Dr. Stone tom 1

2019-11-15
2019-11-15
2017-07-04
Agnieszka Zychma
Przygodowe Science-fiction Shounen Przyszłość (postapokaliptyczna)

Okładka książki One Piece: Aces Story - The Manga, Vol. 2 Boichi, Tatsuya Hamazaki, Shou Hinata, Ryo Ishiyama, Eiichiro Oda
One Piece: Ace... Boichi, Tatsuya Ham...
Okładka książki One Piece: Aces Story - The Manga, Vol. 1 Boichi, Tatsuya Hamazaki, Shou Hinata, Ryo Ishiyama, Eiichiro Oda
One Piece: Ace... Boichi, Tatsuya Ham...
Okładka książki Dr. Stone tom 26 Boichi, Riichiro Inagaki
Dr. Stone tom 26 Boichi, Riichiro In...
Okładka książki Dr. Stone tom 25 Boichi, Riichiro Inagaki
Dr. Stone tom 25 Boichi, Riichiro In...

Koledzy z klasy, kujon-wynalazca oraz osiłek-romantyk, spędzają dzień jak zawsze. Ten pierwszy przetwarza nakrętki od butelek w benzynę, ten drugi zbiera siły na wyznanie miłości dziewczynie, którą od dawana ubóstwia. I to właśnie w ten dzień cały świat na tysiące lat zamienia się w kamień. A dokładniej wszystkie zwierzęta na lądzie i w powietrzu, bo, o dziwo, zwierzętom wodnym i roślinom nic nie grozi. Niektóre, które zapewne schowały się w jakiś jaskiniach, także pozostają przy życiu. Powodem petryfikacji jest tajemniczy wybuch.

Jednak po latach naturalne procesy sprawiają, że tych dwoje przyjaciół jako pierwszych zostaje uwolnionych z kamienia. Teraz będzie trwać walka o przetrwanie i rozwój nauki, by zaludnić na nowo ziemię. Niestety, by poradzić sobie z niebezpieczeństwem zmuszeni są obudzić z kamiennego snu kogoś, kto okaże się myśleć zupełnie inaczej o przyszłości Ziemi…
Więcej na: https://www.monime.pl/dr-stone-kamien-poprosze-tom-1/

Otwarcie Dr Stone należy do tych mocno zapadających w pamięć. Mamy chwilę na poznanie postaci, którymi są uczniowie pewnego liceum. W typowej dla szkolnych historyjek chwili wyznania miłości dochodzi jednak do czegoś niespodziewanego. Wszyscy ludzie zamieniają się w kamień. Dr Stone zaczyna się w chwili końca świata, lub dokładniej końca ludzkości.

Nie ma jednak czasu na rozmyślanie nad tym co wydarzyło się z naszym gatunkiem. Akcja mangi przenosi się bowiem ponad 3700 lat do przodu, gdy pierwsze jednostki wydostają się z kamiennego więzienia. Pierwszy jest niezwykle inteligentny licealista Senku, który chce jak najszybciej odbudować cywilizację i przywrócić dawny świat. Potrzeba mu jednak do pomocy innych osób, które razem z nim popchną postęp do przodu.

Nie ma jednak czasu na...

Niby mamy do czynienia z serią nastawioną na edukację, ale dynamiczna, wręcz sensacyjna akcja stoi tu na równi z nauką. Nie ma mowy o nudzie czy przegadanych i rozwlekłych wywodach. Postacie są tak ekspresywne i zróżnicowane, że kolejne pomysły i wytłumaczenia chłoniemy z uwagą i zainteresowaniem, nerwowo oczekując wydania kolejnych tomów. Wielkim atutem serii są też prześliczne i pełne energii ilustracje Boichiego: dopracowane w szczegółach, kreatywnie wykadrowane i sprawiające, że narracja płynie jak bystra rzeka.

Świat zmienia się nieustannie. Nowe technologie wciąż odmieniają ludzkie życie. Co jednak gdyby ludzkość została odarta ze wszystkich zdobyczy technologicznych i cofnęła się do epoki kamienia łupanego? Cóż zapewne wszystko zależałoby od osób postawionych w obliczu takich sytuacji. Czasami wystarczy jeden geniusz by wszystko zmienić, o czym przekonacie się sięgając po mangę ,,Dr. Stone”.

Senku chłopak o niezwykłym umyśle i wielbiący naukę ponad wszystko, jego przyjaciel Taiju obdarzony niezwykłą siłą i wytrzymałością, a także szaleńczo zakochany w członkini szkolnego kółka robótek ręcznych imieniem Yuzuriha . Owa trójka licealistów wiodła dość zwyczajne życie, aż do dnia w którym oblicze świata uległo całkowitej zmianie, a wszyscy ludzie na ziemi zostali zamienieni w kamień. I choć wydawałoby się, że to wydarzenie będzie stanowiło koniec ich wspólnej przygody (oraz całej ludzkości) po przeszło 3700 latach kamienna skorupa kruszy się i Taiju ponownie budzi się do życia. Co więcej szybko spotyka on Senku, który przebudziwszy się wcześniej od niego zaczął już planować jak odbudować utraconą cywilizację dzięki sile nauki! I choć brzmi to absurdalnie szybko przekonamy się, że siła umysłu potrafi sprostać nawet największym wyzwaniom. Najpierw jednak bohaterowie będą musieli znaleźć sposób na przetrwanie w odmienionej rzeczywistości, a także odkryć jak przebudzić Yuzurihę oraz pozostałe osoby, które dalej pozostają zaklęte w kamień.

