Ćma

Okładka książki Ćma Jakub Bielawski
Logo plebiscytu Książka Roku Nominacja w Plebiscycie 2019
Logo Lubimyczytac Patronat
Logo Lubimyczytac Patronat
Okładka książki Ćma
Jakub Bielawski
6,5 / 10
Logo plebiscytu Książka Roku Nominacja w Plebiscycie 2019
Wydawnictwo: Vesper horror
452 str. 7 godz. 32 min.
Kategoria:
horror
Wydawnictwo:
Vesper
Data wydania:
2019-05-15
Data 1. wyd. pol.:
2019-05-15
Liczba stron:
452
Czas czytania
7 godz. 32 min.
Język:
polski
ISBN:
9788377313312
Tagi:
Góry Sowie weird fiction
Inne

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Żertwa. Antologia słowiańskiego horroru Dagmara Adwentowska, Jakub Bielawski, Piotr Borowiec, Bartłomiej Fitas, Artur Grzelak, Wojciech Gunia, Radosław Jarosiński, Dawid Kain, Maciej Kaźmierczak, Tomasz Krzywik, Agnieszka Kwiatkowska, Kazimierz Kyrcz jr, Michał Stonawski, Maciej Szymczak, Mariusz Wojteczek, Anna Maria Wybraniec, Marek Zychla
Ocena 6,8
Żertwa. Antolo... Dagmara Adwentowska...
Okładka książki Grobowiec Tom I. Zaraza Jakub Bielawski, Paweł Ciećwierz, Bartłomiej Grubich, Grzegorz Kopiec, Sebastian Królikowski, Maciej Krzywiński, Dawid Lipski, Konrad Możdżeń, Łukasz Radecki, Tomasz Sablik, Kamil Staniszek, Wojciech Uszok, Krzysztof Wroński, Anna Maria Wybraniec, Robert Ziębiński
Ocena 6,7
Grobowiec Tom ... Jakub Bielawski, Pa...
Okładka książki Upiorne święta Jakub Bielawski, Robert Cichowlas, Jakub Ćwiek, Hanna Greń, Tomasz Hildebrandt, Graham Masterton, Adam Przechrzta, Artur Urbanowicz, Przemysław Wilczyński, Marek Zychla
Ocena 5,4
Upiorne święta Jakub Bielawski, Ro...

Mogą Cię zainteresować

Oficjalne recenzje i

Kiedy Nina poznała Kaję



1886 585 193

Oceny

Średnia ocen
6,5 / 10
437 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
266
147

Na półkach:

W powieści Jakuba Bielawskiego zło majaczy gdzieś w tle, powoli kiełkuje, nie daje o sobie jednoznacznie znać. Czytelnik ma wrażenie, że coś czai się ukryte głęboko, pod fasadą liter. To, co zachwyca, i pierwsze rzuca się w oczy to niesamowity (wyraźny, plastyczny, liryczny, szorstki) język, któremu nie brak wulgarnego wydźwięku. Ton wypowiedzi jest emocjonalny, barwny, tchnie nowatorskością. Wulgarność, jaka występuje w powieści, może odstraszyć, jednak wydaje się, że bez niej fabuła nie byłaby wiarygodna. Niewymuszone metafory, niepsujące ogólnego konceptu są obecnie rzadkością, w “Ćmie” zaś, są odpowiednie i niebanalne. Sprawność, z jaką autor lawiruje pomiędzy kolejnymi słowami, staje się wprost niesamowita, co przekłada się na charakterystyczny styl. Warto podkreślić, że nie jest to język prosty – wymaga od czytelnika skupienia. Zachwycają sugestywne opisy przyrody: złowrogiej, nieuchwytnej, mrocznej. Jakub Bielawski patrzy na wszystko chłodnym i surowym spojrzeniem, niczego nie ubarwia, jak choćby realia początku XXI wieku, kiedy to młodzież komunikowała się za pomocą GG, a brak pieniędzy na wysłanie SMS-a był czymś zwyczajnym.

Już sama konstrukcja powieści zasługuje na uwagę. Dialogi to rzadkość. Autor skupia się na szczegółowym, czasem emblematycznym, przedstawieniu wszystkich cech – zarówno bohaterów, jak i otoczenia. Świat zbudowany z mrocznego klimatu staje się niepokojący, ale i intrygujący.

Bohaterowie powieści żyją w mydlanej bańce złudzeń i szarej egzystencji. Brak im pozytywnego spojrzenia w przyszłość, bardziej boją się jej. Protagonistkami są dwie kontrastujące ze sobą dziewczyny: Kaja, umiejąca wyrażać emocje za pomocą ołówka i kartki papieru, szkicując myśli, odczucia, czasem nienależące do niej. Wyróżnia się arogancją i wulgarnością, stroni od ludzi, jest outsiderką. Po drugiej stronie barykady stoi Nina – bogata z gronem przyjaciół, wśród których króluje. Wydawać by się mogło, że ma idealne życie, jednak zaglądając jej w oczy, z łatwością można zauważyć obcość, zamknięcie w swoim świecie. Przyglądając się dziewczynom, można stwierdzić, że różni je niemal wszystko, ale czy na pewno? Pewnego dnia los chce, aby dziewczyny stanęły na swojej drodze. Wydaje się, że odnalazły swoje bratnie dusze. Ich radość nie trwa jednak długo, bowiem w okolicy dochodzi do dość nietypowych i niepokojących incydentów, a wśród ciszy nocy słychać tylko cichy szept tysięcy skrzydeł nocnych motyli.

„Ćma” to znakomita opowieść o dojrzewaniu, trudach związanych z poczuciem, że nie pasuje się do danego miejsca. Jakub Bielawski dotyka delikatnej struny młodzieńczej przyjaźni, nadziei, stagnacji i poszukiwania samego siebie; swojego sensu istnienia. Autor przenika wykreowany przez siebie świat, z pewną dozą namiętności błądzi po nim, wkracza w najciemniejsze zakamarki, ciągnąc za sobą czytelnika. Ten zaś nie oponuje – on wręcz łaknie bliższego spotkania z nieznanym. To krzyk przerażenia, drżenie lęku, zew odwagi, szept uczciwości. To także targająca człowiekiem bezradność i poczucie niespełnienia, naznaczenia złem ukrytym gdzieś głęboko. Wybrzmiewającą tragedią kładącą się cieniem na życiu młodych ludzi. „Ćma” to książka nieoczywista, niedająca się wepchnąć w utarty schemat, trzyma w napięciu do ostatniej strony. Wyłaniająca się złowieszcza siła jest magnetyczna, przyciąga i zniewala, udręka przeszłości zaś przedziera się przez kartki, aby wprowadzić czytelnika w niesamowity klimat i pochłonąć go bez reszty.

W powieści Jakuba Bielawskiego zło majaczy gdzieś w tle, powoli kiełkuje, nie daje o sobie jednoznacznie znać. Czytelnik ma wrażenie, że coś czai się ukryte głęboko, pod fasadą liter. To, co zachwyca, i pierwsze rzuca się w oczy to niesamowity (wyraźny, plastyczny, liryczny, szorstki) język, któremu nie brak wulgarnego wydźwięku. Ton wypowiedzi jest emocjonalny, barwny,...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    1 130
  • Przeczytane
    523
  • Posiadam
    212
  • 2019
    20
  • Teraz czytam
    17
  • Ulubione
    15
  • Horror
    11
  • 2020
    10
  • 2020
    10
  • 2023
    6

Cytaty

Więcej
Jakub Bielawski Ćma Zobacz więcej
Jakub Bielawski Ćma Zobacz więcej
Jakub Bielawski Ćma Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także