STAGS

Okładka książki STAGS M. A. Bennett
Okładka książki STAGS
M. A. Bennett Wydawnictwo: Media Rodzina Cykl: S.T.A.G.S (tom 1) literatura młodzieżowa
literatura młodzieżowa
S.T.A.G.S (tom 1)
S.T.A.G.S.
Media Rodzina
2019-02-13
2019-02-13
Maciej Potulny
literatura dla młodzieży manipulacja nastolatka niebezpieczeństwo przemoc psychiczna strach szkoła thriller

Dla mnie to taka książka "pociągowa" - czytałam ją w drodze powrotnej z Warszawy do Poznania. Sama okładka z jednej strony była intrygująca a z drugiej... No wiecie. Taka o. Oceniłam ją właśnie jako lekturę dobrą na podróż - tak, żeby się nie nudzić.
No i spełniła oczekiwania. Bez jakiejś bardzo skomplikowanej fabuły, bez wielkiej dramaturgii, bez miliona zwrotów akcji (z tyłu okładki napisali, że będzie dużo zwrotów akcji, ja znalazłam jeden, ale i tak nie narzekam). Bohaterowie byli napisani średnio, ale jak to bywa w "dreszczowcach" (o ile to dobre słowo) bardziej od postaci liczy się akcja. Dlatego też kreacja głównej bohaterki nie przypadła mi do gustu - Greer była trochę za prosta i nielogiczna jak dla mnie. Nie mówiąc już o czasem głupim zachowaniu (bohaterowie dreszczowców muszą tacy być 💁) to niestety niektóre elementy jej osobowości były męczące, np. zwracanie się do czytelnika wprost ("Wiem, co sobie teraz pomyślałeś..." lub "Czy możesz sobie wyobrazić...") albo nagminne nawiązywanie do różnych filmów (bo wiecie, jej ojciec jest filmowcem). Czasami nawiązania wydawały mi się mocno na siłę - zdarzały się po 3 na jedną stronę, albo takie kwiatki jak porównanie kogoś do "gościa ze Strażników galaktyki, który właściwie jest drzewem". W sumie racja, można zapomnieć jak ma na imię postać filmowa, która mówi w kółko "I am Groot".
Dodatkowo, niestety wątki romantyczne w książce leżą. Lepiej by było, jakby ich nie było, serio. Wiem, że romans nie jest główną częścią tej fabuły, ale można było nie wplatać go wcale, akcja raczej by na tym nie ucierpiała.
Na plus muszę przyznać, że podobał mi się klimat powieści, a także samo zakończenie. Co prawda, mogłoby być napisane trochę inaczej i z mniejszą ilością szczegółów, ale sam zarys koncepcyjny był świetny i mocno podniósł moją ostateczną ocenę tej książki.
Ogólnie rzecz ujmując - dobra książka na wyjazd, żeby się wyluzować. Drugi raz raczej do niej nie podejdę, ale nie żałuję tego pierwszego.

"S.T.A.G.S" M.A Bennett

Greer dzięki stypendium dostaje się do ekskluzywnej szkoły, która zatrzymała
się w średniowieczu. Uczniowie nie mogą używać telefonów, wszystko jest
staromodne.
Pewnego dnia Greer zostaje zaproszona przez Ludzi Średniowiecza na polowanie,
strzelanie i wędkowanie. Jest ostrzegana przez jedną z dziewczyn, która była
przed nią rok temu na tym samym wydarzeniu. Jednak główna bohaterka decyduje
się wyjechać.
Pierwszą ofiarą staje się zaproszona dziewczyna, ona wraz z Greer i jednym
chłopakiem dochodzą do tego na czym polega tradycja. Kiedy drugą ofiarą staje
się ich znajomy już nie mają wątpliwości, kto stanie się trzecią ofiarą.
Wydarzenia toczą się tak, że na końcu ginie jedna osoba, ale na jaw wychodzą
nowe zaskakujące i przerażające fakty.
Nie chcę za dużo zdradzać imion i wydarzeń, książka na początku historia mnie
nie zachwyciła. Później zaczęła się rozkręcać i szybko dobrnęłam do końca.
Denerwowało mnie ciągłe porównywanie bohaterki różnych sytuacji do różnych
filmów.
Lektura jakoś bardzo mnie nie zachwyciła, ale podobała mi się.
6/10

"S.T.A.G.S" M.A Bennett

Greer dzięki stypendium dostaje się do ekskluzywnej szkoły, która zatrzymała
się w średniowieczu. Uczniowie nie mogą używać telefonów, wszystko jest
staromodne.
Pewnego dnia Greer zostaje zaproszona przez Ludzi Średniowiecza na polowanie,
strzelanie i wędkowanie. Jest ostrzegana przez jedną z dziewczyn, która była
przed nią rok temu na tym...

