Powiedz to w mig

Okładka książki Powiedz to w mig Rasa Jančiauskaitė
Okładka książki Powiedz to w mig
Rasa Jančiauskaitė Wydawnictwo: Dwie Siostry literatura dziecięca
literatura dziecięca
Dwie Siostry
2019-10-15
2019-10-15
głusi głuchota niesłyszący język migowy

świetna ksiązka pozwalająca lepiej zrozumieć świat osób głuchych, sposób porozumiewania się, zawiera bardzo przydatny słowniczek podstaw języka migowego. polecam

Po książce "O Kamilu, który patrzy rękami" postanowiłam wziąć na tapetę temat chyba jeszcze mniej obecny w literaturze - głuchotę. Litewska artystka stworzyła niepodobne do niczego innego dzieło: zebrała zwięzłe lecz wymowne świadectwa kilkorga niesłyszących osób i w niezwykle ekspresywny i metaforyczny sposób "opowiedziała" je obrazem. Wraz z przedzielającymi je stronami informacyjnymi powstała "obrazkowa książka faktu" - moim zdaniem novum na polskim rynku! Do tego brawurowe podejście graficzne: odważne i oszczędne jednocześnie!

S. był przy czytaniu zahipnotyzowany i zafascynowany; powiedział, że "to jest świetne!". Tako rzekę i ja

Indri, Dmitrijusa, Rasy, Arnoldasa i wielu innych - niesłyszących. Na ziemi jest ich kilkadziesiąt milionów. Ta książka właśnie im oddaje głos, a nam słyszącym pozwala ich usłyszeć. W świecie urządzonym przez osoby słyszące ci, którzy są głusi mają o wiele trudniej. Ale jak powiedziała jedna z bohaterek książki: "Świat jest wielki i pełen możliwości". Warto zastanowić się, jak sprawić, by ich życie stało się łatwiejsze. Im trudno jest zrozumieć nas i vice versa.

Powiedz to w mig to świetny przewodnik przybliżający nam świat głuchych. Nawet nie wiedziałam, że różnych miejscach na świecie są różne języki migowe, jest ich ponad 300. Ciekawym pomysłem jest przeplatanie informacji z autentycznymi wypowiedziami osób niesłyszących. Bardzo podobają mi się również ilustracje - prosta, stylizowana na dziecięcą kreska rewelacyjnie dopełnia tekst.

"Powiedz to w mig" to bardzo ważna książka, uzmysławiająca naszym dzieciom, że są wśród nas osoby, które odbierają świat zupełnie inaczej niż my. Rasa Jančiauskaitė stworzyła niezwykłą opowieść, która pozwala naszym dzieciom przenieść się do świata bez dźwięków. Ta książka uczy nasze dzieci wrażliwości i empatii. Uzmysławia im, że jest obok nas inny zupełnie nieznany nam świat, równie piękny, pełen uczuć i emocji. Dodatkowo nasze dzieci, czytając tę książkę, mogą nauczyć się podstawowych zwrotów z języka migowego. To ogromna atrakcja dla każdego dzieciaka, ale i nielada wyzwanie. Myślę, że warto się z nim zmierzyć. Dopełnieniem tych wszystkich umieszczonych w książce wypowiedzi są niebywale oryginalne i przykuwające uwagę ilustracje. "Powiedz to mig" to wspaniała lekcja tolerancji. Warto ją poznać :-) Cała recenzja już na blogu :-) Zapraszam :-)

"Powiedz to w mig" zdobyła moje serce. Potrzebujemy, żeby o byciu Głuchym mówili właśnie Głusi. Dziękuję za tę zmianę perspektywy!
Historie opisane w książce są proste, urocze i w subtelny sposób dające do zrozumienia, że Głusi mają świat, w którym się odnajdują. Świetny wstęp do nauki języka migowego. Chęć zrozumienia żartu o ferrari i krowie, to kolejny powód, żeby uczyć się PJM.

Ilustracje niestety do mnie nie przemawiają, ale treść wynagradza mi wszystko. Potrzebujemy takich książek! O świecie Głuchych w pigułce - jestem na tak :)

• Dla dzieci
  • Samodzielne
  • Wydawnictwo: Dwie Siostry
  • Egzemplarz recenzencki :-) Wydawnictwo Dwie Siostry
  • Książki dla dzieci

Dodaj cytat z książki Powiedz to w mig