Mity medyczne, które mogą zabić. Część 2

Okładka książki Mity medyczne, które mogą zabić. Część 2 Katarzyna Świątkowska
Okładka książki Mity medyczne, które mogą zabić. Część 2
Katarzyna Świątkowska Wydawnictwo: Fronda Cykl: Mity medyczne (tom 2) zdrowie, medycyna
zdrowie, medycyna
Mity medyczne (tom 2)
Fronda
2018-12-12
2018-12-12

Bardzo interesująca książka kompilująca wiele najnowszych badań nt żywienia czy stylu życia. Wiele faktów i mitów potwierdzonych bądź zaprzeczonych metodami naukowymi. Bardzo dobrze się czyta, jeśli jesteś zainteresowany kwestiami zdrowotnymi czy żywieniowymi. Napisane stosunkowo lekkim językiem, jak na książkę popularnonaukową.

W odróżnieniu od pierwszej części, więcej o profilaktyce nie polegającej na suplementacji.

Od razu po przeczytaniu pierwszej części mitów medycznych sięgnąłem po jej kontynuację. Tym razem okazało się, że książka napisana jest bardziej przystępnym językiem. Zapomniałem kilka razy, że czytam coś stricte naukowego co uważam za dużą cechę książki. Autorka pokusiła się nawet o małą dawkę humoru na rycinach, które przerywały poważne wywody zdrowotne. Mi osobiście zabrakło bardziej rozbudowanej podpowiedzi w temacie picia wody z dobrego źródła, bo niestety czytelnik nadal jest pozostawiony samemu sobie i nadal nie wie w jaki sposób pozyskiwać wodę pitną aby zminimalizować ryzyko zakażenia drobnoustrojami/pasożytami. Myślę, że rozbudowanie książki o prosty instruktaż na co zwrócić uwagę przy zakupie filtra wzbogaciło by wartość praktyczną książki. Mimo to z całego serca polecam każdemu kto małymi krokami chce zmierzać ku lepszemu samopoczuciu. Pamiętajmy, ciało mamy tylko jedno, sprawmy żeby funkcjonowało z nami jak najdłużej w dobrej formie.

Biblia XXI Wieku ! Bron Boze tym stwierdzeniem nie chce nikogo obrazic, chce tylko podkreslic znaczenia tej pozycji dla nas wszystkich.
O jednej ze wspanialych ksiazek, ktora miala szczescie przeczytac powiedziano: "Kto posiada dwie pary spodni, niech spieniezy jedna i kupi ta ksiazke" uwazam , ze to samo mozna powiedziec o ksiazkach Katarzyny Swiatkowskiej.

Warto przeczytac, zeby uswiadomic sobie dlaczego odpowiednia dieta i regularne cwiczenia moga nam pomoc lepiej niz powszechnie promowane leki. Wazne sa przede wszystkim odpowiednie prebiotyki wspierajace dobre bakterie w naszych jelitach. Warzywa i owoce, kawa i herbata, ruch i sauna sa dla nas bardziej wartosciowe niz niekontrolowane przez nikogo suplementy diety, antybiotyki przepisywane na wirusy czy kranowka. Tlusta dieta, papierosy, naduzywanie alkoholu (uwaga na biale wino),siedzacy tryb zycia i stres to nie sa nasi sprzymierzency.

Marzeniem wielu z nas jest życie w zdrowiu, harmonii i utrzymanie sprawności fizycznej przez wiele lat. Skąd brać motywacje do wytrwałego wypełniania stawianych sobie celów? Jak nie dać się oszukać sprzedawcom tak zwanej zdrowej żywności, suplementów i mitów o zdrowym trybie życia? Poznajmy najnowsze wyniki badań przedstawione przez autorkę książki – Katarzynę Światkowską i wyruszmy w drugą już część podróży po zdrowie, obalając mity medyczne, a poznając ratujące życie fakty i cenne wskazówki zdrowotne.

Autorka książki – lekarka z wieloletnim stażem – wychodzi naprzeciw powszechnym opiniom, informacjom i mitom związanym ze zdrowym trybem życia. Pod lupę brane są suplementy, witaminy, zagadnienia związane z nowotworami, a także obszary życia codziennego, jak na przykład jakość wody w kranach, jakość powietrza czy też styl życia.

Resweratrol, mikrobiota jelitowa, probiotyki, rtęć, cynk, witamina C, D, statyny – to jedne z wielu pojęć, które czekają na nas, aby ukazać swoje prawdziwe oblicze. A może chcemy poznać sposoby na obniżenie ciśnienia, zdobyć wiedzę z zakresu wyboru ryb podczas zakupów lub poznać ciekawe fakty dotyczące soli kuchennej? Na pewno informacje zawarte w lekturze ukoją naszą ciekawość i odpowiedzą na wiele naszych pytań.

Niewątpliwym atutem książki są źródła wiedzy, z których korzystała autorka oraz szczegółowe wyjaśnienia przedstawionych zagadnień. Dodatkowego uroku dodają zabawne ilustracje oraz opisy sytuacji z życia wziętych, a liczne cytaty i trafne nazwy rozdziałów sprawiają, że ciężko jest oderwać się od lektury.

