Oh my God! Sezon liceum

literatura młodzieżowa
Novae Res
2019-11-07
2019-11-07
liceum romans miłość śpiew muzyka

Oh my God! Spodziewałam się czegoś zupełnie innego!

Kiedy okładkowy blurb jest mało precyzyjny, wydumane problemy są osią fabuły, a irytujący bohaterowie odbierają przyjemność z czytania, nie będzie wybitnie, ani nawet dobrze, ale mimo to zdecydowałam się dokończyć lekturę, a następnie po dokładnym tego przemyśleniu nawet zrecenzować, chociaż nie lubię pisać takich tekstów.

Ale zacznijmy od początku, czyli od samego opisu. Jak możemy przeczytać na okładce powieść "to kwintesencja świata nastolatki, opisywana oczami i uczuciami szesnastoletniej Sary". Jeśli wydarzenia, o których czytałam, faktycznie takie są to albo żyję w innym świecie nastolatków, albo to zdanie jest mocno naciągane, podobnie jak większość książkowych problemów. Faktycznie historię poznajemy z perspektywy młodej dziewczyny — Sary (chociaż imię się zgadza — uff),ale główna bohaterka wraz ze swoją siostrą bliźniaczką szesnaste urodziny obchodzi dopiero tak naprawdę na sam koniec książki.

Fabuła — prosta, nieskomplikowana jak to w młodzieżówkach bywa, nie oczekiwałam zbyt wiele. Sara jest w przełomowym momencie swojego życia — kończy gimnazjum i zaczynając liceum, zmienia środowisko i rozstaje się z przyjaciółmi. Największą pasją dziewczyny jest śpiew — utalentowana wokalnie nastolatka trafia do orkiestry, w której może się rozwijać. To właśnie tam poznaje o dziesięć lat starszego chłopaka, w którym bardzo szybko się zakochuje.

Brzmi dobrze, a może raczej typowo dla takich książek, prawda? Po drodze jednak coś się zepsuło. Bardzo nie lubię tego określenia, ale w tym przypadku pasuje idealnie — miałam wrażenie, że bohaterowie są papierowi, a dodatkowo część ich zachowań była mocno irytująca. Niepotrzebne kłótnie, ślepe zauroczenie, problemy spowodowane tylko niewyjaśnieniem prostych spraw — to wszystko tutaj znajdziecie — jak dla mnie mocno naciągane.

Żeby nie skupiać się tylko na minusach, bo żadna książka nie ma tylko ich kilka słów o pozytywach. Pamiętając, że jest to debiut Autorki, można wspomnieć o lekkim piórze i języku dostosowanym do docelowego odbiorcy — nastolatków. Jednym z atutów jest również humor, który prawdopodobnie wpasował się po prostu w mój, ale czasem i jego było już po prostu zbyt dużo.

Powieść to lekka, momentami wręcz infantylna, szybko czytająca się lektura dla młodzieży. Być może docenią ją nastolatkowie, którzy nie czytają wielu książek, ale bardziej wprawny Czytelnik, nawet z docelowej grupy odbiorców, raczej nie znajdzie tu nic dla siebie. Chociaż Autorka podjęła się kilku ważnych tematów, z którymi bardzo często muszą zmierzyć się młodzi ludzie, nie rozbudowała tego problemu, podobnie jak sylwetek swoich bohaterów.

Książka Very York nie była zła, była po prostu przeciętna. Myślę, że Autorka ma potencjał, którego do końca nie wykorzystała i mimo wszystko jestem ciekawa, jakie będą jej kolejne pozycje. Być może jeśli zostaną wydane, kiedyś sięgnę, by się o tym przekonać.

Oh my God! Spodziewałam się czegoś zupełnie innego!

