Patronaty tygodnia (04-10.11.2019)

LubimyCzytać LubimyCzytać
04.11.2019

Po zeszłotygodniowym wysypie nowości teraz czas na chwilę oddechu i nadrobienie czytelniczych zaległości. W tym tygodniu prezentujemy mniejszą liczbę książek, nad którymi objęliśmy patronat – nie chodzi jednak o ilość, a o jakość!

Patronaty tygodnia (04-10.11.2019)

„Kazik Pegazik” Philip Reeve (wyd. Akapit Press)

Pewnego dnia Kazik wypadł z gniazda i trafił wprost na balkon Maksa. Tak zaczęła się przyjaźń nie z tej ziemi między niewysokim chłopcem a pegazem przy kości. Miasto tonie pod wodą, a ulice opanowują złośliwe małpy morskie – trzeba będzie sprytu, odwagi i mnóstwa herbatników, by uratować sytuację. Na szczęście Maks ma zawsze głowę na karku, a Kazik potrafi latać i przy regularnej dostawie łakoci – nic nie powstrzyma tego bohaterskiego duetu.

Kazik Pegazik to książka nie tylko dla miłośników przygód i koni, zwłaszcza tych latających, ale przede wszystkim dla każdego, komu nie są straszne ataki śmiechu i końska dawka humoru.

„Dzienniki 1950-1962”, Sylvia Plath (wyd. Marginesy)

Kompletny zbiór dzienników Sylvii Plath obejmujący dwanaście ostatnich lat jej życia.

W wieku dziewięciu lat Sylvia Plath otrzymała od matki pierwszy dziennik i odtąd aż do samobójczej śmierci w lutym 1963 przelewała na papier wszystkie codzienne zmartwienia, lęki i namiętności, kreśląc tym samym wyjątkowy autoportret. Ten niezwykle intymny obraz pozwala lepiej zrozumieć Plath i jej twórczość, a szczególnie wiersze składające się na tomiki „Kolos” i „Ariel”. To właśnie dzieła stworzone w ciągu ostatnich siedmiu miesięcy życia zapewniły Plath miano jednej z największych poetek XX wieku.

To wydanie zawiera dwadzieścia trzy zeszyty pochodzące z lat 1950–1962, pochodzące z archiwów Smith College, a także tekst dwóch notesów rozpieczętowanych przez Hughesa tuż przed jego śmiercią w roku 1998. Mamy tu więc okres studiów w Smith College, przerwany w 1953 załamaniem nerwowym, pierwszą próbą samobójczą i hospitalizacją w szpitalu psychiatrycznym, oraz czasy nauki w Cambridge. Poznajemy kulisy małżeństwa z Tedem Hughesem, rozpoczęcia kariery akademickiej i szybkiego porzucenia jej na rzecz pisarstwa. W okresie bostońskim Plath dołączyła do literatów skupionych wokół Roberta Lowella, a ostatnie dwa lata spędziła w Anglii. Wszystko to zostało uzupełnione archiwalnymi zdjęciami i rysunkami samej poetki.


komentarze [1]

Sortuj:
więcej
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
LubimyCzytać  - awatar
LubimyCzytać 31.10.2019 15:53
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post