Zranić marionetkę

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
literatura polska
Ewa Cieślik

Miłość, nienawiść, stare grzechy i nowe zbrodnie. Kto w naszym życiu pociąga za sznurki? Warszawa, tu i teraz. W luksusowym apartamencie odnalezione zostaje ciało znanego biznesmena. Po oględzinach miejsca zdarzenia policja ogłasza, iż było to samobójstwo. Gdy jednak wkrótce dochodzi do kolejnych tajemniczych zgonów, śledczy muszą wziąć pod uwagę, że za wszystkim może stać morderca. Sprawę...

Miłość, nienawiść, stare grzechy i nowe zbrodnie.
Kto w naszym życiu pociąga za sznurki?

Sprawę prowadzi Natan, doświadczony policjant, jeden z ostatnich mężczyzn z zasadami, i przydzielona mu przez policyjną „górę” młoda antropolożka Weronika, pisząca pracę doktorską na temat samobójstw. Obydwoje zmagają się z demonami przeszłości, a nowe śledztwo zaprowadzi ich w rejony, których nawet nie byliby w stanie sobie wyobrazić.

Czy w plątaninie coraz bardziej przerażających zdarzeń Natanowi i Weronice uda się odkryć prawdę?

Katarzyna Grochola po raz pierwszy w swej karierze zostaje autorką kryminału i od razu osiąga w nim mistrzostwo. Zranić marionetkę to porywająca i wielopoziomowa opowieść o dobru i złu, o nienawiści i miłości, a także o tym, jak trudno czasem jedno odróżnić od drugiego. Pisarka po raz kolejny udowadnia, że nie ma sobie równych w subtelnym opisywaniu i odsłanianiu ludzkich sekretów.

źródło opisu: https://www.wydawnictwoliterackie.pl/ksiazka/5077/...(?)

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Oficjalna recenzja
corbeau książek: 838

Komu życie, komu śmierć

Bogaty biznesmen spędza ostatnie chwile życia związany w swoim luksusowym mieszkaniu, z przerażeniem słuchając operowych arii puszczanych przez mordercę. Gdy policja odnajduje jego ciało, wszystko wskazuje na samobójstwo, jednak porucznik Natan i pomagająca w śledztwie Weronika, antropolożka pisząca doktorat na temat samobójstw, szybko dochodzą do wniosku, że coś się w tej sprawie nie zgadza. Kolejne zabójstwa coraz bardziej przybliżają ich do rozwiązania zagadki. Jednak czy zdążą, zanim będzie za późno? I kto tu jest zbrodniarzem, a kto ofiarą?

„Zranić marionetkę” to pierwszy kryminał Katarzyny Grocholi, poruszający tematykę zupełnie dla tej autorki nietypową. Niepokojące i mroczne są tu nie tyle same morderstwa, ile powracający motyw molestowania nieletnich. Problem ten dotknął wielu kobiet pojawiających się na kartach powieści i odcisnął piętno na ich dorosłym życiu. Temat molestowania i pedofilii sprawia, że książka niezwykle silnie oddziałuje na czytelnika i nie sposób czytać jej obojętnie.

Mocną stroną pisarstwa Grocholi jest kreowanie wiarygodnych bohaterów i dialogów „jak z życia wziętych”. Dla Weroniki badania nad samobójstwami stanowią rodzaj osobistej terapii i pomagają jej stawić czoła własnym demonom. Z kolei porucznik Natan wydaje się wyidealizowanym archetypem dobrego policjanta, co nie znaczy, że równie dobrze radzi sobie z życiem osobistym. Dygresje na temat drogich gramofonów, korków, zakupów w dużych sklepach czy miejsc dla VIP-ów w kinach są wprowadzane tak zręcznie, że ożywiają akcję i czynią ją nieco lżejszą. Trafne uwagi na temat współczesnego świata sprawiają, że mimo trudnej tematyki, książka staje się bardziej przystępna.