Nie wiem skąd miałam tą młodzieżówkę, ale okazało się, że z autografem :) o autorce żadnych informacji nigdzie znaleźć nie mogę. Co do książki polecam ogromnie! Zero wulgaryzmów dla nastolatek idealna. Pierwsze skrzypce dla mnie gra muzyka. Nawet jak jest tylko opisana to tak jakbyśmy ją słyszeli. Mamy losy pewnej nastolatki, która potrafi śpiewać, zakochała się, ma siostrę bliźniaczkę, rodziców, koleżanki. Świetnie wykreowany świat bohaterów :) nie mamy wrażenia, że ktoś jest pominięty. Każdy bohater drugoplanowy jest wzięty pod uwagę.

Szesnastoletniej Sarze podoba się Mateusz. Dołącza do zespołu, do którego i on należy. Zakochują się w sobie, ale ukrywają to przed innymi. Mateusz jest 10 lat starszy od Sary. Czy to nie wpłynie źle na ich związek? Co prawda im dwojgu wcale to nie przeszkadza. Ale pojawia się inny problem. Do życia Mateusza powraca jego poprzednia dziewczyna. Czy życie w trójkącie, choć raczej będzie to czworokąt, nie przerośnie szesnastolatki? Czy ten związek ma szansę przetrwać? Jak to wszystko się potoczy? 🎤🎤🎤🎤🎤🎤🎤
Polecam jako książkę dla nastolatek i tych trochę starszych, jako świetną przygodę. Ukazane są nie tylko perypetie miłosne Sary, ale także temat rozpoczęcia nowej szkoły, kompleksów nastolatek oraz odrodzenia przyjaźni między rodzeństwem.
Na początku byłam znudzona ilością opisow, ale później wszystko rozwinęło się w takim tempie, że nawet nie zauważyłam, kiedy dotarłam do ostatniej strony

Książka jest w porządku. To na pewno można o niej powiedzieć. Nie ma niesamowicie zawrotnej akcji, która trzyma nas w napięciu. Opowiada historie zakochanej w starszym od siebie mężczyźnie dziewczynie . O trudach jakie musi pokonać żeby być szczęśliwa. Mimo tego, że nie ma "zawrotnej akcji" książkę czyta się przyjemnie i polecam ja każdemu kto lubi literaturę młodzieżową.

Ta recenzja nie należy do najłatwiejszych. Z młodzieżówkami jakoś nie było mi po drodze. Trochę nie wiem, jak powinnam do niej podejść. Czy ocenić ją z perspektywy siebie jako nastolatki? (jeszcze coś z tych czasów pamiętam 😂) Czy może patrzeć na nią przez pryzmat moich obecnych odczuć i emocji. Teraz myślę, że bardzo bym ją skrzywdziła. Chyba nigdy nie byłam typową nastolatką. Jednak pamiętam te stany wielkiego zakochnia. Wszystkie uczucia i sytuacje, jakie się z tym okresem wiązały. Ta książka mi o nich przypomniała. Świetne znów wrócić do takich wspomnień.
Akcja toczy się w dość dobrze mi znanych okolicach. Za to między innymi kocham książki polskich autorów. Bo mogę spacerować po znanych mi miejscach w całkiem inny sposób.
Czy książkę polecam? Tak. To świetna i lekka pozycja w której nastolatki znajdą odzwierciedlenie swoich uczuciowych rozterek, a dorośli z pewnością sięgną pamięcią do wspomnień z dawnych lat, które wywołają uśmiech na ich twarzy. Może nawet lekki rumieniec.

Hej,

Sięgacie czasem po młodzieżówki? Nie wiem kiedy ostatnio czytałam coś z tego gatunku 🤔

Po "Oh my god! Sezon liceum" Very York sięgnęłam w ramach BT, który zorganizowała @justus_reads ☺️Jak się okazało jest to debiut polskiej autorki!

