Książka Roku 2018

(Nie)miłość. Z tobą i bez ciebie

Wydawnictwo: Edipresse
Grażyna Este

Tajemnica małżeństwa to kumulacja drobiazgów, do których obcy ludzie nie mają dostępu. Cecylia i Wiktor marzą o rozwodzie, choć jeszcze żadne z nich nie powiedziało tego na głos. Ona chce wolności, on spotyka się ze swoją studentką. Wszystko zmienia się w dniu, w którym Cecylia ma wypadek samochodowy i na jakiś czas zostaje unieruchomiona. Poruszając się na wózku, chce czy nie, jest skazana...

Wszystko zmienia się w dniu, w którym Cecylia ma wypadek samochodowy i na jakiś czas zostaje unieruchomiona. Poruszając się na wózku, chce czy nie, jest skazana na pomoc męża. On również uważa, że jego obowiązkiem jest zaopiekowanie się żoną w tym czasie. Każde z nich chce się pozbyć tego drugiego, ale póki co muszą znowu udawać rodzinę.

Ta historia pokazuje, jak człowiek bez miłości szybko gaśnie. Jak chowa się w sobie, znika, traci chęć do życia. Czym tak naprawdę jest „niemiłość”? Końcem wszystkiego? Czy raczej początkiem?

źródło opisu: okładka

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Oficjalna recenzja
malineczka74 książek: 5574

Nie każda miłość jest na zawsze

Łatwo się zakochać. Nietrudno też pod wpływem uczucia podjąć decyzję o ślubie, a potem wypowiedzieć słowa małżeńskiej przysięgi, że będzie się z kimś do grobowej deski. Trudności zaczynają się potem, gdy dopada nas proza życia, gdy różowe okulary spadają i jak na dłoni widać szarości i mgły codzienności. Miłość powoli traci kolory, jej płomień nieco przygasa, a temperatura relacji spada. U osoby, która wydawała się nam ideałem, nagle dostrzegamy wady. Jedną, dwie i coraz więcej, i więcej. Nasza druga połówka zmienia się na gorsze, rośnie dystans. Coraz mniej spraw łączy, a pojawia się coraz więcej sekretów i pokus. I nagle odkrywamy, że w naszym związku z miłością życia czujemy się niezrozumiani i bardzo samotni. Na tyle samotni, że potwierdzenia własnej wartości szukamy u kogoś innego... Czarny scenariusz filmu czy teatralnej sztuki? Ależ nie! To samo życie!

W swoim małżeństwie z kilkunastoletnim stażem pogubili się Cecylia i Wiktor. Od pewnego czasu zaczęli oddalać się od siebie. Każde z nich w tym związku się nudziło i dusiło. Ona zaczęła flirtować z mężczyznami w internecie, spragniona komplementów i zrozumienia. On zadurzył się w młodszej atrakcyjnej kobiecie i odkrył na nowo smak ekscytującego seksu. Oboje zamarzyli o wolności i zrzuceniu małżeńskich kajdan. Cecylia pewnego dnia postanowiła poruszyć temat rozwodu. Do rozmowy jednak nie doszło. Cela miała rano wypadek samochodowy, po którym trafiła do szpitala. Przeszła operację i nie mogła chodzić. Rokowania były niepewne i czekała ją długa rehabilitacja. W tej sytuacji zakończenie małżeństwa nie było dobrym pomysłem. Ona bała się niepełnosprawności i samotności w chorobie, on czuł się zobowiązany zostać z żoną, aż wróci do zdrowia... Czy wypadek był zrządzeniem losu – lekiem na skostniały związek, czy raczej gwoździem do trumny?

O małżeństwie i jego obliczach napisano tysiące książek. Jedne z nich są dość banalne, inne wyczerpująco analizują długotrwałe związki. Książka „(Nie)miłość. Z tobą i bez ciebie” to wnikliwe studium kilkunastoletniego matrymonium, którego rozpad wydaje się nieunikniony. Autorka dokładnie przedstawia przyczyny tej sytuacji. Pokazuje stygnięcie uczuć, unaocznia błędy, które mają poważne konsekwencje. Czy można im było zapobiec? Czy też pokrycie się uczuć rdzą z biegiem lat jest nieuniknione?