Przyznam szczerze, że dość ostrożnie podchodzę do popularnych serii, nie zawszę daję się porwać fali popularności danych pozycji, a po lekturze, często czuję się zawiedziona, że dany tytuł nie okazał się tak dobry jak mnie o tym zapewniano. Na szczęście jednak ,,Dr. Stone” zdecydowanie nie zalicza się do tej kategorii. Choć pomysł na fabułę wydaje się mocno zwariowany trzeba przyznać, że w tym szaleństwie jest metoda i poszczególne elementy tworzą nadzwyczaj wciągającą całość.

Głównym bohaterem tytułu jest wspomniany Senku – chłopak obdarzony niezwykłym umysłem i niesamowitym zasobem wiedzy. Jego niezachwiana wiara w siłę nauki sprawia, że nawet w krytycznej sytuacji jaką jest przebudzenie się w czasach przypominających epokę kamienia łupanego, gdzie człowiek był zdany tylko na własne siły, nie poddaje się, lecz zaczyna planować jak przywrócić ludzkości jej dawną chwałę. I co więcej szybko owe plany zaczyna wcielać w życie – zaraz po zdobyciu schronienia i zapewnieniu sobie podstawowych rzeczy potrzebnych do życia, zaczyna opracowywać formułę pozwalającą przebudzać skamieniałe osoby, a niedługo potem zabiera się za produkcję prochu! I tak to co ludzkości zajmowało setki lat, Senku dzięki sile umysłu i pomocy przyjaciół realizuje w przeciągu zaledwie paru dni.

Choć Senku zdecydowanie najbardziej przyciąga uwagę, pozostali bohaterowie również należą do wyrazistych postaci, doskonale wpasowujących się do klasycznych dla shounenów schematów, ale także potrafiących miło zaskoczyć wykraczając poza utarte ramy. Poza tym otrzymujemy wyrazisty świat, ciekawą fabułę i masę przygód, które dają nadzieję, że bardzo dobry początek jest dopiero rozgrzewką przed czymś naprawdę wartym uwagi. Tajemnica, świetny klimat – sama zdecydowanie czekam dokąd nas to wszystko zaprowadzi.

,,Dr. Stone” kupił mnie już do pierwszego tomu i pozostaje mi tylko mieć nadzieję, że serii jeszcze nie raz uda się mnie miło zaskoczyć. Jak na razie kamienny świat i jego pionierzy zdecydowanie zaskarbili sobie moją sympatię i nie pozostaje mi nic innego jak tylko czekać na kolejne tomy.

Recenzja dostępna na stronie Kosz z Książkami.

Postapokalityczne wizje są zawsze na czasie. Autorzy prześcigają się w poszukiwaniu bardziej wymyślnych kataklizmów, które przyniosą ostateczną zagładę ludzkiej cywilizacji, tym samym skazując kilku wybrańców na odbudowę świata w nowej postkataklizmowej rzeczywistości. I tu gdzieś pomiędzy wojną atomową a najazdem kosmitów istnieje cała masa zjawisk naturalnych i wywołanych przez człowieka. Tym bardziej więc ciekawa jest wizja mangaki Riichiro Inagakiego i artysty Boichiego, którzy unicestwili ludzkość, zamieniając ją w kamień. Niestety na dobrym pomyśle historia się kończy.

Dr. Stone przedstawia losy Senku Ishigami i Taiju Oki, którzy pewnego dnia stają się świadkami nieprawdopodobnego zjawiska. Przez nieznaną siłę zostają poddani petryfikacji w kamień, podobnie jak wszyscy ludzie na Ziemi. Pozbawiona życia cywilizacja umiera, a ślady ludzkiej egzystencji zostają zatarte. Mija kilka tysiącleci i z niewiadomych przyczyn zarówno Senku, jak i Taiju budzą się z kamiennego snu, równocześnie zdając sobie sprawę, że być może są jedynymi żyjącymi ludźmi na Ziemi.

Od pierwszych stron historia jest mało angażująca, poza kilkoma ciekawymi pomysłami. W dodatku trudno poczuć większą sympatię do skrajnych charakterów bohaterów, których dialogi, poza ciekawymi wtrąceniami naukowymi, nie należą do zbyt udanych. Cała historia sprawia wrażenie bardzo powierzchownie i szybko nakreślonej, zaś wydarzenia jakby na siłę otoczono postapokaliptycznym światem.

Mieszane uczucia mam co do humoru towarzyszącego dwójce protagonistów. Riichiro Inagaki stawia tu głównie na postać Taiju, aby podciągnąć jego wizerunek umięśnionego półgłówka o uczciwych intencjach. Jego rozmowy z piekielnie inteligentnym Senku są częstą wymianą szyderstw tego drugiego.

