Wszystko za życie. Niewiarygodna historia polskiej Żydówki, która przeżyła Zagładę

Tłumaczenie: Mateusz Grzywa
Wydawnictwo: Bez Fikcji
All But My Life: A Memoir
aleqsia

Film dokumentalny na podstawie książki otrzymał w 1995 roku Oscara w kategorii najlepszy krótkometrażowy film dokumentalny. „Wszystko za życie” to niezapomniana historia sześcioletniej gehenny Gerdy Weissmann Klein, ofiary nazistowskiego okrucieństwa – od dzieciństwa w rodzinnym domu w polskim Bielsku po wręcz cudowne ocalenie i wyzwolenie przez amerykańskich żołnierzy w czeskich Volarach. Gerda zabiera czytelnika w przerażającą, lecz przepełniającą nadzieją podróż.
Błoga, idylliczna młodość nastoletniej Gerdy legła w gruzach, gdy we wrześniu 1939 roku naziści wkroczyli do Polski. Choć najeźdźcy przez pewien czas pozwalali Weissmannom żyć w piwnicy ich domu, ostatecznie rozdzielili rodzinę i wywieźli jej członków do niemieckich obozów pracy. W ciągu kolejnych kilku lat Gerda została pozbawiona wszystkiego poza życiem. Nim wojna dobiegła końca, straciła rodziców, brata, dom, dobytek i wszystko, co było jej drogie.
Na przekór koszmarnym przejściom młoda kobieta nie straciła hartu ducha i wiary w człowieczeństwo. W mrokach niemieckich obozów wraz z przyjaciółkami zdołała zbudować wspólnotę, opartą na miłości i braterstwie. Chociaż naziści okradli je z istoty młodości i życia, udało im się przetrwać barbarzyństwo dręczycieli. Piękna opowieść Gerdy niesie bezcenny przekaz dla każdego z nas. Opowiada o strasznej pożodze i krzywdzie ubiegłego stulecia, lecz daje też nadzieję, że z nienawiścią można wygrać.

źródło opisu: http://wydawnictwoniezwykle.pl/zapowiedzi/

źródło okładki: http://wydawnictwoniezwykle.pl/zapowiedzi/

julkasykulka | 2019-09-17

Nie mogłabym ocenić tej książki w zwyczajnych kategoriach. To nie fikcja literacka, która trafia w nasz gust lub zwyczajnie do nas nie przemawia. To brutalne fakty przedstawione oczami młodej kobiety, której spokojne życie bezpowrotnie zamieniło się w piekło. Autorka wraca do swoich najstraszliwszych wspomnień, w których najbardziej szokuje ich prawdziwość. Pomimo wszechobecnej śmierci i rozpaczy bohaterce wciąż towarzyszy nadzieja, którą stara się przelać w serca swoich przyjaciół. Nie jest to łatwa książka do której wraca się z przyjemnością, jednak po prostu trzeba ją przeczytać. Historia Gerdy nie może zostać zapomniana.

Pełna recenzja na kate-in-bookland.blogspot.com

Wiele lat temu wydarzyły się straszne rzeczy. Były jak koszmarny sen, z którego nie można się obudzić. Ofiary do ostatnich chwil pokładały nadzieję w człowieczeństwie. Bo czy drugi człowiek może dopuścić się tak okrutnych zbrodni? Niestety okazało się, że może... Tysiące osób straciło życie. Niektórzy przetrwali, ale przeszli długą drogę pełną cierpienia, bólu i smutku. Tak jak Gerda Weissmann Klein - amerykańska działaczka społeczna, aktywistka praw człowieka, pisarka i mówczyni żydowskiego pochodzenia, ocalona z Holokaustu. W swojej książce "Wszystko za życie" autorka zabiera czytelników w przerażającą i pełną nadziei podróż do świata ogarniętego wojną. To niezwykle poruszająca relacja z jej sześcioletniej walki o przetrwanie - od beztroskiej młodości w rodzinnym Bielsku przerwanej przez wybuch wojny, przez wyniszczającą pracę w obozach i dramatyczny marsz śmierci, aż po wyzwolenie przez amerykańskich żołnierzy w czeskich...

