Urodziny. A gdyby mieć je codziennie?

Okładka książki Urodziny. A gdyby mieć je codziennie? David Baddiel
Okładka książki Urodziny. A gdyby mieć je codziennie?
David Baddiel Wydawnictwo: Wydawnictwo Lemoniada literatura dziecięca
literatura dziecięca
Wydawnictwo Lemoniada
2019-01-01
2019-01-01
Agnieszka Kalus

„... no, ale widać wyraźnie, że przez trzysta sześćdziesiąt cztery dni możesz dostawać prezenty bezurodzinowe...

-Z pewnością.

-I tylko jeden urodzinowy, wiesz”.

Lewis Carroll Alicja w Krainie Czarów

Co by było, gdyby można było mieć urodziny codziennie? Pan David Baddiel po raz kolejny zabiera nas w fantastyczny świat pełen przygód, nieoczekiwanych zawrotów akcji oraz przyjaźni na śmierć i życie. Pozycja Urodziny a gdyby je mieć codziennie, to powieść, przy której bawiłam się równie przednio jak przy kilku ostatnich tego samego Autora.

Satyryk, gospodarz wielu programów radiowych i telewizyjnych oraz laureat konkursu na najzabawniejsze książki dla dzieci, po raz kolejny zachwyca skrupulatnie obmyślonymi przygodami tym razem Sama, który zbiegiem kosmicznej okoliczności codziennie może świętować z wielką fetą dzień swoich narodzin.

Gdy urodziny chłopca miały właśnie dobiec końca, nagle na niebie pojawiła się spadająca gwiazda. Sam przypomniał sobie słowa mamy, która uważała, że zawsze wtedy można wypowiedzieć życzenie, które się spełni. Nasz bohater niewiele myśląc, głośno powiedział Chciałbym mieć urodziny każdego dnia! W tym momencie gwiazda eksplodowała i spadała z nieba, pikując. Od tego momentu wszystko się zmieniło niemal jak w Dniu Świstaka… Czy jednak to życzenie, to była dobra decyzja doczytajcie sami. 😊

Urodziny, to już chyba trzecia publikacja Pana Baddiela, jaką miałam okazję przeczytać. Okazuje się, że są Pisarze dla dzieci, którzy nigdy się nie nudzą i potrafią zaciekawić bez względu na wiek odbiorcy. Pełna ciepła, poczucia humoru i wartości książka suto okraszona ilustracjami genialnego Pana Jima Fielda powoduje, że chce się to przeczytać. Rozdziały w tej pozycji są krótkie, więc zachęcą nawet tych mało przekonanych. Zastanawiałam się nad wielkością tej czcionki, osobiście nie lubię tak wielkich liter, ale faktycznie trzeba przyznać, że jest to bardzo dobry pomysł zwłaszcza dla dzieci z problemami w czytaniu, czy dla tych w Spektrum. Język tej powieści jest mało wyszukany, stanowczo nie jak u Pani Śliwińskiej, ale chyba zagraniczni Autorzy tak mają, prostota lepiej się sprzedaje, mimo to podoba mi się.

Jedyne czego żałowałam, to, to, że ilustracje nie są w kolorze. Pan Field ma bardzo grubą kreskę, co momentami powoduje efekt zlewania. Publikacje Pisarza są raczej przeznaczone dla starszych dzieci, którym być może kolor w obrazkach nie jest potrzebny, ale są i młodsi maniacy literatury więc myślę, że takie ilustracje byłyby czymś fajnym.

Bardzo często, jest tak, że pierwsza książka to hit, a każda kolejna jest słabsza. Tutaj wręcz przeciwnie. Moim zdaniem każda kolejna, jest lepsza od poprzedniej, tak samo jak zachwycałam się Agencją wynajmu rodziców, tak samo podobają mi się Urodziny. Zawód Pana Baddiela, chyba bardzo Mu pomaga w tworzeniu przeuroczych pozycji dla dzieci😊 Polecam bez dwóch zdań.

zaczytanizkawa.blogspot.com

-Z pewnością.

-I tylko jeden urodzinowy, wiesz”.

