Meluzyna Noctis i Mroczna Głębia

Okładka książki Meluzyna Noctis i Mroczna Głębia Philip Reeve
Okładka książki Meluzyna Noctis i Mroczna Głębia
Philip Reeve Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie Cykl: Meluzyna Noctis (tom 1) literatura młodzieżowa
literatura młodzieżowa
2022-09-07
Maria Jaszczurowska

super :)

super :)

„Meluzyna Noctis i Mroczna Głębia” to książka młodzieżowa, której autorem jest Philip Reeve.

Pan Noctis znalazł Meluzynę na brzegu morza, kiedy była niemowlęciem i od tamtej pory był jej opiekunem. Dorośli ludzie boją się legendarnego potwora z morza, dlatego ktoś musi pełnić straż przy brzegu wyspy. Podczas pełnienia funkcji strażnika Burzomorza pan Noctis zmarł w dość tajemniczych okolicznościach. Mieszkańcy szeptają o tym, że pochłonęło go morze. Jego zastępcą może być tylko ktoś z jego rodziny, ale zanim jego krewny przybędzie do Burzomorza straż będzie trzymać 11-letnia Meluzyna. Dziewczynka podczas sumiennie wykonywanych obowiązków zaczyna dostrzegać niepokojące rzeczy na morzu.. Zaczyna też słyszeć szepty, które nawołują ją w kierunku wody. Wraz z rozwojem fabuły Meluzyna dowiaduje się coraz więcej o swoim pochodzeniu i niebezpieczeństwie, które zagraża jej wyspie.

Ach, no nie polubiłam się z tą książką. Sprzedawana była jako przygodowa książka, a w sumie to tam przez 2/3 niewiele się działo. Budowana była tylko tajemnica, której rozwiązanie przeciętny sześciolatek odgadłby już po pierwszych stronach. Nie zaskoczyła mnie niczym. Była jeszcze zbyt powolna jak na książkę dziecięcą. Widziałam, że jest to pierwszy tom serii, ale nie sięgnę po kolejny jak wyjdzie, bo zdecydowanie nie jest to seria dla mnie.

„Meluzyna Noctis i Mroczna Głębia” jest pierwszym tomem nowej fantastycznej serii Philipa Reeve’a. Podążamy za Meluzyną Noctis, podopieczną niedawno zmarłego w tragiczny sposób Strażnika Burzomorza, która próbuje chronić swój dom przed dziwnymi siłami czyhającymi w otaczającym ich głębokim oceanie.

Po śmierci jej dość oziębłego uczuciowo opiekuna państwo Skraeveling, którzy opiekują się Strażnicą i samą Meluzyną, postanawiają sprowadzić z Londynu Willa Noctisa, brata zmarłego Strażnika i ostatniego przedstawiciela rodziny Noctis. Według tradycji Strażnikiem musi być potomkiem tego rodu właśnie, a Meluzyna, choć przysposobiona, jest za młoda. Jednak czy osoba, która nie wierzy w mity i legendy burzomorskie, a do tego właściwie nigdy nie chciała zostać Strażnikiem, może ochronić wyspę? I kim jest mityczny Grom?

Chociaż fabuła jest prosta, jest zabawna i pełna tajemnic, które zmuszają do przewracania stron. Książka zaczyna się powoli, nie dzieje się nic szczególnie niebezpiecznego ani nikt nie gra o wysoką stawkę. Nie przeszkadza to jednak zbytnio, ponieważ autorka wykorzystuje okazję do stworzenia wspaniałej scenerii i postaci.

Chociaż książka jest skierowana do młodszych czytelników, jest również świetną lekturą dla dorosłych. Szczególnie zaciekawi tych, którzy lubią legendy morskie i fantastyczne, niebezpieczne stworzenia.

Więcej na: https://konfabula.pl/meluzyna-noctis-i-mroczna-glebia/

Po śmierci jej dość oziębłego uczuciowo opiekuna państwo Skraeveling,...

