Kazik Pegazik

Okładka książki Kazik Pegazik Philip Reeve
Logo Lubimyczytac Patronat
Logo Lubimyczytac Patronat
Okładka książki Kazik Pegazik
Philip Reeve Wydawnictwo: Akapit Press Cykl: Kazik Pegazik (tom 1) literatura dziecięca
literatura dziecięca
Kazik Pegazik (tom 1)
Legend of Kevin
Akapit Press
2019-11-04
2019-11-04

Przesympatyczna historia. Kazika nie da się nie lubić.

Przesympatyczna historia. Kazika nie da się nie lubić.

"Wyprawa może być niebezpieczna, ale damy radę, bo będziemy troszczyć się o siebie."

Rewelacyjne tłumaczenie, fantastycznie dostosowane do polskich klimatów akcenty, nawiązania i skojarzenia, co sprawia, że młody czytelnik szybciej wbija się w opowieść. A opowieść jest niezwykła, magiczna, wypełniona ciepłem i humorem, który uwielbiają dzieciaki. Co ważne, książka dostarcza nie tylko uroczej rozrywki, wywołuje nuty wzruszenia, ale również pięknie przekazuje cenne wartości, którymi każdy powinien kierować się w życiu. Niezwykła potęga prawdziwej przyjaźni, która narodzić się może w zaskakującym momencie, z osobliwą otoczką, na ujmujących zasadach. A jeśli przyjaźń, to piękne uczucia zrozumienia, akceptacji, troski, oddania, pomocy i wsparcia. Jak trwała więź serdeczności, kumplostwa i sympatii połączy latającego kucyka i wrażliwego chłopca?

Maks, marzący o domowym zwierzątku, i Kazik, pegazik z małymi skrzydłami i odrobiną za grubym brzuchem, udowadniają, że wspólnym siłami są w stanie pomóc nie tylko sobie, ale również innym. Rodzimą krainą Kazika są wilgotne, wietrzne i dzikie wzgórza jest Najdalszego Zachodu, gdzie żyją stworzenia, w których istnienie nie wierzy już większość ludzi, bo zapominają o baśniach i legendach. Niestety, wielka burza wywiała skrzydlatego konika z gniazda. Ale na szczęście, przywiała go do miejscowości Wkrętki, na ostatnie piętro bloku, w którym mieszka Maks. Chłopiec ratuje nowego przyjaciela z tarapatów, a potem wspólnie czynią wysiłki, aby pomóc innym mieszkańcom niemal zatopionego miasta. Przed nimi mnóstwo zadziwiających przygód. Napotykają oryginalne postaci, unikalne stworzenia, dziwne istoty, a nie wszyscy są im życzliwi i koleżeńscy. Jak z przeciwnościami poradzi sobie wyjątkowy duet? Zacznijcie czytać z dziećmi, bo intrygująca podróż w świat wyobraźni wywoła ciepłe wrażenia wypełnione naprawdę dobrym dowcipem, zadowoli małych i dużych odbiorców, nabierzecie chęci na kontynuację.

bookendorfina.pl

Była fajna

Była fajna

NIETYPOWI PRZYJACIELE

„Kazik pegazik” to kolejna warta uwagi książka dla dzieci, która wyszła spod skrzydeł wydawnictwa Akapit Press. Philip Reeve i Sarah McIntyre stworzyli wspólnie niezwykłą opowieść o przyjaźni, a na język polski przełożyła ją Iwona Libucha.

Kazik to gruby kucyk o niewielkich skrzydełkach. Pękaty jegomość uwielbia swoje gniazdo na szczycie drzewa, trawę, ale nade wszystko ceni sobie herbatniki z budyniem. Pewnego dnia bardzo silna burza sprawia, że wypada z gniazda i trafia do miasta. Ląduje na balkonie pewnego chłopca. Maks to niewysoki chłopiec mieszkający w bardzo wysokim budynku. Jego tata jest budowniczym, mama fryzjerką, a starszą siostrę fascynują mroczne istoty. Chłopiec marzy o tym by mieć czworonożnego przyjaciela. Nie wie, że jego marzenie spełni się w zupełnie nieoczekiwany sposób. Gruby kucyk Kazik i nieśmiały Maks staną przed nie lada wyzwaniem – zmierzą się z wielką powodzią i hordami złośliwych morskich małp. Czy wyjdą z tego spotkaia obronną ręką i... kopytem?