Trusia | 2019-09-16
Przeczytana: 16 września 2019

Pochłonęłam tę książkę w jeden dzień. Wyróżnia się znacząco pośród literatury o tej tematyce, napisana jest bardzo dobrze, wyczuwa się w niej szczerość i prawdziwość. Opisuje ogromną tragedię i cierpienia Żydów pod okupacja z punktu widzenia młodej dziewczyny, przed wojną żyjącej beztrosko córki bogatego przedsiębiorcy. Pomimo wielu przeżytych tragedii, jej osobista historia ma happy end. Po blisko 6 latach wojny, w ciągu których Gerda straciła wszystkich bliskich, w końcu udało jej się znaleźć szczęście, choć to co przeżyła, zostało w niej na zawsze... Książka warta przeczytania i głębokiej refleksji. Polecam.

nataliicodziennosc | 2019-09-16
Przeczytana: 16 września 2019

Wzruszająco, wstrząsająco, smutno. Chyba nikt nie spodziewał się innych określeń. Książka jest napisana ładnym, prostym językiem. Można ją przeczytać szybko, bo wciąga bardzo. No ale ja z takim tematem "na szybko" zmierzyć się nie potrafię. Musiałam robić przerwy...
Rodzina żydowska. Bielsko. We wrześniu 1939 Gerda miała 15 lat. Rodzicom dobrze się powodziło. Ojciec był współwłaścicielem fabryki futer. Mieszkali w domu, mieli służącą. Te wspomnienia są bardzo dokładne. Pamięć autorki daje nam możliwość poznania wielu szczegółów z życia nie tylko jej rodziny ale i innych osób czy warunków, w jakich przyszło im żyć. Przejmująco opowiada też o tym, jak zmieniali się sami ludzie, jak stawali się kimś innym. No i oczywiście jesteśmy świadkami okrutnej rzeczywistości, która przyszła wraz z wybuchem wojny. Wspomnienia mają to do siebie, że są bardziej przejmujące, masz świadomość, że to nie fabuła. Jesteś z Gerdą dzień i noc, czytasz o zasadach, jakie ustanawiali dla Żydów Niemcy. Czego...

karolapodlasemczyta | 2019-09-16

♡"Wszystko za życie" G. Weissmann Klein♡
Gerda Weissmann Klein, główna bohaterka i zarazem autorka książki, podczas wojny straciła dosłownie wszystko. W swojej książce opisuje z czym musiała się zmierzyć aby przetrwać. Nie będę pisała przez co musiała przejść i jak bardzo dramatyczny, wypełniony strachem i cierpieniem był to dla niej czas. Gerda wykazała się dużą siłą i determinacją aby przetrwać kolejny dzień. Dzięki temu udało się jej przetrwać sześć lat.
"Wszystko za życie" to trudna lektura przedstawiająca tak wiele ludzkiego cierpienia, tak dużo wyrządzonych krzywd, które wstrząsają nami dogłębnie. Książka jest bardzo emocjonująca, wciągająca i uświadamiająca jak kruche jest życie. Napisana w taki sposób, że nie można jej odłożyć.
Czy polecam książkę, która wzrusza, wyciska łzy, w niektórych momentach przeraża i szokuje?
Oczywiście, że tak! Myślę, że każdy powinien poznać poruszającą historię Gerdy Weissmann Klein

Anita | 2019-09-16
Przeczytana: 19 sierpnia 2019

Kiedy wybucha II Wojna Światowa Gerda ma 15 lat i mieszka z rodzicami i bratem w Bielsku. W jednej chwili dobre życie rodziny Weissmannów kończy się, a zaczyna wojenna gehenna. Mimo, że naziści pozwalają rodzinie Gerdy mieszkać w piwnicy domu to ich radość nie trwa długo. Wkrótce rodzina zostaje rozdzielona Walka o przetrwanie, każde tchnienie. Resztki nadziei to jedyne co Gerdzie pozostaje. Hart ducha i wola walki o jutro to jej karta przetargowa w wojennym piekle.

„Wszystko za życie” to sześcioletnia droga Gerdy Weissmann przez mękę, ból, zmęczenie, głód, obóz koncentracyjny. Obnażona z godności i wolności musi odnaleźć się w koszmarnej obozowej rzeczywistości. To co robi przechodzi ludzkie pojęcie i jest niesamowite. Gerda dowodzi tego jak silny może być człowiek i w obliczu przemocy i śmierci nigdy się nie poddaje.

GERDA I JEJ MISJA
Życie Gerdy po wojnie odmienia się diametralnie. W 1946 roku wychodzi za mąż i wraz z mężem rozpoczyna życie w Stanach Zjednoczonych niedaleko...