W opisie okładkowym powieść zostaje zakwalifikowana jako kryminał, tymczasem dość szybko dowiadujemy się, kto jest sprawcą zbrodni, dlatego pozostaje jedynie śledzić dalsze poczynania bohaterów. Zdecydowanie ważniejszy od samej zagadki kryminalnej jest wątek obyczajowy, w związku z tym nazwałabym „Zranić marionetkę” raczej kryminałem obyczajowym, a nawet powieścią obyczajową z wątkiem kryminalnym. Ta przewaga części obyczajowej nad kryminalną zdecydowanie książce służy. Pokazuje, że nie sama zbrodnia jest ważna, ale też to, co do niej prowadzi, co skłania ludzi do zemsty i nie pozwala im toczyć normalnego życia. To bardzo aktualne tematy, ukazane z różnych punktów widzenia, w sposób skłaniający do refleksji. Mogłoby się wydawać, że kto krzywdzi dziecko, zasługuje na najsurowszą karę, i często jest to prawda, ale autorka pokazuje też, do jakich tragedii może prowadzić branie sprawiedliwości w swoje ręce i przedwczesne ferowanie wyroków.

Agnieszka Kruk

Anna | 2019-06-04
Przeczytana: 03 czerwca 2019

Katarzyna Grochola napisała po raz pierwszy kryminał. Co się okazało?
Autorka potrafi pisać tak, że czytelnik sięgając po jej książki ma poczucie dobrze wykorzystanego czasu. Jak to? Nawet sięgając po kryminał? Zdecydowanie.
Akcja książki „Zranić marionetkę” toczy się w Warszawie. Pierwszą ofiarą jest znany biznesmen. Policja wprawdzie podejrzewa iż popełnił on samobójstwo, ale czemu przedtem rozebrał się do naga? Wkrótce pojawiają się kolejne trupy. Sprawą zajmuje się Natan. Doświadczony policjant z zasadami. Gdy do sprawy zostaje przydzielona młoda pani antropolog pisząca pracę doktorską na temat samobójstw traktuje ją jak intruza. Weronika sugeruje pojawienie się seryjnego mordercy.
Gdy jej dedukcja okazuje się dosyć logiczna Natan zaczyna patrzeć przychylnym okiem na towarzyszącą mu młodą antropolog. Nie zdradzę więcej…
„Zranić marionetkę” to nadzwyczaj błyskotliwy kryminał. Katarzyna Grochola jak mało kto potrafi przedstawić współczesną rzeczywistość. Wątek kryminalny...

Uleczkaa38 | 2019-06-10
Przeczytana: 10 czerwca 2019

Katarzyna Grochola zaskoczyła niewątpliwie całą literacką Polskę, informując o tym fakcie, że jej najnowsza powieść będzie kryminałem! Zaskoczyła, ale też i rozbudziła tym samym wielką ciekawość i apetyt na to, co też może kryć się na jej stronach. Dziś, będąc już po lekturze powieści pt. "Zranić marionetkę", znam odpowiedź na to pytanie, którą to postaram się podzielić z wami w tej oto poniższej recenzji...

Fabuła książki przenosi nas swoimi stronami do współczesnej Warszawy, gdzie to oto w jednym z bogatych apartamentowców zostaje odnalezione ciało znanego biznesmena, który wedle pierwszych ustaleń, miałby popełnić samobójstwo. Sprawa ta jednak komplikuje się wraz z kolejnymi, podobnymi wypadkami, jakie to mają miejsce w przeciągu nieodległego okresu czasu. Śledztwem tym zajmuje się doświadczony policyjny śledczy - Natan, któremu to zostaje przydzielona młoda antropolożka - Weronika, pisząca swoją pracę doktorską na temat samobójstw. Jak się wkrótce okaże, prawda o...

