Kalsarikänni. Sztuka relaksu po fińsku

2019-07-17
2019-07-17
Katarzyna Aniszewska
rozwój osobisty psychologia motywacja

Podoba mi się. Spodoba się raczej każdemu kto za dużo nie analizuje książek, które są zrobione "dla rozrywki" czytelnika.
PS. Autor to mężczyzna, mimo imienia które nam, Polakom wydaje się damskie

PS. Autor to mężczyzna, mimo imienia które nam, Polakom wydaje się damskie

Miałeś stresujący dzień albo czujesz się samotny? To napij się alkoholu- zrelaksujesz się. Tak brzmi rada autorki książki. Jednak każdy psycholog słusznie zauważy, że taki zwyczaj jest prostą drogą do alkoholizmu.

Fińska satyra na nurt poradników o stylu życia.

Skoro Szwedzi i ich rudowłosi sąsiedzi z Norwegii mają Lagom, a Duńczycy Hygge, to dlaczego Finowie nie mieliby mieć swojego własnego unikalnego stylu?
Ten wspaniały fiński produkt na relaksujący wypoczynek po pracy nosi miano Kalsarikanni, czyli "picie w gaciach" we własnych domowych pieleszach.

Książeczka niewielka i ładnie wydana, z licznymi ilustracjami wspomagającymi literackie wypociny autora ;)

Kilka razy się zaśmiałam, ale zbyt długie satyry mnie nudzą, dlatego ocena 5/10 gwiazdek, czyli całkiem nieźle, bo przeciętniak.

Fińska satyra na nurt poradników o stylu życia.

Książeczka niewielka i...

Nudy na pudy

Nudy na pudy

Trzeba przyznać, że Miska Rantanen dotyka sporej ilości aspektów związanych z kalsarikänni – poczynając od podstawowych informacji przez historię tej sztuki relaksu i jej znaczenia dla Finlandczyków aż po praktyczne wskazówki – czy to na odpowiednie schłodzenie trunków, czy konkretne scenariusze wieczoru spędzonego w tym duchu. Wszystko to dodatkowo w ładnym wydaniu, z idealnie pasującymi grafikami (i mniej – w moim odczuciu – pasującymi zdjęciami, które w większości nijak mi z klimatem kalsarikänni nie współgrały).
W czym więc problem? Mam wrażenie, że zwyczajnie nie zgraliśmy się z Miską Rantanenem – rozminęły się moje oczekiwania z formą relaksu jaką prezentował w książce; rozminęło się nam też trochę poczucie humoru (nie bawiły mnie na przykład przytaczane co jakiś czas historyjki „z autopsji”). Doceniam jednak, że mogłam zapoznać się z kalsarikänni, bo to coś o czym wcześniej nie słyszałam, a publikacja mimo że mnie nie zachwyciła, to sprawiła, że chciało mi się poczytać więcej o „piciu w gaciach” w innych źródłach. Czy mogłabym się bez tej wiedzy obejść? Jasne, że tak, ale traktuję to trochę jako ciekawostkę, nic więcej. Pewnie mi się w życiu nie przyda, ale w sumie nie żałuję, że coś o niej wiem.

Pełna opinia na K-czyta.pl: https://www.k-czyta.pl/2022/01/miska-rantanen-kalsarikanni-sztuka.html

Fajna książka, która jeszcze bardziej zbliżyła mnie do zwiedzenia Skandynawii.
Dzięki niej mój mąż może się teraz bezkarnie relaksować... z piwem w ręku 😁

Fajna książka, która jeszcze bardziej zbliżyła mnie do zwiedzenia Skandynawii.
Dzięki niej mój mąż może się teraz bezkarnie relaksować... z piwem w ręku 😁

Na półkach: , , , , , , , , , ,

Kalsarikänni. Sztuka relaksu po fińsku to lekka, przyjemna, a co najważniejsze - wciągająca i mądra książka o najznamienitszej sztuce relaksu jaką znam, piciu w bieliźnie.
Ta prosta i dla niektórych osób obcesowa czynność to filozofia relaksu, ładowania baterii i w kontraście do Hygge czy Lagom - przeznaczona dla każdego i praktycznie w każdej lokalizacji choć 99% osób preferuje swoje cztery kąty.
Książkę bardzo szybko się czyta, dużo zabawnych infografik i w ogóle humoru. Lekka pozycja, którą mogę polecić każdemu.

na skalach:
goodreads: 3,7/5
lubimyczytać: 7,4/10
u mnie: 74/100

Miejscami trochę wkurzająca narracja, ale samą ideę przedstawioną w książce doceniam - taka prosta, a jednak jakże trudna momentami do wdrożenia w tym ciągle pędzącym świecie.

