Mózg. Podręcznik użytkownika

Okładka książki Mózg. Podręcznik użytkownika
Marco Magrini Wydawnictwo: Feeria Science popularnonaukowa
popularnonaukowa
Cervello. Manuale dell'utente: Guida semplificata alla macchina più complessa del mondo
Feeria Science
2019-01-16
2019-01-16
Natalia Mętrak-Ruda

Mózg, nas własny, osobisty super komputer. Naukowcy, neurolodzy wciąż odkrywają kolejne tajemnice mózgu.

„Mózg. Podręcznik użytkownika” to książka napisana, jak każdy manual dołączany do komputerów, tabletów czy telefonów komórkowych. W rozdziałach zatytułowanych „Ogólny przegląd techniczny”, „Elementy składowe”, „Topografia”, „Podstawowe cechy produktu”, „Instalacja”, „Opis działania”, „Panel sterowania”, „Modele”, „Częste problemy”, „Żywotność”, „Rozszerzenie”, „Przyszłe wersje”, „Aneks”, „Gwarancja”, „Rozwiązywanie problemów” czy „Noty prawne”. Na trochę ponad 300 stronach Magrini z dużą dozą humoru wprowadza czytelnika w skomplikowaną budowę mózgu czy jego pracę. Książka w popularnonaukowy sposób opisuje pracę mózgu, sposoby uczenia się i co mózg lubi a czego nie lubi. Jak się okazuje, im więcej się uczymy i poznajemy nowych rzeczy, tym nasz mózg jest bardziej „szczęśliwy”. Ten cały czas zmieniający się „żyjący komputer” nieustannie tworzy nowe połączenia, które jak autostrady łączą różne obszary mózgu, a im więcej połączeń, tym łatwiej się uczymy. Autor po raz kolejny udowadnia, iż mózg lubi abstrakcję i skojarzeniowe metody uczenia się.
W książce znajdziemy grafiki pomagające zrozumieć budowę mózgu i jego elementów składowych.

Do mnie, inżyniera, taki sposób przedstawienia budowy naszego mózgu jest strzałem w dziesiątkę. Gdyby ta książka została wydana 25 lat temu, miałabym zdecydowanie lepsze oceny z biologii, a przynajmniej ze sprawdzianu z budowy mózgu. „Mózg. Podręcznik użytkownika” to książka napisana przystępnym językiem, tłumacząca wszystkie skomplikowane nazwy i procesy, zrozumiała dla osoby o przeciętnym poziomie wiedzy.

Jeśli lubisz książki popularnonaukowe to „Mózg. Podręcznik użytkownika” powinien się znaleźć na twojej liście lektur

Mózg - instrukcja użytkownika, lub jak kto woli mini kompendium wiedzy o tej rewelacyjnej biologicznej maszynie. Książka spełnia swoje zadanie, lecz z powodu nadmiaru informacji, zwłaszcza jeśli ktoś czyta takie informacje po raz pierwszy, to radzę jeszcze raz przeczytać, mózg bowiem lubi powtarzalność i coś mi mówi że zwłaszcza wtedy gdy mowa jest to o nim samym.

W przystępny i zrozumiały sposób tłumaczy zawiłe zagadnienia. Bardzo pouczająca książka, wiedza z niej jest ciekawa i przydatna w zrozumieniu wielu ludzkich zachowań. Wielu ludziom naprawdę przydał by się taki podręcznik użytkownika. Jeśli ciekawi kogoś zrozumienie w prosty sposób wielu zależności w ludzkich zachowaniach i działaniu samego mózgu to jest to książka dla niego. Nie brakuje w niej humoru, sam czytając to wiele zapamiętałem i bawiłem się wybornie. Według mnie to też jest jedna z tych książek, które powinien przeczytać przeciętny zjadacz chleba.

Niesamowita! Otwiera oczy na świat w nas samych! Polecam dla każdego!

Niesamowita! Otwiera oczy na świat w nas samych! Polecam dla każdego!

