Zaginiona wyspa

Okładka książki Zaginiona wyspa Nikola Kucharska, Alojzy Rzepa
Okładka książki Zaginiona wyspa
Nikola KucharskaAlojzy Rzepa Wydawnictwo: Nasza Księgarnia literatura młodzieżowa
literatura młodzieżowa
Nasza Księgarnia
2019-10-16
2019-10-16
komiks dziennik wyspa literatura podróżnicza tropiki

Okładka książki Baśka i Maks. Język polski nie z tej ziemi Nikola Kucharska, Marcin Przewoźniak
Baśka i Maks. ... Nikola Kucharska, M...
Okładka książki Kurzol. Strach się bać! Boguś Janiszewski, Nikola Kucharska
Kurzol. Strach... Boguś Janiszewski,&...

Wspaniała książka, zapewnia świetną zabawę. Niezwykłą wyobraźnią autorzy zapewniają dzieciom i rodzicom świetną zabawę.

Nikola ma możliwość stworzenia książki jaką sobie wymarzy. Niejeden pisarz od razu wziął by się do pracy, by taka okazja mu nie umknęła. Jednak często zdarza się tak, że wtedy przytrafia się jakaś tajemnicza niemoc, która nie pozwala na twórcze działania. Co można wtedy zrobić, by nie dopadł nieznośny deadline? Na przykład wyruszyć na wycieczkę. Bohaterka książki niespodziewanie ląduje na wyspie, na której odnajduje skrzynie zawierającą nietypowy skarb. Jest to dziennik doktora Alojzego Rzepy, w którym skrupulatnie opisał to co dwa wieki wcześniej zobaczył w tym miejscu. Niespotykaną florę i faunę, nieznane plemiona ich kulturę i religię. Nikola podąża śladem zapisków odkrywając wyspę i jej historię na nowo. To co widzi konfrontuje z ciekawym dziennikiem.
Ilustracje Nikoli Kucharskiej są mi znane między innymi z fantastycznej książki o ludzkim ciele. Razem z synem spędziliśmy nad nią wiele godzin, zaśmiewając się przy poznawaniu anatomicznych faktów. Również jej książka o budowlach przyciąga oko, chociażby mnogością szczegółów i dużą ilością informacji.
„Zaginiona wyspa” to zdecydowanie pozycja przygodowa, bardzo dobrze łącząca komiks z ciekawą treścią. Duży format, interesująca okładka to dodatkowe plusy tego wydania. Poznając jego treść nie sposób się nudzić, piękne, systematyczne zapiski doktora mogłyby wydawać się nie pasujące do formy stosowanej przez Nikole, w rezultacie stają się bazą wokół której toczy się opowieść. Poznawanie otoczenia jak i historii miejsca pochłania bohaterkę bezgranicznie, zaraża swoim entuzjazmem czytelnika. Książka ta, świetnie sprawdzi się jako antidotum w czasie pochmurnych, zimowych dni. Ciekawa grafika, zabawna lecz interesująca treść. Warto wybrać się w tę nietypową podróż.

Zaginiona Wyspa to pozycja bardzo nietypowa. Uwagę przykuwa już sama okładka. Potrafi oczarować i zaintrygować. Dalej też jest ciekawie. Zapiski autorki może i są trochę chaotyczne, ale to chyba się sprawdza. W dzisiejszych czasach taka forma jest bardziej pożądana niż poukładane i ponumerowane informacje. Forma w pewnym stopniu przypomina Dziennik Cwaniaczka. Całkowitym przeciwieństwem jest dziennik doktora, gdzie wszystko jest poukładane i szczegółowo opisane.

Zaginiona Wyspa to książka niecodzienna, może trochę dziwna, ale fascynująca i intrygująca, przepełniona serią niesamowitych fikcyjnych odkryć, które potrafią mocno przyciągnąć uwagę potencjalnego czytelnika, czy to małego, czy dużego. Dobra, wspólna zabawa gwarantowana.