„… Oglądając decydujący mecz sezonu w samotności, na kanapie, tak naprawdę bierzemy udział w międzynarodowym czy wręcz globalnym wydarzeniu – a lekkie upojenie pobudza nasze zaangażowanie w to zbiorowe doświadczenie …”

To bardzo przyjazna książka – taka na poprawienie humoru. Prywatnie powiem Wam, że cieszę się na tą publikację, jak małe dziecko. Publikacja w twardej oprawie to taki fiński reset. W bardzo zabawny sposób przedstawione zostało fińskie Zen. To nie tylko plastyczna opowieść, ale i poprawnie nastroju dla każdego odbiorcy w różnym wieku. Może po nią sięgnąć osoba w wieku 30 plus, ale i 70 plus.

Miska Rantanen jest dziennikarzem i autorem kilku książek. Pracuje dla największej fińskiej gazety „Helsingin Sanomat”. Specjalizuje się w takich tematach, jak kultura, polityka i media cyfrowe. Rantanen podkreśla, że publikacja miała być drobną, żartobliwą satyrą na lekkie, jak wata cukrowa przewodniki lifestalowe. Temat okazał się na tyle wciągający, że charakter książki rozwinął się w kierunku analizy fińskiej filozofii mindfulness.

W dobie XXI wieku każdy jest zawalony obowiązkami. Dnie są długie, wypełnione zadaniami i korkami. Po powrocie do domu zauważamy, że z ulgą zrobiliśmy wszystko co się dało. W tym momencie nasuwa się pytanie: Czy umiecie odpocząć i przestać myśleć o tym, co trzeba? Uważam, że do końca nie będziecie umieć odpowiedzieć precyzyjnie na to pytanie. Nie chodzi wyłącznie o relaks z pilotem w ręku.

Napięcie opuszcza nasze ciało i ramiona w chwili spokoju. Koniuszki palców nie drętwieją, a my przybieramy dość wygodną pozycję na kanapie. Rozpoczynamy pewien etap. Ale czym on naprawdę jest? Czy znasz pewne słowo – kalsarikänni. Nie umiem płynnie wymówić tego słowa, ze względu na barierę językową, ale już mi się ono podoba. Kalsarikänni to niezawodny sposób na odprężenie i odzyskanie sił w chwilach, gdy świat staje się niespokojny. Jego kojące działanie wynika z następującej prostej receptury, to: wygodne odzienie, dawka alkoholu i odrobina lenistwa. Wymogiem jest również odpowiednia chwila, by się jej poddać z otwartym umysłem. To zbitka dwóch fińskich słów: kalsari (majtki, gacie) oraz känni, czyli stan upojenia alkoholowego. Celem jest odprężenie i całkowite uwolnienie od pojęcia wydajności.

Skupmy się na historii. Finlandia zdobyła niepodległość w 1917 roku, wtedy była biednym państwem rolniczym. W ciągu jednego wieku państwo przeistoczyło się w postindustrialne społeczeństwo informacyjne i trzeci najbogatszy kraj na świecie. Gdzie znajduje się złoty środek?

Gorąco polecam i życzę Wam relaksu w pełnym tego słowa znaczeniu. To uśmiech, pełna harmonia ze swoimi myślami i ciałem, ale brak stresu, czyli naszego największego wroga.

Katarzyna Żarska

Wydawnictwo: HELION SA - SENSUS
Tłumaczenie: Katarzyna Aniszewska
Premiera: 17.07.2019 r.
Oprawa: twarda
Liczba stron: 186
(nowość wydawnicza) w mojej biblioteczce

Kalsarikänni jest potocznie nazywana sztuką picia w gaciach. Poradnik uczy nas jak łatwo i przyjemnie zaadaptować tę sztukę wypoczynku w domowych warunkach. Metoda opiera się na finezyjnym połączeniu produktu procesu fermentacji – alkoholu – wybiórczej otwartości na towarzystwo i wolnego od wszelkich norm ubioru...
Pełna recenzja książki na stronie:

Pełna recenzja książki na...

• Poradniki
  • Jak...??