7 (2 ocen i 2 opinie) Zobacz oceny
kraczkowska, poezja, flamingi
poezja
Marta Bilewicz

Najnowszy tomik „Flamingi" Bożeny Kraczkowskiej to zbiór wierszy na wskroś indywidualnych, osobistych. Utwory autorki to poetyckie postrzeganie rzeczywistości – rzeczy zarówno ważnych, jak i drobnych, nieraz błahych.

źródło opisu: http://wydawnictwo.elset.pl/?p=news&id=83

źródło okładki: http://wydawnictwo.elset.pl/img/kraczkowska_tomik_...»

Czyżyk | 2017-11-16
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 15 listopada 2017

“Flamingi” to książka, którą otrzymałam od samej autorki podczas kolejnego spotkania. Utwory zostały bardzo trafnie zobrazowane ilustracjami Małgorzaty Chomicz, mają one charakter metaforyczny i są tak samo poetyckie, jak wiersze.
Bożena Kraczkowska pisze o życiu, spokoju i wojnie, smutku i radości, zniechęceniu i nadziei. Nie komplikuje jednak niczego, stara się mówić wprost, co czuje. Stosuje niewiele środków artystycznego wyrazu, niemniej jej utwory to czysta poezja. Mój ulubiony wiersz to "Donos na anioła":
Trafił mi się anioł stróż z głową w białych chmurach.
Trafił mi się anioł stróż, co nie dba o pióra...
Trafił mi się anioł stróż raczej mało chciwy
Trafił mi się anioł stróż prawdziwie leniwy.
[...]
Kiedyś częściej sięgałam po poezję, dziś robię to rzadziej, ale czasami powracam do wierszy, szczególnie tych autorów, których miałam przyjemność poznać osobiście. Wtedy ich twórczość trafi swoją anonimowość.

Marta Bilewicz | 2016-04-18
Przeczytana: 18 kwietnia 2016

Lubicie poezję?
A czytacie poezję?
Osobiście lubuję się w wierszach Adama Asnyka, Władysława Broniewskiego czy Antoniego Słonimskiego. Lubię do nich wracać, czasem zapomnieć się w tomikach ich wierszy. Rzadko sięgam po nowości, ale przyznaję, że od czasu do czasu lubię przeczytać coś z zupełnie innej bajki niż poeci, o których wspomniałam.

Tym razem w moje ręce trafił tom wierszy Bożeny Kraczkowskiej pt.: “Flamingi”. Miałam już przyjemność recenzować książkę pani Bożeny, ale była to baśń dla dzieci i młodzieży “Purpurowe Gniazdo”.

Wiersze mają to do siebie, że nie lubię ich czytać szybko. Lubię je kontemplować, lubię smakować, lubię zatapiać się w słowach autora i próbować odnaleźć w nich jego samego, jego myśli, jego marzenia, jego serce. Oczywiście nie zawsze mi się to udaje, ale zawsze próbuję. A czasem warto po prostu bez żadnych analiz dać się porwać poezji i niczego na siłę nie szukać.

“Flamingi” to bardzo zróżnicowany zbiór utworów, wśród których znajdziemy zarówno radość...