Te dwa pytania często pojawiały się w mojej głowie w trakcie lektury, która była wyjątkowo zajmująca. Już po kilku stronach nie mogłam się od niej oderwać. Piłam tylko kolejne filiżanki herbaty i zadawałam sobie pytanie, co sama bym zrobiła na miejscu Celiny. Emocjom nie było końca.

W książce ukazano całą gamę uczuć, jakie przyżywa para związana węzłem małżeńskim i dzieckiem na różnych etapach związku. Wykreowani bohaterowie wydawali się realni, ale i niezwykli. Jedyni w swoim rodzaju i tacy jak tysiące ludzi na świecie. Żadne z nich nie znalazło dość sił, by podjąć walkę o stygnącą miłość. Zabrakło przyjaźni, życzliwych gestów i wspólnych chwil. A gdy przyszło nieszczęście, wszystko stało się jeszcze trudniejsze. Pojawiły się wspomnienia i analizy przeżytych razem lat. I to właśnie sprawiło, że odłożenie książki przed poznaniem końca okazało się niemożliwe. A zakończenie powala na kolana...

Mimo wielu lektur nie odkryłam dotąd lepszej książki o małżeńskich problemach i wygasaniu miłości. Natasza Socha przedstawiła ten problem w fenomenalny, dogłębny sposób. Nie oszczędziła swoich bohaterów, obnażyła ich uczucia. Wdarła się do ich dusz i pokazała, ile emocji skrywały ich serca. Niewątpliwą zaletą książki jest dwutorowa relacja – męża i żony, którzy mają okazję przedstawić swoje racje, opowiedzieć o swoich marzeniach, bolączkach i rozczarowaniach.

Powieść czyta się na jednym oddechu, z biciem serca. Zawiera ona też wiele ciekawych sentencji na temat małżeństwa. Na koniec przytoczę tę, która wyjątkowo zapadła mi w pamięć: „Małżeństwo to często mieszanka złudzeń i marzeń, a potem brutalne odarcie z nich” (s. 278). Książkę polecam szczególnie mężatkom i kobietom szykującym się do ślubu.

Bernardeta Łagodzic-Mielnik

Agnieszka | 2019-02-11
Przeczytana: 11 lutego 2019

Recenzja przedpremierowa.

Kochani dziś porozmawiamy o miłości. Jednak nie będziemy mówić o stanie, kiedy jako zakochani widzimy świat przez różowe okulary, a w brzuchu czujemy trzepoczące skrzydłami motyle. Wręcz przeciwnie, tym razem za sprawą książki Nataszy Sochy „(Nie) miłość" i jej głównym bohaterom, spojrzymy na uczucie to w o wiele szerszym aspekcie w sytuacji, kiedy coś się kończy, coś się wypala, miłość traci swoje barwy, a pozostaje poczucie moralnego obowiązku i sumienie, które nie daje nam spokoju.

Cecylia i Wiktor są małżeństwem z wieloletnim stażem, którego owocem jest nastoletnia już dziś córka. Kiedy los splótł ich drogi, byli pewni swoich uczuć. Zakochani i szczęśliwi, bardzo szybko się pobrali i chciałoby się powiedzieć, żyli długo i szczęśliwie. Otóż niestety nie. W momencie, kiedy my czytelnicy mamy możliwość obserwacji tego, co dzieje się tu i teraz w ich małżeństwie, doskonale widzimy, że już nie żyją ze sobą i dla siebie, lecz obok siebie. Oboje zbudowali w...

Czytaanna | 2019-02-15
Przeczytana: 15 lutego 2019

Na początku takie pytanko ; Czy związek małżeński zawsze musi być udany, pełen szczęścia i miłości ?

W książce (NIE) MIŁOŚĆ Z TOBĄ I BEZ CIEBIE - dowiadujemy się o problemach Cecylii i Wiktora, którzy od dawna mieli w planach się rozwieźć.

Historia niby książkowa, a jednak z życia wzięta. Powiem tak szczerze, że miałam nadzieję że bochaterowie jednak znajdą wspólny język.

Myślę,że czytając powieść nie jedna z nas znajdzie w niej mnóstwo przykładów z którymi musimy się zmagać na codzień.
Bardzo polecam .

