Operacja Dexter

literatura młodzieżowa
Novae Res
2019-07-12
2019-07-12

Mądra i piękna książka nie tylko dla dzieci.

Mądra i piękna książka nie tylko dla dzieci.

Wielu z nas ma takich przyjaciół, do których ciągle mówimy, a oni doskonale rozumieją o co nam chodzi. Bywa i tak, że to oni próbują coś powiedzieć, a nam trudno zrozumieć ich oczekiwania. Ale mimo wszystko jesteśmy obok siebie i dla siebie. Oni nie mogą obiecać, że będą z nami do końca naszych dni, ale my możemy zapewnić, że będziemy z nimi do końca ich.
Ze wzruszeniem przeczytałam tę piękną opowieść o wielkiej przyjaźni małego Antka i charcicy Marcelki, o perypetiach amstaffa Dextera, o ludziach, którzy kochają zwierzęta i takich, którzy nie wahają się zrobić im krzywdę. Polecam ogromnie, bo jestem pewna, że to niezwykle wartościowa historia.

Ze wzruszeniem...

Operacja Dexter..ciekawa książka o przyjaźni ludzi i zwierząt, przeczytałam jednym tchem, choć czasami emocje brały górę , dla wrażliwych na krzywdę innych istot proponuję zaopatrzyć się w chusteczkę.
Dziękuję Zaczytanej Ewelce za zorganizowanie book Tour. pewnie nie miałabym innych okoliczności na przeczytanie tej książki, a jestem uszczęśliwiona.
Dziekuje i pozdrawiam

Dziekuje i pozdrawiam

Historia miłości miedzy człowiekiem a psem. Wiele wzruszających momentów, ale również drastycznych opisów psich walk. Autorka stworzyła opowieść ponadczasowa, pełną pouczających treści. Na pewno każdy kto posiada zwierzątko w swoim domu wie ile obowiązków jest nim związanych, ale tez ile radości może przynieść wspólna zabawa. Nie od dziś wiadomo, ze pies jest najwierniejszym przyjacielem, dlatego trzeba o niego dbać i chronic. Dodatkowym atutem tej książki dla młodzieży jest watek przygodowy i pokazanie działań złych ludzi, którzy w okrutny sposób traktują zwierzęta.. Autorka ukazuje inny świat, w którym nie ma litości i szacunku do istot żywych,
Dziękuje autorce i Ewelinie z Zaczytanej Ewelki za zorganizowanie tego Book Tour., dzięki temu mogłam zapoznać się z twórczością Pani Bożeny Kraczkowskiej.

Piękna opowieść o przyjaźni chłopca i psa.Emocje tak duże, iż momentami musiałam odłożyć książkę i ochłonąć. Dla wszystkich którzy kochają zwierzęta będzie momentami trudna. Polecam gorąco i dziękuję autorce za wspaniałą psią psychologię i Zaczytanej Ewelce za cudowny Book Tour.

"Dla psa jesteś jak bóg: możesz mu stworzyć niebo lub piekło. Co wybierzesz?”

Chociaż odpowiedź na to pytanie wydaje się być oczywista, to jednak wcale tak nie jest… Ale zacznijmy od początku.

„Operacja Dexter” to powieść dla młodzieży kochającej zwierzęta oraz literaturę przygodową. Głównym bohaterem książki jest Antek mieszkający wraz z rodzicami w Olsztynie. Pewnego dnia chłopiec znajduje pod śmietnikiem i zabiera do domu zmarzniętą suczkę, która okazuje się być rasowym chartem, czyli typowym psem wyścigowym. Już od pierwszych chwil spędzonych razem między psem i chłopcem zawiązuje się silna więź przyjaźni, która bardzo szybko przeradza się w prawdziwą miłość. Chłopiec całe dnie spędza w towarzystwie Marcelki (bo takie właśnie imię wymyśliła mama Antka) i uczy się opieki nad zwierzakiem. Po kilku miesiącach tata Antka wpada na pomysł wysłania suczki na specjalne szkolenie. Towarzyszyć ma jej tam amstaff Dexter, pies sąsiada. Początkowo chłopcu ten pomysł wydaje się fajny, jednak z dnia na dzień nabiera coraz więcej wątpliwości. Marcelka i Dexter zostają jednak oddani do elitarnej szkoły dla psów inteligentnych. Miejsce to już od pierwszego momentu nie podoba się Antkowi i po kilku dniach udaje mu się namówić ojca na wizytę u Marcelki, pomimo zakazu właściciela szkoły. Gdy docierają na miejsce, nie mogą uwierzyć własnym oczom – po szkole i psach nie ma ani śladu! Udają się więc na policję, gdzie dowiadują się, że zostali ofiarami oszustów, którzy porywają rasowe psy i trenują je do walk na ringu. I chociaż Marcelka nie jest psem bojowym, tak jak Dexter, to bandyci mogą z niej czerpać korzyści, wystawiając ją na wyścigach. Zrozpaczony Antek z dnia na dzień zaczyna tracić nadzieję na odnalezienie suczki i powoli zamyka się w sobie. Jego tata jednak się nie poddaje i pozostaje w ciągłym kontakcie z policją, która próbuje rozbić szajkę bandytów. Tymczasem Marcelka i Dexter, zamknięci w ciasnych kojcach, z przerażeniem stwierdzają, że powrót do domu jest już raczej niemożliwy…