„Mity medyczne, które mogą zabić 2” to bez wątpienia książka oczekiwana przez wielu czytelników, kontynuacja bestsellera o tej samej nazwie. Myślę, że lektura zadowoli zarówno osoby pragnące poszukiwać prawdy na obszernym rynku suplementów i mitów medycznych, jak i tych, którzy chcą poprawiać jakość swojego życia na co dzień, nie narażając się na ewentualne niebezpieczeństwa wynikające z braku wiedzy w tej dziedzinie.

Już dziś sięgnijmy po tą pasjonującą, odkrywającą nowe punkty widzenia książkę.

Od dawna interesują mnie różne publikacje związane ze zdrowiem, więc kiedy tylko mogę sięgam po nie. Jakiś czas temu pisałam o książce Katarzyny Świątkowskiej ,,Mity medyczne, które mogą zabić", a w grudniu 2018 roku ukazała się druga część, którą niezwłocznie przeczytałam.

Katarzyna Świątkowska, praktykujący lekarz pierwszego kontaktu konfrontuje to w co powszechnie się wierzy z aktualnym stanem wiedzy. Obala mity, dzieli się wiedzą, by chronić zdrowie. Podaje wiele setek naukowych argumentów za tym, by w inny sposób traktować codzienne nawyki. Nawet niewielkie zmiany w stylu życia mogą polepszyć zdrowie, samopoczucie i przedłużyć życie.

Za duży obwód brzucha jest tak samo groźny dla zdrowia, jak nadciśnienie tętnicze czy wysoki cholesterol, ale czy o prozapalnym, rakotwórczym działaniu tłuszczu brzusznego wie dużo ludzi? Zawarte w rybach tłuszcze omega-3 są niezbędne, by mieć zdrowe serce i sprawny mózg, ale są też pełne rtęci i różnych toksyn. Co zrobić w takiej sytuacji? Czy jest sens przyjmować suplementy kwasów tłuszczowych omega-3? Witamina D, to cudowne lekarstwo, czy kolejna ściema koncernów farmaceutycznych? Czy sztuczne witaminy wywołują raka? Czy warto łykać witaminę C w czasie przeziębienia, a może lepiej przyjmować cynk? Czy kroplówki z witaminą C leczą raka? Czy probiotyki działają? Czy nadmiar wody może zabić? Czy herbata i kawa mogą mieć zbawienny wpływ na organizm? Co żyje w polskich kranach i wodzie butelkowanej? Czy czerwone wino jest rzeczywiście tak samo dobre dla zdrowia, jak się powszechnie wierzy? Czy sauna jest zdrowa? Na te i wiele, wiele innych pytań można znaleźć odpowiedź w tej książce.

Część informacji, które podawała autorka znałam już z artykułów, więc nie były dla mnie czymś nowym, ale szczególnie zainteresował mnie rozdział o przeciekających jelitach, w którym znalazłam ciekawe informacje. Na każdą komórkę ludzkiego organizmu przypada około dziesięciu mikrobów. Wiele gatunków bakterii zasiedlających ciało, mocno wpływa na jego stan zdrowia. Komensole i symbionty są na ogół nieszkodliwe, ale złośliwe patogeny wywołują choroby. Mikroby odgrywają kluczową rolę w działaniu układu odpornościowego, a także wpływają na zachowanie i zdrowie psychiczne. Układ nerwowy przewodu pokarmowego to ,,drugi mózg". Bakterie w jelicie potrafią wysyłać sygnały za pomocą nerwu błędnego do mózgu i wpływać na zaburzenia nastroju oraz skłaniać ludzi do jedzenia tego, czego określone mikroby potrzebują, bo są całkowicie uzależnione od tego, co zjada człowiek. Aby przeżyć i rozmnożyć się zwiększają apetyt na jedzenie, które im służy. Jeśli źle nakarmimy pożyteczne bakterie i zostaną one zaniedbane będziemy mieli problemy z jelitami i przewodem pokarmowym, bo przewagę uzyskają patogeny.

Autorka pokazuje jak poruszać się w gąszczu informacji, jak sprawdzać źródła i odnośniki do nich. Każda informacja podana w książce została zweryfikowana, można znaleźć jej źródło i wyrobić sobie własną opinię. Medyczne mity i stereotypy są obalane jeden po drugim. Katarzyna Świątkowska podkreśla, że jeśli sami nie zatroszczymy się o to, co jemy, jakimi ludźmi się otaczamy i jak wiele się ruszamy, to zdobycze farmakologii i nowe metody diagnostyczne nam nie pomogą, aby zachować kondycję i zdrowie.

Kontynuacja poprzedniej książki pani Kasi. Znajdziemy w niej informacje na temat wielu badań, których wnioski mogą pozwolić nam żyć dłużej a także poprawić jego jakość.

• Medycyna
  • Zdrowie