Droga w nieznane

Okładka książki Droga w nieznane Oliwia Natecka
Okładka książki Droga w nieznane
Oliwia Natecka Wydawnictwo: Mazowieckie Cykl: Ranczo Fantazja (tom 1) Seria: Nastolatki to czytają! literatura młodzieżowa
literatura młodzieżowa
Ranczo Fantazja (tom 1)
Nastolatki to czytają!
Mazowieckie
2019-10-16
2019-10-16
Dorastanie powieść młodzieżowa pierwsza miłość trudne tematy

,,Ocenianie i krytyka innych to pójście na łatwiznę. Próba zrozumienia to wyższa szkoła jazdy."

Opiszę to w krótkich trzech słowach:
przygoda, słońce i przyjaźń.

Cała ta opowieść niczym wyjęta z bajki dla małych dzieci i wrzucona do realiów codzienności nastolatków. Jest przeuroczym zjawiskiem pisarskim, tak lekka a zarazem śmieszna i wzruszająca, kocham to że umiliła mi trzy dni spędzone w podróży w nieznane.

Bo tak czasem trudno zrozumieć najprostsze rzeczy które są dokoła nas.

Opiszę to w krótkich trzech słowach:
przygoda, słońce i przyjaźń.

"Droga w nieznane" to pierwszy tom cyklu Ranczo Fantazja autorstwa Oliwii Nateckiej.
Główną bohaterką jest Gabrysia, uczennica renomowanego liceum, która pochodzi z bogatej rodziny. Mieszka ze swoją mamą oraz ojczymem. Według opowieści matki biologiczny ojciec Gabrysi porzucił je kiedy była jeszcze mała.
Do liceum, w którym uczy się nastolatka przenosi się Karioka, była przyjaciółka, która jest chorobliwie zazdrosna o swojego chłopaka Marcina. Do tego jest typem dziewczyny z którą się nie zadziera.
Co Karioka jest w stanie zrobić by pozbyć się konkurencji i co ma z tym wszystkim wspólnego Ranczo Fantazja? Tego dowiedzieć możecie się po lekturze tej książki.
Sam pomysł na fabułę jest w porządku, ale książka napisana jest dość chaotycznie, a w niektórych zdaniach kompletnie brakuje logiki. Poza tym w połowie lektury nadal nie wiedziałam do końca, który z bohaterów jest ojcem Gabrysi. Dopiero na 205 stronie (a książka ma ich 275) dostaję o tym jasny sygnał.
Po książkę sięgnęłam ze względu na pojawiający się tu motyw koni, których jest w sumie dość niewiele.

Do liceum, w którym uczy się nastolatka przenosi się Karioka, była...

O Boże ! Ta książka to skandal ! Wydaje mi się że autorka pisząca tę książkę miało 12 lat. Dialogi i sam styl pisania koszmarny. Zazwyczaj lubię romans w książkach młodzieżowych ale ten był tak źle zrobiony że odrzucił mnie od samego początku. Książka już na początku nie wzbudziła mojej sympatii ponieważ, było tam wiele nie potrzebnych dram. Nasza główna bohaterka w ogóle nie jest silna, jak coś złego dzieje się w jej życiu ona nic nie próbuje z tym zrobić tylko zaczyna płakać. Nie lubię takich bohaterek. Na dodatek konie dostajemy dopiero w połowie książki i są na może 15 stronach, reszta to słaby wątek romantyczny. Czytam od wielu lat a na tak słabą książkę chyba nigdy nie trafiłam. Przykro mi z tego powodu bo zapowiadała się świetnie. Na pewno nie sięgnę po kolejne tomy.

Książkę tą zaczęłam czytać tylko że względu że zobaczyłam w niej cytat z piosenki zespołu kwiat jabłoni. Pomimo, że ten cytat pochodził z jednej z ulubionych moich piosenek nie byłam zbyt dobrze nastawiona na tą książkę, lecz się pomyliłam książkę czyta się przyjemnie, lekko i szybko. Fabuła ciekawa oprócz wątku romantycznego dowiadujemy się kilku innych rzeczy z życia naszej bohaterki

Cudowna, ciepła książka główną bohaterkę Gabrysie polubiłam bardzo wspaniała, miła to dziewczyna.
Potrzebowałam takiej lekkiej książki oderwać się od szarej rzeczywistości.
Z czystą przyjemnością przeczytałam.

Potrzebowałam takiej lekkiej książki oderwać się od szarej rzeczywistości.
Z czystą przyjemnością przeczytałam.

