którzy żyli teraz spokojnie, nie uczestnicząc w rozpaczy, jaka stała się moim udziałem. Nie wyobrażali jej sobie nawet, chociaż i oni byli za nią odpowiedzialni".

Jest tu problem alkoholizmu dotyczący nie tylko osoby nadużywającej trunków procentowych, ale całego otoczenia, a w szczególności rodziny. Z tym wiąże się się również stosowanie przemocy i głównie ciepią na tym dzieci, bo są najsłabsze, gdyż po prostu nie mają siły przeciwstawienia się agresji.

Tym co emanuje z tych opowiadań, co łączy te historie, to udzielenie przebaczenia. Otóż ofiara przebacza swojemu oprawcy, pomimo trudności zewnętrznych i wewnętrznego oporu jaki pojawia się – co jest normalną reakcją w takich sytuacjach. Gest przebaczenia uwalnia człowieka, który został skrzywdzony. Psychika ofiary poprzez to zostaje uleczona. Dużą pomocą jest tu Jezus Chrystus – w każdym aspekcie.

Moja ocena stanowi teraz 8 gwiazdek, czyli książka jest rewelacyjna.

Dodaj cytat z książki Nowe rodziny