„Operacja Dexter” to nie tylko wspaniała powieść przygodowa. To również niezwykła historia przyjaźni pomiędzy psem i jego człowiekiem. Książka uczy odpowiedzialności oraz wyjaśnia czym jest szacunek, zarówno do zwierząt, jak i do drugiego człowieka. Zwraca również uwagę na pewne niebezpieczeństwa i potwierdza, że świat nie jest tylko czarny lub biały. Autorka pragnie uświadomić młodego czytelnika, że wokół nas żyją również źli ludzie, którzy nie znają litości i bez żadnych skrupułów są gotowi wyrządzić krzywdę drugiemu człowiekowi lub zwierzęciu dla własnego zysku. W książce znajdziemy poruszające sceny, opisujące bezlitosne „treningi” oraz przerażające warunki, w jakich przetrzymywane są psy. Mimo wszystko, książka chwyta za serce i emanuje niezwykłym ciepłem, jakie może płynąć z więzi człowieka z jego pupilem. Daje również dowód na istnienie wspaniałych ludzi, dla których liczy się dobro zwierząt i którzy nie potrafią przejść obojętnie wobec ich cierpienia.

Serdecznie polecam i ostrzegam, że można się wzruszyć 😊

"Dla psa jesteś jak bóg: możesz mu stworzyć niebo lub piekło. Co wybierzesz?”

Nie często zdarza mi się sięgać po książki, w których dużą rolę odgrywają zwierzęta. Kiedy przez przypadek natrafiłam na książkę "Operacja Dexter" Bożeny Kraczkowskiej zostałam bardzo zaintrygowałam się tą pozycją.

Głównym bohaterem jest Antek, który przez przypadek znajduje wyziebniętego szczeniaka. Chłopiec bez chwili zawahania postanawia zabrać zwierzę do domu. Z dnia na dzień spokojne życie rodziny Antka wywraca się do góry nogami, a wszystko za sprawą uroczej suczki Marcelki.

Autorka Bożena Kraczkowska napisała utwór o bardzo ciekawej, a zarazem wartościowej fabule, przy której nie sposób się nudzić. "Operacja Dexter" to nie jest jedynie lektura skierowana głównie do młodszych czytelników, śmiało może po nią również sięgnąć starszy czytelnik. Autorka w swojej powieści pokazuje, że zwierzęta to nie zabawki,to żywe istoty o które musimy dbać. Kiedy decydujemy się na zwierzę, to musimy być w 100% pewni tej decyzji. Pamiętajmy to żywe istoty, które również mają uczucia!

#209 - Operacja Dexter - Bożena Kraczkowska / autor - Wydawnictwo Novae Res

#70/52/2019

W ostatnim czasie towarzyszyła nam naprawdę piękna i wartościowa książka, którą Ewa słuchała z ogromnym zaangażowaniem, a ja czytałam z wielką przyjemnością.

Operacja Dexter to ponad 250 stron zarówno dobrego humoru, jak i wielu wartościowych tematów, jak opieka i odpowiednie traktowanie zwierząt.

Antoś i jego Marcelka to doskonały wzór dla wszystkich małych miłośników zwierząt.

Myślałam, że walki psów wystraszą Ewę, jednak tak się nie stało, za to pięknie było widać u niej współczucie, empatię i troskę. Nie jest to temat przewodni książki, więc pojawiały się one tylko przez kilka chwil.

Teoretycznie książka jest dla nastolatków, ale Ewa nie lubi tych dziecinnych, odpowiednich dla swojego wieku. Dzięki temu, że czytałyśmy ja wspólnie i później przegadałyśmy trudne tematy, Ewa odebrała ją we właściwy sposób.

Ja ją bardzo polecam i wiem, że Ewa będzie do niej wracłla, gdyż jest nią oczarowana.

Dziękuję Wydawnictwo Novae Res za tą cudowną książkę.

