Nieobecność

Ewa KopsikMagdalena Piekorz Wydawnictwo: Sonia Draga literatura piękna
Sonia Draga
2019-05-15
2019-05-15
literatura polska biografia walka choroba borelioza

Czas utracony

WAŻNA !! Dla mnie też bardzo sugestywna konwencja książki. Króciótkie rozdziały - niczym epizody z życia. Nie ma opisanej tragedii. Treść życia z tragedią czai się międy wierszami. Zdrowemu będzie ciężko pojąć. Ale kleszcz czyha ! Każdy kto ma niezbadane, niewiadome przypadłości powinien to przeczytać - a także po to, by zanim wyda o kimś opinię "nie dał rady i depresja "lub "hipochondryk". Zanim powiesz "weź się w garść" zastanów się kim jest ta osoba. Co o niej wiesz? BORELIOZA to choroba która rozwaliła życie komuś bliskiemu, to choroba do której badań MUSIAŁAM lekarza neurologa w szpitalu zmuszać, bo tekst był : "co się Pani tak uczepiła tej boreliozy"... Oczywiście potem nie było nawet "przepraszam, no jednak to".
Sugerowano "psychfioła", depresję i diabli wiedzą co jeszcze.
Czytajcie i wiedzcie - być może komuś (może sobie) ułatwicie życie. Na końcu są komentarze dwóch lekarzy - do historii, do diagnozowania... i to się jeży włos na głowie. Bo to może być choroba wszystkiego. Dziękuję autorce że podjęła trud opisania. To na pewno przywołało wiele niechcianych a przeżytych chwil... znowu do świadomości.

Ta powieść otwiera oczy, nie miałam pojęcia że borelioza jest tak poważna i ciężką chorobą. To ważne aby o takich tematach mówić głośno, zwłaszcza że każdy z nas jest narażony. Panie autorki przedstawiły okrutną rzeczywistość z którą chorzy muszą się mierzyć. Ogromny ładunek emocjonalny. To rodzi pytanie co muszą czuć dotknięci boreliozą, skoro ja jakoś czytelnik miałam ochotę "wyć" z bezsilności...

Zmagania bohaterki z chorobą pokleszczową wciągają tak, że trudno się oderwać od lektury. Temat bardzo popularny, opisany przez dotkniętą boleriozą Polę, daje obraz jak straszna i podstępna jest to choroba. Jak niszczy wszystko, również psychikę. Polecam, dobrze się czyta.

Książka porusza aktualny i ważny temat: boreliozy; choroba uznawana jest za podstępną i niekoniecznie dobrze diagnozowana przez lekarzy dlatego też taka pozycja jest bardzo potrzebna. Polecam nie tylko bliskim osób zmagających się z boreliozą, ale każdemu, bowiem wielu z nas ten problem może dotyczyć (lepiej mieć świadomość, niż być błędnie diagnozowanym).

Nie zdawałam sobie sprawy jak poważne konsekwencje może przynieść borelioza. Ta książka trochę otworzyła mi oczy, że nie warto ignorować ugryzienia kleszcza. Każdemu kto zmaga się z tą okrutną chorobą życzę dużo siły w walce, ale przede wszystkim zdrowia. A do lektury zachęcam, bo jest dla mnie to była ciekawa książka.

Książka, która towarzyszyła mi w ostatnim czasie. Mimo że nie spodziewałam się po niej wiele to zrobiła na mnie bardzo duże wrażenie i zapamiętam ją na długo.

Z opisu dowiedziałam się, że fabuła powstała w wyniku inspiracji prawdziwymi przeżyciami reżyserki Magdaleny Piekorz. Nigdy wcześniej nie spotkałam się z tym nazwiskiem, ale świadomość, że w tworzeniu książki brał udział ktoś, kto rzeczywiście przeżył walkę z chorobą sprawiła, że historia bardziej mnie zainteresowała i wydała mi się o wiele bardziej autentyczna.