Niezwykłe spotkanie Kazika i Maksa stanie się przyczynkiem do niesamowitej przygody. Nowi znajomi staną przed zupełnie nieznanymi im dotąd wyzwaniami i dzięki wspólnemu działaniu pomogą różnym mieszkańcom miasta. Sympatia, którą poczują do siebie od pierwszych chwil przerodzi się w piękną przyjaźń, a ich nietuzinowe perypetie przyprawić mogą o salwy śmiechu. Iluż ciekawych bohaterów tu spotkamy : syreny, zwariowanych sąsiadów surwiwalowców, przebiegłe i niezbyt sympatyczne małpy. Prawdziwa plejada niecodziennych postaci, które sprawią, że z przyjemnością zanurzymy się w ich świat.

„Kazik pegazik” przyciąga wzrok już okładką. Pulchny pegaz nie pozostawi nikogo obojętnym. Sympatyczny i rezolutny konik to postać, którą pokochamy od pierwszych chwil i to bez róznicy w jakim jesteśmy wieku. Dwaj kumple z dwóch róznych krain stworzą niecodzienny tandem, który podbije nasze serca. Książka jest pięknie wydana, ilustracje na kazdej stronie, kolorowy druk, krótkie rozdziały – wszystko to sprawia, że tę książkę po prostu się pochłania. Ja od samego początku oczarowana byłam tą historią. Bardzo przyjemie mi się ją czytało i było także wiele momentów do których wracałam. Bardzo ciepła, mądra i zabawna opowieść o przyjaźni, trosce i odpowiedzialności. Zakończenie sprawić może że lezka zakręci się w oku. Rewelacyjne są rysunki Sarah McIntyre ! Wszyscy bohaterowie są charakterystyczni, ciekawi i bardzo odziałowują na wyobraźnię. Przy tej lekturze bawiłam się tak dobrze jak bawić może się tylko dziecko. I choć wiek dziecięcy dawno mam już za sobą, niezwykle docieniam książki, które są tak czarujące jak ta i dzięki czytaniu ich mogę wsiąść w mój własny fantastyczy wehikuł czasu. „Kazik pegazik” będzie dobrą bajką dla dzieci od szóstego roku życia. Warto, by rodzice zechcieli czytać tę książkę wraz ze swoimi pociechami. Gwarantuję, że zatoniecie w tej historii i to dosłownie.

Barwność języka, ilustracji i prawdziwa eksplozja humoru to głowne cechy , które stanowią gwarancję dobrej zabawy. Dodatkowo jest to bardzo poruszająca opowieść o przyjaźni, o potrzebie bycia akceptowanym oraz uczy odpowiedzialności w stosunku do zwierząt. Przyjaźń nie zna granic. Ani geograficznych, ani gatunkowych. Są takie historie, które wydarzyć się mogą jedynie w bajkach, ale siła ich przekazu rzutuje na nasze realne życie. Taką właśnie historią jest przepiękna przyjaźń niepozornego chłopczyka i pękatego kuca. Napisana lekko i ze swadą, pełna niewymuszonego humoru i opowiadająca o wszystkim tym, co ważne. Polecam ją szczególnie najmłodszym, ponieważ to takie właśnie powieści niosą największą radość i wartość edukacyjną. W przyjemny i zabawny sposób pokazują to, co jest wartościowe i istotne.

Jesli lubicie książki z masą zwariowanych bohaterów, rzetelnie opracowane, okraszone dobrym humorem, kolorowe, empatyczne to „Kazik pegazik” będzie dla Was idealną lekturą. Taką, która pozwala całkowicie oderwać się od szarości dnia i nastraja pozytywnie. Warto spędzić w jej towarzystwie kilka miłych chwil. I pozwolić zarówno sobie jak i dziecku całkowicie przenieść się w pełen magii świat. Piękna książka, wartościowa i wydana na najwyższym poziomie.

NIETYPOWI PRZYJACIELE

RECENZJA
13\2020
Philip Reeve– „Kazik Pegazik”
Ilustrator: Sarah McIntyre
Wydawnictwo: Akapit Press
Liczba stron: 160
Premiera: 04.11.2019 r.
Wiek: 6+

Kiedy dziecko „czuje książkę”? Gdy z zaciekawieniem słucha o losach bohaterów, gdy przeżywa z nimi przygody, w końcu, gdy opowieść potrafi rozśmieszyć i wzruszyć. Te wszystkie elementy lektury, która może trafić w serce najmłodszych znajdziecie w książce „Kazik Pegazik”.

