Zew Cthulhu

Okładka książki Zew Cthulhu H.P. Lovecraft
Okładka książki Zew Cthulhu
H.P. Lovecraft Wydawnictwo: Vesper Seria: Zbiory opowiadań Lovecrafta w Vesper horror
horror
Zbiory opowiadań Lovecrafta w Vesper
Vesper
2019-04-17
2019-01-01
Maciej Płaza
lovecraft cthulhu vesper

Okładka książki Zgroza w Dunwich François Baranger, H.P. Lovecraft
Zgroza w Dunwich François Baranger,&...
Okładka książki Unknown Kadath #3 Florentino Flórez, H.P. Lovecraft, Jacques Salomon
Unknown Kadath #3 Florentino Flórez,&...

Witajcie w królestwie bojaźni i trwogi

Była to moja pierwsza książka z twórczości lovecrafta i ogólnie horroru, na pewno niesamowicie wciągająca i działająca na wyobraźnie, polecanko

fenomenalna pozycja dla fanów fantasy i horrorów, chociaż mówiąc szczerze, najbardziej urzekł mnie język, nigdy nie czytałem książki, która byłaby tak dobra pod względem doboru słownictwa, które kształtuje wyobraźnię i wpływa pozytywnie na odbiór książki. "Widmo nad Innsmouth" to prawdziwe arcydzieło.

Kolejny raz utwierdzam się, że Lovecraft nie jest dla mnie. Szanuję stworzony przez niego mit i to jak wiele wniósł do popkultury, ale niestety te historie są wtórne do bólu i źle się zestarzały. Nie trafia do mnie forma sprawozdań, listów i wspomnień pozbawionych niemal dialogów. Rażą rozwlekłe opisy i powtarzające się słowa, które jak echo wracają w każdym opowiadaniu ("groza", "tajemnica", "odór", "przerażenie").

Literacko wypad to wszystko słabo, choć nie przeczę, że miejscami te historie potrafią wywołać niepokój. Nie tak ogromny, jak pewnie 100 lat temu, ale wzbudzający ciekawość. Za najbardziej intrygujące opowiadanie uważam "Grozę w Dunwich". Niezły jest też "Kolor z przestworzy" choć miejscami bardzo podobny fabularnie do w/w ;-). Sam "Zew Cthulhu" to walka z ziewaniem, więc nie polecam czytać przed snem.

meow

meow

Były lepsze i gorsze opowiadania, ale w rozrachunku całość jest fantastyczna. Duszność, zgnilizna i woń rozkładu - jak ktoś lubi to jest to dobry wybór. Na pewno będę kontynuować przygodę z autorem.

❗TW: śmierć

Jakiś czas temu wstawiłam recenzję tytułowego opowiadania, które całkiem mi się podobało, więc teraz pora na krótkie przemyślenia po przeczytaniu całego zbioru.

Choć zamierzałam przeczytać książkę w papierze, po jakichś 2 miesiącach leżenia na półce (książka leżała, nie ja),przerzuciłam się na audiobooki. Po prostu nie byłam w stanie przez nią przebrnąć. I to nie dlatego, że była słaba. Miała w sobie niezidentyfikowane coś (hehe),co sprawiało, że czytanie było wyjątkowo trudne.

W tym miejscu wspomnę, że audiobooki wszystkich opowiadań są na YouTube, z klimatyczną muzyką i dobrymi lektorami - może komuś ta informacja się przyda.

Gdybym miała podsumować moje odczucia, to jestem raczej przekonana, że po inne opowiadania autora nie sięgnę, a bynajmniej nie w najbliższym czasie i nie w papierze. Mimo tego, były one zdecydowanie oryginalne (szczególnie mam na myśli opisane potwory/istoty),pomysłowe jak na czasy powstania, klimatyczne i w pewien sposób niepokojące. Dla mnie była to krótka rozrywka do przeczytania i zapomnienia, bo niestety treść opowiadań szybko zapominam.