Meluzyna Noctis – tytułowa główna bohaterka opowieści jest wyrzuconą przez morze w czasach niemowlęcych, jedenastoletnią dziewczynką. Zaopiekował się nią Andrewe Noctis, Strażnik Burzomorza i nadał jej swoje nazwisko. Nieoczekiwanie jednak mężczyzna umiera i chwilowo Meluzyna przejmuje jego obowiązki, jako Strażnika. Odkrywa wiele niepokojących szczegółów na morzu, które mogą zwiastować urzeczywistnienie się ludowego podania. W Burzomorzu bowiem z ust do ust przekazywana jest legenda, jakoby na morzu, tuż przy horyzoncie istniały magiczne Ukryte Wyspy, na których czai się ogromne niebezpieczeństwo. Czy uda jej się ocalić swoją przybraną rodzinę, Burzomorze, wszystkich zamieszkałych tam ludzi i inne stworzenia? Jakie tajemnice skrywa morska głębia?

Niestety, pierwsze o czym muszę napisać to to, że do połowy okropnie nudziła mnie ta historia. Meluzyna chodziła to tu, to tam, czasem zdobywała jakieś szczątkowe informacje, częściej niekoniecznie, a fabuła zupełnie nie poruszała się do przodu. Ogromny problem stanowiła dla mnie tajemnica, którą mieliśmy rozwiązać. Zupełnie nie czułam chęci jej rozwikłania. W moim odczuciu autorowi nie do końca udało się nakreślić grozę sytuacji, nie wiedzieliśmy tak naprawdę, jakie zło czai się w legendzie oprócz kilku wzmianek na temat okropnego potwora.

Od pewnego momentu wiedziałam czemu to właśnie Meluzynie przydarzają się wszystkie opisane w książce sytuacje i to już całkowicie odebrało mi radość z czytania. Nie pomagały też wątki poboczne, które nie miały wpływu na fabułę. Kompletnie rozczarowało mnie zakończenie tej książki, które rozgrywało się w zasadzie na kilku ostatnich stronach. Przez większość powieści czułam znużenie, kompletnie nic się nie działo, aż nagle zaczyna się dziać i... koniec. Finiszowa akcja również mnie nie zadowoliła.

Czy młodego czytelnika ta pozycja może zainteresować bardziej niż mnie? Pewnie tak. Wiem jednak, że rynek wydawniczy obfituje w znacznie lepsze powieści dla młodych czytelników i nie jestem pewna, czy warto zawracać sobie głowę tymi gorszymi. Ten tytuł porównać można odrobinę do „Lalani z Dalekich Mórz” (link do recenzji),która moim zdaniem była genialną pozycją. „Meluzyna Noctis i Mroczna Głębia” wydawała mi się często jej słabą podróbką. Aczkolwiek na pewno nie odradzam historii Meluzyny nikomu, chociaż mnie rozczarowała. Piękna okładka to jednak nie wszystko, ale być może ktoś zakocha się także we wnętrzu.
________
Na całość recenzji oraz dyskusję na temat książki zapraszam tutaj: https://atramentowaprzystan.blogspot.com/2023/01/meluzyna-noctis-i-mroczna-gebia-philip.html

Burzomorze jest krainą podlegającą Koronie Brytyjskiej. To mała, zapomniana wysepka, o której mało kto w królestwie wie, a jeśli taką nazwę w ogóle ktoś kojarzy, to tylko ze względu na mroczne legendy.

Sama wyprawa na Burzomorze jest niezwykle niebezpieczna. Mieszkańcy wyspy, ze względu na brak kontaktu ze światem zewnętrznym, mogą wydawać się zatem dość ekscentryczni, ale są to ludzie przyjaźni i ciepli. Wierzą jednak w legendę o morskim stworzeniu, które, gdy przyzwane, będzie siało zamęt i zniszczenie.

