(Nie)piękność. Ile jest warta Twoja uroda?

Wydawnictwo: Edipresse Polska SA
literatura polska
aleqsia

Nasturcja ma dwadzieścia osiem lat i piękne imię, choć sama czuje się kwintesencją brzydoty. W czasach, gdy uroda determinuje wszystko, Nasturcja coraz bardziej zamyka się w sobie. Flirtuje przez Internet z nieznajomymi mężczyznami, uwodząc ich pod maską anonimowości. Czterdziestopięcioletnia Paulina jest jej całkowitym zaprzeczeniem. Pod każdym względem zdaje się być ideałem piękna, choć nikt...

Czterdziestopięcioletnia Paulina jest jej całkowitym zaprzeczeniem. Pod każdym względem zdaje się być ideałem piękna, choć nikt nie wie ile ją to kosztuje i jak bardzo czuje się samotna. Jej każdy kolejny związek kończy się katastrofą.
Drogi obu kobiet przecinają się pewnego dnia, by uroda i brzydota mogły się przeniknąć i pomóc sobie wzajemnie.
Co tak naprawdę wyznacza współczesne kanony piękna? Czym jest atrakcyjność? Jak bardzo czujemy się dobrze sami ze sobą? Czy mężczyźni faktycznie szukają kobiet nieskazitelnych?
Niepiękność to skaza czy atut?

źródło opisu: Edipresse

źródło okładki: Edipresse

książek: 1953
Piotr | 2019-05-10
Przeczytana: 10 maja 2019

Najnowsza książka Nataszy Sochy traktuje o ludziach i i ich odbiciach. Kanony piękna są wszak różne, zależne od kraju i kultury. Zmieniają się wraz z sezonami. Główną postacią tej opowieści jest kobieta o wdzięcznym imieniu Nasturcja. Ma piękne imię, ale sama uważa się za brzydką. Nie widzi w swoim wyglądzie niczego pozytywnego, szczególnie kiedy porównuje się do innych ludzi, których zna. Jej oknem na świat są portale randkowe, to tam poznaje mężczyzn, z którymi flirtuje, a takie miejsca dostarczają jej anonimowości i pozwalają jej poczuć się adorowaną i...piękną. Kiedy spotyka Paulinę, widzi kogoś zupełnie innego od siebie. Ale przecież pojawia się jeszcze Kazimierz z kotem, o wdzięcznym imieniu Pies i inne postacie, które pokazują smutną prawdę o nas, ludziach. Podoba mi się zakończenie, które jest doskonałą klamrą spinającą tą historię.
Natasza Socha znowu pokazuje mi coś ważnego w swojej powieści, co nam zwyczajnie umyka. Czy to co dobre jest piękne, a to co piękne jest...

Michelle | 2019-05-14
Przeczytana: 11 maja 2019

Co to właściwie jest piękno? Jak je określić? Czy istnieje jakaś uniwersalna definicja, czy może ilu ludzi, tyle opinii? I czy to, co dla jednych jest piękne, dla innych może być brzydkie i odwrotnie? Czym właściwie jest niepiękność?

Kolejna książka z cyklu Z przedrostkiem „nie” Nataszy Sochy, tym razem jej tematem przewodnim jest piękno, a raczej jego brak. Można rzec – brzydota, ale czy nie lepiej, delikatniej i subtelniej brzmi niepiękność? Autorka pochyla się nad tym zagadnieniem w typowy dla siebie sposób, jest życiowo, ale z przymrużeniem oka. Można się pośmiać albo zmarszczyć brwi lub zacząć intensywnie zastanawiać się nad tym, o czym pisze Natasza Socha.

(Nie)piękność przeczytałam w jeden wieczór, z przyjemnością i zaciekawieniem przewracając kolejne kartki. Autorka stworzyła historię, od której naprawdę ciężko się oderwać, nim dotrze się do ostatniej strony. Natasza Socha prowadzi swoją opowieść umiarkowanym tempem, które ma wpływ na nastrój, jaki towarzyszy lekturze....

Mrsruda | 2019-05-16
Przeczytana: 16 maja 2019

Nasturcja i Paulina.
Nasti jest tą brzydszą.
Na codzień, zamknięta w sobie, mało mówną i zaniedbaną.
Paula piękna pod każdym względem. Łączy je to, że
obie nie są szczęśliwe.
Obie mają problemy z mężczyznami.
Czym jest tak naprawdę atrakcyjność, i jakie są kanony piękna ?
Przykre jest to, że oceniamy ludzi przez pryzmat wyglądu. Czy można książkę ocenić po okładce? Nie, tak samo nie można oceniać człowieka. Każdy jest inny i piękny na swój sposób. Każdy ma inną historię, która zostawia "blizny" nie tylko na ciele ale i duszy.
Myślę że dobrą puentą będzie ten cytat :
"piękno ujawni się dopiero wtedy, gdy będziesz szczęśliwa"

Czytaliście tę książkę?
Jeśli nie, to koniecznie musicie po nią sięgnąć.

BarbaraB | 2019-05-18
Przeczytana: 18 maja 2019

Bardzo mi się podoba tematyka książki, jakże oderwana od tych naszych czasów gdzie każdy w telefonie posiada całą masę filtrów, próbuje się upiększać i pokazywać jaki jest piękny i nieskazitelny. Myślę że każdy znajdzie w tej książce coś dla siebie, momentami śmieszna, momentami smutna ale takie właśnie jest życie każdego z nas, bardzo mi się podobała.

Ewa G | 2019-05-22
Na półkach: 2019, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 22 maja 2019

Czym jest uroda?

Większość osób deklaruje, że wygląd nie jest najważniejszy. Jednak badania pokazują coś innego. To ładne osoby mają lepiej w pracy, dostają mniejsze wyroki, łatwiej wybaczyć im przewinienia. Jednym słowem ładnym jest zdecydowanie wygodniej w życiu. Rzadko kto to przyznaje na głos - ale tak właśnie jest. Ale są przecież też brzydcy i nie tylko po to aby dostrzegać piękno ;) Brzydkim kobietom mówi się, że mają ładne dłonie, oczy, włosy, szuka się choć jednej ładnej cechy. Czasem ludzie nieźle muszą się nagimnastykować aby znaleźć piękno w drugiej osobie.

A co wtedy kiedy nie umiesz znaleźć choć jednej ładnej cechy? Takie mniemanie o sobie ma główna bohaterka książki -Nasturcja. O ironio została nazwana jak piękny pomarańczowy kwiat. Pewnie dlatego swoje imię traktuje jak żart losu. Nie widzi nic ładnego czy choćby przeciętnego w swoim wyglądzie. Dlatego nawet o siebie nie dba. Nie widzi sensu tracić na to czasu. Workowate swetry i spodnie dresowe to coś dla niej....

Lovovic | 2019-05-22
Przeczytana: 20 maja 2019

No cóż, Pani Socha skrupulatnie podbija moje czytelnicze serducho. Książka bardzo dobrze napisana, bardzo aktualna. Czyżby trzecia część była o Klarysie? Czekam z niecierpliwością.

Klarciaa | 2019-05-09
Na półkach: Maj, Books in 2019, Przeczytane

Ksiazka bardzo ciekawa, poruszająca bieżące tematy, gdyby nie te wulgaryzmy ocena byłaby wyższa.

gabriella_MZ | 2019-05-19
Przeczytana: 19 maja 2019