Uroczy kucyk z małymi skrzydełkami i okrągłym brzuchem, podczas burzy zostaje wywiany ze swojego gniazda i trafia na balkon Maksa – chłopca, który marzy o własnym zwierzaku. Deszcz nie przestaje padać, a miasto tonie pod wodą. Mieszkańcy Wkrętek przemieszczają się na pontonach, a w wodzie pojawiają się figlarne stworzenia. Całe zamieszanie powoduje wiele zabawnych sytuacji, oczywiście z latającym kucykiem o wielkim sercu w roli głównej!

Książka, podzielona jest na kilka krótkich rozdziałów z czarno – biało – niebieskimi ilustracjami, stanowi jedną opowieść. Tekst pisany jest dużą czcionką, która ułatwia lekturę dzieciom zaczynającym naukę czytania. Rozdziały poznaje się bardzo szybko, a ich zakończenie zachęca do zapoznania się z kolejnym.
Kto zawsze ma ochotę na ciastka z kremem budyniowym? Czy przyjaźń między chłopcem, a latającym kucykiem jest możliwa? Masz odwagę, poznać odpowiedzi na te pytania? Sięgnij po książkę „Kazik Pegazik” – niedługo zostanie wydana kolejna część.

RECENZJA
13\2020
Philip Reeve– „Kazik Pegazik”
Ilustrator: Sarah McIntyre
Wydawnictwo: Akapit Press
Liczba stron: 160
Premiera: 04.11.2019 r.
Wiek: 6+

Szukacie książki dla młodego czytelnika, przy której dziecko (a przy okazji i Wy sami) będziecie się świetnie bawić i zaśmiewać w głos? Bardzo proszę, sięgnijcie koniecznie po uroczą książkę Philipa Reeve – „Kazik Pegazik”. Spójrzcie na samą okładkę, czyż ten konik nie jest uroczy? Lecący na nim chłopiec przypomina mi trochę Harry’ego Pottera, co oznaczać może tylko jedno – książka będzie bajecznie dobra!

Tytułowy Kazik jest uroczym pegazem – kucykiem ze skrzydełkami. Jest okrąglutki, a jego skrzydełka są malutkie, ale nie martwcie się, bez problemu udźwigną jego ciężar. Latający Kazik to wprost uroczy widok! Kazik zna nawet kilka słów i właściwie są to słowa, które znaczą dla niego najwięcej i mówią też o jego zainteresowaniach np. herbatniczki z kremem budyniowym. Pycha! Pewnego dnia w jego baśniowej krainie, pełnej dziwnych stworzeń, ma miejsce okropna burza. Wiatr porywa biednego Kazika i przenosi go na balkon jednego z ludzkich bloków. Przemoczonego pegaza znajduje mały chłopiec Maks, który od zawsze marzył o posiadaniu własnego zwierzaczka. Burza, która przywiała Kazika, spowodowała także spustoszenie w miasteczku Maksa. Ulice są pełne wody, mieszkańcy muszą się ewakuować i nie wiadomo, jak długo to wszystko jeszcze potrwa. Na dodatek miasto opanowały złośliwe Morskie małpiszony i potrzeba będzie nie lada sprytu, by je unieszkodliwić. Na szczęście do akcji wkroczy Kazik z Maksem, których połączyła przyjaźń. Wystarczy regularna dostawa łakoci i nic nie powstrzyma tego duetu!

Czytanie tej książki było niesamowitą przygodą i dostarczyła mi samych pozytywnych wrażeń. Po pierwsze jest tutaj uroczy latający koń, który od wzbudził we mnie same ciepłe uczucia. Po drugie bohaterowie, którzy byli plejadą niesamowitych postaci – od rodziców Maksa, poprzez sąsiadów-survivalowców Państwa Brunatków, po morskie stworzenia: syreny i wredne Morskie Małpiszony. Trzeba też wspomnieć o rezolutnych świnkach morskich Beyonce i Biberze, które miały przygodę podczas ulewy i założyły swój własny suchy ląd – Nowe Świnkoujście (tu należą się brawa za tłumaczenie!). Historia Kazika jest historią wartą poznania. Składa się z kilku krótkich rozdziałów, które nie powinny sprawiać problemów przy samodzielnym czytaniu przez dziecko w wieku 5-6 lat. A ile salw śmiechu wywoła! Książka także uczy – dzieci dowiedzą się, czym jest bezinteresowna pomoc i poczucie wspólnoty. To także historia przyjaźni między zwierzęciem a człowiekiem i wspomina także o problemie rozstania. Zakończenie może wywołać łzy wzruszenia!

• Dla dzieci
  • Biblioteka