Ewa G | 2019-02-10
Na półkach: 2019, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 09 lutego 2019

To druga książka pani Nataszy, którą mam okazję recenzować . [ Pierwszą był Pokój kołysanek ] Czekałam już na nią jakiś czas i z wielką przyjemnością zaczęłam ją czytać. Tym razem postanowiłam się nią rozkoszować i nie przeczytałam jej jednym tchem. Może też dlatego, że książka porusza wiele tematów które mnie dotykają i chciałam mieć czas na przemyślenie ich i przetrawienie całej historii.

Czy uczucia są stałe? i zawsze wiemy czego chcemy? Jasne, że nie - dokładnie pokazują nam to bohaterowie
książki. W zależności od humoru i chwili. A postanowienia wczorajsze dziś już mogą być nieaktualne. Wczorajsze ważne, przemyślane decyzje dziś mogą zostać włożone do szafy na później.

Cecylia już nie kocha swego męża. To co było między nimi wypaliło się, a to co pozostało nie satysfakcjonuje jej. Uważnie rozgląda się na boki i poszukuje nowej miłości. Rozmawia z mężczyznami na internecie, bada grunt, poszukuje.
Mąż Cecylii Wiktor romansuje ze swoją studentką. Jest zachwycony, tym jak...

andzia12 | 2019-02-22
Przeczytana: 22 lutego 2019

"(Nie)miłość" skłania czytelnika do zastanowienia się, czy jakbym była na miejscu Cecylii, to co zrobiłabym ze swoim życiem. I choć zdarza sie, że w małżeństwie, które jest na rozdrożu pojawia się tytułowa "niemiłość". to warto zawalczyć o swoje małżeństwo.
A czasami niespodziewane wydarzenia mogą skłaniać do zmian i walki...

Bardzo mądra i życiowa książka.

Sal | 2019-02-07
Przeczytana: 07 lutego 2019

(NIE)MIŁOŚĆ- NATASZA SOCHA, wyd. Edipresse

Książkę zamknęłam równo o 3.00 nad ranem. I tak tkwię w ogłuszeniu oniemiała z podziwu, jak tak precyzyjnie i prosto można opisać całą paletę emocji pomiędzy motylami zakochania a atrofią związku tuż przed odejściem. I w lepszym momencie przeczytać tego nie mogłam, niż teraz, gdy łapiąc oddech jak ryba wyrzucona na brzeg, walcząc o siebie , segreguję wszystkie lśnienia i uderzenia , szczelnie plombując je w słoiczkach przeszłości, zasypując w ziemi niczyjej, by za moment odwrócić się i zapomnieć.
Gdy relacje między ludźmi stają się czarno-białe to znak ,że związek chyli się ku rozpadowi. Wszak do życia potrzeba nam wszystkich barw i tonów, nadmiar bieli oślepia a wraz z czernią wkrada się smutek i poczucie straty. Opuszczający się ludzie mimo woli podsłuchują się, szpiegują drobne gesty, pieczołowicie odnotowują zmiany w partnerze i odpalają własną wersję wydarzeń utkaną ze swoich lęków i przewinień, zatrytuch myśli i chorych emocji,...

Kasia | 2019-02-18
Na półkach: Legimi, Przeczytane
Przeczytana: 18 lutego 2019

Świetna opowieść o małżeństwie na rozdrożu.
Czy uda im się uratować małżeństwo? Jak na nich wpłynie choroba żony?
Natasza Socha napisała powieść rewelacyjną, nie brak w niej i radości i smutku, tak jak w prawdziwym życiu.
Czytelnik czytając " Nie miłość" zastanawia się jak sam by postąpił. Co jest ważniejsze ja czy może jednak MY.
Bardzo polecam tę książkę, jedna z lepszych jakie czytałam w tym roku.

Katarzyna Katt | 2019-02-11
Przeczytana: 06 lutego 2019

"(Nie)miłość" to pełna metafor i refleksji opowieść o małżeństwie, miłości i rutynie, która może zniszczyć związek. Czasem tylko terapia wstrząsowa lub inne zdarzenie losowe jest w stanie otworzyć nam oczy.
Kiedy kończy się miłość? I czy kiedykolwiek może się skończyć? To główne pytanie, które nasuwa mi się do głowy po lekturze tej książki. Dwoje ludzi, Cecylia i Wiktor są małżeństwem od lat, wydawać by się mogło, że znają się jak własną kieszeń, nic nie powinno stać na przeszkodzie do osiągnięcia przez nich szczęścia. A jednak, życie jest przewrotne i czasem daje nam znaki, których nie zauważamy, aż spadnie na nas wielkie nieszczęście. Cecylia szuka swojego szczęścia na portalach randkowych, pragnie miłości, czuć się pożądaną, kochaną i docenioną, zaś on, Wiktor, zdaje się nie zauważać potrzeb żony, a swoje - realizuje z młodą studentką Karoliną. Oboje są winni rozpadu ich małżeństwa i oboje chcą się od siebie uwolnić, jednak kiedy Cecylia w wyniku wypadku samochodowego traci...