Tym, co najbardziej poruszyło mnie w trakcie czytania tej książki było to, jak długo główna bohaterka musiała czekać na diagnozę boreliozy. Powszechnie wiadomo też, że jest to choroba wywoływana przez ugryzienie kleszcza, charakteryzuje się rumieniem pojawiającym się w miejscu ugryzienia i w momencie posiadania takowego śladu zalecane jest przyjęcie antybiotyku chroniącego przed rozwojem boreliozy. Bohaterka książki miała do czynienia z kleszczem i wystąpieniem rumienia, jednak podczas wizyty w gabinecie usłyszała, że lekarz nie poda jej antybiotyku, bo przepisuje go jedynie w sytuacji wyższej konieczności, a tu takiej nie widzi. Gdyby nie te słowa i postępowanie dałoby się uniknąć wydarzeń, które 10 lat później całkowicie zmienią życie naszej bohaterki - Poli.

Przez 10 lat choroba nie dawała o sobie znać, dopiero po tym czasie wystąpiły niepokojące, wędrujące po całym ciele bóle. Z początku znośne, później coraz gorsze, aż do momentu, w którym całkowicie wyłączyły z życia główną bohaterkę. Szybko rozpoczęła się wędrówka po lekarzach w celu znalezienia ich przyczyny, jeden, drugi, trzeci... i nic. Nie wiadomo, co się dzieje, nie wiadomo jak leczyć, nic nie można zrobić. To straszne, że w naszych czasach, kiedy medycyna jest na takim poziomie zdarzają się przypadki, kiedy pacjent jest traktowany jak symulant tylko przez to, że lekarze nie potrafią go prawidłowo zdiagnozować. Trzeba wziąć pod uwagę też to, że choroba nie czeka na leczenie, a stopniowo postępuje prowadząc do kolejnych zmian w organizmie.
Sama ostatnio dość często pałętałam się po szpitalach, więc może to jest powodem tego, że akurat ten wątek szczególnie zapadł mi w pamięć.

Z książki dowiemy się także jak bardzo choroba może wpłynąć na nasze życie. Sfera zawodowa, osobista i ogólne funkcjonowanie w społeczeństwie to rzeczy, które mogą nam się wydawać stałe i niepodważalne, ale czasami wystarczy jedno ugryzienie kleszcza sprzed 10 lat, aby zdefiniować je na nowo.

Bardzo podoba mi się kompozycja książki, krótkie i zwięzłe rozdziały zawierają w sobie wszystko, co potrzeba, bez zbędnych opisów i koloryzowania. Akcja toczy się spokojnie i daje czytelnikowi czas na refleksję oraz poszukiwanie odpowiedzi do nasuwających się podczas czytania pytań.

Muszę pochwalić też okładkę książki, ponieważ gdyby nie jej intrygujący wygląd nie zdecydowałabym się na wzięcie tego tytułu. Kolorystyka i kompozycja całkowicie trafiły w moje serce, kiedy tylko ją ujrzałam wiedziałam, że chcę ją mieć.

Krótka, lecz treściwa lektura, którą polecam dla każdego. Nie tylko dla osób zmagających się z chorobami, którym może dać nadzieję na poprawę losu, ale także zdrowym, aby poznali, co dzieje się w świecie chorującego i w przypadku kontaktu z taką osobą udzielili potrzebnego wsparcia i pomocy. Myślę, że każdy czytelnik będzie zadowolony z lektury.

Borelioza po paskudna, podstępna choroba, o której coraz więcej wiemy. „Nieobecność” jest dodatkowym i bardzo ważnym świadectwem tego, jak bardzo ta choroba może wpłynąć na nasze zdrowie, życie, rodzinę i pracę, a także funkcjonowanie w społeczeństwie. Lektura uświadamia nam stopień ingerencji choroby w psychikę człowieka, pozwala zrozumieć jego zachowanie i stopień cierpienia.
Historia opisana oparta jest na losach reżyserki Magdaleny Piekorz, która musiała stoczyć walkę z tą przypadłością.

Świetna książka można się dowiedzieć sporo o chorobie borelioza. Mega polecam

Świetna książka można się dowiedzieć sporo o chorobie borelioza. Mega polecam

Nie miałam pojęcia jak straszna to choroba - borelioza.
Polecam.

Nie miałam pojęcia jak straszna to choroba - borelioza.
Polecam.

Bardzo prawdziwa. Szukałam w niej odpowiedzi na pytanie, dlaczego zdecydowała się odejść moja koleżanka. Znalazłam tę odpowiedź.

• Literatura piękna
  • Poniewczasy