Na saksy i do Bułgarii. Turystyka handlowa w PRL

Wydawnictwo: Bellona
literatura faktu
LubimyCzytać

Są tylko dwie rzeczy niezwyciężone na świecie – Czerwona Armia i polski turysta. Gdyby bóg handlu Merkury, któremu w 495 r. p.n.e. wzniesiono w Rzymie świątynię, sprawdził walizkę polskiego turysty wyjeżdżającego i przyjeżdżającego z zagranicy w okresie PRL, to byłby w najwyższym stopniu zdumiony. Poza przyborami toaletowymi i piżamą zawierała ona bowiem kompletnie inne rzeczy niż w dniu...

Gdyby bóg handlu Merkury, któremu w 495 r. p.n.e. wzniesiono w Rzymie świątynię, sprawdził walizkę polskiego turysty wyjeżdżającego i przyjeżdżającego z zagranicy w okresie PRL, to byłby w najwyższym stopniu zdumiony. Poza przyborami toaletowymi i piżamą zawierała ona bowiem kompletnie inne rzeczy niż w dniu wyjazdu lub była pusta. Co więcej, bez pudła można by było stwierdzić, skąd wracał. W pierwszym przypadku ze Związku Radzieckiego czy Indii, gdzie sprzedawano przywieziony towar a nabywano lokalny; w drugim – z Grecji czy Bułgarii, gdzie sprzedawano towar za dewizy lub pozyskiwano je w sposób pośredni. Bywało też, że powrót ze Wschodu wiązał się z przyrostem ilości sztuk bagażu, i to o wielkie gabaryty desek do prasowania czy ogromnych wówczas telewizorów.

Wycieczki do krajów, w których dokonywano największych obrotów handlowych, takich jak Turcja czy Grecja i niektóre rejsy dalekomorskie, stały się trudno dostępnym rarytasem. Bywało, że ustawiały się po nie kolejki, a sprzedające je w biurach akwizytorki miały nieoficjalny status księżniczek. Co więcej, zdarzało się, że zanim pojawiło się ogłoszenie o wycieczce, była ona już w całości sprzedana spod lady. W rezultacie często tylko niewielka część miejsc trafiała do wolnej sprzedaży.

Wybierz się w podróż śladami handlowymi PRL-u do Związku Radzieckiego (sezamu pełnego najróżniejszych skarbów), Bułgarii – wakacyjnego raju (także cenowego), Grecji – gdzie nierzadko obsługiwano turystów po polsku, Egiptu, skąd dzięki handlowi wymiennemu można przywieźć stosy biżuterii czy do odległej Korei, skąd hurtowo sprowadzano moherowe swetry.

źródło opisu: Materiały wydawcy

źródło okładki: Materiały wydawcy

kinga9600 | 2019-04-20
Przeczytana: 12 kwietnia 2019

W książce autor przedstawia sylwetkę polskiego turysty, który w czasach PRL podróżuje po świecie. Dla młodszych pokoleń, może być źródłem informacji. A dla starszych chwilami, pozwoli powrócić do młodzieńczych lat. Może niektórzy z nas dokonywali podobnych wyjazdów w celach handlowo-turystycznych, z naciskiem na te pierwsze.

Grecja, Turcja, Bułgaria, Rosja czy inne kraje, które przestawione są w książce pokazują, jak nasi rodacy podbijali rynek wyrobami krajowymi. Każde państwo miało swoją specyfikę handlu, i część skłaniała się ku obsłudze turystów w ich rodzimym języku.

LubimyCzytać | 2019-04-03
Przeczytana: 03 kwietnia 2019