Rozwiń swoją wyobraźnię

Insignis
2018-11-28
2018-11-28
Witold Turopolski
wyobraźnia popularnonaukowa wynalazca temple grandin

Okładka książki Autyzm. Przewodnik. 9 postaw wspierających rozwój dzieci w spektrum Temple Grandin, Debra Moore
Autyzm. Przewo... Temple Grandin, Deb...
Okładka książki Autyzm w czasie pandemii Tony Attwood, Jed Baker, Sean Barron, Temple Grandin, Carol Gray, Ellen Notbohm, Barbara Sher, Carol Stock Kranowitz
Autyzm w czasi... Tony Attwood, Jed B...

2077

Książka „Rozwiń swoją wyobraźnię” Temple Grandin to kolejna ciekawa pozycja słynnej osoby ze spektrum.
Ciekawa dla małych i dużych czytelników.
Książka podzielona jest na pięć podziałów, a każdy poświęcony innym mądrym wynalazkom. Rzeczy z papieru, drewna, te które latają, dźwignie, bloczki i złudzenia optyczne. A czym jest maszyna do przytulania? Jak myślicie?
Polecam.

Ciekawa dla małych i dużych czytelników.
Polecam.

Dla mnie największym plusem tej książki są same wynalazki i ich sposoby powstawania. Przykłady do zrobienia są raczej mało odkrywcze, bardzo podstawowe, ale mają one być dla dzieci, więc chyba będą ciekawe. Ja sama wiele z nich robiłam jako dziecko i wtedy mi się one podobały. Zadziwiające jest też to, że autorka tak dobrze sobie radzi w społeczeństwie i mimo, a raczej dzięki autyzmowi, potrafiła odnaleźć swoją drogę zawodową i się w niej w pełni rozwijać.

Rozwija wyobraźnię od samego patrzenia na obrazy. A już po przeczytaniu historii chce się samemu coś zrobić.
Dawałabym do przeczytania w każdej szkole podstawowej i ponadpodstawowej na technice/fizyce.

Bardzo lubię książki Temple Grandin, choć ta akurat pisana jest dla młodszych czytelników. Anegdotki z jej życia i informacje na temat różnych wynalazków przeplatane są prostymi doświadczeniami, które można wykonać samodzielnie.

Książka lekka i przyjemna. Przeczytałem ją dosłownie w parę godzin.
Jako dorosły nie robiłem przykładów praktycznych, ale osobom które mają dzieci, polecam wspólną zabawę z realizacją nieskomplikowanych, a naukowo ciekawych zadań.

Książka lekka i przyjemna. Przeczytałem ją dosłownie w parę godzin.

Coś dla szarych komórek!

A teraz będzie coś, przy czym nie sposób będzie się nudzić :) Oto bowiem książka łącząca w jedno coś dla majsterkowiczów (zarówno amatorów jak i dla bardziej zaawansowanych),coś dla wszystkich ciekawych sposobu powstania rozmaitych wynalazków, jak również coś dla każdego, kto żądny jest informacji dotyczących biografii wynalazców (tych bardziej i mniej znanych) oraz ciekawostek na temat patentowania, procesu twórczego oraz wszelakich szczegółów technicznych dzieł, które wyszły z rąk swoich twórców :)

Na wstępie zacznę może od tego, że główną myślą przewodnią autorki, Temple Grandin, jest nie tylko zarażenie czytelnika swoją ciekawością świata, ale ważny jest tutaj także właściwy przekaz książki, którym jest: nigdy się poddawaj, dociekaj i próbuj na wszelkie możliwe sposoby oraz na przekór wszystkim przeszkodom! :) Wymiar tego przekazu nabiera jeszcze większej mocy kiedy dowiemy się, że autorka – wykształcony naukowiec; doktor zootechniki, profesor na Colorado State University – to wysokofunkcjonujący autysta (!). Jak widać posiadanie na co dzień swojego problemu (z którym trzeba się nieustannie borykać) wcale nie jest przeszkodą do tego, żeby nie tylko coś w życiu osiągnąć, stać się autorytetem, ale także można pomimo tego codziennego problemu skutecznie inspirować innych. Budujące? :)

„Rozwiń swoją wyobraźnię…” to świetna prowokacja do tego, żeby zacząć samemu kombinować z wszelkiego rodzaju konstrukcjami :) Zarówno tymi mniej, jak i bardziej skomplikowanymi. Na kolejnych stronach – poza notkami biograficznymi twórców oraz ciekawostkami dotyczącymi wszelakich wynalazków – znajdziemy schematy, modele i instrukcje prowadzące za rękę, krok po kroku do tego, żeby zbudować / skonstruować samemu np. amatorski helikopter, efektywnie latający latawiec, czy kalejdoskop :) Przykładów i inspiracji znajdziemy w książce mnóstwo – i to o różnych poziomach trudności, od banalnego samolotu z papieru (to akurat troszkę trywialny przykład, ale zamieszczony w książce został),aż do Pokoju Amesa (rodzaj pomieszczenia, w którym dzięki specyficznemu układowi i konstrukcji ścian powstają złudzenia optyczne; coś takiego wykorzystano np. w filmowej trylogii „Władca Pierścieni” w celu ukazania różnic wzrostu bohaterów – ta konstrukcja to już naprawdę wyższa szkoła jazdy, aczkolwiek konstrukcja ta jest… jak najbardziej wykonalna :) ).

