Dłonie śmierci

Okładka książki Dłonie śmierci Grzegorz Skorupski
Okładka książki Dłonie śmierci
Grzegorz Skorupski Wydawnictwo: Oficynka Cykl: Adam Karski (tom 2) kryminał, sensacja, thriller
Adam Karski (tom 2)
Oficynka
2019-10-12
2019-10-12
Gostyń morderstwa zagadka kryminał

Tym razem lektura osadzona jest w 1920 roku, bohaterzy pod wpływem wojny zostali odmienieni. Życie ludzi zamieszkujących Gostyń uległo zmianie. Autor z dbałością o każdy detal starał się oddać realia tych czasów oraz wpływu jaki wojna wywarła na ludzi, przede wszystkich na Karskiego.
W tej części historia jest doskonałym wypełnieniem, ale nie mniej znaczącym niż główna fabuła. Jednak nie jest to dominujący wątek książki, jak miało to miejsce w pierwszej części.
Drugi tom w mojej ocenie jest znacznie lepszy niż pierwszy. Widać, że autor zyskał śmielsze pióro i kryminał posiada bardziej zaawansowaną intrygę, przez co trudniej domyślić się kto jest mordercą. Książkę polecam, na pewno sięgnę po kolejne części.

Pierwsza część podobała mi się bardziej. Tutaj bohaterowie stali się mniej sympatyczni, zniknął gdzieś urokliwy klimat powieści. Intryga jest tym razem zdecydowanie przekomplikowana. Za dużo zbiegów okoliczności, a rozwiązanie mało realistyczne i przekonujące. Sama konstrukcja powieści też kuleje. Sporo błędów, literówek pogarsza odbiór całości.

Czyta się to naprawdę dobrze, choć samo rozwiązanie zagadki rozczarowuje, dzieje się deux ex machina, całe śledztwo właściwie jest niepotrzebne, bo bohater wymyśla ostatecznie wszystko niemalże zza biurka.
Jeśli jednak sama intryga kryminalna nie jest dla was najważniejsza, to książka broni się innymi walorami: język, realia, brak dluzyzn, sympatyczni bohaterowie, ciekawe tło.

Dłonie śmierci – druga część cyklu z Adamem Karskim. Gostyń, rok 1920. Wielka Wojna przetoczyła się przez świat i jej skutki widać w każdej dziedzinie życia. Gostyń przestał być spokojnym, niewielkim miastem. Zmienia się władza, zmieniła się mentalność ludzi, wojenne okrucieństwa poczyniły spustoszenie w psychice tych, którzy wrócili. Ofiarami są również ci, którzy stracili najbliższych, zbiednieli, pogubili się, zokrutnieli w sposób do niedawna niewyobrażalny. Dostajemy nie tylko sporą porcję wiedzy historycznej, ale również wspaniale oddaną atmosferę tamtych lat.
Intryga kryminalna bardzo wpisuje się w degrengoladę, powojenny rozkład i wynaturzenia. Mamy morderstwa „malowniczo” okrutne, mamy początki narkotyków, jest miłość i jest nienawiść. A rozwiązanie zagadki odpowiednio zaskakujące.
Bohaterowie, jak zwykle u Grzegorza Skorupskiego, prawdziwi, przekonujący, czasami zagubieni, nie pozbawieni wad (nawet ci pozytywni) i ludzkich słabości.
Świetna, mądra i wciągająca lektura.

Krótko - druga część równie dobra jak pierwsza. Świetnie zawiązana historia. Autor przenosi nas w lata 20 XX wieku i nie pozwala się nudzić na kartach powieści. Nie nudziłam się ani przez chwilę.

Rok 1920. Miastem Gostyń wstrząsają tajemnicze, wyrafinowane i brutalne morderstwa. Sprawami od początku zajmuje się prokurator Adam Karski, który poprzez wyjazd swojej żony samotnie wychowuje córkę. Jest wczesna wiosna, pada, wieje i jest zimno, a Karski wolałby spędzić czas z pełną rodziną, niż błąkać się po spelunach, cmentarzach i lasach w celu sprawdzenia kolejnych zwłok czy szukania jakiegokolwiek motywu w zachowaniu psychopaty, który morduje niewinnych ludzi. Ale czy rzeczywiście są tacy niewinni lub czy psychopata jest jeden? Dowodów do poparcia tych tez to akurat w tej historii zostanie dostarczone sporo…

Ten kryminał ma mocny, ciężki klimat i jest wiarygodny w przekazie. Widać wyraźnie, że autor pasjonuje się historią i potrafi stworzyć ciekawą opowieść liczną w detale. Każdy rozdział zaczyna się od przedstawienia informacji historycznych, jak ważniejsze wydarzenia na froncie wschodnim lub historie związanie z Gostyniem. Dodatkowym smaczkiem, głównie dla mieszkańców Gostynia są informacje od narratora, na przykład nazwy ulic, którymi przemieszczają się bohaterowie lub budynki, które ponoć stoją po dziś dzień.

Opowieść obfituje w postacie z różnych sfer życia społecznego i każda ma coś na sumieniu, co wcale nie pomaga Karskiemu. Wiele tu odwołań do zakończonej dopiero co Wielkiej Wojny, a ze wschodu już nadciąga kolejne niebezpieczeństwo. Na szczęście Karski może liczyć na swoich zaufanych współpracowników, którzy nieraz wykażą się bohaterstwem lub wspomogą głównego bohatera dobrym słowem.

„Dłonie śmierci” to mocna historia, przedstawiona w bardzo sugestywny i realistyczny sposób. Niemalże samemu można poczuć jak to jest rozwiązywać skomplikowane zagadki kryminalne w czasach, gdy medycyna sądowa stała na niskim poziomie i nie było testów DNA. Moja ocena: 8/10.

Rewelacyjna historia - trzyma w napięciu od pierwszej do ostatniej strony. Historia opracowana z dbałością o najmniejsze drobiazgi - pierwszą część trafiłam przypadkiem, dwie pozostałe - przeczytałam niemalże za jednym zamachem.

Przyznam, że nie wiedziałam, że jest pierwsza część, jednak nie przeszkadzało mi to w lekturze drugiej. Polecam ten kryminał retro - społeczne, kulturalne i obyczajowe tło roku 1920, wpływ pierwszej wojny na psychikę ludzi, świetne dialogi, tajemnicze wiersze, zaskakujące zakończenie. Bardzo polubiłam Adama Karskiego :)

Zupełnie przypadkiem sięgnęłam po tą powieść i jestem ZACHWYCONA. Ciekawa intryga, wyraziste postaci, ale przede wszystkim znakomite tło historyczno - obyczajowe. Rewelacyjne!
9* jest może leciutko na wyrost, ale poczułam do tej powieści sentyment, bo mąż pochodzi z Wielkopolski, jeden z moich dziadków był po I wojnie komendantem policji a drugi miał w ajencji (dziwne, no nie?) areszt. Niestety z żadnym nie dane mi było rozmawiać... A tak trochę otarłam się o te klimaty.
Poza tym w bardzo wyważony sposób dotkniętych kilka problemów społecznych i egzystencjalnych. Okrucieństwo wojny, bohaterstwo, patriotyzm.
Bardzo dobry lektor, słuchało się fantastycznie.
Szczerze polecam.

Ps. A, i wiersze tego "reklamowanego" poety - świetne, a człowiek tak mało znany! Aż przeczytałam kilka w internecie!

Słaba,najszczęśliwszy moment to ten gdy zobaczyłam ostatnią stronę

Słaba,najszczęśliwszy moment to ten gdy zobaczyłam ostatnią stronę