Cholera i inne choroby

Wydawnictwo: Poradnia K
Piotr

Czy dorośli cierpią na ADHD, a dzieci – na depresję? Jak nazywają się grzyby, które lubią osiedlać się na ludzkiej skórze? Po co nam pryszcze? Jak można zarazić się owsikami lub tasiemcem? Jakie podstępy stosują wirusy? Jak działają szczepionki? To propozycja dla małych i dużych czytelników, którzy mają w sobie duszę odkrywcy. Ale także rodzice dowiedzą się wiele z tej książki – na przykład,...

To propozycja dla małych i dużych czytelników, którzy mają w sobie duszę odkrywcy. Ale także rodzice dowiedzą się wiele z tej książki – na przykład, że na świecie żyje więcej owsików niż ludzi, ADHD jest chorobą dziedziczną, a tasiemiec może mieć nawet 15 metrów.

Łukasz Kaniewski w obrazowy sposób opowiada o cholerze, zawale, dżumie i padaczce, a także o tak wstydliwych przypadłościach, jak wszawica czy owsica. Nie ma dla niego tematów tabu – w zabawnych wierszykach nazywa rzeczy po imieniu. Wyraziste ilustracje Karoliny Kotowskiej dopełniają opowieść. Książka pokazuje, że nasze ciało to pole nieustannej walki – neurony, wirusy i zarazki cały czas toczą wojnę i nieustannie się przemieszczają. W przystępny sposób wyjaśnia też skomplikowane mechanizmy, takie jak nabywanie odporności czy reakcje alergiczne.

Niewykluczone, że niejedna opowieść wyda się czytelnikowi trochę śmieszna, zapewne dlatego, że autor ma kłopoty z zachowaniem należytej powagi nawet w strasznych i przykrych sytuacjach.

źródło opisu: http://www.poradniak.pl/

źródło okładki: http://www.poradniak.pl/

Maria | 2019-05-02
Przeczytana: 27 marca 2016

Będę czytać dzieciom książkę!
Od czasu do czasu ktoś mnie zauważa i prosi o przyjście do placówki opiekuńczej, wychowawczej lub kulturalnej i poczytanie dzieciom. Wybierałam już baśnie i były powieści przygodowe. Pomyślałam, że tym razem przyniosę ze sobą książkę popularnonaukową, ale napisaną z myślą o najmłodszym czytelniku. Wykorzystam dominującą cechę wieku dziecięcego – ciekawość i poczytam im o chorobach.
Brzmi poważnie!
Można nawet zacząć się zastanawiać, czy nie nazbyt poważnie? Zapewniam, że ani trochę! Książka jest napisana i narysowana z myślą właśnie o dzieciach w serii specjalnie dla nich przeznaczonej „Latawiec”. Duży format A4, w twardej oprawie i szytym trzonem książki dodatkowo gwarantuje długowieczność w dziecięcych łapkach. Teksty niewielkie objętościowo, zawierające najważniejsze informacje podane z lekkim humorem i odniesieniami do znanych dziecku sytuacji z otoczenia – nie znużą. Duże litery zachęcą te, które mają problemy z procesem czytania....

Wg WHO zdrowie to nie tylko brak choroby, ale jeśli chcielibyśmy o nim rozmawiać, nijak nie da się uniknać wątku chorób właśnie... Myślę, że w każdej rodzinie przychodzi kiedyś czas na pochylenie się wraz z dzieckiem nad tematem wirusów, bakterii, zwykłych przeziębień czy poważniejszych sytuacji, takich jak na przykład nowotwór.

W takich momentach świetnie sprawdzi się książka "Cholera i inne choroby" Łukasza Kaniewskiego. W prosty, zabawny ale bardzo rzetelny sposób opowiada o przyczynach i objawach różnych chorób. Zarówno tych somatycznych (nadciśnienie, padaczka czy ospa) jak i związanych z emocjami czy psychiką (np. anoreksja, hipochondria, depresja). Fachowy, ale bardzo przystępny sposób omówienia poszczególnych schorzeń powoduje, że ich przechodzenie staje się jedynie faktem posiadania konkretnych objawów (jak np. w przypadku wszawicy czy owsików) a nie negatywną oceną chorującego człowieka.

Uważam, że ta książka to świetna pomoc dla rodziców oraz praktyczne narzędzie dla...

Magda | 2019-01-02
Na półkach: Przeczytane, 2018

Łukasz Kaniewski, autor książki Cholera i inne choroby, to dziennikarz naukowy, na stałe współpracujący z dziennikiem Rzeczpospolita, Centrum Nauki Kopernik oraz miesięcznikiem Focus.W czasie wolnym tworzy wiersze i sztuki teatralne dla dzieci, od lat propaguje poszerzanie wiedzy wśród najmłodszych. Piastował  stanowisko  redaktora naczelnego  czasopisma Czarodziejska kura, które zostało  wyróżnione nagrodą Gwarancja Kultury przyznawaną przez stacje TVP Kultura. We współpracy z ilustratorką- Karoliną Kotowską- stworzył zbiór opowiadań poświęconym najbardziej popularnym  jednostkom chorobowym. Biorąc pod uwagę niekonwencjonalny, lekko bajkowy i humorystyczny wymiar książki- skierowana jest ona zdecydowanie do młodszych czytelników, dzięki  czemu dzieci  mogą na spokojnie oswoić się z intrygującymi medycznymi zagadnieniami.

Tytuł zbioru jest nieco mylący, gdyż autor rozwodzi się nad powszechnymi  przypadłościami, a nie groźnymi pandemiami.  Do swoich opowiadań podchodzi z humorem i...

