Robin Williams When the Laughter Stops 1951–2014

Okładka książki Robin Williams When the Laughter Stops 1951–2014 Emily Herbert
Okładka książki Robin Williams When the Laughter Stops 1951–2014
Emily Herbert Wydawnictwo: John Blake Publishing Ltd. biografia, autobiografia, pamiętnik
John Blake Publishing Ltd.
2014-10-01
2014-10-01

Całkiem spontatnicznie postanowiłem przesłuchać tego audiobooka. Mile wspominam wszystkie filmy w których grał Robin Williams. Będąc jeszcze dzieckiem obejrzałem kilka filmów w roli głównej z tym aktorem, "Mrs. Doubtfire", "Good Will Hunting", "Good Morning Vietnam". Te filmy mocno uktwiły mi w pamięci właśnie dzięki oddwórcy głównej roli, dzięki Robinowi Williamsowi. Wiadomość o jego śmierci zwróciła moją uwagę. Chciałem poznać bliżej jego biografię, to jakim był człowiekiem, to z czego czerpał artystyczną inspirację, tak jak wyglądało jego życie prywatne.

Robin Williams już od najmłodszych lat wykazywał niesamowity talent aktorski. Pochodził ze środkowego zachodu, w dzieciństwie czuł wielką samotność co odbiło się na jego dorosłym życiu, ciągnęło się za nim aż do śmierci. Jako aktor zaczynał jako mim, jednak dzięki wielkiemu talentowi szybko został zauważóny jako aktos komediowy, potrafiący w dość oryginalny sposób parodiować, improwizować na scenie. Dzięki roli w serialu "Mork" uzyskał wielką popularność. Scenariusz tego serialu zawierał luki, gdyż Robin Williams często improwizował "na żywo" podczas kręcenia. Po tym serialu pojawiły się role w popularnych filmach. W latach osiemdziesiątych Robin Williams zaczął mieć problemy z alkoholem oraz narkotykami. Jego przyjacielem był aktor John Beluschi znany z roli w "Blues Brothers". Przedawkował i zmarł w wieku 33 lat. Dla Robina Williamsa był to duży cios. Po udanej kuracji odwykowej udało mu się uwolnić od nałogu na ponad 20 lat. Niestety kilka lat przed śmiercią nałogi znowu go pogrążyły.

Jako aktor oraz jako osob prywatna Robin Wiliams był osobą ciepłą, towarzyską, posiadającą sporo energi, wielkie poczcie humoru. Niestety nie sprzyjało mu zdrowie, szczególnie to psychiczne. Wiele lat uprawiał aktywnie sport. Najpierw biegał, ale ze względu na kontuzje postanowił przenieść się na rower. Pokonywał czasem spore dystanse na rowerze. Posiadał wielką kolekcję rowerów. Przez lata kiedy utrzymywał wolność od nałogów właśnie sport między innymi pozwalał mu utrzymać równowagę.

Osobiście kojarzę Robina Williamsa z ról komediowych. Często też jest tak właśnie kojarzony. Jednak dzięki rolom takim jak na przykład w filmie "Insomia" gdzie grał seryjnego mordercę u boku Al Pacino potrafił udowodnić, że jest aktorem wszechstronnym, nie tylko komediowym.

Ciekawostką dla mnie było to, iż Robin Williams charytatywnie podczas kampanii w Afganistanie występował jako standup komik przed żołnierzami. Ciekawostką dla mnie był jego spór z wytwórnią Disney ponieważ bez jego zgody wykorzytała jego wizerunek w celach zarobkowych po tym jak użyczył głosu w kreskówce "Aladin".

Robin Williams to bardzo ciekawa postać, niestety trochę tragiczna. Mimo to cieszę się, że bliżej poznałem jego biografię.

Dodaj cytat z książki Robin Williams When the Laughter Stops 1951–2014