Seul [Pascal Lajt]

turystyka, mapy, atlasy
Pascal
2018-04-18
2018-04-18
korea południowa seul podróżowanie przewodnik turystyka

Nigdy nie byłam w Korei Południowej, ale wciąż tli się we mnie nadzieja, że być może kiedyś w sprzyjających okolicznościach odwiedzę Kraj Spokojnego Poranka i będę mogła zachwycić się nim, nie tylko odwołując się do czytanych przeze mnie książek, ale przede wszystkim bezpośrednio i naocznie podziwiając jego piękno. Punktem obowiązkowym tego typu wyjazdu byłby oczywiście Seul jako stolica i zarazem największa metropolia Korei Południowej. Sięgnęłam więc po przewodnik po Seulu, marząc niejako o wyjeździe w przyszłości i chcąc poznać największe atrakcje turystyczne tego azjatyckiego miasta. Już na samym początku napiszę, że przewodnik Pascala spełnił moje oczekiwania. Książka ta w części jest także mini informatorem o Korei. Z przewodnika dowiemy się zatem o środowisku naturalnym tego kraju, o jego faunie, florze i klimacie. Informacje te uzupełnia zarys historii Korei, a następnie tak zwana „kulturówka” dotycząca koreańskiej kuchni, sklepów i handlu, a także świąt i festiwali. Znajdują się tu liczne nawiązania do tak zwanej fali hallyu z k-popem na czele. Zaprezentowane w przewodniku atrakcje w pełni zadowolą turystów dorosłych, ale także ich dzieci. Przewodnik dostosowany jest bowiem do potrzeb zarówno osób dorosłych podróżujących samotnie, jak i całych rodzin. W przewodniku znajduje się mapa Seulu oraz mapa okolic stolicy, w obu przypadkach na mapach są zaznaczone największe atrakcje turystyczne, które na kolejnych stronach są dokładniej opisane. Jest to jednak przewodnik, dlatego też zawarte są tu jedynie naprawdę najważniejsze informacje dotyczące poszczególnych atrakcji, zaprezentowane są one jednak w taki sposób, by rozbudzić w odbiorcy chęć samodzielnego zgłębiania wiedzy na temat konkretnych pomników, muzeów czy też pałaców. Przewodnik zawiera bardzo dokładne informacje dotyczące możliwego dojazdu do omawianych miejsc, dokładnej lokalizacji, cen wstępu, telefonów do instytucji czy też godzin otwarcia. Należy jednak pamiętać, że przewodnik jest z roku 2018 i przed wyjazdem warto byłoby sprawdzić, na ile podane informacje uległy dezaktualizacji. Tej samej kwestii podlegają wskazane w przewodniku noclegi, restauracje oraz informacje dotyczące chociażby komunikacji miejskiej. Przewodnik Pascala po Seulu dopełniają zawarte w nim różne warianty wycieczek – Seul w 24 godziny, Seul i okolice w 3 dni i 2 noce, nocna wycieczka autobusowa po Seulu, wycieczki metrem po Seulu czy też Korea w 21 dni. Jako osoba, która nie była w Seulu i chciała jedynie bliżej zapoznać się z topografią i atrakcjami tego miasta, oceniam ten przewodnik bardzo dobrze. Choć, jak poniekąd wspomniałam, nie wiem, na ile sprawdziłby się on podczas faktycznego wyjazdu. Jestem jednak przekonana, że byłby on wówczas obowiązkowym elementem wyposażenia mojej walizki. Na koniec dodam, że przewodnik jest, istotnie, podręczny, lekki, ma czcionkę przystępną dla oka i jeszcze bardziej to oko urzekające piękne zdjęcia, które pomimo małego formatu wcale nie są złej jakości. Nie jest to jednak album, a przewodnik, dlatego w żaden sposób nie zniechęciło mnie to do lektury. Zachęcam do zapoznania się z tym przewodnikiem i samodzielnej oceny jego jakości i przydatności.

• Korea Południowa
  • Korea