Doskonale napisana książka o grupie nastolatków z bardzo wpływowych rodzin oraz kilku zwykłych szaraków uwikłanych w intrygę. Jak najbardziej aktualna, czytelnik zostaje od razu wchłonięty i nie ma szans na przerwę w czytaniu.

Oto ona – S.T.A.G.S. pióra M. A. Bennett. Thriller młodzieżowy od wydawnictwa @MEDIARODZINA. Opowiada on o losach nastoletniej Greer, która zostaje stypendystką w elitarnej szkole S.T.A.G.S. Szkoła ta jakby zatrzymała się w średniowieczu. Nie wolno w niej używać nowych technologii, a wszystkich obowiązuje ściśle określony dress code – wszystkich oprócz Ludzi Średniowiecza, czyli przekładając na nasze samorządu szkoły.

Greer początkowo czuje się osamotniona w szkole. Przez kilka pierwszych tygodni nauki nie zawiązała relacji z żadnym z uczniów, nawet ze swoją współlokatorką. Ku jej uciesze, dziewczyna dostaje zaproszenie na weekend do posiadłości Henrego – przywódcy Ludzi Średniowiecza. Jak skończy się ten wyjazd?

Rzadko zdarza mi się czytać thrillery, ale ten pochłonął mnie bez reszty. Połknęłam go praktycznie w całości. Akcja książki jest bardzo dynamiczna i pełna intryg oraz zwrotów akcji. Narracja pierwszoosobowa pozwala nam patrzeć na świat przedstawiony oczyma głównej bohaterki. Znamy jej marzenia, obawy i uczucia. Czasem jednak chciałoby się powiedzieć, żeby mówiła mniej, bo spojleruje akcje! Nie każdy lubi takie zabiegi, mi osobiście nie przeszkadzało, kiedy dowiedziałam się na samym początku, że na końcu będzie trup. Autorka umie budować napięcie, trzyma nas w poczuciu grozy bardzo długo. Głowni bohaterowie tej książki, czyli Greer, Shafeen oraz Nel to outsiderzy, odrzuceni przez społeczeństwo szkolne, na którym chce się wyżyć w okrutny sposób elita.
Polecam

Fajnie się bawiłam czytając. Po przeczytaniu stwierdziłam że jest trochę... inna. Ale uważam że warto przeczytać. Nie sądzę że sięgnę po kolejne części co nie znaczy że ta jest zła.

Bardzo lubię książki, których akcja rozgrywa się w elitarnych szkołach lub akademiach, gdzie mają miejsce intrygi, zbrodnie i gdzie przewijają się jakieś tajemnicze i mroczne sekrety. Dlatego też “S.T.A.G.S” M.A. Bennett od premiery kusiło mnie swoim opisem i tajemniczą treścią. Jednak po lekturze mogę stwierdzić, że absolutnie szkoda na nią czasu. Nie jest to żaden thriller ani sensacja, może zaledwie bardzo słabo rozegrana młodzieżówka.

Tak, elitarna szkoła na początku wydawała się fajna. Niestety wszedł tu od razu motyw wrednych i okrutnych bogatych dzieciaków znęcających się nad wszystkim co jest inne niż oni. Główna bohaterka Greer zostaje zaproszona do jednego z tych dzieciaków, by wziąć udział w ich tradycji - polowaniu.