Ania | 2019-02-20

Małżeństwo Cecylii i Wiktora z dnia na dzień rozpada się. Kobieta planuje złożyć pozew o rozwód i spróbować zacząć prowadzić inne życie. Los ma jednak dla niej inny plan i niespodziewanie bohaterka ulega wypadkowi samochodowemu, w skutek czego zostaje uszkodzony jej kręgosłup i zmuszona jest do życia na wózku. Obecna sytuacja jest również wielkim zaskoczeniem dla jej męża, który również potajemnie myśli o rozwodzie, z racji tego, że poznał pewną kobietę. Czternaście wspólnych lat nie pozwala jednak na natychmiastowe i diametralne przekreślenie związku, a co za tym idzie wszystkie plany i marzenia odchodzą na drugi plan.

Przyznam szczerze, że irytowało mnie zachowanie głównej bohaterki. Kobieta ta bardzo dużo narzekała i do końca chyba nie wiedziała, czego chce od życia. Raz miała takie plany, po chwili jej światopogląd ulegał lekkiej zmianie. Wiktor również nie świecił przykładem i prezentował typ niewiernego mężczyzny. Można zauważyć, że bohaterowie pasowali do siebie w kwestii...

Magdalena Krauze | 2019-02-12

Zastanawialiście się kiedyś ile to par z pozoru wyglądających na szczęśliwe, żyje obok siebie, a nie ze sobą? W niby związkach samotność jest dominująca. Często jednak ludziom brak odwagi, aby zmienić coś w swoim życiu, bo są dzieci, bo przecież jest przywiązanie, jest jeszcze obawa przed osądem ''co ludzie powiedzą"jeśli się rozwiodę.
Zostać czy odejść?
Kiedy kończy się miłość, fascynacja, pożądanie, a kiedy zaczyna iluzja?

Cecylia i Wiktor są małżeństwem z kilkunastoletnim stażem. Ona jest ornitologiem, on wykładowcą -w trakcie habilitacji. Żyją na wysokim poziomie, gdzie nie muszą odliczać drobniaków na chleb. Wraz z nim rodzinę tworzy trzynastoletnia córka, którą oboje kochają nad życie.
Cecylia zdaje sobie sprawę, że już nie kocha męża. To,co pozostało po dawnym płomiennym uczuciu, już jej nie wystarcza. Nie potrafi zadowolić się mieszkaniem z kimś, kto z dnia na dzień staje dla niej kimś obcym. Oboje stworzyli między sobą ogromną przepaść, która powoduje, że nie mają...

PannaIzabela | 2019-02-20
Na półkach: Sprzedam, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 20 lutego 2019

Ta powieść to dobra obyczajówka. Genialnie przedstawia relacje międzyludzkie, zwłaszcza te między małżeństwem, bo to właśnie oni są tu głównymi bohaterami. Stawia również na prostotę, choć wstawki z ciekawostkami o ptakach wydały mi się naprawdę ciekawym pomysłem.
Gdyby nie irytowała mnie Cecylia, moja ocena byłaby wyższa. Sama byłam częścią świata niepełnosprawnych i choć z jednej strony doskonale ją rozumiem, z drugiej miałam ochotę uderzyć ją po każdym użalaniu się nad sobą. O wiele bardziej polubiłam Wiktora, ba, nawet Karolę.
Zakończenie również średnio przypadło mi do gustu. Rozumiem ideę książek obyczajowych i z jednej strony nawet podobała mi się ta słodko-gorzkość, ale uważam, że było zbyt pompatyczne i przegadane, zupełnie jak spora część tej powieści. Wydaje mi się, że dałoby się to rozegrać lepiej.
Ale cóż, ile gustów, tyle opinii, nieprawdaż?
Pozycję tę polecam spragnionym statycznej literatury czytelnikom oraz ludziom, którzy z jakiegoś powodu nie mogą znaleźć tego...