Dobre, napisane przejrzyście i z humorem kompendium podstawowej wiedzy o mózgu.
Temat potraktowany jest przekrojowo: książka traktuje zarówno o działaniu mózgu na podstawowym, chemicznym poziomie, o jego budowie jak i funkcjach ( i tych pierwotnych jak kontrola nad oddychaniem, biciem serca, czy równowagą, po bardziej złożone jak pamięć czy percepcja zmysłowa, aż po najbardziej wyrafinowane jak wyobraźnia, empatia lub samoświadomość). Jest parę słów, chociaż raczej żartobliwych, o różnicach miedzy mózgiem kobiecym i męskim, jest też przekrojowo o dysfunkcjach, neuroplastyczności i metodach dbania o nasz mózg.
Czyta się szybko i przyjemnie, co jakiś czas człowiek się uśmiechnie lub zaśmieje, a przy tym jest to naprawdę zgrabny i rzetelny podręcznik użytkownika ;) Szczególnie polecam komuś, kto zaczyna swoją podróż przez świat neuronauk/psychologii i chciałby mieć porządne podstawy. Albo komuś, kto pragnie swoją wiedzę o mózgu dobrze uporządkować.

Dobre, napisane przejrzyście i z humorem kompendium podstawowej wiedzy o mózgu.

"Bardzo dobra" to bardzo dobry opis tej lektury.
Uważam, że każdy mógłby poświęcić chwilę na przeczytanie jej by zrobić drobny wstęp do poznania złożoności i natury naszego najważniejszego narządu.
Nie będę rozwodził się o superlatywach, natomiast wspomnę o wadach.
Największym minusem dla mojej osoby jest brak praktycznych porad, które mogłyby wskazać sposoby na ćwiczenie mózgu w naszej codzienności - po za zmianą mindsetu. Miejscami pojawia się pewna doza prywaty, co też traktuję jako swego rodzaju minus.
Nie mniej ostatecznie książka godna polecenia.

"Bardzo dobra" to bardzo dobry opis tej lektury.
Nie będę rozwodził się o superlatywach, natomiast wspomnę o wadach.

Nie jest sztuką napisanie czegoś na ciekawy i barwny temat - wówczas nie potrzeba dużego talentu literackiego. Napisanie natomiast książki poruszającej w głęboki sposób kwestie neurologii, endokrynologii oraz struktury ludzkiej psychiki to spore wyzwanie.
Przystępność i przyjemność jaką bezpośrednio serwuje nam autor owej treści jest na najwyższym możliwym poziomie; pomimo obszernej treści czuje się wręcz niedosyt po odłożeniu książki.
Wiedza, rozrywka , jak również stopniowo zgłębiająca się ciekawość idą z sobą w parze od pierwszej do ostatniej strony! Wprawdzie znalazłem kilka błędów i nieścisłości śledząc podczas czytania poruszane zagadnienia przez Internet, jednakże nie stanowi to dużego problemu i nie psuje całości.
Książce w myśl złotej zasady, iż "nic nie jest doskonałe" zamiast 10 przyznaję 9 - jest to pozycja wybitna i jestem pewien, że każdy, kto skusi się na jej przeczytanie będzie zadowolony.

Pozdrawiam serdecznie Przyjaciele! :)

Jak na książkę pisaną przez dziennikarza wydaje mi się mało obiektywna. Niepotrzebne opinie autora np. o homoseksualiźmie odbierają temu tytułowi miano całkowicie wiarygodnego. Można traktować bardziej jako zbiór ciekawostek, żeby móc popisać się wiedzą tutaj zawartą przed znajomymi przy piwie.

Warto przeczytać i odświeżyć, czasem update'ować wiedzę. Polecam.

Warto przeczytać i odświeżyć, czasem update'ować wiedzę. Polecam.

Dzięki tej książce zrozumiesz swoje zachowania, które do tej pory wydawały Ci się nieracjonalne albo w ogóle się nad nimi nie zastanawiałaś/-eś. Kierując się uwagami autora polepszysz swoją koncentrację, a także zrozumiesz swoje wybory, lepiej poznasz emocje oraz będziesz świadomym użytkownikiem swojego mózgu co przełoży się na większe szczęście w życiu. Przeczytaj jeśli nie rozumiesz co tu się dzieje na tej planecie. Łyżka dziegciu na koniec - uczciwie dodam od siebie, że początek opisuje budowę mózgu i jest, lekko to ujmując, mało ciekawy. Ominąłem pierwsze kilkanaście stron lub przeczytałem je wybiórczo. Pomimo tego książka jest godna uwagi. Była to moja pierwsza książka na temat działania mózgu.

Ciekawostki historyczne