Same notki biograficzne autorów i dygresje dotyczące genezy różnych zjawisk i wynalazków również są niesamowicie ciekawe :) Na poszczególnych stronach dowiemy się np. jak wygląda proces patentowania wynalazków, czy też informacje o tym co można opatentować, a czego nie. Można się także dowiedzieć interesujących rzeczy z dziedzin fizyki, inżynierii, mechaniki i szeroko pojętej nauki, jak np. tego, dlaczego i jak działają rzepy w butach, co sprawia że latawiec rzeczywiście lata, czy też czemu należy zawdzięczać wygląd płatków śniegu :) Jesteście ciekawi? ;) – jeśli tak, to zapraszam do lektury :)

Niniejsza książka to pozycja, o której można by wiele mówić, ale zdecydowanie lepiej jest ją samemu przeczytać – i zastosować zdobytą wiedzę w praktyce! Dodatkowy atut zawartych na kolejnych stronach przykładów jest zaś taki, że możemy się pobawić i zainspirować sami, ale możemy także zrobić to wspólnie z własnymi dziećmi – pomyślcie tylko, ile będzie frajdy ze zrobienia we dwójkę z dzieckiem domowego helikoptera, czy latawca :) Jak dla mnie – bomba!

Gorąco polecam :) Naprawdę warto sięgnąć i – jak sugeruje tytuł – porozwijać trochę wyobraźnię (i to nie tylko własną! :) ).

Dziękuję Wydawnictwu Insignis za egzemplarz recenzencki.

Coś dla szarych komórek!

Jak działa latawiec? Co sprawia, że płatki śniegu nie są takie same? Kto i w jakich okolicznościach wynalazł rzepy?

Na te i na wiele innych intrygujących pytań, znajdziecie odpowiedź w książce „Rozwiń swoją wyobraźnię. Myśl i twórz jak wynalazca”. Jest to jedna z tych książek, po którą mogą sięgnąć zarówno starsi jak i młodsi czytelnicy. Choć moim zdaniem, starsi znacznie więcej z niej wyniosą i dowiedzą się ciekawych rzeczy o świecie.

Jednym z wielkich plusów tej książki jest pokazanie na przykładach powstawania danych rzeczy czy zachodzenia procesów. Autorka poświęciła bardzo dużo czasu na zrobienie porządnego przeglądu informacji, jakie zawarła w tej książce. Dzięki czemu, możliwe jest otworzenie wynalazków z podanych szkiców czy instrukcji, co może być świetną, rodzinną zabawą.

Dużo nie mogę powiedzieć o tej książce, gdyż trzeba ją po prostu samemu przeczytać. Gwarantuję, że będzie to świetna zabawa i kopalnia wiedzy, która może kiedyś się przydać.

To jest książka zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych - chociaż dla mnie bardziej dla dorosłych, którzy mogą czerpać mnóstwo pomysłów za zabawę z najmłodszymi, rozwijanie ich wyobraźni, chęci do eksperymentowania i majsterkowania.
Autorka jest autystyczna, co nie przeszkodziło jej w osiągnięciu sukcesu na polu zawodowym - jest bardzo dobrze wykształcona, sama siebie określa jako tzw. nerda. Widzę trzy duże wartości tej książki:
- pierwsza i wiodąca, to właśnie tytułowe rozwijanie wyobraźni; autorka zachęca, aby czasami odpuścić gry komputerowe i zrobić coś własnymi rękami; aby próbować, eksperymentować, udoskonalać swoje małe wynalazki. Pomagać nam w tym mają różnego rodzaju projekty zawarte w tej książce - wiele z nich mnie zainteresowało, niektóre są jednak według mnie zbyt proste (samolot z papieru?).
- druga to mnogość wszelkich ciekawostek i informacji o sławnych wynalazcach, o tym, co i jak wynaleźli; dowiadujemy się, jak wygląda opatentowanie danego wynalazku, co można patentować, a czego nie, możemy pooglądać różne rysunki patentowe - niesamowicie ciekawy temat, który autorka opisała w przystępny sposób.
- trzecia i ostatnia wartość tej książki to przedstawienie, czym jest autyzm, jakie trudności autorka musiała w życiu pokonać, jak nieprzystosowana społecznie była i paradoksalnie, jak bardzo jej to pomogło w rozwijaniu kariery naukowej.

Świetna książka, niesamowita autorka - czytajcie, jeżeli macie dzieci - twórzcie z nimi i bawcie się dobrze!
(oczywiście, jeżeli nie macie dzieci, też twórzcie - ja się zastanawiam nad pokojem Amesa :D)

więcej Pokaż mimo tovideo - opinia

• Do kupienia
  • Cerebrum i przyległości

Dodaj cytat z książki Rozwiń swoją wyobraźnię

Video

Video