Pradawna łódź

Okładka książki Pradawna łódź Zhang Wei
Okładka książki Pradawna łódź
Zhang Wei Wydawnictwo: Wydawnictwo Akademickie Dialog literatura piękna
500 str. 8 godz. 20 min.
Kategoria:
literatura piękna
Tytuł oryginału:
古船
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Akademickie Dialog
Data wydania:
2019-05-23
Data 1. wyd. pol.:
2019-05-23
Liczba stron:
500
Czas czytania
8 godz. 20 min.
Język:
polski
ISBN:
9788380027961
Tłumacz:
Agnieszka Walulik
Tagi:
Chiny literatura chińska saga rodzinna wielki skok rewolucja kulturalna
Średnia ocen

8,5 8,5 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
8,5 / 10
17 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
456
249

Na półkach: , ,

Zhang Wei „Pradawna łódź”


Azja to ciekawy kontynent, a jego poszczególne kraje tym bardziej, choć chyba tym najbardziej oddziałującym na ludzką wyobraźnią są Chiny. Historia tego kraju, to fascynująca podróż w czasie, która na pewno zadowoli fanów historii wszelkiej. Mnie musiała, ale trafienie na Legimi „Pradawnej łodzi”, uważam za najlepszą rzecz w ostatnim czasie. Chociaż te 500 stron, czytałam z przerwami od marca, to uważam po „Austerlitz” dzieło Wei, za drugą prawdopodobnie najlepszą rzecz w 2021 roku (a przede mną jeszcze m.in. Kroniki Ekslpozji którymi się tyle osób zachwyca). Czy "Pradawna łódź" utrzyma się na podium w 2021? Mam nadzieję, że tak.

Niezwykła to proza, dbająca o detale i szczegóły, a historia zostaje osadzona w miasteczku Wali, gdzieś w Chinach w XX wieku. Od roku 1949 czytelnik zostaje zabrany w fascynująca podróż wraz z zwaśnionymi rodami: Sui i Zhao, po trzecie pokolenie. Fabryka makaronu z fasoli która jest dumą rodu Sui i miejscem pracy dla większości mieszkańców Wali. Burzliwe i dramatyczne czasy największych przewrotów współczesnej historii Chin (m.in. reforma rolna, Wielki Skok) które zmieniły na tyle bieg historii, że najczęściej zwykłe jednostki odczuwają te zmiany najmocniej. Proza Wei uwypukla ich tragizm, a tajemnice jakie nosi każdy z nich jeszcze bardziej dodają smutku tej historii. Czwarty Pan staje się symbolem okrutnej i bezwzględnej tyranii która wydaje się nie mieć końca w Wali.

„Pradawna łódź” to wielowątkowa, rozciągnięta na trzy pokolenia historia Chin i społeczeństwa, które musi stawić czoło historii, która niczym burzy dawne i jakże znane im zachowania. Konsekwencje zmian napędzają tłumioną agresję, zawiść i brak zrozumienia między mieszkańcami, a ukazują niezmienną prawdę – że tylko najsilniejsi i i najbardziej cwani wygrają walkę o władzę. „Pradawna łódź” epatuje smutkiem i gorzką refleksją nad ludzkim życiem. Zhang Wei skonstruowała świat takim jakim jest, bez upiększeń a wyimaginowane Wali to symbol ludzi tamtych czasów.

To wybitna proza, która tak szybko nie wychodzi z głowy, a fakt że ją czytałam z przerwami od marca, pokazuje jej skalę. Książka jest przetłumaczona bardzo dobrze, i nie można się do niczego przyczepić. Zachwycałam się i ogromnie żałuję że to koniec, chociaż dawkowałam sobie ją od marca.

Bardzo polecam! 9/10

Zhang Wei „Pradawna łódź”


Azja to ciekawy kontynent, a jego poszczególne kraje tym bardziej, choć chyba tym najbardziej oddziałującym na ludzką wyobraźnią są Chiny. Historia tego kraju, to fascynująca podróż w czasie, która na pewno zadowoli fanów historii wszelkiej. Mnie musiała, ale trafienie na Legimi „Pradawnej łodzi”, uważam za najlepszą rzecz w ostatnim czasie....

więcej Pokaż mimo to

avatar
34
34

Na półkach:

Ta książka czekała na "swoją chwilę" na mojej półce. I teraz żałuję, że nie sięgnęłam po nią wcześniej. Choć swoje waży, czyta się szybko, nie ma tu miejsca na chwile "odpoczynku" od książki.