Pamiętacie co fajnego spotkało Was w czasach liceum?  (Kiedy to było 😱😱)
-----‐------------------------------------
Akcja toczy się w czasach liceum gdzie błahe problemy, dla nastolatków wydają się bardzo poważne, do tego dochodzi burza hormonów, kompleksy na temat wyglądu itp. Pojawiają się pierwsze zauroczenia, po których zdarza się, że przychodzi także rozczarowanie oraz pierwsze samodzielne podejmowanie decyzji.

" Nigdy w życiu nie mieszało się we mnie tyle sprzecznych uczuć - szczęście, że dane mi było poznać smak miłości, smutek, że ta miłość stoi na krawędzi i niechybnie spadnie w otchłań, żal, że tak szybko się kończy (...)"

Każdy z nas zmagał się takim i innymi problemami, więc po części można się trochę utożsamiać z bohaterami. "Oh my God" jest przyjemną młodzieżówką,  przy której miło spędziłam wczorajsze niedzielne popołudnie.
Lekka, momentami zabawna opisująca przygody młodych ludzi i ich zakazaną nastoletnią miłość.
------------‐---‐----------------
W "Oh my God" poznajemy historię szestastoletniej Sary, której pasją staje się śpiewanie. Dzięki temu dziewczyna może choć na chwilę zapomnieć o problemach: rozwód rodziców czy wybór nowej szkoły średniej. Na drodze Sary pojawia się starszy o kilkanaście lat Mariusz. Dziewczyna dołącza do zespołu, w którym gra chłopak. Pierwsza miłość, potajemnie spotkania, wszystko wydaje się takie piękne. Aż do czasu gdy pojawia się Jagna, była dziewczyna Mariusza. Czy różnica wieku będzie przeszkodą dla młodych ludzi do stworzenia szczęśliwego związku?

"Nie zostanę okrzyknięta Kolumbem, jeśli stwierdzę, że gdy jedna rzecz zaczyna się układać, druga się wali jak domek z kart"

Dziękuję @justus_reads za udział w BT 😘😘

Hej,

Pamiętacie co fajnego spotkało Was w czasach liceum?  (Kiedy to było 😱😱)
-----‐------------------------------------
Akcja toczy się w...

Oh my god to książka dla młodzieży jak i starszych odbiorców.
Sara to szesnastoletnia dziewczyna, która musi zmierzyć się z wyborem szkoły oraz jak utrzymać kontakt z przyjaciółmi. W tym wszystkim ukojenie daje jej śpiew. Dzięki Napoleonowi zwanym też Mariuszem, który zaprosił ja do śpiewania w zespole, który założył z przyjaciółm. Napoleon jest gitarzystą w zespole i to on podoba się Sarze. Jednak dziewczyna nie ma odwagi mu tego powiedzieć, ponieważ jest on od niej trochę starszy. Jeśli jesteście ciekawi co się wydarzy między tą dwójką sięgnijcie po książkę.

Oh my god to książka dla młodzieży jak i starszych odbiorców.

Sarę poznajemy u progu nowego: właśnie wybiera liceum, w którym będzie kontynuować naukę, pierwszy raz się zakochuje, stara się zdobyć sympatię nowych kolegów. Jednocześnie dziewczyna przeżywa nastoletnie dramaty: jej ukochany jest o wiele starszy od niej. Jak o tym powiedzieć rozwiedzionym rodzicom? Jak rywalizować z jego byłą dziewczyną? Czy warto walczyć o tę miłość, wbrew przeciwieństwom losu? Remedium na młodzieńcze rozterki staje się muzyka. Sara odkrywa w sobie talent wokalny i pracuje nad doskonaleniem tej umiejętności. Wstępuje do zespołu, z którym ma zagrać swój pierwszy koncert. Jednocześnie stara się poprawić relacje z siostrą i rodzicami.
Nie jest łatwo być nastolatką w XXI wieku. Autorka porusza w powieści problemy, z jakimi obecnie boryka się młodzież: rozbite rodziny, narkotyki czy podjęcie decyzji o współżyciu i związane z tym komplikacje, nie tylko uczuciowe. Pokazuje jednocześnie jak ważne jest wsparcie najbliższych - rodziców, siostry, przyjaciółki - oraz znalezienie własnej pasji, która staje się motorem działań.
Książka napisana jest lekko i z poczuciem humoru, w sposób przystępny dla przeciętnego nastolatka a przy tym bez wulgaryzmów i przesadnego moralizatorstwa.
Zabawne perypetie i trochę naiwny sposób myślenia Sary nie raz budziły u mnie uśmiech podczas lektury. "Oh my God!" to powieść, którą bez obaw dałabym do przeczytania mojej nastoletniej córce. Szkoda, że jest taka cienka. Niektóre wątki można by bardziej rozwinąć. Mam nadzieję, że Vera York ma w planach kolejne tomy z serii Sezon Liceum. Polecam dla nastolatków i ich rodziców.