Pełną recenzję można przeczytać na blogu Redhead in Wonderland:

To historia pełna tajemnic i przygód, która może się spodobać czytelnikom fantastyki. Tytułowa bohaterka, Meluzyna Noctis, została znaleziona jako niemowlę nad brzegiem morza przez strażnika Burzomorza, daleko wysuniętej na zachód angielskiej wyspy. Strażnik ma za zadanie obserwować wodę i uważać na czające się w jej głębi dziwne zjawiska. Dziewczynka mieszka w Strażnicy Zachodzącego Słońca, a gdy kończy jedenaście lat, los wystawia ją na ciężką próbę. Życie dziewczynki się zmienia, bo jej opiekun tonie, a strażnikiem może zostać tylko członek rodziny Noctis. Z Londynu zostaje pilnie wezwany brat Andrew, Will, który kiedyś opuścił wyspę, ale on nie ma ochoty na nią wracać. To Meluzyna musi stanąć na warcie, a rola strażnika ma ogromne znaczenie dla mieszkańców wyspy. Co noc musi wypatrywać z latarni morskiej niebezpieczeństw zagrażających mieszkańcom wyspy. Więcej na blogu: https://mamaizabawa.blogspot.com/2023/02/meluzyna-noctis-i-mroczna-gebia.html

Meluzyna Noctis i Mroczna Głębia w pierwszej kolejności zwabiła mnie swoją cudowną okładką. Bije z niej baśniowy, pełen mroku oraz tajemnic klimat. Opis to tylko potwierdził i spowodował, że jeszcze bardziej chciałam ten tytuł przeczytać. Teraz wiem już co skrywa treść, ale czy była warta poświęconego jej czasu?

Morskie opowieści to coś, co bardzo lubię. 🌊⛵️ Klimat, który z nich płynie jest tajemniczy, groźny, magiczny i nieprzewidywalny. 😯 Można by powiedzieć - zupełnie jak morze. ☺️ Gdy w moje łapki wpadła książka "Meluzyna Noctis i mroczna głębia" Philipa Reeve'a, nie zastanawiałam się długo. Wiedziałam, że to coś dla mnie! 😍📚

Historia opowiada o Meluzynie - dziewczynce, która ze swoim opiekunem mieszka na wyspie. Andrewe Noctis ma nietypowe zajęcie - jest Strażnikiem Burzomorza. 😯 Co noc na latarni morskiej wypatruje niebezpieczeństw, które zagrażają mieszkańcom wyspy. 🫣 Pewnego razu dochodzi do tragedii 😔 i Meluzyna przejmuje obowiązki Andrewe - zostaje Strażniczką Burzomorza❗️Czy 11-letnia dziewczynka da sobie radę z tym, co czeka na nią w morskich głębinach❓️🤔

Nie myliłam się sądząc, że ta książka przypadnie mi do gustu. 😊 Skierowana jest wprawdzie do młodszego czytelnika, ale mi to kompletnie nie przeszkadzało. Opowieść jest przepełniona magią, ✨️ przygodami i sekretami. 🤩 Występują w niej dziwne, tajemnicze stwory, a morze odgrywa tu kluczową rolę. 🌊

Fabuła książki jest ciekawa i wciągająca, a główna bohaterka tej baśniowej historii po prostu urzeka osobowością. 💙 Choć dziewczynka ma dopiero 11 lat, to jej brawura, odwaga, 💪 silny charakter, dojrzałość i mądrość zaskakują na każdym kroku. 😯 Meluzyny po prostu nie da się nie lubić. ☺️

"Meluzyna i mroczna głębia" to książka, która mnie nie zawiodła. 👍 Jest naprawdę uroczą, pełną przygód opowieścią o odkrywaniu swego miejsca na ziemi. No i na dodatek ta cudowna okładka, która zachwyca i zachęca do czytania. 💙📚 Czy książka ma jakieś wady❓️ Jedną - czyta się ją zdecydowanie za szybko. 😁 Ja bawiłam się przy niej świetnie, dlatego i Wam gorąco polecam tę lekturę❗️😊

Historia opowiada o Meluzynie - dziewczynce, która...