Więcej wrażeń z recenzji znajdziecie na Wypowiemsie.pl:

Zakupiłem pierwsze cztery tomy tej mangi tylko dlatego, że nie było do kupienia nic innego. Anime nie oglądałem, iż główny bohater zdawał się być wścipskim cwaniaczkiem. Nie powinienem oceniać go po wyglądzie.

Dr. Stone to ciekawa i fajnie się zaczynającą historia. Wciągnęła mnie od pierwszej strony. Łączy ona w fajny sposób naukę, przygodę i humor. Dr. Stone będzie należeć do moich faworytów 2020 roku.

2028

Życie na ziemi toczyło się swoim naturalnym rytmem, do dnia, kiedy to wszyscy i wszystko nie zamienia się w kamień. Od tego momentu mija 3700 lat, a z wiecznego skamieniałego odrętwienia po tak długim czasie udaje się wyrwać tylko dwójce licealistów Senku i Taiju. Ten pierwszy to niesamowity geniusz, którego umysł przewyższa najwybitniejszych dawnych badaczy. Drugi z nich niebyt grzeszy inteligencją, za to dysponuje niesamowitą siłą. Tylko należyta współpraca tej dwójki pozwoli im nie tylko przetrwać, ale również myśleć o ratunki reszty ludzkości.

Pod względem fabularnym i klimaty, miłośnicy postapo powinni być więcej niż zadowoleni. Opustoszały świat, który technicznie cofnął się do epoki kamienia łupanego i dwójka bohaterów, którzy starają się wykorzystać swoje mocne strony, aby za wszelką cenę przetrwać. Należy jednak pamiętać, że jest to shōnen, a jak na dobrą mangę tego rodzaju przystało, od samego początku ma być szybko, dynamicznie, widowiskowo i z nutką humoru. Genialny umysł Senku nie tylko dość szybko pozwala na stworzenie podstawowej infrastruktury umożliwiającej przetrwanie, ale również odkrywa on miksturę umożliwiającą ponowną przemianę kamienia w żywą tkankę. W wyniku kilku nieprzewidzianych wydarzeń kolejną osobą, którą budzą jest piekielnie silny Tsukasa, który w przeciwieństwie do Taiju nie stroni od walki. Dopiero w tym momencie zaczyna się właściwa fabuła i prawdziwa walka na śmierć i życie. Szybko okazuje się, że ich nowy towarzysz ma swoją wizję świata, w której nie ma miejsca dla starych i słabych. W przeciwieństwie do Senku nie ma on zamiary ratować wszystkich ludzi i nie pozwoli, aby ktoś stanął na drodze jego planowi dominacji nad nowym światem. Historia od tego momentu zaczyna się rozwiać w naprawdę ciekawym kierunku, łącząc typowe postapokaliptyczne klimaty z mrocznie zapowiadającą się widowiskową akcją i świetnie wykreowanymi wyrazistymi bohaterami. Do tego wszystkiego należy dodać wspomnianą wcześniej nutkę specyficznego humoru, który doskonale wpasowuje się w treść komiksu i mimowolnie wywołuje na twarzy czytelnika szeroki uśmiech.

Jeżeli za warstwę artystyczną mangi odpowiada nikt inny jak sam Boichi, to można być pewnym, że otrzyma się dzieło cieszące oczy genialnymi rysunkami. Już sam wstęp pokazuje kunszt artysty. Skamieniała skorupa pokrywająca stopniowo kolejnych ludzi i cały świat już w kilku pierwszych stronach pokazuje, że kolejne kadry będą oferować sporo wyrazistości przy jednoczesnym zachowaniu emocjonalności postaci i należytej dynamiki. Intensywna, wyrazista kreska w kreacji postaci świetnie kontrastuje z bardziej delikatnymi tłami, która cieszą oko, ale nie przebijają się na plan pierwszy. Oczywiście znajdziemy tutaj również dość specyficzne podejście (mocno karykaturalne) do rysowania mimiki twarzy, podkreślając w tej sposób humorystyczne momenty.

W przypadku rodzimego wydania należy wspomnieć o świetnym tłumaczeniu, które operuje zarówno luźnymi tekstami podsycającymi humor, jak i bardziej naukową treścią podaną w sposób łatwy i przystępny.

Po lekturze pierwszego tomu śmiało można napisać, że szykuje się nam naprawdę bardzo dobra pozycja, która powinna w pierwszej kolejności zaciekawić fanów dynamicznych shounenów. Niebanalna historia, świetni bohaterowie oraz genialne rysunki pozwalają również sądzić, że manga ma szanse trafić w do dużo szerszej grupy odbiorców, którzy poszukają czegoś łatwego i przyjemnego, co zapewni im dużą dawkę frajdy i relaksu.

Dla tych cudownych włosów muszę czytać!

Dla tych cudownych włosów muszę czytać!

Świetna historia choć brakowało mi tej mocy, którą było czuć w anime. Sam fakt znajomości już historii mógł zaważyć na mojej opinii xd

• Manga
  • Mangi