❗TW: śmierć

O ile ze światem Lovecrafta chcąc nie chcąc miałem styczność niejednokrotnie, tak jest to moje pierwsze starcie z bezpośrednio jego piórem. Jest to też starcie, które gdyby nie renoma jaka autora otacza i estyma jaką go darzę, skończyło by się przedwcześnie - już na pierwszym opowiadaniu. Tytułowe "Zew Cthulhu" jest bardzo nijakie - ani nie wywołuje poczucia niepokoju, ani nie raczy czytelnika wciągająca historia - bardzo słabe otwarcie i odnoszę wrażenie, że ktoś w tym wydaniu zawalił skład. Zdecydowanie powinno się ono znaleźć na końcu książki, w ramach epilogu i "deeskalującego" napięcie podsumowania, pokazania najsłynniejszego z Przedwiecznych. Później jest tylko lepiej, niemniej okiem współczesnego czytelnika ciężko powiedzieć że jest tu coś niesamowitego czy wzbudzającego grozę, ale zachowując w pamięci, że autor tworzył już w latach 20 ubiegłego wieku... Czapki z głów. Niewątpliwie pionier swojego gatunku na modłę Tolkiena w fantastyce. Można tu znaleźć parę stron które wywołują dość konkretne poczucie "creepy", z czego najbardziej chyba "Widmo nad Innsmouth" - z czystym sercem polecam. Podobnie ciekawe, choć już poruszające na inny sposób (bardziej subtelny),jest opowiadanie "Szepczący w Ciemności". Pozostałe są po prostu całkiem niezłe.

„Zew Cthulhu” - najlepsze opowiadanie na start z mitologią Cthulhu, ale nie najlepsze na start z Lovecraftem. Pamiętam jak czytałem je pierwszy raz to było imo najmniej ciekawe z całego zbioru. Dzisiaj uważam je za ścisły top, wprowadzające w cały klimat bardzo swobodnie. Nie czujemy szybko zaciskającej się Macki na szyi, a delikatnie podnoszącą się wodę aż nie wiadomo kiedy - sięga nam nosa. To jest w tym opowiadaniu najlepsze: połączenie wszystkich aspektów mitologii i stylu prozy HPL beż przegięcia w żadnym kierunku.
„Widmo nad Innsmouth” - czytałem je chyba piąty raz I za tym razem podobało mi się najbardziej. Klaustrofobiczne, duszne i beznadziejne w swoim rozpadzie ulice legendarnego Innsmouth będących inspiracją do tysięcy kampanii rpg w tej scenerii, gier wideo, powieści, piosenek... Najlepsze opowiadanie z gatunku przeznaczenia jednostki zmierzającej w podległość Przedwiecznego.
„Szepczący w ciemności” - kiedyś moje ulubione z całego uniwersum. Po ponownym przeczytaniu tempo jest jednak dosyć nierówne i liczyłbym na inne rozwiązania niektórych kwestii. Główny bohater jest trochę irracjonalny, naiwny, mimo iż przychodzi moment jego pęknięcia (jednak o parę godzin za późno). Pomysł na fabułę i styl wymiany listów to jednak mój kink. Zapoznaje z innym aspektem uniwersum - mieszkańcami ostatniej planety naszego układu.
„Zgroza w Dunwich” - kiedyś obiecuje sobie, że nie usnę czytając to opowiadanie. Znowu się nie udało.
„Kolor z innego wszechświata” - uwielbiam. Film z Cage'm świetnie interpretuje wydarzenia, jakie mogły mieć miejsce w opowiadaniu. Zyskało z kolejnym przeczytaniem, jest przerażające, tempo jest dosyć szybkie, no i Zło przedstawione jest w istocie nienazwane.

HPL jak to on - albo go kochasz albo nienawidzisz. Ja go kocham bardziej niż kiedykolwiek.

Świetna. Na pewno niezapomniana i jakże wybitna,
i orginalna. Jeżeli zaczynasz z Lovecraftem to zacznij właśnie tym zbiorem!

Świetna. Na pewno niezapomniana i jakże wybitna,
i orginalna. Jeżeli zaczynasz z Lovecraftem to zacznij właśnie tym zbiorem!

Pięknie wydana klasyka, która nadal wzbudza dreszczyk.... (przynajmniej u mnie).

• Horror

Video