Zew Cthulhu

Wydawnictwo: Vesper
lovecraft, cthulhu, vesper
horror
barthaz14

„Zew Cthulhu” to zbiór pięciu najbardziej znanych, najstraszniejszych opowiadań niekwestionowanego mistrza opowieści niesamowitej – Howarda Phillipsa Lovecrafta. „Zew Cthulhu”, „Widmo nad Innsmouth”, „Szepczący w ciemności”, „Zgroza w Dunwich” oraz „Kolor z innego wszechświata” to absolutny kanon twórczości pisarza z Providence; utwory, które inspirowały całe późniejsze pokolenia pisarzy, malarzy, filmowców, a nawet muzyków.

Zbiór ozdabiają klimatyczne ilustracje Krzysztofa Wrońskiego, a uzupełnia go posłowie tłumacza i znawcy twórczości Lovecrafta – Mateusza Kopacza. Wszystkie opowiadania są w nagrodzonym tłumaczeniu autorstwa Macieja Płazy.

(Powyższe opowiadania można znaleźć również w innym, obszerniejszym, zbiorze wydanym przez Vesper „Zgroza w Dunwich i inne przera­ża­jące opo­wie­ści”).

źródło opisu: https://vesper.pl/

źródło okładki: https://vesper.pl/

barthaz14 | 2019-04-24

Najlepszy z możliwych "starter" do rozpoczęcia przygody z Lovecraftem i Przedwiecznymi. Można marudzić, że czegoś brakuje, ale marudą tylko Ci co już te opowiadania znają. Dla osób chcących poznać świat Lovecrafta zestaw idealny, tłumaczenie Płazy, grafiki Wrońskiego i posłowie Kopacza. I to za grosze. Czego chcieć więcej?

RatownikLektur | 2019-06-12
Przeczytana: 10 czerwca 2019

*** http://ratowniklektur.blogspot.com/***

Nie trzeba chyba ponownie wysławiać wydawnictwa Vesper za powołanie do życia zbioru najważniejszych opowiadań Lovecrafta. Jest to oczywiste i kochamy to wydawnictwo za pieszczenie naszych nerdowskich pasji. Trzeba za to wiele dobrego powiedzieć o tym wydaniu. Półka z tym wydaniem nigdy już nie będzie taka sama. Splugawiona najwybitniejszą grozą fantasy powinna kusić każdego. Kult Cthulhu wyznawany przez fanów gatunku bez tego zbioru jest niczym katolik bez swego Pisma Świętego.
"Zew Cthulhu" to prawdziwy pakiet startowy wprowadzający do mitologii Lovecrafta i całej jego twórczości. W wielu rozmowach, przekazach i odpowiedziach na zapytanie "od czego zacząć?" potwierdza się, że znajomość Lovecrafta zaczyna się od "Zew Cthulhu". O tym też mówi posłowie Mateusza Kopacza zawarte w wydaniu wydawnictwa Vesper. W tym posłowiu zapisana jest też mini instrukcja jak czytać Lovecrafta, a właściwie, po co sięgnąć dalej. Owo posłowie mówi też, na...

AniaK | 2019-06-03
Przeczytana: 02 czerwca 2019

Kiedy zobaczyłam ten zbiór opowiadań Lovecrafta, pomyślałam, że to coś idealnie dla mnie. Już od dawna planowałam zapoznać się z twórczością tego autora, jej elementy są mocno obecne w popkulturze, wiec miałam z nimi jakiś tam kontakt, niestety dotychczas nie sprawdziłam u źródła, z czym mam do czynienia. Nie bardzo wiedziałam, od którego opowiadania zacząć, żeby poznać styl pisarza ale może nie zniechęcić się na początek. I proszę, Vesper wydaje zbiór opowiadań podobno idealny dla czytelnika takiego jak ja - kogoś kto chce spróbować, ale potrzebuje pewnej pomocy. Od razu zamówiłam więc książkę i wreszcie mogłam poznać świat mitów Cthulhu. I było to spotkanie naprawdę udane, choć początkowo miałam pewne obawy. Jakoś nie mogłam się wciągnąć w ten świat, pierwsze z opowiadań czytało mi się najwolniej i najtrudniej, nie uważam go jednak za opowiadanie złe czy nudne. Potrzebowałam chyba chwili rozpędu, aby wejść w ten świat, bo kolejne opowieści czytało mi się coraz szybciej i z...

Damian86 | 2019-05-29
Przeczytana: 29 kwietnia 2019

Do zapoznania się z twórczością H. P. Lovecrafta zabierałem się od dawna. Dzięki nowemu wydaniu najlepszych opowiadań, nareszcie zaznajomiłem się z twórczością samotnika z Providence.
Zew Clhulhu to zbiór pięciu najbardziej znanych, najmrocznjejszych opowiadań niekwestionowanego mistrza opowieści niesamowitej.
Zew Cthulhu, Widmo nad Insmouth, Szepczący w ciemności, Zgroza w Dunwich oraz Kolor z innego wrzechswiata to absolutny kanon twórczości pisarza z Providence. Utwory które inspirowały całe pokolenia pisarzy, malarzy, filmowców a nawet muzyków.
Zbiór ozdabiają ilustracje Krzysztofa Wrońskiego a uzupełnia posłowie tłumacza i znawcy twórczości Lovecrafta - Mateusza Kopacza. Wszystkie opowiadania są w nagrodzonym tłumaczeniu Macieja Płazy.

Wydawnictwo Vesper kawał dobrej roboty.

Wszystkie opowiadania są dobre i trzymają równy, wysoki poziom. Budzą grozę i lęk przed nienazwanym. Na pochwałę zasługuje również to, że pomimo upływu lat nie zestarzały się, ani odrobinę i czyta się...

Bradesinarus | 2019-06-02

Mistrz intelektualnego horroru, w którym to co najstraszniejsze kryje się "między słowami".

trzic | 2019-06-20
wojtwom7 | 2019-06-17