polka_czytajaca | 2019-06-04
Przeczytana: 04 czerwca 2019

To jedna z lepszych książek, jakie ostatnio czytałam. Katarzyna Grochola jak zawsze w dobrej formie. Poznajemy różne punkty widzenia, różnych ludzi. Historie zabawne i przerażające. Ironiczne komentarze, sarkastyczne riposty. Powieść pokazuje, jak bardzo nasze dzieciństwo wpływa na dorosłość. Jak jedno nieporozumienie ciągnie za sobą śmiertelną lawinę. Czytajcie! :)

Małgosia | 2019-06-10
Przeczytana: 09 czerwca 2019

Katarzyna Grochola – artystka w kreowaniu świata, nie zawsze idealnego, ale takiego, w którym większość z nas chciałaby się odnaleźć. Tym razem postanowiła wyjść poza sferę swojego komfortu i dała nam do czytania kryminał. Kryminał, który ja przeczytałam jednym tchem.
Tematyka tej zbrodni okropnie trudna i można powiedzieć, że na czasie. Autorka poradziła sobie z tym tematem bardzo dobrze i taktownie. Pięknie ubrała w słowa temat, w którym wydawałoby się, że słów braknie, kiedy o nim myślimy.
Postaci, jakie stworzyła autorka są prawdziwe, mają swoje problemy i próbują się z nimi mierzyć. Mimo że główni bohaterowie prowadzą bardzo trudne śledztwo, to również dane nam jest poznać ich życie prywatne.
Mamy tutaj do czynienia z wielowątkowym śledztwem, ale też mamy bardzo dobrze rozwinięty wątek obyczajowy. Naprawdę treść tej książki porusza wiele trudnych strun w naszym sercu i głowie. Wzbudza wiele emocji i po przeczytaniu ostatniej strony zmusza nas do przemyślenia dylematu...

Magda | 2019-06-18
Przeczytana: 18 czerwca 2019

Ciekawy złożony temat, Grochola lubi książki pisać z perspektywy kilku bohaterów których na końcu coś połączy, jako czytelnicy szybko możemy się zorientować co się dzieje jaki łączy ich wszystkich wątek. Nie jest to kryminał mrożący krew w żyłach ale powieść z wątkiem kryminalistycznym. Trochę też mamy wątku przyjaźni, miłości, nawet pojawiła się łza wzruszenia. Ciężko stwierdzić kto był głównym bohaterem , czy Natan jako policjant czy może Weronika pisząca pracę magisterską, czy może Jana dziewczyna skrzywdzona przez los. Lektura godna polecenia.

Marek Es | 2019-06-13
Przeczytana: 13 czerwca 2019

Pani Katarzyna Grochola napisała poerwszy kryminał. Mam nadzieję, że nie ostatni. Jest to, co być powinno: zabójstwa, śledztwo. Ale sprawiedliwości nie staje się zadość. Jest tu coś więcej, mnóstwo problemów społecznycoh wsółczesnego świata. Molestowanie, anonimowość Intenetu. Skutki "śmiesznych" zabaw nastolatków. Nie mogłem się oderwać. Gdyby nie choroba, nie przeczytałbym jej jednym tchem.

Robert | 2019-06-12
Przeczytana: 16 maja 2019

Po raz pierwszy miałem do czynienia z książką K. Grocholi. Kupiłem ją po obejrzeniu wywiadu z autorką na jednym z portali internetowych i - jako miłośnik kryminałów - nie zawiodłem się. Książkę przeczytałem w dwa dni, co świadczy o tym iż jest w dobrze napisana, utrzymuje odpowiedni poziom zainteresowania, który skłania do dalszej lektury. Kreacje głównych bohaterów (zarówno po jednej jak i po drugiej stronie) są bardzo przyzwoite. Odpowiednio wyraziste, nie "przerysowane". Napisałbym więcej, ale mogłoby to zostać odebrane jako spoilerowanie.
Kończąc, polecam tę pozycję. Będę ją polecał każdemu.

mysza | 2019-06-13

Grochola napisała kryminał i to jest dobry kryminał!

Blaszka | 2019-06-17

Bolesna książka...