Tajemnica bzów

Cykl: Malownicze (tom 3) | Seria: Kolory życia
Wydawnictwo: Edipresse, Znak
Beata-Chiara

Malownicze, ciche miasteczko ukryte w Sudetach. Miejsce, gdzie czas i miłość leczą rany. Pewnego dnia pani Leontynie ginie pierścionek przekazywany z pokolenia na pokolenie, a przed jej sklepem ze starociami zatrzymuje się tajemniczy mężczyzna. Czy to przeszłość zaczyna się o nią upominać? Leontyna wyrusza więc w pełną nostalgicznego uroku podróż do krainy pachnącej bzami. Do czasów radosnego dzieciństwa na Kresach, wielkiej miłości i wojny, która wszystko zmieniła.
Jaką tajemnicę kryje rodowy pierścionek?
Kim jest zagadkowy mężczyzna?
Czy przeszłość można zmienić?
Poruszająca historia silnej i mądrej kobiety, której przyszło żyć, kochać i marzyć w niezwykłych czasach.

źródło opisu: https://kiosk.ruch.com.pl/products/kolory-zycia-424412-16-19

źródło okładki: https://kiosk.ruch.com.pl/products/kolory-zycia-424412-16-19

Opinie czytelników (1993)
Lidka | 2018-01-23
Przeczytana: 23 stycznia 2018

Cała seria pochłonęła mnie bez reszty. Pierwszy tom rozbawił mnie,drugi zrelaksował a trzeci ?
Trzeci tom połknęłam jednym tchem.Uwielbiam książki gdzie wplątana jest historia. Przepiękne wspomnienia pani Leontyny niejednokrotnie wzruszały i doprowadzały do łez.
Polecam gorąco.Przepiękna :)

allison | 2017-12-24
Przeczytana: 24 grudnia 2017

"Tajemnicę bzów" zaczęłam wczoraj po prostu przeglądać, bo zachęciły mnie do tego pozytywne opinie znajomych na LC.
Szybko jednak przerzucanie stron zamieniło się w czytanie, a gdy już zaczęłam, to nie mogłam oderwać się od lektury.

Było to moje pierwsze spotkanie z cyklem "Malownicze", a ponieważ nie znałam dwóch poprzednich tomów, nie zawsze orientowałam się w zawiłościach życia Magdy, jednak wcale mi to nie przeszkadzało, gdyż od bieżących zdarzeń znacznie bardziej zainteresowała mnie historia sprzed lat.

Ujmująco pokazane zostały losy starszej pani, która wraca wspomnieniami do czasów przedwojennych i wojennych, wcześniej opowiadając jeszcze o losach swoich przodków i tajemnicy związanej z rodzinną pamiątką w postaci pięknego pierścionka.

Autorka ma dar opowiadania, posługuje się gawędziarskim stylem, który sprawia, że czyta się powieść jednym tchem.
Plus należy się także za plastyczne i nastrojowe opisy przedwojennego Lwowa - niemal widzi się stare uliczki i zaułki,...

Ela | 2015-05-10
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 10 maja 2015

Magiczna historia, przepięknie opowiedziana. Zdecydowania najlepsza jak dotąd książka Magdaleny Kordel.

Tym razem Moja Ulubiona Autorka zafundowała mi podróż nie tylko w przestrzeni, ale i w czasie. Malownicze i jego mieszkańcy to tylko tło do historii Leontyny-Zosi: szczęśliwego dzieciństwa we Lwowie, bolesnego oraz przyśpieszonego dojrzewania w okupowanej Warszawie. Autorka prezentuje nam przepiękne klimaty Lwowa i jego okolic – właściwie ta powieść lepiej pomogła mi zrozumieć tragedię Polaków wysiedlonych z tamtych ziem, niż wszystkie przeczytane na ten temat opracowania naukowe.

Opowiedziana tu historia jest przemyślana i dopracowana w najmniejszych szczegółach. Każda postać, wydarzenia, ba, każde zdanie czemuś służy. Mimo lekkiej formy książka jest poważna, miejscami wręcz dramatyczna i przepełniona niesamowitymi emocjami. Wybryki małej Zosi wprowadzają elementy humoru, a rodzinny duch – chwile grozy :). Mamy przeczucia, tajemnice i bardzo zaskakujące zakończenie.

To...

filozof | 2016-07-23

No i przygoda ...jak na razie z panią Kordel dobiegła końca.
Była,to cudowna podróż w piękne Sudety.W Malownicze,dosłownie miejsce.
Tajemnica Bzów,to chyba najlepsza książka Magdaleny Kordel jaką czytałem.
W tej książce poznajemy życie pani Leontyny.
Odwiedzimy ją jako,młodą dziewczynkę we Lwowie.Pochodzimy,po uliczkach Lwowa.Pójdziemy,do kina.Posłuchamy batiarów.