Stokrotka | 2019-09-13
Przeczytana: 12 września 2019

Gdy wybuchła II wojna światowa, Gerda Weissmann miała 15 lat. Jej cudowne, dostatnie życie zostało wywrócone do góry nogami. Nagle już nic nie było takie jak przedtem …

„Wszystko za życie” to książka, którą czyta się jednym tchem. I choć w ostatnim czasie pojawiło się kilka podobnych pozycji wydawniczych, wspomnienia Gerdy Weismann Klein zrobiły na mnie kolosalne wrażenie. Zwraca uwagę realizm przeżyć, autentyczność opisów i ogromna dawka emocji. Na mnie najsilniej oddziaływały fragmenty, w których autorka drobiazgowo opisywała jakąś sytuację czy poznaną osobę i nagle stwierdzała: „Nigdy więcej już go nie zobaczyłam” lub „To była nasza ostatnia rozmowa” czy też „Pochowałam ją w dniu wyzwolenia obozu przez wojska amerykańskie”. Nie były to jednak tanie chwyty czy bezwstydne granie na emocjach czytelnika. Po prostu fakty.

Podobnie jak inne więźniarki różnych obozów, tak i Gerda Weismann Klein - w obliczu zbliżającej się klęski Niemców - wyruszyła w 350-kilometrowy marsz śmierci...

Kasia | 2019-09-11
Przeczytana: 11 września 2019

"Spisałam swoje wspomnienia żebyśmy mogli docenić cudowną zwyczajność nudnego popołudnia w domu."

Gerda Weissmann Klein w czasie II wojny światowej przeżyła piekło. Najgorsze jest to, że to piekło zgotowali ludzie. Autorka, a jednocześnie główna bohaterka, Gerda Weissmann Klein w swojej książce "Wszystko za życie" powraca do traumatycznych wspomnień z przeszłości na nowo przeżywając chwile strachu, grozy, cierpienia, a przede wszystkim ogromnej tęsknoty za najbliższymi. W swoich wspomnieniach kobieta powraca również do tych radosnych chwil, które spędziła wspólnie z rodzicami i bratem. Właśnie te wspomnienia sprawiły, że Gerda miała siłę i dużą determinację, by walczyć o każdy kolejny dzień. To one jej pomogły przetrwać sześć lat gehenny.

"Wszystko za życie " jest lekturą, po którą powinno sięgnąć jak najwięcej osób, ponieważ jest ona świadectwem tego może doświadczyć człowiek. Podczas lektury byłam przerażona i zszokowana tym, że ludzie mogą być wobec siebie tak okrutni i...

Kamila Biegańska | 2019-09-11

Dzisiaj premierę ma ta piękna a zarazem smutna książka. Historia Gerdy, polskiej Żydówki której udało się wyjść z piekła.
Opowiada nam swoją historię. Historia jej jest bardzo poruszająca. Bowiem nielicznym udało się przeżyć.
Gerda straciła całą rodzinę,dom,wolność. Jej siła i upór utrzymywała ją przy życiu choć czasami miała chwile słabości i chciała już to skończyć.
Wraz z przyjaciółkami starała się normalnie funkconować i żyć tak jakby już następnego dnia wojna miała się zakończyć.
Nie było łatwo, wywozili ją z obozu do obozu. Ciężko pracowała ale dzięki temu starała się nie myśleć o najbliższych.
Chciała być wolna i nie mogła doczekać się tego dnia.
Wolność była jej motywacją by żyć. Głębi serca wierzyła,że to kiedyś nastąpi i wyjdzie z tego cało. Udało jej się przejść 350-kilometrowy
marsz śmierci,który jak się okazało stał się dla niej marszem wolności.
Pomimo tego bólu i straty najbliższych Gerda się zakochała.
Jej wybawcą był Kurt, amerykański żołnierz.

Od bólu do...

gabriela_s_ | 2019-09-11

Obok tej książki nie możecie przejść obojętnie! Tę historię trzeba poznać! Gwarantuję, że skradnie Wasze serce!

„WSZYSTKO ZA ŻYCIE” – PREMIERA JUŻ 11 WRZEŚNIA

„Wszystko za życie” to pozycja obowiązkowa dla wszystkich fanów literatury wojennej. Wyjątkowa i niezwykła powieść, pełna emocji i wzruszeń. Przejmujący i wstrząsający obraz skrajnie trudnych warunków życia, głodu, codziennych zmagań i walki o przetrwanie, opisany w taki sposób, że przez tę lekturę się dosłownie płynie. To jedna z najlepszych książek o tematyce wojennej, jaką miałam okazję przeczytać.

Książka opowiada okrutną i chwytającą za serce historię życia Gerdy Weissmann-Klein, ocalonej z Holocaustu polskiej Żydówki, która wspomina czasy, kiedy do jej rodzinnego miasta wkroczyły wojska niemieckie, a jej rodzina została zmuszona do zamieszkania w piwnicy własnego domu. Autorka przywołuje wspomnienia z okresu pobytu w gettcie, skąd została skierowana do obozu przejściowego, a później czterech innych obozów...