Przeczytałam jednym tchem, dosłownie. Polecam!

Rewelacyjna opowieść dla nastolatek i nie tylko. Czytając sama przeniosłam się do lat młodzieńczych, do pierwszych pocałunków, pierwszej miłości... To niesamowite uczucie. Autorka bardzo dobrze oddaje słowami, co czują bohaterowie. Ciekawie opowiada historie, które niesie życie. Fakt, powieść wielowątkowa, ale pewnie dlatego że ma swoją kontynuację w kolejnych tomach....

Z pewnością zauważyliście, że przeplatam ostatnio kryminały i thrillery książkami młodzieżowymi. Raz spróbowałam i mi się to spodobało. Jako trzecią na ruszt wrzuciłam sobie pierwszy tom z cyklu Ranczo Fantazja - Droga w nieznane.

Bohaterką książki jest Gabi uczennica liceum, pochodząca z dobrego domu. Na co dzień przyjaźni się z dziewczyną o imieniu Karioka. Ich relacja oparta jest na zastraszaniu. Dziewczyna boi się swojej przyjaciółki, ponieważ jest ona zdolna do wielu rzeczy, zwłaszcza gdy ktoś nadepnie jej na odcisk. Niestety Gabi chcąc nie chcąc naraża się Karioce, poprzez rozmowę z jej chłopakiem. Ta w zemście wrabia ją w kradzież. Świat licealistki w jednej chwili rozpada się na kawałki. Choroba matki, niewinne oskarżenie to zbyt dużo jak na jedną dziewczynę. Gdyby jeszcze tego było mało, Gabrysia przez jakiś czas musi spędzić u ojca na farmie, którego praktycznie nie zna. Czy nastolatka poradzi sobie ze swoimi problemami w otoczeniu obcych jej osób? Czy nauczy się na nowo ufać ludziom, którym na niej zależy?

Na stracie zdradzę, że książka od początku kupiła mnie okładką. Konie zaraz po psach są moimi ulubionymi zwierzakami. Z tym co znalazłam w środku poszło odrobinę gorzej. Historia dziewczyny była sensownie rozpisana, ale brakowało mi w niej czegoś. Przeszkadzała mi ilość wątków jakie chciano poruszyć na dość krótkim stronicowym obszarze. I to nie były łatwe tematy. Mam świadomość tego, że zostać mogą one rozwinięte w następnych tomach, ale dla mnie liczy się co czytam tu i teraz. Ode mnie 6/10.

,,Ocenianie i krytyka innych to pójście na łatwiznę. Próba zrozumienia to wyższa szkoła jazdy''.

,, Problemy są po to, by je rozwiązywać, a nie się poddawać czy użalać nad sobą''.

Książkę zrecenzowałam dzięki portalowi czytampierwszy.pl

I kolejna przyjemna propozycja dla nastolatek. Historia romantyczna, trochę ckliwa, raczej nie wymagająca. Autorka dobrze pokazała problemy młodzieży, ich niedojrzałość, wyrachowanie czy niczym niepopartą nienawiść. A z drugiej strony postawiła przyjaźń, bezinteresowność i pierwszą miłość. Jest dużo emocji, bardzo autentycznych i realnych. W czytaniu przeszkadzał mi brak akcji, tak w połowie mamy masę uczuć, a wydarzeń jak na lekarstwo. Jednak uważam, że powieść na pewno przypadnie do gustu młodzieży 14+.

Książkę odebrałam za punkty z portalu Czytam Pierwszy.

Miłość, przyjaźń, rodzina. To wszystko znajdziecie w powieści Oliwi Nateckiej - mamy, która napisała tę książkę dla swojej nastoletniej córki i muszę przyznać, że bardzo dobrze się spisała.

Historia przedstawia problemy z jakimi boryka się wiele osób, m.in. z gnębieniem w szkole, dzielenie na lepszych i gorszych, gdzie nie zawsze można liczyć na osoby dorosłe. Jedną z takich osób jest siedemnastoletnia Gabi, która ,,przyjaźni" się z osobą, z którą nie warto zadzierać. Ma za to z tego korzyść, że właśnie dzięki temu staje się nietykalna w szkole, choć wcześniej każdy jej dokuczał, poniżał, obgadywał, choć nigdy nikomu nic złego nie zrobiła. Niestety ten układ nie trwa długo, a wszystko przez chłopaka Karioki, który zawsze stał po stronie Gabi. To sprawia, że Karina zaczyna się na niej mścić, wrabiając ją w nieprzyjemną sytuację, która krzyżuje wszystkie plany związane z wyjazdem do stanów. Jedynym wyjściem dla skrzywdzonej, jest wyjazd na ranczo, z czego Gabrysia nie jest zadowolona, szczególnie że w jej rodzinie mama musi być jak najszybciej operowana, a córka chciałaby ją wspierać i być przy niej w tej trudnej i długiej operacji. Jednak z tych kłopotów poznaje prawdę, która przez laty była zatajana. Czy dziewczyna dobrze ją przyjmie?