Ale,dzieciństwo nie trwa wiecznie,jest koszmar okupacji Niemieckiej.
Jednak według mnie,troszkę za mało o samym powstaniu warszawskim.
I zaraz zapisuje autorkę to swoich ulubionych.
A książki,cóż.Nie moje :-) jeszcze tylko mama skończy czytać i do biblioteki.

Kachusek | 2018-04-02
Przeczytana: 01 kwietnia 2018

Pierwszy raz spotyka mnie taka niespodzianka, że im dalsza część cyklu, tym lepiej. "Tajemnica bzów" okazała się niesamowita! Opowieść snuta ciekawie, bez dłużyzn, wręcz czytała się sama. Oderwać się nie mogłam od historii Leontyny. Główna bohaterka z poprzednich części również miała swój udział, więc całość magicznie się łączyła. No i to zakończenie! Coś pięknego :)

ewula | 2015-08-12
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 10 sierpnia 2015

W Malowniczym zadomowiłam się już na całego i każdy powrót w znajome kąty raduje moje czytelnicze serce!Tym razem poznajemy historie życia pani Leontyny i w tym celu autorka funduje nam krótką wycieczkę do Lwowa i okupowanej przez Niemców Warszawy.Jak zwykle powieść ujęła mnie niezwykle ciepłą i przyjazną atmosferą jaka emanuje z każdej strony!Serdecznie polecam!

kama100 | 2018-06-27
Na półkach: Posiadam, Przeczytane, Ulubione
Przeczytana: 27 czerwca 2018

Kolejna bardzo dobra część cyklu, w której przeszłość i historia splata się z teraźniejszością. Wielka szkoda, że muszę chwilowo rozstać się z Malowniczem, ale niestety kolejna część cyklu jest do zdobycia.
W międzyczasie mam zamiar sięgnąć po Uroczysko.
Jednak Malownicze i Tajemnicę bzów serdecznie polecam.

Biblioteczka Rudej | 2015-05-14
Przeczytana: 14 maja 2015

Ta książka to dla mnie jak powrót do rodzinnego domu, gdzie zawsze jest uśmiech i ciepło,i bezpieczne ramiona Mamy. Opowieść Leontyny jest niesamowita i nie sposób przejść obok niej obojętnie. Jestem zauroczona i mam nadzieję na kolejną część o Malowniczym. Bardzo dziekuję Autorce za cudownie spędzony czas

Bardzo mnie zaskoczyła tą część o Malowniczym, oczywiście na plus.
Bo akcja rozgrywa się nie tylko współcześnie, ale również dużo wcześniej , a główną bohaterką jest Leontyna starsza pani, właścicielka sklepiku ze starociami.
A zaczęło się wszystko od pierścionka.
Bo to pierścionek niezwykły, przekazywany w rodzinie Leontyny od lat.
Jest szczególny, bo kto go posiada jest pod jego specjalna ochroną, podobno opiekuje się swoim właścicielem.
A teraz nagle ciągle Leontynie ginie i znajduje się u Magdy. Przeznaczenie?
I właśnie Magdzie jako jedynej osobie, Leontyna opowiada o swoim życiu.
Beztroskim dzieciństwie u dziadków w leśniczówce na Kresach, młodzieńczych latach spędzonych w ukochanym Lwowie i tragicznych przeżyciach okresu wojny przeżytej w Warszawie.
Autorka wprowadza też trochę magii( Zosia rozmawia z duchami, odnajduje dzięki nim skarb, jej ojciec ma dar przewidywania przyszłości).
Według mnie niepotrzebnie. Bo ta książka jest magiczna sama w sobie.
Bo jak inaczej...

grażyna | 2015-05-25
Przeczytana: 2015 rok

Tym razem oprócz spotkania dawnych znajomych z Malowniczego skupimy się na historii Pani Leontyny. No cóż Leontyna to nie Leontyna tylko Zosia, a jej opowieści są naprawdę bardzo ciekawe. Powiem nawet, że opowieści starszej kobiety bardziej mnie uwiodły niż teraźniejszość rozgrywająca się w Malowniczym. Poprzednie dwie części były owszem ciekawe ale to niestety ta trzecia część bardziej przypadła mi do gustu, i co ciekawe nie utożsamiam się ze Lwowem ani nikt z moich bliskich w żaden sposób nie był związany z tamtymi miejscami. Jednak jest to tak ciekawie napisane, że wręcz czekałam na opowieści Leontyny.
Polecam:)

zobacz kolejne z 1983