Ciężko mi było sklasyfikować tę książkę. Komiks? Powieść przygodowa? Dla dzieci? Czy raczej dla młodzieży? Według wydawnictwa to książka podróżniczo-przygodowa dla dzieci w wieku 6-10 lat. I wszystko to prawda. Choć według mnie, to coś więcej :)

Sama książka jest podzielona na dwie, przeplatające się ze sobą częsci. Jedna z nich, współczesny komiks to opowieść Nikoli o wyprawie śladami Alojzego Rzepy, którego dziennik odnalazła. Druga to właśnie dziennik wspomnianego Alojzego (z 1889 roku). Historie się pięknie splatają i łączą przeszłość z teraźniejszością. I zachwycam się tym połączeniem, bo wyszło świetnie.

Czytaliśmy ją długo, bo mój 4latek dawał radę przyswoić tylko 1-2 strony wieczorami. I to było o tyle fajne, że stopniowo poznawaliśmy losy Nikoli i Alojzego. Zakończenie jeszcze przed nami (sama doczytałam cichaczem i uważam że jest świetne!).

Ilustracje autorki pokochaliśmy już przy książce "Opowiem ci mamo, co robią koty". W "Zaginionej wyspie" są jeszcze bardziej rozwinięte (no i jest ich po prostu więcej). Jestem pod wrażeniem bo pani Nikola ma dopiero 26 lat i już takie wspaniałe książki na koncie (zazdrość przeze mnie przemawia, nie powiem że nie :D). Samo oglądanie obrazków zachwyca, a dodając do tego podróżniczo-przygodową treść otrzymujemy świetne dopełnienie. To zdecydowanie jest wyjątkowa książka. Ja nie znam podobnej na rynku wydawniczym.

Polecamy wszystkim, choć myślę że będzie szczególnie ciekawa dla młodych poszukiwaczy i podróżników i dla dzieciaków, które nie przepadają za czytaniem. Forma komiksowo-dziennikowa to strzał w dziesiątkę, bo treść czyta się "sama", jakby przy okazji.

A na instagramowym profilu Wydawnictwa "Nasza Księgarnia" możecie obejrzeć, jak ta książka powstawała. Polecam, bo to ciekawy "smaczek" :)

DZIENNIK Z WYSPY

Książek łączących w sobie literaturę z komiksowymi wstawkami nie brakuje na całym świecie, również na naszym rynku. I mam tu na myśli także dzieła rodzimych twórców, jak chociażby bardzo udany cykl „Hej, Jędrek”. Teraz za podobny twór wzięła się Nikola Kucharska, ilustratorka licznych książek, np. „Zuźki w necie i w realu” czy gier planszowych i karcianych. Co jej tego wyszło? Sympatyczna, ciekawa pozycja, może nie mająca zbyt wiele wspólnego z komiksami, ale na pewno warta poznania jeśli lubicie opowieści z obrazkami.

Główną bohaterką całości jest dwudziestosześcioletnia Nikola, młoda kobieta, która znalazła pracę marzeń. Od dziecka pisała różne wersje swoich pamiętników, z czasem odkryła, że kocha rysować i tym zajmuje się zawodowo, ilustrując obecnie książki. Nie wie, co to wypalenie zawodowe, praca to dla niej czysta przyjemność, a i czasu poświęca na nią zdecydowanie za dużo. Wszystko zmienia się pewnego dnia, kiedy kolejne z jej marzeń staje się rzeczywistością. Nikola podpisuje kontrakt na wydanie własnej książki, na dodatek dostaje wolną rękę w wyborze formy i tematu! Czy może nie skakać ze szczęścia? A no może, bo oto nagle pojawia się blokada twórcza. Czas mija, termin oddania dzieła zbliża się wielkimi krokami, a nasza bohaterka nie ma nic. Na dwa tygodnie przed upływem czasu Nikola wygrywa tydzień darmowego dostępu do łodzi. Zostawia wszystko i wyrusza w podróż i tak oto trafia na pewną wyspę, gdzie znajduje dziennik Alojzego Rzepy, naukowca z drugiej połowy XIX wieku. Tak zaczyna się jej przygoda z tym niezwykłym miejscem, równie niezwykłym dziennikiem i pisaniem własnego pamiętnika…

Całość recenzji na moim blogu: https://ksiazkarniablog.blogspot.com/2019/10/zaginiona-wyspa-nikola-kucharska-alojzy.html

DZIENNIK Z WYSPY

• Polskie
  • Chcę przeczytać - DZIECI/KOMIKS/ALBUMY
  • Nowe na półce w 2023
  • Młodzieżówki
  • Przygodowe

Dodaj cytat z książki Zaginiona wyspa