rozwińzwiń

Pora mgieł

Okładka książki Pora mgieł Jewgienij Gulakowski
Okładka książki Pora mgieł
Jewgienij Gulakowski Wydawnictwo: Stalker Books Cykl: Inspektor Rotanow (tom 1) Seria: Klasycy Radzieckiej SF fantasy, science fiction
289 str. 4 godz. 49 min.
Kategoria:
fantasy, science fiction
Cykl:
Inspektor Rotanow (tom 1)
Seria:
Klasycy Radzieckiej SF
Tytuł oryginału:
Сезон туманов (1982)
Wydawnictwo:
Stalker Books
Data wydania:
2019-04-15
Data 1. wyd. pol.:
2019-04-15
Liczba stron:
289
Czas czytania
4 godz. 49 min.
Język:
polski
ISBN:
9788366280199
Tłumacz:
Witold Jabłoński
Tagi:
space opera obce cywilizacje kolonizacja kosmosu tajemnicze planety
Średnia ocen

6,8 6,8 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,8 / 10
8 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
65
22

Na półkach:

Powieść wydana jako "klasycy radzieckiej sf" przez Stalker. Dość typowa dla lat 60-80 ubiegłego wieku. Fantastyka eksploracyjna, ciekawe pomysły na "obce roślinki". Ale jako całość, trochę "niedopracowana", w dodatku nie za bardzo zidentyfikowałem jakąś puentę.
Można ją podzielić na dwie części, które mają ze sobą w sumie bardzo mało wspólnego - wydane jako dwa niezależne opowiadania, również by się broniło. Tym bardziej, że to co pomiędzy nimi, w sumie nijak do tego nie pasuje i to również na poziomie technicznym - wprowadza przyjaciela, z którym główny bohater najwyraźniej czasami mieszka (nie są gejami),ale obydwaj latają w podróże kosmiczne, więc są pod wpływem dylatacji czasu - ich wiek powinien regularnie się rozjeżdżać. Cały wątek nie ma praktycznie znaczenia dla żadnej z dwóch części powieści.
Drugi błąd z kategorii "science" ma miejsce później - najpierw statek ląduje na planecie i bohater czeka, aż las wokół przestanie płonąć, bo zapalił się od płomieni z jego napędów rakietowych. Niewiele później znowu ląduje na planecie, tym razem w okolicy zamieszkałej przez ludzi - i tym razem już płomienie z jego napędów ... jakby ich w ogóle nie było.
Książka nie jest zła, ale mogłaby być o wiele lepsza, bo całość fabuły prowadzi do:
- ludzie walczą z obcymi, bo ci ich porywają i zmieniają
- ale na końcu okazuje się, że ci obcy zmieniają tylko ludzi chorych (w pewien sposób) - po prostu próbują im pomóc, tylko zgodnie z własnym podejściem.
To byłby bardzo fany punkt wyjscia do pofilozofowania sobie o relatywiźmie "złego zachowania". Punkt widzenia tu ewidentnie zależy mocno od wielu rzeczy, z całym wychowaniem, zależnościami kulturowimy itp na czele. Ludzie po prostu nie rozumieją zachowania obcych i reagują agresją. Można to było pociągnąć dalej na bardzo wiele różnych sposobów i kierunków. Autor niestety poszedł w inną stronę.

Powieść wydana jako "klasycy radzieckiej sf" przez Stalker. Dość typowa dla lat 60-80 ubiegłego wieku. Fantastyka eksploracyjna, ciekawe pomysły na "obce roślinki". Ale jako całość, trochę "niedopracowana", w dodatku nie za bardzo zidentyfikowałem jakąś puentę.
Można ją podzielić na dwie części, które mają ze sobą w sumie bardzo mało wspólnego - wydane jako dwa niezależne...

więcej Pokaż mimo to

avatar
322
122

Na półkach:

Całkiem przyzwoita książka o kolonizacja innych planet i kontakcie z obcymi cywilizacjami. Oczywiście jest tu pewien dosyć ograny schemat: kolonizatorzy zostają wysłani na planetę odległą o kilkadziesiąt lat świetlnych, urywa się z nimi kontakt, wpadają w tarapaty związane z niemożnością pokojowego współistnienia z lokalną inteligencją, pojawia się inspektor z Ziemi, który patrzy trochę dalej niż na koniec lufy. Pomimo tego książkę czyta się przyjemnie i bez większych bóli (o tym jeszcze na końcu opinii),perypetie głównego bohatera śledzi się z zainteresowaniem, a zakończenie nie jest bardzo oczywiste.
Pierwsza część książki wydana była w oryginale również jako oddzielna mikropowieść i trochę odczuwa się lekko wymuszoną spójność z częściami pozostałymi. Nie przeszkadza to jednak w lekturze.
Bardziej w lekturze przeszkadza brak dostatecznej pracy redakcyjnej. Z pewnością poprawa kolejności wyrazów w zdaniach, poprawa spójności treści w nich przekazywanych i eliminacja literówek poprawiłaby przyjemność lektury.

Całkiem przyzwoita książka o kolonizacja innych planet i kontakcie z obcymi cywilizacjami. Oczywiście jest tu pewien dosyć ograny schemat: kolonizatorzy zostają wysłani na planetę odległą o kilkadziesiąt lat świetlnych, urywa się z nimi kontakt, wpadają w tarapaty związane z niemożnością pokojowego współistnienia z lokalną inteligencją, pojawia się inspektor z Ziemi, który...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    10
  • Przeczytane
    9
  • Posiadam
    6
  • Fantastyka
    2
  • Rok 2020
    1
  • SF,Fantasy
    1
  • 📣 Ach! Moja kolekcja
    1
  • Fantastyka naukowa
    1
  • Science Fiction
    1
  • 1 Science Fiction
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Pora mgieł


Podobne książki

Przeczytaj także