Głównym wątkiem powieści jest starcie się chińskiego, tradycyjnego poczucia wspólnoty ściera się z indywidualnym pragnieniem bogactwa i przywództwa. Akcja toczy się w północnochińskim mieście Wali - od 1949 roku do końca XX wieku. Opowieść rozpoczyna się od przedstawienia rodziny Sui, właścicieli dochodowej fabryki. Rodzina Zhao czeka na moment słabości, który umożliwi jej przejęcie fabryki, a szansa nadchodzi wraz z nadejściem rewolucji maoistowskiej. Jednak sukces nie trwa długo - Chiny przechodzą ewolucję z typowego demoludu ku światowej potędze przemysłowej, a w tym wyścigu odnajduje się rodzina Li, a Zhao przegrywa mimo walki.

Autor ukazuje wszystkie istotne zmiany zachodzące w XX-wiecznych Chinach i polityce zimnowojennej. Szczególną uwagę zwracają śmierć żołnierza w wojnie chińsko-wietnamskiej, dyskusje na temat bezużytecznego wyścigu zbrojeń oraz ruch reformy rolnej, który katalizuje poczucie wspólnoty i rywalizacji w mieście.

Historia chińskich rewolucji polega na dążeniu do zmiany jednostki i społeczeństwa. Zhang Wei świetnie, w satyrycznym ujęciu, ukazuje niemożność osiągnięcia tak wizjonerskiego ideału poprzez surową karę, propagandę odległych przecież od "szarego człowieka" chińskich przywódców czy dążenie społeczności do kontrolowania każdego aspektu życia jednostki.

Historia Chin II połowy XX wieku w pigułce, i to pigułce wyszukanej, literackiej (i nagrodzonej)! Zdecydowanie warto ją przeczytać - wciągnie nie tylko pasjonatów tego kraju.

Ta książka czekała na "swoją chwilę" na mojej półce. I teraz żałuję, że nie sięgnęłam po nią wcześniej. Choć swoje waży, czyta się szybko, nie ma tu miejsca na chwile "odpoczynku" od książki.

Głównym wątkiem powieści jest starcie się chińskiego, tradycyjnego poczucia wspólnoty ściera się z indywidualnym pragnieniem bogactwa i przywództwa. Akcja toczy się w północnochińskim...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1580
619

Na półkach: , ,

Czytałam wiele książek opisujących tragiczne dzieje dwudziestowiecznych Chin i muszę przyznać, że "Pradawna łódź" Zhanga Wei wyróżnia się na ich tle. Jest to powieść niezwykła. Opisuje losy trzech rodzin żyjących w miasteczku Wali. Losy Wali związane są z fabryką należącą do rodziny Sui, w której wytwarzany jest makaron z fasoli. Losy mieszkańców, to losy Chin w czasie reformy rolnej, Wielkiego Skoku, klęski głodu, kampanii przeciw prawicowcom i rewolucji kulturalnej.
Członkowie rodu Sui uważają się za nieudaczników, którzy nie potrafią ułożyć sobie życia. Każdy z nich ma swoje tajemnice, których nie chce wyjawić nawet najbliższym, każdy z nich został bardzo ciężko zraniony, ma blizny, których się wstydzi nawet przed sobą.
"Pradawna łódź", to książka o tym do czego może doprowadzić nienawiść, arogancja rządzących i agresja maluczkich dorywających się do jakiejkolwiek władzy.
Mimo tego, że powieść porusza trudne tematy, to czyta się ja szybko. Autor ma dar pisania lekko o ciężkich sprawach. Nie dziwi mnie to, że książka dostała wiele międzynarodowych nagród.
Zdecydowanie polecam.

Czytałam wiele książek opisujących tragiczne dzieje dwudziestowiecznych Chin i muszę przyznać, że "Pradawna łódź" Zhanga Wei wyróżnia się na ich tle. Jest to powieść niezwykła. Opisuje losy trzech rodzin żyjących w miasteczku Wali. Losy Wali związane są z fabryką należącą do rodziny Sui, w której wytwarzany jest makaron z fasoli. Losy mieszkańców, to losy Chin w czasie...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    100
  • Przeczytane
    17
  • Posiadam
    7
  • Chiny
    3
  • 2020
    2
  • Literatura chińska
    2
  • 2021
    1
  • An airplane to china
    1
  • W biblioteczce
    1
  • -0- aNOWOŚCI 2019
    1

Cytaty

Więcej
Zhang Wei Pradawna łódź Zobacz więcej
Zhang Wei Pradawna łódź Zobacz więcej
Zhang Wei Pradawna łódź Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także