Jest to typowa książka dla młodzieży. Czytając tę pozycję, można sobie z łatwością powspominać swoje lata młodości. Cała historia opisana jest na 200 stronach. Opowiada o szesnastoletniej dziewczynie o imieniu Sara, która zaczęła właśnie naukę w liceum. Hobby nastolatki jest śpiewanie, udaje jej się dostać do zespołu i pełnić funkcję wokalistki. Dziewczyna zakochuje się w koledze z zespołu Mariuszu, który jest od niej starszy o 10 lat. Mimo różnicy wieku para się w sobie zakochuje i zaczyna się spotykać w tajemnicy. Książka bardzo lekka i przyjemna, czytało mi się bardzo szybko. W tej pozycji znajdziemy również małą intrygę. Jest to zabawna historia o nastolatce z rozterkami i kompleksami.

Mamy tutaj opowieść dla młodzieży. Z jednej strony śmieszną a z drugiej zawierająca problemy, które dla tej grupy wiekowej są dużym wyzwaniem. Szesnastoletnia Sara kończy gimnazjum a rozpoczyna liceum. Jest mocno zestresowana zmianą szkoły, boi się tego, czy się tam odnajdzie oraz, czy znajdzie przyjaciół. Z przyjaciółkami przyrzekają sobie, że będą się spotykać, jednak tak jak każdy z nas wie nie jest to takie łatwe. Dodatkowy problem to mężczyzna starszy od niej o dziesięć lat, w którym się Sara zakochała. Jej hobby to śpiew, dzięki swemu talentowi dziewczyna trafia do zespołu, już niebawem będzie mogła pokazać, na co ją stać, gdyż wystąpią podczas Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.
📚
📚
Jeżeli chodzi o moje zdanie co do tej książki to muszę powiedzieć, że jak dla mnie to jest takim przeciętniaczkiem. W książce podobał mi się humor autorki, choć muszę przyznać, że czasem tego było aż za dużo i miałam przesyt. Dzięki autorce cofnęłam się w czasie i powspominałam swoje szkolne lata, które jak dla mnie wydają się odległą przeszłością. W książce został poruszony wątek rozbitej rodziny, kompleksów, zmiany szkoły i towarzyszącym przy tym obawom, bliźniaczki, z którą Sara nie była aż tak mocno związana. Głównym wątkiem była zakazana miłość, wiadomo dla młodzieży to bardzo duży problem a jeszcze, kiedy ta miłość przechodzi bardzo poważną próbę to już masakra. Czyta się dobrze i szybko więc jest to książka na kilka godzinek. Jednak nie zostanie ona w mojej głowie na długo, problemy w niej ukazane jak dla mnie są przeciętne. Jednak dodam, że kiedy byłam w wieku 14-16 lubiłam czytać tego typu książki, obecnie wolę bardziej rozbudowane wątki i ciekawą fabułę a tu mi tego zabrakło. Jednak wiem, że zostanie ona doceniona przez tę grupę wiekową, dla której została stworzona, osoby starsze raczej nie znajdą w niej nic odkrywczego.

• Booktour
  • Empik go