Operacja Komendant: Misja w czasie

literatura młodzieżowa
Narodowe Centrum Kultury
2019-01-01
2019-01-01

Nie należy do przyjemności poddawać ocenie książek, które w moim odczuciu nie mają za grosz energii. Pomysły o podróżach w czasie by coś zmienić w historii nie jest nowy. Jednak w tym wydaniu wyszło mizernie. Książka właściwie bez emocji, zwrotów akcji czy choćby wyrazistych bohaterów, którym dopingujesz. Nastawiałem się na dobrą zabawę, ale "Operacja Komendant" to książka, która po prostu nie wciąga.

Opowieści o tym, jak mogłyby się potoczyć dzieje naszego kraju gdyby tylko zmieniono jeden drobny fakt w przeszłości rozpalają wyobraźnię czytelników już od dawna. Polska fantastyka oferuje sporą listę dzieł, w których historia potoczyła się inaczej. I jak kiedyś tworzenie tego typu utworów było przede wszystkim zapisem eksperymentu myślowego, tak tym razem mamy do czynienia z książką usiłującą przekazać nastoletnim czytelnikom wagę wydarzeń związanych z odzyskaniem przez Polskę niepodległości.
„Operacja „Komendant”. Misja w czasie” rozpoczyna się w roku 2118: podróże w czasie są hipotetycznie możliwe, ale wszyscy obawiają się skutków ingerencji w przeszłość. Jednocześnie przeprowadzane są symulacje reakcji na nieautoryzowane próby odwrócenia biegu historii. Dzięki temu, gdy pojawia się realne zagrożenie przeprowadzenia ataku na marszałka Piłsudskiego, dwójka polskich agentów niemal z marszu zostaje wysłana w przeszłość w celu pokrzyżowania planów wrogiego mocarstwa.
Warstwa fantastyczna w najnowszej książce Jacka Inglota nie poraża innowacyjnością: młody czytelnik, opatrzony filmami, w których linie czasu przecinają się i mieszają, nie znajdzie tutaj pod tym kątem niczego odkrywczego. Ale taki wydaje się być zamysł „Operacji „Komendant”: w znanym settingu zaoferować coś, co zazwyczaj młodych odrzuca. A nic nie odrzuca ich bardziej, jak nudna i napakowana datami lekcja historii. Tutaj udało się autorowi stworzyć przyjemną fantastyczną powieść przygodową z trochę gapowatym głównym bohaterem i elementami dydaktycznymi, które nie nudzą po pierwszym akapicie, a i nawet patosu nie ma jakoś zatrważająco wiele,
Powieść Inglota z powodzeniem zapewni rozrywkę młodszemu czytelnikowi (ucząc go przy okazji kilku rzeczy),starszemu przypomni o kilku faktach związanych z drogą Polski do odzyskania niepodległości, a wszystko to podane w strawnej i przyjemnej formie.

• Samodzielne
  • SF/Fantasy