#209 - Operacja Dexter - Bożena Kraczkowska / autor - Wydawnictwo Novae Res

#70/52/2019

Pewnego wieczoru, zimą, dziewięcioletni Antek znalazł pod śmietnikiem przy swoim bloku małego szczeniaka. Postanowił zabrać go do domu i zaopiekować się nim, na co wyrazili zgodę jego rodzice. Młoda charcica została nazwana Marcelką i zaskarbiła sobie sympatię całej rodziny, a także psów z sąsiedztwa - m.in. borderkę Hecę, wilczura Bufona oraz amstaffa Dextera. Po jakimś czasie wraz z tym ostatnim zostaje zapisana do specjalnej szkoły dla psów, aby nauczyć się "psich manier". Niestety, okazuje się, że szkolenie czworonogów to przykrywka dla nielegalnej działalności przestępców, zajmujacych się walkami psów... I w tym momencie zaczyna się dramatyczna, niezwykle przejmująca akcja, gdyż ślad po zwierzakach urywa się... Gangsterzy znikają wraz z nimi, poszukuje ich policja w całym kraju.

Książka adresowana jest do młodszych nastolatków, ale polecam ją również starszym czytelnikom. Zwłaszcza tym, którzy kochają zwierzęta i leży im na sercu ich dobro. "Operacja Dexter" porusza temat niezwykle dramatyczny i rzadko wspominany - nielegalne walki psów. Czytając o brutalnych metodach szkolenia czworonogów oraz opisy krwawych walk, miałam przed oczami urywki równie mocnego w wydźwięku filmu "Amores perros". Autorka, Bożena Kraczkowska, doskonale wczuwa się w psychikę swych szczekajacych bohaterów i za ich posrednictwem przekazuje czytelnikowi ważną lekcję: kim dla zwierzaka powinien być człowiek. Musi on być opiekunem, zapewnić zwierzęciu bezpieczne schronienie. Decydować się na czworonoga powinien tylko ktoś, kto naprawdę chce dać mniejszemu bliźniemu miłość, a nie wziąć niczym zabawkę i gdy się znudzi, porzucić. To ważne słowa dla nas wszystkich.

Operacja Dexter przyciągnęła mnie opisem na okładce, mówiącym o przyjaźni Antosia z suczką Marcelką, którą chłopiec znalazł obok śmietnika pewnego zimowego wieczoru.
Rodzice Antosia pozwalają chłopcu zatrzymać szczeniaka. Odwiedzają weterynarza, gdzie dowiadują się, że Marcelka to rasowy chart. Udaje im się odnaleźć poprzednich właścicieli, którzy zrzekają się psa, co pozwala na adopcję suczki przez rodzinę Tarskich.
Chłopiec bawi się z Marcelką, wychodzi z nią na spacery, a także nawiązuje przyjaźnie – z borderką Hecą należącą do sąsiadki z bloku, amstaffem Dexterem mieszkającym tuż obok i z wilczurem Bufonem, którego właścicielką jest córka weterynarza. Suczka chętnie bawi się z innymi psami, biega z wiewiórkami po parku i nie zawsze przychodzi na wołanie Antosia. Rodzice chłopca postanawiają zapisać Marcelkę do psiej szkoły. Tata z Antosiem wspólnie wybierają szkolenie z dobrymi opiniami i zachęcają sąsiada, aby ten zapisał na szkolenie również Dextera. Psy trafiają do Prywatnej Wyższej Szkoły Psów Inteligentnych. Antosiowi niezbyt podoba się to miejsce, ale jego ojciec jest nieugięty – Marcelka potrzebuje psiej szkoły.
Okazuje się, że psia szkoła to tylko przykrywka dla nielegalnych walk psów. Co stanie się z Dexterem i Marcelką?
Pierwsze kilkanaście stron książki autorstwa Bożeny Kraczkowskiej raczej przypominało mi książkę dla dzieci. Chłopiec, pies, przyjaźń. Taka lektura z podstawówki ;) Później akcja mocno nabiera tempa i zdecydowanie nie jest to książka, którą powinni czytać młodsi czytelnicy. Kilka razy się wzruszyłam, było mi smutno, a na końcu pojawiła się radość.
Operacja Dexter to bardzo fajna książka, idealna na wakacyjny odpoczynek. Czyta się ją szybko, akcja bardzo wciąga. Autorka opisuje realne problemy zwierząt – wykorzystywanie ich w nielegalnych walkach, wyścigi psów czy przemoc.
Zdecydowanie polecam książkę o przygodach Marcelki i Dextera :)

• Book Tour
  • Polecane do przeczytania