W ranczu odmienia się jej życie. Odnajduje spokój, zawiera nowe przyjaźnie, tym razem prawdziwe, a nawet poznaje czym tak naprawdę jest miłość, choć mimo wszystko do końca nie rozumie czym jest i chciałaby by wszystko było proste i ubrane w słowa, to mimo że łamie swoje własne zasady, staje się szczęśliwa. Czy tak już zostanie? Czy może jednak ktoś to zniszczy?

Na początku nie byłam przekonana co do tej historii, to z każdą stroną akcja zaczynała się rozwijać, wciągając mnie bez reszty. Czytając ją odniosłam wrażenie jakbym znów miała te naście lat. Przypomniała mi również historię Natki i Maksyma z ,,Pamiętnika nastolatki" pani Beatki Andrzejczuk, to jednak różni się od niej.
Bohaterowie jak najbardziej na plus, nawet mamy tu czarny charakter, zagadkę do rozwiązania, a to wszystko otoczone pięknem przyrody i urokiem koni.

Myślę, że mogę ją z czystym sercem polecić każdemu, nie tylko nastolatkom, bo jak widać nie tylko nastolatki to czytają. Książkę otrzymałam za punkty w portalu czytampierwszy.pl

Ranczo fantazja, czyli DROGA W NIEZNANE!

Dwie nastolatki, uczennice liceum. Gabrysia- córka bogatych rodziców, której świat w jednej chwili rozpada się na miliony małych kawałeczków. No i Karioka- dziewczyna, której każdy się boi, a ona nie powstrzymuje się przed niczym jeśli chodzi o postępowanie ze swoimi wrogami. Pewnego dnia jej chłopak trochę za długo porozmawiał z Gabrysią. Od tamtego momentu stara się uprzykrzyć jej życie i wrabia byłą „przyjaciółkę” w kradzież. W międzyczasie Gabi dowiaduje się o poważnej chorobie swojej mamy. Konieczna jest operacja w USA. No i wtedy się zaczynają schody. Dziewczyna nie może jechać do Stanów, ponieważ musi stawiać się na policyjne przesłuchania. Zamieszkuje na ranczu, gdzie poznaje nowych ludzi. Jedni ją intrygują, a inni nie obchodzą. Tajemniczy Maurycy i pozytywna Malwina. Co połączy tych ludzi?

Książka baardzo mi się podobała. Czymś co mnie do niej przyciągnęło jest cytat na początku, a tym co mnie zatrzymało była treść.
Cytat- pochodzi z mojej ulubionej piosenki, która jednocześnie jest swoistą myślą przewodnią tej książki. Chodzi o utwór „Dziś późno pójdę spać”.
Treść- kocham. Gabi jest przesympatyczną osobą. Jak każdy ma swoje problemy i są one opisane w wiarygodny sposób. Autorka ciekawie opisuje relacje między bohaterami. Zarówno te romantyczne, jak i przyjaźnie. Z przyjemnością czytałam o tym jaki się rozwijały.
Pojawia się bardzo wyraźny motyw zemsty. Nie sądziłam, że można aż tak mścić się na kimś. I to było dobre. To, że się zaskoczyłam, poznałam nowe rzeczy.
Gabrysia prowadzi bloga, na którym opisuje anonimowo swoje odczucia i przemyślenia. To jest miejsce, które traktuje jak przyjaciela. Myślę, że każdy takiego potrzebuje.

Podsumowując, książka bardzo mi się podobała i bardzo ją polecam. Nie jestem do końca w stanie opowiedzieć Wam i przekazać tego co czuję i powinniście ją sami przeczytać.
Książkę odebrałam za punkty na portalu czytampierwszy.pl

Ranczo fantazja, czyli DROGA W NIEZNANE!

• Domowa biblioteczka
  • Literatura młodzieżowa