Magiczna historia, myślę że nie tylko dla młodzieży, jeśli ktoś lubi taką młodzieżową literturę to też polecam. Pierwsza połowa książki bardzo ciekawa i mocno wciąga, zastanawiasz się co będzie dalej. Trchę mglisty, trochę mroczny i niepokąjący obraz pewnego wybrzeża, ciekawi bohaterowie, masz ochotę pobyć trochę w tej latarni. Druga połowa już trochę przekombinowana, mnie osobiście rozczarowała, ale mimo wszystko uważam, że warto przeczytać i książka ma swój urok.

Meluzyna Noctis to dziecko znalezione w wieku niemowlęcym nad brzegiem morza. Znalazcą jest Andrew Noctis, Strażnik Burzomorza, najdalej na zachód wysuniętej angielskiej wyspy. Nie jest to jednak zwyczajne miejsce, chociaż wpisane zostaje w świat rzeczywisty. Strażnicy mają ogromnie odpowiedzialne zadanie – obserwację morza i czającej się w jego głębiach grozy. Meluzyna dorasta w Strażnicy Zachodzącego Słońca, a kiedy skończy jedenaście lat los wystawia ją na nie lada próbę. Czy dziewczynka podoła wyzwaniu i czy, wraz z innymi bohaterami powieści, uda jej się ocalić wyspę i jej mieszkańców? “Meluzyna Noctis i Mroczna Głębia” Philipa Reeve’a to książka z gatunku fantastyki, pełna tajemnic, mroczna, niejednoznaczna, a jednocześnie niepozbawiona humoru. Skierowana jest do dzieci w wieku 10+, ale ja – ze względu na jej wieloznaczność – rekomendowałabym wiek 12+.

Meluzyna to przybrana córka Andrew Noctisa. Mieszka w Strażnicy Zachodzącego Słońca wraz z panią i panem Skraveling i gdy ma 11 lat, jej opiekun umiera, pozostawiając po sobie małą dziewczynkę i wakat na stanowisku Strażnika Burzomorza. Funkcja ta ma olbrzymie znaczenie dla wyspy i jej mieszkańców, na domiar złego nie można jej podjąć ot tak sobie. Strażnikiem może zostać wyłącznie członek rodziny Noctis. Zatem wezwany z Londynu w trybie pilnym zostaje brat Andrew, Will, który przed laty opuścił wyspę i niespecjalnie ma ochotę na nią wracać. Nieoczekiwanie wolę do podjęcia przerwanej pracy, stałej obserwacji morza i prowadzenia Dziennika wyraża Meluzyna. Ma dopiero 11 lat i nie jest płci męskiej, ale nosi nazwisko Noctis, co oznacza, że przynajmniej do przyjazdu wujka może pełnić straż na Wieży. Chociaż jest jeszcze dzieckiem, to wyczuwa powagę sytuacji i brzemię ciążącej na jej rodzinie odpowiedzialności. I prędko okaże się, że groza czająca się w głębi morza, Gorm, to nie są jedynie legendy, mieszkańcom grozi realne niebezpieczeństwo, a największe Meluzynie – żywioł ma bowiem wobec niej specjalne plany.

"A czego właciwie chce Gorm? – zapytała w końcu?

– Nie wiem, czy czegokolwiek chce. Gorm to morze, a morze to Gorm. To Moc, która drzemie w zachodnich głębinach. Czasem bywa łagodna, innym razem wpada w szał. Zdarzało się, że nękała Burzomorze i zabierała to, co miejscowym udało się zbudować. Po raz ostatni pojawiła się, kiedy John Noctis stawił jej czoło i wypędził z powrotem do morza. Od tamtej pory pozostaje w uśpieniu, ale wydaje mi się, że powoli budzi się do życia."

Ciąg dalszy recenzji znajdziesz tutaj:

• Współpraca
  • Literatura młodzieżowa