Lewis Carroll Alicja w Krainie Czarów

Ta książka to taki urodzinowy dzień świstaka 🍰 Do końca książki jeszcze trochę nam brakuje, ale już wiemy, że jest dużo humoru, sporo się dzieje, są zawirowania i emocje. Jest napisana w sposób lekki, czcionka jest duża, co dla mojego leniwego, nastoletniego czytelnika ma znaczenie 🤩 Powtórzę się, ale strasznie żałuję, że za moich nastoletnich czasów nie było tak dużego wyboru świetnych książek 💛💛💛 -

"Urodziny..." to zdecydowanie propozycja dla dzieci i młodzieży w wieku od 7 lat. Mimo swej obszernej objętości, pochłania się ją szybciutko. To ze względu na wygodną, dużą czcionką i wielość ilustracji. Całość przypomina mi trochę komiks - chociaż zachowana jest tu forma powieści - może ze względu na specyficzne ilustrację właśnie. W celu wzmocnienia pewnych przekazów opisujących określone emocje, autor wyróżnił je tzw. pogrubioną czcionką.
Historia podzielona została na 4 części, a te na rozdziały.
Bohaterem jest Sam Green oraz jego ogromna fascynacja i ekscytacja zbliżającymi się urodzinami. Poznajemy także jego siostrę, rodziców, dziadków i znajomych.
...a treść - nic nadzwyczajnego w opisie urodzin, ale to nie były od takie sobie zwyczajne urodziny. Oczywiście był tort, przyjęcie i prezenty, ale dzień urodzin się kończył. Czy jednak dla wszystkich? Kiedy Sam zobaczył spadającą gwiazdę, nie omieszkał pomyśleć o swym życzeniu - choć przesądny raczej nie był. I wówczas gwiazda eksplodowała i ... co dalej? Musicie przeczytać. Powiem Wam tyle, że powieść z całą pewnością uczy młodego człowieka - nie tylko zresztą młodego - co jest w życiu najważniejsze i jak okrutne konsekwencje mogą płynąć z nieprzemyślanych decyzji. I chociaż na początku u bohaterów pojawia się ogromny zapał i radość - to z czasem niestety zamienia się on w marazm i smutek.
Groteska i pewien absurdalny opis rozmaitych sytuacji, daje dobitną lekcję czytelnikowi o niebezpieczeństwie podejmowania pewnych działań zupełnie pochopnie.

Pamiętajcie! Zawsze zastanówcie się dobrze nad tym czego sobie życzycie i co mówicie - konsekwencje bowiem mogą być bardzo trudne do naprawienia .

Kto by chciał mieć urodziny codziennie?? 🎁🎉🎊🎈🥂💐
Ale czy to na pewno byłoby takie super fajne? Czy jeśli każdego dnia jest szczególny dzień to czy tak naprawę te dni są szczególne, wyjątkowe?!
„Urodziny” to książka dla dzieci, która wywołuje emocje - pobudza wyobraźnie, zmusza do refleksji. Pokazuje co w życiu powinno być najważniejsze!!

Czcionka jest duża i wyraźna, a rozdziały są krótkie. Nie sposób również nie wspomnieć o fantastycznych ilustracjach autorstwa Jima Fielda!! Książka napisana jest prostym językiem i pomimo, ze ma sporo stron czyta się ją bardzo szybko!

Kto by chciał mieć urodziny codziennie?? 🎁🎉🎊🎈🥂💐

Czcionka jest duża i wyraźna, a...

#161 - Urodziny. A gdyby mieć je codziennie ? - Dacid Baddiel

#22/52/2019

Przezabawna książka dla dzieci, którą pochłonęłyśmy z Ewą przez kilka wieczorów, dająca przy tym ogromną ilość morałów.

Główny bohater Sam, w czasie swoich urodzin, poprosił spadającą z nieba gwiazdkę, o to, by mieć urodziny codziennie.

Niestety po jakimś czasie okazuje się, że to życzenie nie było dobre, a codziennie urodziny nie tylko męczą, zamiast cieszyć, ale przynoszą wiele kłopotów.

385 stron fajnych przygód Sama, za które bardzo dziękuję Wydawnictwo Lemoniada.

A jak się skończy urodzinowy maraton Sama ? - Musicie koniecznie przeczytać sami.

Naprawdę warto <3

#161 - Urodziny. A gdyby mieć je codziennie ? - Dacid Baddiel

#22/52/2019

Niestety po jakimś czasie okazuje się, że to życzenie nie...

• Audiobooki
  • Czytam dzieciom