Główna bohaterka Greer to chyba najgorsza część książki. Niezwykle irytująca, irracjonalna, dziecinna, naiwna, głupawa… Mogłabym wymieniać bez końca. Ale chyba najbardziej mierził mnie jej brak swojego zdania, jego płynność i to jak każdy mógł na nie wpłynąć. W ramach przykładu dam tutaj kwestię polowania. Główna bohaterka nie popiera polowań, zabijania dla rozrywki, nie lubi widzieć krzywdy zwierząt. Ale gdy ktoś proponuje jej polowanie, babranie się we flakach zamordowanych zwierząt to jakoś nie ma z tym problemu. Ważniejsze jest dla niej pokazanie się w grupie niż bycie wiernym swojemu zdaniu i ideałom. Tak samo w jednym fragmencie książki dostała na śniadanie kaszankę i twierdzi, że normalnie się tym brzydzi, fuj jak można jeść krew… no ale zajada się nią jakby kochała ją od zawsze i swoje obrzydzenie tak po prostu odkłada na bok. Brzydziły mnie jej niektóre stwierdzenia tak różne od tego co wcześniej twierdziła "To było najlepsze śniadanie, jakie kiedykolwiek jadłam, i mogłabym się założyć, że smakowało tak dobrze dlatego, że każde ze zwierząt na talerzu jeszcze niedawno chodziło po posiadłości Longcross". Nie rozumiem tego, jak można stworzyć bohatera, który jest tak pełen sprzeczności i braku jasno określonego charakteru. Też gadanie do głowy jelenia w pokoju działało mi na nerwy tak bardzo, że dziwię się, że nie odłożyłam tej książki w połowie.

Poza tym powieść zupełnie mnie nie wciągnęła a zakończenie bardzo zawiodło. Co zabawne w szkole nie wolno używać telefonów, no bo wiadomo - kto czegoś takiego używa to jest tfu, tfu dzikusem. Ciągłe nawiązania z filmów czy seriali były irytujące i kompletnie zbędne. Bohaterowie nie mieli w sobie za grosz wyrazistości i zupełnie mnie nie ciekawili. Była to po prostu beznamiętnie poprowadzona historia o czymś (o durnych, pozbawionych kręgosłupa moralnego nastolatkach) i o niczym. Jak można się domyślać nie sięgnę po kolejny tom i nie polecam tej powieści. Lepiej sięgnąć po książki, które mają w sobie jakąś wartość, głębię, emocje i oryginalność.

Sięgnąłem po STAGS bo już od jakiegoś czasu znajdowała się u mnie w bibliotece. Czego możecie się spodziewać po tym tytule? Napewno jest to dobrze skonstruowany thriller dla młodzieży. Szczegółowe opisy wprowadzają w specyficzny klimat tradycji elit organizujących polowania. W ten świat zostają wciągnięci uczniowie renomowanej szkoły.
Książka dostosowana jest do wieku nastoletniego czytelnika. Nie ma tu niewłaściwego słownictwa, przelewu krwi czy momentów grozy. Z każdą stroną oczekujemy na dalszy rozwój akcji, która rozwija się dość wolno. W książce są nawiązania do scen lub bohaterów wielu popularnych filmów, co uatrakcyjnia tę opowieść.

STAGS jest renomowaną uczelnią istniejącą od kilkuset lat. Tradycją uczelni jest to, że wybrani uczniowie otrzymują zaproszenia na justitium, do posiadłości rodziny jednego z uczniów w Longross Hall. Oprócz inteligentnej grupy uczniów zw. Ludźmi Średniowiecza na polowanie, strzelanie i łowienie udają się wybrańcy. Dlaczego uczniowie poniżani przez elitarną młodzież dostają zaproszenia na tak wyjątkowe wydarzenie? Co ich tam czeka? Czy grozi im niebezpieczeństwo?

Książka dostosowana jest do wieku...

Niektórzy mogą uważać że główna bohaterka mi ma charakteru. Jednak moim zdaniem ma i książka jest fantastyczna ❤️

Bardzo fajna i ciekawa fabuła, szukałam właśnie tego typu kryminału. Z niecierpliwością czekałam na 2 część.

Przyszło mi czytać tą książkę i nie była zła, ale też miałam cichutką nadzieję na coś lepszego.
Sporo rzeczy było dla mnie przewidywalnych, ale niektóre mnie zaskoczyły, nie wpadłam na zakończenie całej książki, myśl o kuzynostwie Henry'ego, które mogło kontynuować weekendy, a było ono dla mnie zaskakujące, bo wiązało się z małym nieobowiązującym szczegółem...
Pomysł całkiem ciekawy, weekend z trzema krwawymi sportami : polowanie, strzelanie, wędkowanie.
Postacie były w porządku, przyznam jedno, całkiem polubiłam główną bohaterkę, choć miałam moment, gdzie chciałam ją po prostu palnąć.
Trzeba też powiedzieć, iż osobistość Henry'ego skłoniła mnie do przemyśleń. Świat idzie do przodu czy tego chcemy, czy nie. Nie zatrzymamy jego rozwoju, możemy jedynie go zaakceptować.

Pomysł...

Video