Buba | 2018-06-07
Przeczytana: kwiecień 2018

Dziennikarz naukowy Łukasz Kaniewski postanowił wyjść naprzeciw dziecięcym zainteresowaniom
i przybliżył im temat ludzkich chorób w książce "Cholera i inne choroby".
W prosty sposób opisał tytułową cholerę, a także dżumę, nowotwór i wściekliznę.
Znalazły się tu także zwykłe przeziębienie czy rana, złamania, trądzik młodzieńczy,
opryszczka, wady wzroku i próchnica. Jest ospa wietrzna i półpasiec, nadciśnienie i zawał,
żylaki, alergia, migrena, wstrząśnienie mózgu, a nawet hipochondria.
Na końcu swoje miejsce znalazły bakterie, wirusy i szczepionki.
Kaniewski niczego nie owija w bawełnę, pisze także o wszawicy, owsicy, grzybicy i tasiemcu.
Z taktem pisze o padaczce, anoreksji, depresji, ADHD.

Wszy ludzkie towarzyszą nam od dawna. Żerowały pod indiańskimi pióropuszami,
pod rogatymi hełmami wikingów i w związanych w kok włosach samurajów.
Żyły w starożytnym Rzymie, Grecji i Egipcie. Mieszkały na naszych głowach,
gdy byliśmy jaskiniowcami, a nawet dawniej, zanim staliśmy się ludźmi...

kropka75 | 2018-01-23
Przeczytana: 23 stycznia 2018

Bardzo fajna książeczka, super przedstawiająca problem różnych popularnych przypadłości. Bardzo na czasie, bo i ADHD, i depresja, i anoreksja się tam znajdują.

Wyjaśnione konkretnie, przystępnie, bardzo lekko, ale bez przesady w drugą stronę. Jest poważnie, bez przerabiania tekstu na kwiatki, cukierki i inne słodzidła. Mamy tam nerwy, bakterie, wirusy, czyli samo życie.

Język zrozumiały dla 7miolatka, zagadnienia też. Da się.

Jedyne czego mi tam brakuje, to realizmu w przedstawieniu wyglądu wirusów i bakterii. Narysowali takie cuda wirusowe, że aż boli. Za to ani jednej bakterii. A można to zrobić tak ładnie.
No szkoda.

MamobabCzyta | 2017-09-21

„Cholera i inne choroby” Łukasza Kaniewskiego tytuł ma mylący. O wielkich epidemiach i pandemiach autor wspomina w niej rzadko, za to ze swadą i humorem rozwodzi się nad tymi wszystkimi przypadłościami, które większość ludzi doskonale zna. Jak nie z autopsji, to choć ze słyszenia. Które z dzieci nie kojarzy niechcianych lokatorów naszych głów, kto nie zna choć jednego alergika lub okularnika. Wreszcie - któż nigdy nie próbował zerwać sobie strupa (niektórzy nawet zjeść).
Co robi nocą pani Owsikowa w przewodzie pokarmowym człowieka? A kto „cichy, konsekwentny / w jelicie zamknięty / buduje segmenty"? Dyskoteka w mózgu i wielki, nieprzerwany smutek, anoreksja i hipochondria, pospolite wirusówki i choroby cywilizacyjne (te najgorsze też), pasożyty - nie ma tu tematów tabu, autor niczego nie pomija i nie łagodzi, choć, jako że to książka dla młodych, nie wchodzi w zbytnie szczegóły i jak ognia unika terminologii. Za to lubuje się w obrazowych porównaniach, które wychodzą mu znakomicie....

Książka o pięknej szacie graficznej, śmiesznych wierszykach i dokładnym opisie każdej choroby. No cóż, może nie KAŻDEJ, ale jest ich tu wystarczająco wiele, by razem śmiać się, płakać, i drapać po głowie... na samą myśl o wszach!
Niestety, nie ma jak sobie poradzić z chorobami.

Patrycja | 2017-04-11
Przeczytana: 11 kwietnia 2017

Książeczka z kategorii literatury dziecięcej, zaskakuje tematyką. Zawiera bardzo niestandardową charakterystykę chorób, bardziej przypominającą zbiór ciekawostek, niż faktyczny suchy i schematyczny opis danej przypadłości. Tekst jest przystępny, ciekawy i pouczający, miejscami okraszony elementem humorystycznym. Pozycja oryginalna w swej tematyce i dobrze wykonana. Godna polecenia :)

_fantasquemagorie_ | 2016-11-05
Na półkach: Przeczytane, Dobry wybór, 2016
Przeczytana: 05 listopada 2016

„Cholera...” to frapujący zbiór historyjek o podstawowych choróbskach, wirusach i paskudztwach nękających rodzaj ludzki.

Autor objaśniając przyczyny chorób snuje opowiastki między innymi o nocnej, niecnej działalności Pani Owsikowej, pasożycie, którego można zwiesić z pięciopiętrowego budynku, krewniakach borowików i miejscach, które „potrafią swędzieć najokropniej”, drażliwym układzie odpornościowym i jego przesadnych reakcjach, mechanizmie funkcjonowania ludzkiego wzroku, niewinnych początkach anoreksji i nienawiści do jedzenia, lękach hipochondryka, przygnębieniu, które właściwie nie wiadomo skąd się bierze, naturalnym opatrunku, krwawej zupie pod strupem, dziedziczeniu predyspozycji do ADHD, dyskotece w mózgu, cięgach, które zbiera mózg boksera, przełączniku między snem a czuwaniem, mięśniu sercowym, który lubi sobie „użyć krwi” oraz jego podstępnym wrogu-zatykaczu, który z lubością gromadzi się na ściankach naczyń krwionośnych, niekorzystnych, w dodatku niesprawiedliwych...